Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie (vyššia materská)

Dobrý deň prajem. Rada by som sa opýtala na dobrovoľné nemocenské poistenie, vďaka ktorému si môžem zvýšiť materskú. Viem, že nárok na ňu vzniká po nepretržitom prispievaní si po 270 dňoch. Ak by sa vyskytla situácia, kedy by som povedzme po jednom mesiaci prispievania zistila, že som tehotná a musela ísť na rizikové tehotenstvo, neovplyvnilo by to môj nárok na vyššie materské (ak by som aj naďalej pripsievala bez ohľadu na to, či by som pracovala alebo bola na PN-ke)? Alebo existuje nejaká minimálna doba prispievania si? A čo sa týka platenia PN-ky, vyrátavalo by sa mi to z doterajšieho základu alebo z toho navýšeného o dobrovoľné pripoistenie?
Ďakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

aamanda Pozri príspevok
citam si uz asi sty prispevok...bohuzial nestihla som sa prihlasit na dnp pred otehotnenim (nevedela som ze to pojde tak rychlo).
preto sa chcem spytat ak si zacnem teraz platit dnp bolo by to do nastupu na matersku cca 191 dni...a ztoho v tomto roku by to bolo 114 dni teda za 3 mesiace a kusok. oplati sa mi to alebo sa mam uz na to vyslat? moc krat dakujem
No môžeš sa na to vykašľať lebo treba mať zaplatených v posledných dvoch rokoch minimálne 270 dní. Nepíšeš nič bližšie ale 191 dní je málo.
Napíš či si zamestnaná, či si SZCO, či čo ako je s tebou. A dalšia vec termín pôrodu.
0 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

som zamestnana a termin porodu je cca 30.4.2012.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nemenila si v posledných dvoch rokoch zamestnanie?
0 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

menila...rok 2011 buem u jedneho zamestnavatela kde som od oktorbra 2010 a v roku 2010 som mala styroch zamestnavatelov...ale to by sa nemalo brat, ci? asi 3 mesiace v roku 2010 som mala minimalnu mzdu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Skús napísať presné dátumy zamestnaní v roku 2010 a boli to zamestnania na pracovný pomer alebo na dohodu aj to je dôležité.
0 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

tak rok 2010: jedno zamestnane do 13.7.2010
druhe zamestnanie od 14.7.2010 do cca 10.09.2010
tretie zamestnanie od 11.09.2010 do 18.09.2010
stvrte zamestnanie od 18.09.2010 do teraz

vsetko to bolo na hlavny pracovny pomer
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak by si sa poistila od zajtra na DNP z minimálneho VZ 329,06 eur mesačná platba 14,47 eur.
Tak by sa ti tie dni poistenia v roku 2010 prirátali k DNP a splnila by si podmienku 270 dní.

Problém vidím akurát v tom, že ak sa schváli nový zákon tak od nového roka nebude možný súbeh DNP so zamestnaním.

Ale ak by platili prechodné ustanovenia a bola by si zo zrušeného DNP v ochrannej lehote 8 mesiacov do pôrodu, tak je šanca že ti budú vyplácať materskú zo zamestnania a DNP.

No ktohovie ako to bude, či to riskneš a do konca roka zaplatíš cca 4x14,47 eur alebo to necháš tak. Ja by som to asi skúsila.
1 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

a od noveho roka to uz platit akoze nemam??
0 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

a co ked sa prihlasim od piatka?? bude to velky problem??do zajtra to asi nestihnem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No od nového roka to zrejme zrušia,
ako aj od piatka môžeš, no čím skôr tým lepšie.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A amanda treba sledovať zmeny v zákone, sem tam sa zastav na porade a čítaj. Dozvieš sa tu veľa.
0 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

ja viem ze sa to strasne meni...aj som citala ze sa to zmeni..ja som mala v plane sa poistit pred otehotnenim...ale som netusila ze to pojde na prvu supu...viete mi poradit aj o kolko sa mi to navysi aj zaplatim tieto 4 mesiace?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No materská je 60% z VZ teda z DNP ak by to vyšlo tak 60%x329,06 € = 197,40 € cca mesačne.
0 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

ale to nevadi ak by sa to platilo len 4 mesiace??som myslela ze ci sa to nerozpocita na 12 mesiacov...ved denny vym. zaklad sa pocita z celeho roka
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie,
nevadí. Ráta sa od prihlásenia ( nie za celý rok ) a ten výpočet je cca. Proste máš 2 možnosti :
1. riskneš to aj napriek zmene zákona a pripoistíš sa z minima, a dostaneš materskú o cca 197 eur vyššiu
2. necháš to tak.

Rozhodnutie je na tebe.
1 0
aamanda aamanda

aamanda je offline (nepripojený) aamanda

vzhladom k tomu ze mi z toho poistnenia aj tak este cosi vratia...tak ma to teoreticky vide na 30 euro...a ziskat by som mohla viac...tak to risknem...aj som citala ze tuto vyhodu chcu ponechat...tak uvidim ktore diskusie mali pravdu...dakujem ti xanti 10000x
0 0
Qvixa Qvixa

Qvixa je offline (nepripojený) Qvixa

Dobrý deň.
Prosím o odpoveď na otazku: Som zamestnaná 4 a pol roka, hruba mzda cca 530 eur. Od 1.11.2010 si prispievam aj DNP 22,88 mesacne. Som tehotná, dátum pôrodu 26.10.2011, už som aj na meterskej dovolenke. Spĺňam podmienku nároku na materské zo zamestania aj z DNP, len neviem, koľko to bude. Viete mi, prosím povedať, ako sa bude výška materskej počítať? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Qvixa Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím o odpoveď na otazku: Som zamestnaná 4 a pol roka, hruba mzda cca 530 eur. Od 1.11.2010 si prispievam aj DNP 22,88 mesacne. Som tehotná, dátum pôrodu 26.10.2011, už som aj na meterskej dovolenke. Spĺňam podmienku nároku na materské zo zamestania aj z DNP, len neviem, koľko to bude. Viete mi, prosím povedať, ako sa bude výška materskej počítať? Ďakujem
materskú budeš mať zo súbehu vymer.základu zo zamestnania a DNP. (VZ DNP zistíš na prihláške - reg.liste FO). Materské je 60 % denného vymer.základu.
1 0
Qvixa Qvixa

Qvixa je offline (nepripojený) Qvixa

Zo súbehu.. to znamená, že napriek tomu, že som platila DNP len 2 mesiace minulý rok, materskú mi vyrátajú z hrubej mzdy za november a december plus VZ za DNP za november a december? Za odpoveď ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Qvixa Pozri príspevok
Zo súbehu.. to znamená, že napriek tomu, že som platila DNP len 2 mesiace minulý rok, materskú mi vyrátajú z hrubej mzdy za november a december plus VZ za DNP za november a december? Za odpoveď ďakujem
.. zo zamestnania priemer za rok 2010 a z DNP za nov a dec 2010.
Dúfam, že si odovzdala dve žiadosti - jednu ako zamestnanec a jednu ako DPO.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať