Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

dunaj Pozri príspevok
Ale, ale...
Na fakture mam spravny den dodania, lebo ten je poslednym dnom obdobia, ktoreho sa to tyka. A to je pre odberatela zavazne.
Ale pre mna je zavazny den prijatia platby a ten datum mam napisany vo vypise z banky, resp. na pokl. doklade.
Naco by som to vestil, ked to uctujem az po prijati platby? Vsak keby neprisla pred datumom dodania na FA, tak berem ten, ak pride skor, tak u mna v PC opravujem datum kvoli odvodu DPH.
Kde v zakone je napisane, ze fo fakture musi byt datum, kedy prijmem platbu??? Ved to by bolo potom vestenie, nemyslis?
V § 19/4...

Pozri môj príspevok č. 280.
1 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Aljok Pozri príspevok
Tu nejde o dátum vystavenia faktúry, ale o dátum dodania...

Pozri § 19:

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ak prijmeš platbu za marcový nájom vo februári si podľa zákona povinný do 15 dní vystaviť faktúru s dátumom dodania = dátum prijatia platby, t.j. februárový. A na základe tejto faktúry Tebe vznikne povinnosť vo februári, ale aj odberateľ má nárok na základe Tejto faktúry na odpočet DPH vo februári...
No to urcite! EDIT: Podla smernice rady 77/388/EHS vznika narok na odpocet v obdobi, kedy bola dan zaplatena.
1. Este raz: Naco by som vystavoval fakturu po prijati paltby, ked som ju vystavil uz pred jej prijatim?
2. Odberatel si to nijak nemoze odpocitat vo februari, lebo by vyslovne porusil § 49 ods. 1 a nasl. specialne pre teba kopirujem:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
Naposledy upravil dunaj : 20.03.10 at 06:10
0 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Aljok Pozri príspevok
V § 19/4...

Pozri môj príspevok č. 280.
§ 19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Aky s tym mas problem? Tu sa nepise nic o nejakom vystavovani faktury!
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

dunaj Pozri príspevok
No to urcite!
1. Este raz: Naco by som vystavoval fakturu po prijati paltby, ked som ju vystavil uz pred jej prijatim?
2. Odberatel si to nijak nemoze odpocitat vo februari, lebo by vyslovne porusil § 49 ods. 1 a nasl. specialne pre teba kopirujem:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
Nemáš pravdu.
Ale ja Ťa už presviedčať nebudem...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dunaj Pozri príspevok
Preco by sa mala 2x? Ja nevidim dovod robit cokolvek s povodnou fakturou.
Ta je pre odberatela a ten si odpocet dane uplatni v den dodania na fakture.
A ja ked dostanem uhradu, tak v programe sa to zaeviduje ako danova povinnost z prijatej platby a ide to do priznania v tom danom zdanovacom obdobi, pokial je skorsie ako povodny den dodania z FA. Tym sa samozrejme povodny datum dodania u mna prepisuje, takze v ziadnom pripade to nepojde 2x.

V poslednej vete mas podla mna fatalny omyl. Ak ja tu dan odvadzam za februar a najomca si ju narokuje za marec, nemoze to byt v neprospech statu, kedze dostal DPH vo februari a vratil ju az v marci.
poďme po poriadku
nájomné za 2 Q 2010 je prenajímateľ nájovca povinný zaplatiť najneskôr do 15.3.2010 - podľa zmluvy o nájme, dobre?

Vystavíš faktúru 15.3.2010 s akým dátumom dodania? Pozor, platba sa týka zdaňovacieho obdobia končiaceho 30.6.2010 - v zmysle zákona je toto deň dodania služby

Prenajímateľ
Nájomca uhradí platbu v omeškaní dňa 1.4.2010?

Ako vystavíš faktúru a zúčtuješ DPH v zmysle platného zákona? Rada sa nechám poučiť, lebo ja som na iný spôsob ako PREDfa 15.3. a ostrá fa zúčtovacia dňom úhrady na účet neprišla... Čakám a máš u mňa 1000 bodov ak máš jednoduchší spôsob.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 18.03.10 at 08:22
1 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Aljok Pozri príspevok
Tu nejde o dátum vystavenia faktúry, ale o dátum dodania...
Tak to teda ide:

§ 71 (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Ale mas pravdu v tom, ze nejde o vystavenie, ale o vyhotovenie, teda ak je v tom podla teba rozdiel:-)
0 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Aljok Pozri príspevok
Nemáš pravdu.
Ale ja Ťa už presviedčať nebudem...
Dosli argumenty?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dunaj Pozri príspevok
Dosli argumenty?
nie, čakáme na tvoje riešenie prísp. 286
0 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Monika Kováčová Pozri príspevok
poďme po poriadku
nájomné za 2 Q 2010 je prenajímateľ povinný zaplatiť najneskôr do 15.3.2010 - podľa zmluvy o nájme, dobre?

Vystavíš faktúru 15.3.2010 s akým dátumom dodania? Pozor, platba sa týka zdaňovacieho obdobia končiaceho 30.6.2010 - v zmysle zákona je toto deň dodania služby

Prenajímateľ uhradí platbu v omeškaní dňa 1.4.2010?

Ako vystavíš faktúru a zúčtuješ DPH v zmysle platného zákona? Rada sa nechám poučiť, lebo ja som na iný spôsob ako PREDfa 15.3. a ostrá fa zúčtovacia dňom úhrady na účet neprišla... Čakám a máš u mňa 1000 bodov ak máš jednoduchší spôsob.
Ad1. najomne plati najomca, nie prenajimatel
Ad2. datum dodania bude 30.6. t.j. posledny den obdobia na ktore sa vztahuje
Ad3. Ak uhradi 1.4., odvadzam dan za april, lebo sa na mna vztahuje § 19 ods.4
Cize u teba v uctovnictve prepises datum v knihe danovych dokladov podla datumu uhrady!

Nejaky problem?:-)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

a nájomca si uplatní odpočet dane kedy? 30.6.? či jemu netreba faktúru na odpočítanie dane 1.4.? Či?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

či ti došli argumenty ?
0 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Monika Kováčová Pozri príspevok
a nájomca si uplatní odpočet dane kedy? 30.6.? či jemu netreba faktúru na odpočítanie dane 1.4.? Či?
Samozrejme!

Ved on si ani nemoze odpocitat dan v skorsom obdobi ako je to, ktoreho sa fakturacia tyka!

EDIT: siesta smernica Rady, vid dalej
Opakujem zase (uz si to konecne precitajte):

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

a znova, aspon 3x!
Naposledy upravil dunaj : 20.03.10 at 06:12
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Aljok Pozri príspevok
Nemáš pravdu.
Ale ja Ťa už presviedčať nebudem...
dunaj Pozri príspevok
Dosli argumenty?
Nie, len mi je srdečne jedno, že si sa rozhodol nerešpektovať zákon.
1 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Monika Kováčová Pozri príspevok
či ti došli argumenty ?
Mam aj inu robotu, ale uz sa ti venujem:-)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dunaj Pozri príspevok
Samozrejme!

Ved on si ani nemoze odpocitat dan v skorsom obdobi ako je to, ktoreho sa fakturacia tyka!

Opakujem zase (uz si to konecne precitajte):

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

a znova, aspon 3x!
pri platbe vopred nevzniká právo na odpočítanie dane?
0 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Monika Kováčová Pozri príspevok
pri platbe vopred nevniká právo na odpočítanie dane?
No v tomto pripade nie, vsak preto to v zakone taxativne osetrili, aby si najomcovia nemohli odpocitavat dan skor a Fico mal ojra na socialny stat.
Ty si tie § citala este iba 2x, priznaj sa!:-)

EDIT: siesta smernica rady, vid dalej

Doplnene: Takze pravo na odpocet vznika az v zdanovacom obdobi, ktoreho sa fakturacia tyka, nie v skorsom, aj ked to bolo uhradene v skorsom. § 19 (3)
Naposledy upravil dunaj : 20.03.10 at 06:13
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dunaj Pozri príspevok
No v tomto pripade nie, vsak preto to v zakone taxativne osetrili, aby si najomcovia nemohli odpocitavat dan skor a Fico mal ojra na socialny stat.
Ty si tie § citala este iba 2x, priznaj sa!:-)
ja som zákon o DPH ešte nečítala... nikdy, ja sa tomu nevenujem... ale asi sa idem pozrieť
0 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Aljok Pozri príspevok
Nie, len mi je srdečne jedno, že si sa rozhodol nerešpektovať zákon.
Ked mi uvedies ktory § a v com som ho porusil tak ti mozno aj uverim.
Takto je to iba pustanie balastu do fora.
0 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Monika Kováčová Pozri príspevok
ja som zákon o DPH ešte nečítala... nikdy, ja sa tomu nevenujem... ale asi sa idem pozrieť
No vidis a ja som ti tie § vypisal vyssie presne pod seba v logickej navaznosti.

Takze ako pozeram, zatial nik proti mojej praxi nic relevantne nevytiahol:-)

BTW: a nezabudni na tych 1000 bodov! :-)))
Naposledy upravil dunaj : 18.03.10 at 08:41
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
a na § 71 ods. 1 si nezabudol? teda ja som to nejako moc nečítala, ale...

Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať