Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

kapadelta Pozri príspevok
Ahojte, tiež potrebujem radu ohľadom §19 ods.3. Potrebovala by som poradiť, či sa na nás vzťahuje výnimka podľa písm. d). Sme firma, ktorá poskytuje služby v oblasti informačných technológií, napr. tvorba webových stránok, tvorba softvérov, riešenie problémov prostredníctvom vzdialenej správy t.j. pripojenie sa na z nášho PC na PC, ktorý sa nachádza úplne na inom mieste v inom meste, nastavovanie emailov a mnoho podobných služieb. Môžem nás zaradiť do výnimky podľa písm. d)???
Podľa mňa sa výnimka na vás nevzťahuje.
Týka sa to poskytovateľov služieb poskytovaných podľa Zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Dostala sa mi do uší najnovšia správa, že drsr má na fakturáciu opakovaných služieb iný názor ako mfsr. Dr tvrdí, že služba sa môže fakturovať skôr v rámci mesiaca, ale mf tvrdí, že nie. Pokiaľ som prešla zákon, v podstate môžem súhlasiť s dr. Usmernenie vyjde , hlavne, že my už fakturujeme.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Evanka Pozri príspevok
Dostala sa mi do uší najnovšia správa, že drsr má na fakturáciu opakovaných služieb iný názor ako mfsr. Dr tvrdí, že služba sa môže fakturovať skôr v rámci mesiaca, ale mf tvrdí, že nie. Pokiaľ som prešla zákon, v podstate môžem súhlasiť s dr. Usmernenie vyjde , hlavne, že my už fakturujeme.
To by sa nám žilo, keby Usmernenie vydali ešte pred účinnosťou zákona, že ???
Toho sa asi ťažko dočkame.
----
Dodanie služby je stanovené - posledný deň obdobia. Jasné.

Ak by sa riešilo, či môže byť faktúra vystavená pred dodaním služby, tak áno, lebo zákaz vystaviť faktúru skôr ako došlo k dodaniu bol ešte v starom zákone.

Ak by sa riešilo, čo s tým, ak je na faktúre dátum dodania 31.1 a platba prišla 20.1. - mne to vychádza, že stačí jedna faktúra.
Vychádzam z § 71, odst.1, citujem iba časť...

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.
0 0
kapadelta kapadelta

kapadelta je offline (nepripojený) kapadelta

Ak som v januári vystavila faktúry so zlým dátum dodania, tak je lepšie vystaviť storno faktúry alebo mám vystaviť dobropis??? Niektoré faktúry už boli uhradené.
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

Dobrý deň, správne si vysvetľujem túto problematiku v praxi? Mám nájomné zmluvy napríklad na obdobie 1-3/2010. Dátum vystavenia 1.1.2010. Dátum splatnosti 14.1.2010. Dátum dodania 31.3. Faktúru mi uhradia 18.1. Vystavím daňový doklad k vopred prijatej platbe s dátumom dodania 18.1. Vystavím storno pôvodnej faktúry za nájomné a novú faktúru v ktorej budem mať zvlášť uvedené samostatné plnenie? Môžem to riešiť inakšie? Pritom neprichádza do úvahy, aby bola splatnosť po období na ktoré je nájom fakturovaný a faktúru musíme vystaviť na začiatku obdobia, na základe faktúry nám platia. A ešte ak mám nájom do 31.1. zaplatený 10.1. nevadí, že mám doklad vyhotovený ešte pred vznikom poslednej daňovej povinnosti ak je to v rámci mesiaca?
Naposledy upravil irena249 : 02.02.10 at 14:10
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Datum dodania služby :
nájom za január - 31.01.2010
nájom za február - 28.02.2010.
Tieto pohladávky boli ešte pred spaltnostou postúpené na tretí subjekt, ktorý nám ich ale nepreplatil, ale započítal si ich so svojími záväzkami voči našej spoločnosti.
Ako je to s DPH v tomto prípade? ..mali sme povinnosť odviesť DPH dňom postúpenia...alebo až podľa predpísaného splátkového kalendára k 31.01. a k 28.02?
0 0
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

Včera na školení nám metodička Drsr k štvrťročným platbám za opakované dodanie služby povedala, že z účtovného hľadiska je to na nás akú formu zvolíme, či už zálohové fa, predfaktúry alebo splátkový kal., ale z daňového hľadiska musíme k prijatej platbe vystaviť daň. doklad a potom na konci obdobia za ktoré je prijatá platba vystaviť fa hoci aj nulovú.
Čiže ja som v januári vystavila zálohovú fa., 25. januára mi prišla úhrada, tak som vystavila daňový doklad, kde vznik daň. povinnosti je 25.1.2010 a dátum dodania zostal prázdny. V marci vystavím faktúru, kde odpočítam zálohu, v mojom prípadebude nulová lebo uhradili v januári celú čiastku, s dátumom dodania 31.3.2010.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tomu sa hovori optimalizácia dokladov, namiesto jednej faktúry, vystavuješ doklad 3 krát.
0 0
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

Evanka Pozri príspevok
Tomu sa hovori optimalizácia dokladov, namiesto jednej faktúry, vystavuješ doklad 3 krát.
Áno, a tiež z toho nie som nadšená
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Stále sa v tejto problematike neviem zorientovať. Napríklad dostala som faktúru za plyn, dátum vystavenia 3.1.
dátum splatnosti 15.1
dátum dodania 31.1.
Faktúru som uhradila 10.1. a nikto sa nezaťažuje tým že by mi poslali faktúru k prijatej platbe.
To isté je aj u leasingových zmlúv, kde len poslali úpravu splátkového kalendára s doplneným dátumom dodania.
Ja teraz vystavujem faktúry za prenájom a veru jasno v tom nemám.
Viete k tomu viac poradiť?
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

SAIVI Pozri príspevok
Datum dodania služby :
nájom za január - 31.01.2010
nájom za február - 28.02.2010.
Tieto pohladávky boli ešte pred spaltnostou postúpené na tretí subjekt, ktorý nám ich ale nepreplatil, ale započítal si ich so svojími záväzkami voči našej spoločnosti.
Ako je to s DPH v tomto prípade? ..mali sme povinnosť odviesť DPH dňom postúpenia...alebo až podľa predpísaného splátkového kalendára k 31.01. a k 28.02?

..posuvam
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

kapadelta Pozri príspevok
Ak som v januári vystavila faktúry so zlým dátum dodania, tak je lepšie vystaviť storno faktúry alebo mám vystaviť dobropis??? Niektoré faktúry už boli uhradené.
My sme tie, ktoré boli uhradené v januári nechali tak, na tie,ktoré neboli, sme vystavili opravné fa+zálohové na tú istú čiastku a poslali s ospravedlňujúcim listom zákazníkom. Keď zaplatia zálohovú fa, dostanú riadnu fa na obdobie 1-3/2010, na ktorej bude dátum DPH dátum úhrady.
Ak je to zle, tak je to zle...
0 0
kapadelta kapadelta

kapadelta je offline (nepripojený) kapadelta

Ešte sa chcem spýtať jednu vec. Keď prefakturovávame také služby ako registrácia a prevádzka domény napr. na obdobie 01.02.2010 - 31.01.2011, my tie služby neposkytujeme len prefakturovávame, tak deň dodania služby je posledný deň obdobia, t.j. 31.01.2011? Predpokladám, že na tieto služby sa nevzťahuje výnimka podľa písm.d)?.
0 0
buki buki

buki je offline (nepripojený) buki

kapadelta
Podla mna sa na domeny vynimka netyka. Ja to robim tak ze vystavim zalohovu FA a ked pride uhrada tak dam den dodania datum kedy prisli peniaze .....museli sme zacat pouzivat zalohovky koli tomu....neviem ci je to spravne ale robime tak momentalne.
0 0
kapadelta kapadelta

kapadelta je offline (nepripojený) kapadelta

Ďakujem za odpoveď. Tiež som konateľovi navrhla systém preddavkových faktúr.
0 0
oblazek oblazek

oblazek je offline (nepripojený) oblazek

azla Pozri príspevok
Nika, nekomplikuj si to. Stane sa, že napr. nezaplatíš a budeš mať zlý doklad.

Ak sa neurobí rázny krok, budeš ten problém ťahať pred sebou stále.

Zabaľa fa do obálky, pripoj list so sprievodným slovom (odvolávka na zákon) ...s dovetkom, že úhradu uskutočnite až po obdržaní správneho dokladu. Uvidíš, že sa rozhybú.
S ostatnými nech si robia čo chcú. Ty si rieš svoj problém.
Dobry den, neporadite mi co delat se splatkovym kalendarem na najemne Q, vystaveny v roce 2009, na 1Q/2010, DUZP 1/1/2010? Kdyz v najemni smlouve je odkaz, ze bude vystaven? - doufam, ze ne dodatek a vystavovat fa dle prijatych plateb??
Diky
0 0
zoi zoi

zoi je offline (nepripojený) zoi

Malá ženština ,plná elánu a plánov ...viac
Už som si toho dosť prečítala,a zistila som,že keď som vystavila fa.za prenájom, je za I.Q.2010 a dala som dátum zd.plnenia 31.1. a dátum vystavenia 31.1.,tak je to zle. Platba príde niekedy vo februári.
Uvedené nájmy sú ale bez DPH lebo sú to príspevky na domy do fondu opráv. Musím to prepísať? Tak isto mám ročné faktúry. Čize za rok 2010 dátum vystavenia 31.1. dátum zd.plnenia 31.1.
Ja DPH neodvádzam lebo žiadnu nefakturujem.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Nám niektoré lízingovky poslali opravené splátkové kalendáre, kde dátum dodania je posledný deň a niektoré napísali, že splátka je za mesiac pozadu a hotovo. Len kopu administratívy novým znením spôsobili.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Mestská polícia fakturuje klientovi služby PCOO štvrťročne. Teraz vystavila fa na I. Q 2010 dňa 4.1.2010, s tým istým dátumom povinnosti fakturovať a s dátumom splatnosti 18.1.2010, ale bez dátumu dodania...
Vraj "za deň dodania služby sa považuje deň vyhotovenia faktúry". Odvolávajú sa na § 19, d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

Majú pravdu?
Vopred ďakujem za každý názor.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
A čo sytém - zálohová fa - fa k prijatej platbe s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby - k poslednému dňu v mesiaci vyúčtovacia fa so sumou k úhrade O,- € (v prípade uhradenej fa) a dátumom dodania posledný deň v mesiaci (posledný deň dodania služby) ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať