Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!



moja otázka ku tejto odpovedi: je aj takato moznost??

konkretne bod č. 2:

zalohovou fakturou, po ktorej uhrade nam poslu konecnu fakturu s datumom dodania - a to dnom, kedy prisli peniaze na ucet (napr. 7.1.2010) - a teda nie az 31.3.2010 (hoci faktura je vystavena na cely prvy Q.)

zda sa mi zbytocne vystavovat k 7.1. doklad k preddavku (aky datum dodania na takomto doklade figuruje?) a nasledne este fakturu k 31.1.2010
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

Dobrý deň, prečítala som všetky príspevky týkajúce sa opakovaných plnení
a mám z toho riadny chaos. Naša spoločnosť prevádzkuje internet. Klientom vystavujeme splátkové kalendáre so splatnosťou k 10-temu v mesiaci. Niekedy sa ale stane, že klient zaplatí naraz aj polrok dopredu, ako mám toto riešiť? Vystaviť fa k prijatej platbe? Ja si to účtovne vysporiadam, ale čo klient? Nebude DPH odrátavať duplicitne? Podobne aj my fakturujeme internet
mesačne, štvťročne alebo dokonca ročne, samozrejme popredu, takže naozaj sa mi nezdá vystavovať dobropisy ku všetkým faktúram. Poradí mi niekto?
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

teraz som si všimla, čo sa týka internetu, bude sa na nás vzťahovať vynimka paragraf 19 ods. 3 písm.d?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

aktaK Pozri príspevok
účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!



moja otázka ku tejto odpovedi: je aj takato moznost??

konkretne bod č. 2:

zalohovou fakturou, po ktorej uhrade nam poslu konecnu fakturu s datumom dodania - a to dnom, kedy prisli peniaze na ucet (napr. 7.1.2010) - a teda nie az 31.3.2010 (hoci faktura je vystavena na cely prvy Q.)

zda sa mi zbytocne vystavovat k 7.1. doklad k preddavku (aky datum dodania na takomto doklade figuruje?) a nasledne este fakturu k 31.1.2010
Faktúru k platbe preddavku si povinná vystaviť - § 71 ods. 1, ale k zálohe na I. Q, keď mi príde platba pred dodaním služby alebo tovaru napr. 7.1. už faktúru k 31.3.2010 vystavovať nebudem.
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

lenka, takze platí:

1.1.2010 vystavujem zalohovu fa na 1. Q 2010

obdrzim celu sumu 7.1.2010

takze 7.1. vystavim ostru fa s datumom dodania taktiez toho 7.1.

je to takto OK? bohuzial, ale viac sa to ozaj skomplikovat nedalo...
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

samuelina Pozri príspevok
teraz som si všimla, čo sa týka internetu, bude sa na nás vzťahovať vynimka paragraf 19 ods. 3 písm.d?
poradí mi niekto?
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

a este volaco LENKA (alebo aj ina dobra dusa)

1.1.2010 vystavujem zalohovu fa na 1. Q 2010

... ALE neobdrzim celu sumu naraz.. ale povedzme:

7.1. prvú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.2. druhú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.3. tretiu tretinu sumy na zalohovej fakture...

(proste najomnik nie je schopny uhradit celu sumu naraz, ale podla jeho moznosti si to nejako, nie vzdy presne podeli na jednotlive mesiace...)

ako mam postupovat v takomto pripade???
prosim poradte, lebo sa to uz na mna valíííí (
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

aktaK Pozri príspevok
a este volaco LENKA (alebo aj ina dobra dusa)

1.1.2010 vystavujem zalohovu fa na 1. Q 2010

... ALE neobdrzim celu sumu naraz.. ale povedzme:

7.1. prvú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.2. druhú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.3. tretiu tretinu sumy na zalohovej fakture...

(proste najomnik nie je schopny uhradit celu sumu naraz, ale podla jeho moznosti si to nejako, nie vzdy presne podeli na jednotlive mesiace...)

ako mam postupovat v takomto pripade???
prosim poradte, lebo sa to uz na mna valíííí (
Vystavíš faktúru k platbe s dátumom dodania 7.1; 7.2. a v marci konečnú (vyúčtovaciu) faktúru.
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

Vystavíš faktúru k platbe s dátumom dodania 7.1; 7.2. a v marci konečnú (vyúčtovaciu) faktúru.

lenka, vrela vdaka, este to budem musiet prespekulovat, ako to vo svojom programe urobim, este som to neskusala...
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Dovolím si zhrnúť fakturovanie nájomného:
Ak fakturujem mesačne:
Dátum vystavenia 1.1.2010
Dátum splatnosti: 15.1.2010
Dátum dodania: 31.1.2010

Ak fakturujem kvartálne:
Vystavím zálohovú faktúru.
Dátum vystavenia 1.1.2010
Dátum splatnosti 15.1.2010
po uhradení zálohovej faktúry vystavím daňovú faktúru na prijatú platbu
Dátum vystavenia daňovej fakúry: 15.1.2010
Dátum dodania: dátum úhrady 15.1.2010
Naposledy upravil Laura1 : 14.01.10 at 12:02
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

účtovník 007 Pozri príspevok
Chcem sa Vás spýtať, ako riešite situáciu s došlými faktúrami.
Zatiaľ stále diskutujeme o vystavených fa. Ja som to vyriešila dodatkami k nájomným zmluvám. Už nefakturujeme štvrťročne dopredu, ale mesačne pozadu. Vybavené.

Ako budete postupovať, ak Vám príde fa, na ktorej je zjavne zle uvedený dátum dodania. Napríklad:
Nájom za .............1/2010.....alebo.....1Q/2010
Dátum vystavenia:1.1.2010...............1.1.2010
Dátum dodania: ....1.1.2010...............1.1.2010
Splatnosť: ..........15.1.2010...............15.1.2010

Ja mám takýchto fa značné množstvo a je nemysliteľné všetky vracať na prepracovanie. To by som sa nedočkala. A hlavne sa mi nechce účtovníčkam vždy 20 minút vysvetľovať, akáže to je zmena v DPH. Myslím, že problém bude iba prvý štvrťrok. Takže, ak si usledujem, že som fa uhradila podľa dátumu splatnosti, a daň na vstupe si môžem uplatniť v januári, dodávateľ odvedie daň v januári, je všetko v poriadku. No a ja mám zlé dátumy, ale inak OK. Ako to budete riešiť Vy?
Ja som to vyriešila zatiaľ s tým, že som faktúru poslala naspäť s listom, že nespĺňa náležitosti podľa platného zákona o DPH.
Ešte sa neozvali Ale tá firma mi nie je schopná ani vyúčtovať zálohové platby za energie v roku, v ktorom boli spotrebované a vždy až po mojej urgencii-aj po pol roku mi pošlú doklad..
Druhej firme som to musela vysvetliť...ale ak mi niečo ďalšie príde zle, pošlem mail..
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

...a čo keď sa faktúruje na rok dopredu/ročný poplatok za licenciu -používanie mzdového softvéru/ na obdobie napr. marec 2010 až február 2011?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

OlgaM Pozri príspevok
...a čo keď sa faktúruje na rok dopredu/ročný poplatok za licenciu -používanie mzdového softvéru/ na obdobie napr. marec 2010 až február 2011?
Dňom dodania bude 28.2.2011 a keď ti príde platba skôr ako vo februári 2011, vystavíš faktúru k platbe, na ktorej bude dňom dodania deň platby.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

To znamená:
1.3.2010 vystavím faktúru za služby na obdobie 1.3.2010-28.2.2011 a DPH odvediem:
- ak zákazník zaplatí napr. 20.3.2010 - tak odvediem DPH v daňovom priznaní zaza marec 2010
- ak zákazník nezaplatí tak DPH odvediem až v daňovom priznaní za február 2011
A čo keď zaplatí len čiastočne?
Pripadá mi to veľmi náročné na evidenciu, máme takýchto faktúr mesačne veľa - niekoľko desiatok. Ako to to všetko dostanem do zostavy do podkladov pre DPH. Doteraz softvér berie automaticky do zostavy deň zdaniteľného planenia a keď ho tam aj budem mať a zaplatia skôr, čo s tým?To každý deň budem sledovať platby a opravovať ? Poraďte, ako to robíte v praxi?
Ďakujem!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ja som sa rozhodla pre tento postup:
1. Výzva na zaplatenie služby (nájomné v mojom prípade) s dátumom splatnosti
2. Po úhrade faktúra za uhradenú službu (nájomné) s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby...

HOWGH.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Tak asi musím robiť zálohové faktúry a podľa platieb vystavovať potom riadne faktúry, to bude jednoduchšie...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Monika Kováčová Pozri príspevok
ja som sa rozhodla pre tento postup:
...HOWGH.
... klasik by povedal: šťastná to žena. A čo my ostatní, ktorí musíme účtovať predložené doklady ???
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Stefan2005 Pozri príspevok
... klasik by povedal: šťastná to žena. A čo my ostatní, ktorí musíme účtovať predložené doklady ???
Aj ja musím účtovať predložené doklady, ale mám aj dosť podstatný poradný hlas v oblasti metodiky a obehu účtovných dokladov. Navyše účtovanie Záloha, Fa na prijatú platbu, Ostrá fa má podstatne viac účtovných položiek, čo je z ekonomického hľadiska dosť "riadne" drahé z mojej strany...
Tento argument bol v podstate postačujúci...
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Monika Kováčová Pozri príspevok
Aj ja musím účtovať predložené doklady, ale mám aj dosť podstatný poradný hlas v oblasti metodiky a obehu účtovných dokladov. Navyše účtovanie Záloha, Fa na prijatú platbu, Ostrá fa má podstatne viac účtovných položiek, čo je z ekonomického hľadiska dosť "riadne" drahé z mojej strany...
Tento argument bol v podstate postačujúci...
A ako účtujete tú prijatú platbu na základe výzvy? MD221/D?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

OlgaM Pozri príspevok
A ako účtujete tú prijatú platbu na základe výzvy? MD221/D?
Myslím, že 311, nakoľko dňom úhrady bude fa vystavená.... Aj v Cenigovej na s. 200 Prijaté preddavky - 324 sa píše:
Ak v rovnakom mesiaci je prijatý preddavok a zároveň je uskutočnená dodávka tovaru alebo služby, na ktorú bol preddavok prijatý, môže dodávateľ vyhotoviť len jednu faktúru na uskutočnenú dodávku, potom sa o zdaňovaní preddavku neúčtuje
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať