Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie (vyššia materská)

Dobrý deň prajem. Rada by som sa opýtala na dobrovoľné nemocenské poistenie, vďaka ktorému si môžem zvýšiť materskú. Viem, že nárok na ňu vzniká po nepretržitom prispievaní si po 270 dňoch. Ak by sa vyskytla situácia, kedy by som povedzme po jednom mesiaci prispievania zistila, že som tehotná a musela ísť na rizikové tehotenstvo, neovplyvnilo by to môj nárok na vyššie materské (ak by som aj naďalej pripsievala bez ohľadu na to, či by som pracovala alebo bola na PN-ke)? Alebo existuje nejaká minimálna doba prispievania si? A čo sa týka platenia PN-ky, vyrátavalo by sa mi to z doterajšieho základu alebo z toho navýšeného o dobrovoľné pripoistenie?
Ďakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grafikafotky Pozri príspevok
Dobry vecer, takze ak padla vlada, predpokladam, ze sa ziadne zakony nezmenia. Ked chceme v buducom roku zacat pracovat na babatku, tak mozem sa uz teraz DNP z minima este pred otehotnenim Ano, z VZ 329,06 eur čo je minimum a potom ked otehotniem tak najneskor do 8. tyzdna sa odhlasit a znova prihlasit z maxima? Bude mi potom vyplacana materska z maxima? Len v prípade, že stihneš z maxima platiť 26 týždňov pred nástupom na materskú. Teraz totiz len poberam rodicovsky prispevok, pracovna zmluva mi skoncila,pretoze bola len na dobu urcitu. Ak mam pravdu, kde najdem prihlasku na DNP a kolko mi treba platit z minima 14,47 eur a kolko potom z maxima? 49,13 eur ale ak sa zákony nepomenia tak maximum sa od nového roka zmení bude trošku vyššie.
Vdaka
Prihlášku teda RLFO nájdeš na stránke SP http://www.socpoist.sk/616/1567s a tam registračný list fyzickej osoby.
3 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

Dobrý deň,

chcem sa spýtať.... je tu možnosť, že som tehotná, ten istý deň som sa išla prihlásiť na DNP, má to zmysel, alebo to už nestihnem - tých 270 dní?

Dakujem vopred za odpovede...
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

musis si spocitat dni, ci ti to vychadza
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

monika mariana Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa spýtať.... je tu možnosť, že som tehotná, ten istý deň som sa išla prihlásiť na DNP, má to zmysel, alebo to už nestihnem - tých 270 dní?

Dakujem vopred za odpovede...
nuž je to tvoj prvý príspevok ... ale toto naozaj nikto nemôže vedieť.

Možno keby si doplnila, či už si mal nejaké poistenie (PP)...
2 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

som zamestnaná od 27.mája 2011 a predtým som bola asi tri týždne na úrade práce a predtým som tiež bola asi rok zamestnaná, takže za mňa platil poistenie zamestnávateľ... či? neviem si s tým rady a na tehotenský test je ešte priskoro... potrebovala by som radu od niekoho, kto tomu skutočne rozumí..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

monika mariana Pozri príspevok
som zamestnaná od 27.mája 2011 a predtým som bola asi tri týždne na úrade práce a predtým som tiež bola asi rok zamestnaná, takže za mňa platil poistenie zamestnávateľ... či? neviem si s tým rady a na tehotenský test je ešte priskoro... potrebovala by som radu od niekoho, kto tomu skutočne rozumí..
Ak si tehotná, a teraz si založíš DNP, tak sa ti to ukončené zamestnanie ak dobre rátam do apríla 2011 priráta k DNP... takže z toho poistenia splníš podmienku 270 dní. A čo sa týka nového zamestnania, tak tam tiež splníš podmienku 270 dní. Takže je reálne mať materskú z oboch poistení.
Naposledy upravil Xanti : 21.10.11 at 20:19
2 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

v prvom zamestnaní som bola od 31. mája 2010 do 30. apríla 2011, potom na úrade práce a od 27. mája 2011 a to naďalej trvá. DNP som si založila 12. 10.2011 (deň predtým som mohla otehotnieť). DNP si budem platiť 49,13 - preto by som rada vedela, že keď by som porodila o 10 dní skôr než by som mala zaplatených 270 dní ako DNP, či by som mala nárok na vyššiu materskú (prípadne o akú sumu by sa jednalo - alebo ako si to mám vyrátať), alebo by sa mi materská rátala len zo zamestnania?
ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

monika mariana Pozri príspevok
v prvom zamestnaní som bola od 31. mája 2010 do 30. apríla 2011, potom na úrade práce a od 27. mája 2011 a to naďalej trvá. DNP som si založila 12. 10.2011 (deň predtým som mohla otehotnieť). DNP si budem platiť 49,13 - preto by som rada vedela, že keď by som porodila o 10 dní skôr než by som mala zaplatených 270 dní ako DNP, či by som mala nárok na vyššiu materskú (prípadne o akú sumu by sa jednalo - alebo ako si to mám vyrátať), alebo by sa mi materská rátala len zo zamestnania?
ďakujem
Monika či Mariana.... čítaj poriadne môj príspevok, budeš mať nárok na materskú z oboch poistení. Aj z nového zamestnania aj z DNP aj keby si porodila o 2 mesiace skôr ... je hlúposť platiť 49,13 eur .. kedže to je maximum.
Ty by si mala platiť ... 1116,75 eur - tvoja hrubá mzda = vymeriavací základ na DNP x 4,4% ... len toľko by si mala platiť. Lebo vyššiu ako maximálnu materskú nezískaš.
2 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

prepáčte, je dosť zložité sa v tomto všetkom orientovať. ďakujem za vysvetlenie. ešte otázočka, ten vymeriavací základ si môžem ísť kedykoľvek zmeniť? lebo niekde som čítala, že to sa dá najskôr až po šiestich mesiacoch...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No to je pravda, dá sa to až po 6tich mesiacoch, aj tak ti vezmú len to do maxima. Potom si požiadaj o vrátenie preplatku na poistnom. A keby si náhodou teraz ochorela, tak máš nárok aj na PN už aj z DNP, aj ked len z minima.
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

inak to som sa tiež chcela informovať, lebo v súčasnom zamestnaní by som nemohla chodiť do práce veľmi dlho, čiže by som chcela ísť na PN-ku približne od 4. mesiaca. platí to všetko aj v tomto prípade?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm... samozrejme, aj PN treba vypísať 2 x .. raz zo zamestnania, raz z DNP. Do 26 týždnov od začiatku platenia DNP, bude PN z DNP minimálna.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Môžeš ísť aj na PNku (aj hneď ak treba) ... len nezabudni sledovať, či náhodou predsalen nebudú nejaké zmeny - aj keď to momentálne vyzerá, že asi nie (ale nikdy nevieš ).
1 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

ok, ďakujem... posledná otázka, skôr len pre ujasnenie ... keď pôjdem na PN-ku a využijem aj PN z DNP, stále bude platiť, že moja materská bude aj naďalej aj z DNP...?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano stále budeš mať nárok na materskú aj z DNP.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

monika mariana Pozri príspevok
ok, ďakujem... posledná otázka, skôr len pre ujasnenie ... keď pôjdem na PN-ku a využijem aj PN z DNP, stále bude platiť, že moja materská bude aj naďalej aj z DNP...?
áno ... podľa teraz platného zákona
0 0
monika mariana monika mariana

monika mariana je offline (nepripojený) monika mariana

ok, ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede a za rady, dúfam, že bude všetko ok, preto to budem všetko i naďalej sledovať... ešte raz vďaka
0 0
gigi33 gigi33

gigi33 je offline (nepripojený) gigi33

Dobry den
Zaujima ma ci budem mat narok na vyssiu matersku v tomto pripade: Dobrovolne som si zacala platit 11.8.2011, predpokladany termin porodu je 24.5.2012. Podmienku 270dni by som splnila do datumu porodu ale nie do datumu nastupu na matersku (tych 6.tyzdnov pred). Budem mat narok na vyssiu alebo nie. Ak ano ako sa mi vypocita tych prvych par tyzdnov? A este jedna otazka. Ak pocas tehotenstva nastupim na PNku mozem pokracovat v plateni si dobrovolneho (je mi jasne, ze vyssiu PN mat nebudem). Dakujem za odpoved
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gigi33 Pozri príspevok
Dobry den
Zaujima ma ci budem mat narok na vyssiu matersku v tomto pripade: Dobrovolne som si zacala platit 11.8.2011, predpokladany termin porodu je 24.5.2012. Podmienku 270dni by som splnila do datumu porodu ale nie do datumu nastupu na matersku (tych 6.tyzdnov pred). Budem mat narok na vyssiu alebo nie. Ak ano ako sa mi vypocita tych prvych par tyzdnov? A este jedna otazka. Ak pocas tehotenstva nastupim na PNku mozem pokracovat v plateni si dobrovolneho (je mi jasne, ze vyssiu PN mat nebudem). Dakujem za odpoved
podľa teraz platného zákona platí - 270 dní poistenia do dňa pôrodu V tvojom prípade budú čakať, či túto podmienku splníš - až potom vyplatia dávku (ak bude nárok, tak aj spätne). Doporučujem čo najskôr doložiť rodným listom. Keď budeš odovzdávať žiadosť o materské - over si, aká je prax v tvojej pobočke.
.. a takisto - sleduj, či nebudú zmeny!
5 0
442211 442211

442211 je offline (nepripojený) 442211

Dobrý deň,
manželka išla na materskú 11/2010, neplatila si DNP, materské jej bolo vypočítané z hrubej mzdy za rok 2009. Teraz je na RD a plánujeme druhé dieťa. Ak som správne pochopil, mala by nárok na materské a bolo by opäť vypočítané z rovnakého základu z roku 2009. Má zmysel teraz založiť DNP? Po otehotnenie samozrejme minimálnu sumu a potom? Aby bolo max. materské, môžem od VZ odpočítať spomínanú hrubú mzdu z roku 2009? Teda ak mala napr. HZ 600€, DNP by sme po otehotnení mali vypočítať z VZ 516,75€? A platí, že suma poistenia sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch poistenia? Alebo je to celé inak?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať