Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
Maxima25 Maxima25

Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

prosim o potvrdenie, ci som pochopila spravne:
vystavena faktura za najom za januar 2010 dna 2.1.2010
den dodania sluzby 31.1.2010
splatnost:11.1.2010
je to ok??
dakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Papucz Pozri príspevok
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 71 ods. 1 zákona o DPH platiteľ môže vyhotoviť faktúru pred dodaním služby, ale musí v nej uviesť skutočný deň dodania služby. Ak pred dodaním služby odberateľ zaplatí, dodávateľovi vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH na prijatú platbu musí vyhotoviť faktúru. T.j. ak by takto dodávateľ postupoval, vyhotovil by dve faktúry, na jeden zdaniteľný obchod a podľa § 69 ods. 5 zákona o DPH by musel aj duplicitne odviesť daň z týchto faktúr.
V nadväznosti na zmenu zákona o DPH platnú od 01.01. 2010, je potrebné zmeniť spôsob fakturácie (ktorá vyhovovala zákonu platnému do 31.12. 2010), aby nevznikali vyššie uvedené prípady.

Váš dopyt:

Naša firma poskytuje softvér a s tým spojené služby odberateľom. Poskytujeme systémovú údržbu našim klientom, ktorý majú v zmluve zakotvený spôsob úhrady, napr. za systémovú údržbu bude vystavená faktúra za obdobie rok 2010 na začiatku tohto zdaňovacieho obdobia (to znamená január 2010), po úhrade klientovi poskytneme aplikačný kľúč k softvéru, po jeho registrácii má klient aktualizovaný softvér, s ktorým môže pracovať, ak neuhradí nie je mu kľúč poskytnutý. Po schválení novely zákona k DPH od 1.1.2010, kde sa sa hovorí v § 19 odseku 3

"ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovanie, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia"

Pre nás to znamená že môžeme faktúru za poskytovanú systémovú údržbu vystaviť až na konci zdaňovacieho obdobia? Ak by sme ju podľa zmluvy s klientom vystavili v prvom mesiaci napr. januári 2010 a dali dátum dodania 31.12.2010, kedy sa potom má odviesť DPH, ak splatnosť (tiež uvedená v zmluve) je 14 dní, to znamená že by nám úhrada prišla ešte v januári. Zálohovú faktúru klient neakceptuje. Pri postupe podľa tejto novely by sme museli zmeniť celú politiku vystavovania faktúr, koncepciu zmlúv, poskytovanie kľúčov k systému a to pre viac ako 500 klientov.Ako máme teda postupovať? Môžeme vystaviť faktúru na začiatku obdobia s dátumom dodania na konci? Ďakujem za Vašu skorú odpoveď
No tak "úžašnejšiu" odpoveď ani nemohli vymyslieť...!
Ja mám prípad, kde podľa zmluvy prenajímateľ vystavuje faktúry za nájom takto: 15.2. za II.kvartál 2010... čo s tým? Okrem toho mesačne fakturuje skutočnú spotrebu energie, ale osobitne, v inej faktúre... Môžeme aplikovať výnimku podľa §19 ods. 3, písm. c)?
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Teda ak som správne pochopil:

Ak poskytujem svojim zákazníkom mesačne opakovanú službu a doteraz som napr. za január mal dátumy nasledovne:
splatnosť = 15.1.
vystavenie = 7.1.
Dát. zdaň plnenia = 1.1.

od 1.1.2010 budem mať v zmysle §19 ods.3 a §71, ods.1 na faktúre nasledovné dátumy:
splatnosť = 15.1.
vystavenie = 7.1.
Dát. zdaň plnenia = 31.1.

Pričom nemusím vôbec vystavovať žiadne zálohové faktúry. Je to správne?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Black Pozri príspevok

od 1.1.2010 budem mať v zmysle §19 ods.3 a §71, ods.1 na faktúre nasledovné dátumy:
splatnosť = 15.1.
vystavenie = 7.1.
Dát. zdaň plnenia dátum dodania= 31.1.

Pričom nemusím vôbec vystavovať žiadne zálohové faktúry. nemusíš Je to správne?
správne
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

My prenajímame stroje na určitú dobu - spravidla to býva od novembra 2009 do apríla 2010. Takto sú koncipované aj zmluvy. Povinnosť úhrady je v zmluve rôzna, ale väčšinou to býva 2x za dobu trvania nájmu:
1. pred dodávkou a
2. do 15.03.2010
Ako sa bude posudzovať takáto zmluva, podľa starého zákona, alebo podľa nového?
Kedy bude potom dodanie? 30.04.2010?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
...no my sme to vyriešili tak, že sme začali vystavovať zálohové faktúry.. napr:
v zmluve je uvedené, že sa platí za napr. nájom za 1Q/2010 a fa. sa vystavuje na začiatku štvrťroku.
Takže sme 2.1.2010 vystavili zálohovú fa s dátumom splatnosti 10.1.2010 - v texte sme napísali, že sa jedná o zálohu za 1Q/2010.
Ak nám príde úhrada - vznikne daňová povinnosť a potom vystavíme ostrú fa. a odvedieme daň.
V prípade, že nám zálohu odberateľ nezaplatí - vystavíme v danom zdaňovacom období "ostrú" fa s tým, že to bude naša pohľadávka a to z dôvodu, že mu služba bola dodaná.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

tonkat Pozri príspevok
My prenajímame stroje na určitú dobu - spravidla to býva od novembra 2009 do apríla 2010. Takto sú koncipované aj zmluvy. Povinnosť úhrady je v zmluve rôzna, ale väčšinou to býva 2x za dobu trvania nájmu:
1. pred dodávkou a
2. do 15.03.2010
Ako sa bude posudzovať takáto zmluva, podľa starého zákona, alebo podľa nového?
Kedy bude potom dodanie? 30.04.2010?
Ďakujem za odpoveď.
Vaše obdobie nájmu: 11/2009 - 4/2010
Dátum dodania:
- pôvodné znenie -najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje
- nové znenie.....................posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje
Nájom za obdobie, na ktoré ste vystavili prvú faktúru (podľa pôvodného znenia zákona) mate ošetrený.
Nájom za ďalšie obdobie , ktoré ešte nebolo faktúrované budete faktúrovať podľa nového znenia zákona a dátum dodania bude posledný deň obdobia, za ktoré budete požadovať platbu. Ak to bude platba za obdobie až do apríla 2010, tak dátum dodania môže byť až 30.4.2010 .
Naposledy upravil azla : 07.01.10 at 07:32 Dôvod: chybný rok
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Monika Kováčová Pozri príspevok
No tak "úžašnejšiu" odpoveď ani nemohli vymyslieť...! toto sa mi tiež "páči"
Ja mám prípad, kde podľa zmluvy prenajímateľ vystavuje faktúry za nájom takto: 15.2. za II.kvartál 2010... čo s tým? Okrem toho mesačne fakturuje skutočnú spotrebu energie, ale osobitne, v inej faktúre... Môžeme aplikovať výnimku podľa §19 ods. 3, písm. c)?
Teoreticky takáto fakturácia (podľa doterajšej praxe) za nájom by bola bez problémov, ak by na faktúre bol dátum dodania 30.6.2010 a faktúra by bola uhradená až v júni.
Ak faktúra bude mať iný dátum dodania ako 30.6.2010 - nie je správna.
Ak faktúra bude uhradená pred dátumom dodania napr. už vo februári, už vzniká situácia na ďalšie riešenie.
Čo sa týka fakturácie skutočnej spotreby energie - toto ostáva bez zmeny. Deň dodania je deň vystavenia faktúry.
Naposledy upravil azla : 07.01.10 at 07:31
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
azla Pozri príspevok
Teoreticky takáto fakturácia (podľa doterajšej praxe) za nájom by bola bez problémov, ak by na faktúre bol dátum dodania 30.6.2010 a faktúra by bola uhradená až v júni.
Ak faktúra bude mať iný dátum dodania ako 30.6.2010 - nie je správna.
Ak faktúra bude uhradená pred dátumom dodania napr. už vo februári, už vzniká situácia na ďalšie riešenie.
Čo sa týka fakturácie skutočnej spotreby energie - toto ostáva bez zmeny. Deň dodania je deň vystavenia faktúry.

Ešteže mám zatiaľ len jednu takúto zmluvu: nájomné faktúrujeme Q najneskôr do 10. dňa v prvom mesiaci kvartálu. Čiže za I. Q vystavím zálohovú faktúru a keď mi príde platba, vystavím ostrú fa. Energie im faktúrujeme kvartálne, ale pozadu, čiže za I. Q vystavím fa najneskôr do 15.04.2010 s dátumom dodania 31.03.2009.

Dobre som to pochopila?
0 0
ecompka ecompka

ecompka je offline (nepripojený) ecompka

Zuzana,neviem ci más dobre tú energiu. Tam sa den dodania zhoduje s dnom vystavenia faktury.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
azla Pozri príspevok
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,

Aha, takže dám dátum vystavenia posledný deň a bude to OK, spotrebu energii faktúrujeme podľa podružných meradiel.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

ZuzanaP Pozri príspevok
Aha, takže dám dátum vystavenia posledný deň a bude to OK, spotrebu energii faktúrujeme podľa podružných meradiel.
Presne tak to robíme. Datum vystavenia fa je posledný deň. Nemáme posuny v obdobiach a pre nás je to prehľadnejšie.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Chcem sa Vás spýtať, ako riešite situáciu s došlými faktúrami.
Zatiaľ stále diskutujeme o vystavených fa. Ja som to vyriešila dodatkami k nájomným zmluvám. Už nefakturujeme štvrťročne dopredu, ale mesačne pozadu. Vybavené.

Ako budete postupovať, ak Vám príde fa, na ktorej je zjavne zle uvedený dátum dodania. Napríklad:
Nájom za .............1/2010.....alebo.....1Q/2010
Dátum vystavenia:1.1.2010...............1.1.2010
Dátum dodania: ....1.1.2010...............1.1.2010
Splatnosť: ..........15.1.2010...............15.1.2010

Ja mám takýchto fa značné množstvo a je nemysliteľné všetky vracať na prepracovanie. To by som sa nedočkala. A hlavne sa mi nechce účtovníčkam vždy 20 minút vysvetľovať, akáže to je zmena v DPH. Myslím, že problém bude iba prvý štvrťrok. Takže, ak si usledujem, že som fa uhradila podľa dátumu splatnosti, a daň na vstupe si môžem uplatniť v januári, dodávateľ odvedie daň v januári, je všetko v poriadku. No a ja mám zlé dátumy, ale inak OK. Ako to budete riešiť Vy?
0 0
widow widow

widow je offline (nepripojený) widow

účtovník 007 Pozri príspevok
Chcem sa Vás spýtať, ako riešite situáciu s došlými faktúrami.
Zatiaľ stále diskutujeme o vystavených fa. Ja som to vyriešila dodatkami k nájomným zmluvám. Už nefakturujeme štvrťročne dopredu, ale mesačne pozadu. Vybavené.

Ako budete postupovať, ak Vám príde fa, na ktorej je zjavne zle uvedený dátum dodania. Napríklad:
Nájom za .............1/2010.....alebo.....1Q/2010
Dátum vystavenia:1.1.2010...............1.1.2010
Dátum dodania: ....1.1.2010...............1.1.2010
Splatnosť: ..........15.1.2010...............15.1.2010

Ja mám takýchto fa značné množstvo a je nemysliteľné všetky vracať na prepracovanie. To by som sa nedočkala. A hlavne sa mi nechce účtovníčkam vždy 20 minút vysvetľovať, akáže to je zmena v DPH. Myslím, že problém bude iba prvý štvrťrok. Takže, ak si usledujem, že som fa uhradila podľa dátumu splatnosti, a daň na vstupe si môžem uplatniť v januári, dodávateľ odvedie daň v januári, je všetko v poriadku. No a ja mám zlé dátumy, ale inak OK. Ako to budete riešiť Vy?
účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!
Naposledy upravil widow : 10.01.10 at 10:31
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

betka Pozri príspevok
Riešenie. Príklad:

Nájomná zmluva je uzatvorená takým spôsobom, že nájomné na rok 2010 je 1200 € a bude sa platiť Q do 15.1., 15.4., 15.7., 15.10...... (teda vopred)..... pričom sa vystaví FA .....

často sa stáva, že nájomcovia zabúdajú, vedia, že sa im vystaví FA a na základe nej budú uhrádzať, takže zmluvy sú často pozabudnuté.

Aby nájomca mohol získať platbu vopred, pričom novela zákona mi definuje, že opakované dodanie služby pre mňa znamenajú: terminologia: = .......služba považujú za dodané posledným dňom obdobia .
Teda DP: 31.3, 30.6, 30.9, 31.12.

Postup: 1.
1. upozornenie nájomcu: Zálohová FA-nedaňový doklad. VYstavím 15.1.2010
2. Nájomca si povie, aha nájom. Zaplatí 25.1.2010

3. Prenajímatelovi prídu PP na účet 27.1.2010. A teda vystaví daňový doklad na základe prijatej platby.

Postup 2.

1. detto

2. Nájomca, kašle nato a nezaplatí, zaplatí až 15.3.2009. Mne nabehne 17.3.
3. Vystavím FA, DP mi vznikne prijatím platby.

Ibaže tu by bolo vhodné upovedomiť nájomcu, že porušuje podmienky zmluvy.

Vidím to iba týmto spôsobom riešitelné, ale čas ukáže
Práve som konzultovala s jedným gigantom ohladom platby nájomného vopred.
Odsúhlasili sme si tento postup, ako jediné možné, zákonné a správne riešenie:
1,. zálohová FA, radšej doporučene a odkonzultovať si s nejakým zodpovedným pracovníkom
2. na základe prijatej platby ostrá FA
3. netreba prerábať zmluvy

(možno pani tiež čítala tento môj príspevok)
Naposledy upravil betka : 11.01.10 at 07:59
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
widow Pozri príspevok
účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!
Ďakujem za odpoveď, práve to som nechcela počuť.

Najviac ma štve, že tých fa je veľa a ide ma trafiť šľak, keď rozprávam s "účtovníčkami" a pomaly si nechajú vysvetliť všetky zmeny v DPH. Pripadám si ako na školení. Vôbec nemajú ani šajnu o akejkoľvek zmene a mám pocit že iba z rýchlika počuli aj čo je to DPH. Ale to už som .
0 0
Papucz Papucz

Papucz je offline (nepripojený) Papucz

No tak už som sa zariadila tak, že klienti akceptujú zálohové faktúry. Len teraz riešim problém (každý má iný názor), ak uhradia na základe zálohovej faktúry vystavím faktúru - daňový doklad. Bude to stačiť alebo mám vystavovať aj ďalšiu faktúru vyúčtovaciu na konci obdobia, to znamená na konci roku 2010 ak išlo o platbu za celý rok. Na školení to bolo prezentované, že stačí vystaviť iba jednu k prijatej platbe, a vtedy je vlastne dátum dodania dátum prijatia platby. Len komu zas veriť a daňová správa je na internete už asi pod náporom neaktívna.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Papucz Pozri príspevok
No tak už som sa zariadila tak, že klienti akceptujú zálohové faktúry. Len teraz riešim problém (každý má iný názor), ak uhradia na základe zálohovej faktúry vystavím faktúru - daňový doklad. Bude to stačiť alebo mám vystavovať aj ďalšiu faktúru vyúčtovaciu na konci obdobia, to znamená na konci roku 2010 ak išlo o platbu za celý rok. Na školení to bolo prezentované, že stačí vystaviť iba jednu k prijatej platbe, a vtedy je vlastne dátum dodania dátum prijatia platby. Len komu zas veriť a daňová správa je na internete už asi pod náporom neaktívna.
Pokiaľ by na vyúčtovacej faktúre bola uvedená čiastka k úhrade 0 € - túto by som nevystavila a faktúra k platbe by bola konečná, čo by som na nej aj uviedla.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

My vystavime mesacne asi 200 faktur za najomne, ktore sa uhradza podla zmluvy vzdy mesiac vopred so splatnostou k 10.mesacne.
To zmanema, ze 1.1.2010 sme vystavili fakturu za najomne za februar, datumy:
1. datum vystavenia 1.1.2010
2. datum dodania 1.1.2010
3. datum splatnosti 10.1.2010

To akoze teraz mam vsetkych vyse 200 najomnikov obchadzat a vsetky faktury od nich vziat naspat a opravovat? Staci opravit datum dodania na 28.2.2010 a rozposlat nove upravene faktury? Najomnici su zvyknuti platit mesiac vopred, takze uz mame cas faktur aj uhradenych.
A ked majitelia nesuhlasia so zmenou najomnych zmluv a vyzaduju to najomne hradit vopred ako doteraz, co uplne chapem vzhladom na pocet neplaticov ... ved je to blbost niekomu nieco dopredu "dat" a cakat ci uhradi... ak hradili vopred, vzdy sme mali osetrenych neplaticov tym, ze ukonicili najom ale co teraz .. to je na hlavu postavene ako vsetko v tomto state

Ako mam vlastne teraz postupovat s uz vydanymi fakturami, ved je to neskutocne mnozstvo mesacne ... a viete ako niektori platia, mozno uhradia fakturu v januari, mozno v marci a mozno vobec Ved pri takychto mnozstvach faktur sa to ani neda usledovat.
Naposledy upravil Bambi23 : 12.01.10 at 09:53
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať