Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

promont maja Pozri príspevok
Takže to celé ašte naposledy rozoberiem ...

Príklad:
1. Na základe zmluvy o nájme vystavím 5. 1. 2010 faktúru v súvislosti s vyfakturovaným nájomným za I. štvrťrok 2010, teda v nej bude dátum dodania 31. 3. 2010.
2. Úhrada tejto faktúry príde 10. 1. 2010 - ide o úhradu mojej pohľadávky, teda účtujem na účte 221/311.
3. Nakoľko sa mi tým, že mi nabehla úhrada zmenil " štatút" daňovej povinnosti DPH, resp. dátum dodania .. čo urobím ... do ŠR som povinná odviesť DPH ale na základe čoho ..? .. teda podľa zákona o DPH musím 10. 1. 2009 vystaviť "dobropis" alebo tzv. opravu faktúry v plnej výške s dátumom dodania 31. 3. 2010 .... teda účtujem 6**/3??
4. a následne vystavím preddavkovú faktúru, v ktorej bude dátum dodania 10. 1. 2009 a zúčtujem ju ako 3??/343?
Bod 1 je OK
Bod 2 - príde mi platba, vystavím faktúru 311/6xx, na základe ktorej odvediem DPH - dátum dodania bude deň platby
Bod 3 - úhrada faktúry k platbe 221/311
Bod 4 - vystavím dobropis k pôvodnej faktúre 6xx/311
Zákon ti neukladá povinnosť vystaviť dobropis, on ti ukladá vystaviť faktúru k platbe, na základe ktorej odvedieš DPH.
Ako bolo už v predchádzajúcich príspevkoch písané, ešte môžeš prehodnotiť zmluvy a fakturovať až po dodaní. Je to síce najmenej prácne, ale z pohľadu finančného nie moc efektívne. Predsa len, "co je doma, to se počítá pánové."
P.s. pracujem vo firme, kde máme účtovníctvo rozdelené a ja nepracujem na fakturačnom oddelení, takže si počkaj, či mi niekto neopraví predkontáciu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Riešenie. Príklad:

Nájomná zmluva je uzatvorená takým spôsobom, že nájomné na rok 2010 je 1200 € a bude sa platiť Q do 15.1., 15.4., 15.7., 15.10...... (teda vopred)..... pričom sa vystaví FA .....

často sa stáva, že nájomcovia zabúdajú, vedia, že sa im vystaví FA a na základe nej budú uhrádzať, takže zmluvy sú často pozabudnuté.

Aby nájomca mohol získať platbu vopred, pričom novela zákona mi definuje, že opakované dodanie služby pre mňa znamenajú: terminologia: = .......služba považujú za dodané posledným dňom obdobia .
Teda DP: 31.3, 30.6, 30.9, 31.12.

Postup: 1.
1. upozornenie nájomcu: Zálohová FA-nedaňový doklad. VYstavím 15.1.2010
2. Nájomca si povie, aha nájom. Zaplatí 25.1.2010

3. Prenajímatelovi prídu PP na účet 27.1.2010. A teda vystaví daňový doklad na základe prijatej platby.

Postup 2.

1. detto

2. Nájomca, kašle nato a nezaplatí, zaplatí až 15.3.2009. Mne nabehne 17.3.
3. Vystavím FA, DP mi vznikne prijatím platby.

Ibaže tu by bolo vhodné upovedomiť nájomcu, že porušuje podmienky zmluvy.

Vidím to iba týmto spôsobom riešitelné, ale čas ukáže
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ale v prípade, že nemám v zmluve uvedené termíny platieb, len fakturačné obdobie a nájomca zaplatí až v marci, alebo podľa splatnosti uvedenej na faktúre, neporušil zmluvné podmienky. Zrejme sa bude musieť prepracovať väčšina zmlúv. Naša firma sa rozdhodla ísť cestou zálohových faktúr.
P.s. Čo narobí zmena jedného slova v zákone
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

betka Pozri príspevok
Riešenie. Príklad:

Nájomná zmluva je uzatvorená takým spôsobom, že nájomné na rok 2010 je 1200 € a bude sa platiť Q do 15.1., 15.4., 15.7., 15.10...... (teda vopred)..... pričom sa vystaví FA .....

často sa stáva, že nájomcovia zabúdajú, vedia, že sa im vystaví FA a na základe nej budú uhrádzať, takže zmluvy sú často pozabudnuté.

Aby nájomca mohol získať platbu vopred, pričom novela zákona mi definuje, že opakované dodanie služby pre mňa znamenajú: terminologia: = .......služba považujú za dodané posledným dňom obdobia .
Teda DP: 31.3, 30.6, 30.9, 31.12.

Postup: 1.
1. upozornenie nájomcu: Zálohová FA-nedaňový doklad. VYstavím 15.1.2010
2. Nájomca si povie, aha nájom. Zaplatí 25.1.2010

3. Prenajímatelovi prídu PP na účet 27.1.2010. A teda vystaví daňový doklad na základe prijatej platby.

Postup 2.

1. detto

2. Nájomca, kašle nato a nezaplatí, zaplatí až 15.3.2009. Mne nabehne 17.3.
3. Vystavím FA, DP mi vznikne prijatím platby.

Ibaže tu by bolo vhodné upovedomiť nájomcu, že porušuje podmienky zmluvy.

Vidím to iba týmto spôsobom riešitelné, ale čas ukáže
Tento spôsob je tak pekne jednoduchý a mne osobne sa pozdáva najviac, ale musím pripomenúť, že takto by peniažky mohli prísť prenajímateľovi oveľa neskôr ako by chcel ... poznám nejedného môjho klienta, ktorý takéto " neúčtovné" preddavkové faktúry hádže rovno do koša ...
0 0
galova.silvia galova.silvia

galova.silvia je offline (nepripojený) galova.silvia

my sme to nakoniec vyriesili tak, ze budeme vystavovat faktury v tom istom zdanovacom obdobi (sme mesacni platitelia), ako je datum dodania, aby sme predisli tomu, ze nam to zaplatia skor.
teda za obdobie 1Q vystavime fakturu 15.-31.3.
ak fakturujueme napr. za 17.2.-16.3., dautm dodania je 16.3. a faktura sa vystavi 5.-16.3.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

My vystavujeme faktúry za nájom za reklamné plochy. Vždy platbu požadujeme vopred za určité obdobie, niekedy aj za celý rok. Niektoré zmluvy jú dohodnuté aj na jeden rok napr. od 1.2.2009-31.1.2010.

Nakoľko šéf vystavuje jednotlivé faktúry sám, hľadali sme spôsob ako to riešiť bez ďalších písomností teda bez zálohových faktúr,dobropisov, ale nezmeniť spôsob platieb. Napadol ho spôsob, že napr. na faktúru za celý rok nájmu vystavenú 1.1.2010 napíše dátum dodania slovom deň zaplatenie alebo 31.12.2010. Podľa mňa to nebude dostačujúce, čo vy na to?
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

A čo splátkové kalendáre za nájom ? Dotýka sa ich zmena zákona ?

Tieto splátkové kalendáre vystavujeme na celý rok.
Mesačne v nich máme rozpísané platby za nájom.
Splatnosť v nich máme uvedenú vždy do 10-teho dňa v mesiaci.
A tento dátum je aj dátum dodania.
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

Janinkaaa Pozri príspevok
A čo splátkové kalendáre za nájom ? Dotýka sa ich zmena zákona ?

Tieto splátkové kalendáre vystavujeme na celý rok.
Mesačne v nich máme rozpísané platby za nájom.
Splatnosť v nich máme uvedenú vždy do 10-teho dňa v mesiaci.
A tento dátum je aj dátum dodania.
posúvam otázku
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Lotarka Pozri príspevok
My vystavujeme faktúry za nájom za reklamné plochy. Vždy platbu požadujeme vopred za určité obdobie, niekedy aj za celý rok. Niektoré zmluvy jú dohodnuté aj na jeden rok napr. od 1.2.2009-31.1.2010.

Nakoľko šéf vystavuje jednotlivé faktúry sám, hľadali sme spôsob ako to riešiť bez ďalších písomností teda bez zálohových faktúr,dobropisov, ale nezmeniť spôsob platieb. Napadol ho spôsob, že napr. na faktúru za celý rok nájmu vystavenú 1.1.2010 napíše dátum dodania slovom deň zaplatenie alebo 31.12.2010. Podľa mňa to nebude dostačujúce, čo vy na to?
Na faktúre musí byť deň dodania jednoznačný.

Ak by bola vystavená faktúra napr. za obdobie od 1.1.2010 - 31.12.2010 , tak služba sa považuje za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - t.j. 31.12.2010.

Ak chcete peniaze za službu na rok dopredu, iná cesta ako cez zálohové platby nie je.
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Chcela by som sa spýtať - podľa nájomnej zmluvy sme faktrovali nájomné do 15.dňa v mesiace nájomné dopredu - napr. v novembri do 15.11 sme vystavili faktúru za december, teraz 15.12. by som mala podľa zmluvy vystaviť faktúru za nájomné za január, ale čo teraz vystavím faktúru s dátumom dodania služby 31.01 a ked mi prídu peniaze v decembri, tak zdaním, alebo nevystavím žiadnu faktúru, len zálohovú a riadnu faktúru vtedy keď prídu peniaze s dátumom pripísania na účet ak bude predchádzať posladnému dňu plnenia??
0 0
evina7 evina7

evina7 je offline (nepripojený) evina7

vjejka Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať - podľa nájomnej zmluvy sme faktrovali nájomné do 15.dňa v mesiace nájomné dopredu - napr. v novembri do 15.11 sme vystavili faktúru za december, teraz 15.12. by som mala podľa zmluvy vystaviť faktúru za nájomné za január, ale čo teraz vystavím faktúru s dátumom dodania služby 31.01 a ked mi prídu peniaze v decembri, tak zdaním, alebo nevystavím žiadnu faktúru, len zálohovú a riadnu faktúru vtedy keď prídu peniaze s dátumom pripísania na účet ak bude predchádzať posladnému dňu plnenia??
Podľa mňa je potrebné fakturovať podľa doteraz platného zákona o DPH, t.j. vystaviť tak ako doteraz. Aký dátum je dňom dodania služby?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podľa môjho názoru aj doterajšia fakturácia nemusela byť bez "problémov".
Ak Ste faktúrovali 15.11. - nájomné za december , aký dátum Ste uvádzali ?
Podľa môjho názoru správny dátum je od 1.12 - 31.12.2009. Je to ktorýkoľvek deň mesiaca, za ktorý sa má zaplatiť, najneskôr 31.12.2009 .

Ak zaplatil nájomca nájom až v decembri - nič na skutočnosti sa nemení.
Dátum dodania je decembri.

Avšak, ak nájomca zaplatil v novembri , dátum dodania je dňom zaplatenia, lebo predchádza dátum dodania nájmu.
Čo Ste robili v takomto prípade ???

V novom zákone je už dátum dodania stanovený jednoznačne (bez slovíčka najneskôr)- posledným dňom obdobia - čiže nájom za január je deň dodania 31.1.2010.

Prečo vystavujete faktúru dopredu ?? Domnievam sa, že preto, lebo chcete dopredu platbu.
Ak vystavíte ostrú faktúru v decembri , uvediete deň dodania 31.1.2010
(iný ani nemôžete).

Ak nájomca Vám uhradí v decembri:
Dopad:
- v decembri musíte vystaviť faktúru k prijatému preddavku
- a čo potom s ostrou faktúrou, ktorú už má nájomca ??????

Ak chcete platbu dopredu-už v decembri, tak doporučujem nie na základe ostrej faktúry, ale iba na základe zálohovej faktúry.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Preddavková faktúra sa vystavuje vopred, za dodávky tovaru alebo služby, ktoré nastanú po úhrade preddavkovej faktúry.

Ak je služba poskytnutá -a táto je poskytnutá určite: priestory sú obsadené - nie je dôvod vystavovať preddavkovú/zálohovú (je to jedno, ako ju nazveme) faktúru.

Ani doteraz v tom problém nevidím: všetko záleží od zmluvy.
Ak je v nej uvedené, že sa nájomné platí vopred pred začiatkom obdobia, za ktoré sa platí, tak deň dodania bol jasný - podľa zmluvy.

Takže ja to vidím takto:
1) nájomné na II. Q, platbu požadujem do konca marca, faktúru vystavím v marci, deň dodania je 30.6.
2) platba príde 30.3. - vystavím "daňový doklad" na prijatú platbu.
3) v júni vystavím storno "daňového dokladu" s poznámkou Prijatá platba sa započítava na úhradu faktúry č. (tá z marca)

Len taká poznámočka:
ak je lízing splatný napr. 1. deň v mesiaci a splátku uhradíme skôr, pričom platba príde na účet lízingovky ešte koncom predchádzajúceho mesiaca, lízingovka vystaví daňový doklad na prijatú platbu v mesiaci prijatia platby a zároveň storno-doklad na splátku nasledujúceho mesiaca s dňom dodania 1.-ho
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Janinkaaa Pozri príspevok
A čo splátkové kalendáre za nájom ? Dotýka sa ich zmena zákona ?

Tieto splátkové kalendáre vystavujeme na celý rok.
Mesačne v nich máme rozpísané platby za nájom.
Splatnosť v nich máme uvedenú vždy do 10-teho dňa v mesiaci.
A tento dátum je aj dátum dodania.

Asi tie splátkové kalendáre nesúvisia s témou.
Tých sa novela zákona o DPH asi netýka.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Rozalka Pozri príspevok
Preddavková faktúra sa vystavuje vopred, za dodávky tovaru alebo služby, ktoré nastanú po úhrade preddavkovej faktúry.

[/I]
Ja už len na margo tejto vety. Preddavková faktúra nie je účtovným dokladom - nenastal žiadny účtovný prípad, aj keď si ju trh svojim spôsobom, dá sa povedať, vynútil. Iba z hľadiska tzv. inkasa preddavku platca dane z pridanej hodnoty má daňovú povinnosť dane z pridanej hodnoty ... takže vo forme " preddavkovej faktúry" zúčtujeme DPH z uhradeného preddavku, čiže z hľadiska účtovného o preddavkovej faktúre, ktorá je vystavená vopred neúčtujeme ... ( to len pre úplnosť, aby si to niekto nevysvetlil inak, hoci je to z predchádzajúcich príspevkov jasné).
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Janinkaaa Pozri príspevok
Asi tie splátkové kalendáre nesúvisia s témou.
Tých sa novela zákona o DPH asi netýka.
Janinkaa, ak ide o splátkové kalendáre za nájom, teda opakované dodanie služby, tak sa táto téma práve toho týka. Ale ak ide o splátkový kalendár v súvislosti s leasingom, tak tam ide podľa môjho názoru skôr o splácanie istiny a nie o poskytovanie služby.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

promont maja Pozri príspevok
Janinkaa, ak ide o splátkové kalendáre za nájom, teda opakované dodanie služby, tak sa táto téma práve toho týka. Ale ak ide o splátkový kalendár v súvislosti s leasingom, tak tam ide podľa môjho názoru skôr o splácanie istiny a nie o poskytovanie služby.

Majka ide mi o nájom.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Janinkaa pozri si prípevok č. 23 od Betky.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

promont maja Pozri príspevok
Janinkaa pozri si prípevok č. 23 od Betky.
Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Janinkaaa Pozri príspevok
Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.
Ak platbu za jeden mesiac požadujete do 15.dňa daného mesiaca, tak podľa mňa by mal splátkový kalentár vyzerať tak, že za mesiac január je deň splatnosti 15.1. a dátum dodania 31.1.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať