Zavrieť

Porady

DATUMY a DPH

Prosim pomozte mi...mame tu takuto situaciu: 25. 10. nam prisla faktura z EU za tovar, ktory bol dodany 15.8.....na fakture je datum vystavenia 14.7.!!! Sme kvartalni platcovia DPH...priznanie je uz samozrejme podane...musime teraz podat dodat. DP? Kedy je datum vzniku danovej povinnosti? Viem, ze do 15. dna nasledujuceho mesiaca po dodani tovaru ma byt datum vzniku dan. povinnosti...ale informacia o tom, ze tovar bol dodany 15.8. sa k nam na uctaren nedostala...oni si v obchode vedu zasoby v inom systeme... A je teda datum vzniku danovej povinnosti 14.7. alebo 15. 9.? (citala som prispevok o nadobudnuti tovaru z EU z 8.11.) Tiez sme 25.10. dostali fakturu za prepravu tohoto tovaru od toho isteho dodavatela...datum vystavenia faktury je 23.8, a ta preprava bola vykonana 15.8....kedy je vznik danovej povinnosti pri tejto sluzbe...moze to byt skoncenie tretieho mesiaca po mesiaci, kedy bola preprava vykonana? Potom by sme tuto prepravu nemuseli davat do dodatocneho DP.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
misurka
Toto by zaujiímalo aj mňa:

Ak je pri nadobudnutí tovaru z EU faktúra vystavená v ten istý deň ako je odoslaný tovar(príkl. fa vystavená 27.11.05, tovar odoslaný 27.11.05, tovar doručený 30.11.05 spolu s faktúrou), môžem tento deň považovať za dátum dodania???
Každý prípad je potrebné posúdiť individuálne. To, či bol tovar aj dodaný môže posúdiť iba odberateľ a to najmä v súvislosti s právom nakladať s tovarom ako vlastník. Nakoľko tieto prípady už na Porade boli rozoberané, skúste vyhladať v témach týkajúcich sa nadobudnutia tovaru.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

A čo ak na faktúre od zahr. dodávateľa nie je nič uvedené ohľadom práva nakladať s tovarom? Prepravu si objednávam ja u sloven. prepravcu, vychádza mi z toho, že ja môžem ísť na dátum vystavenia faktúry, pokiaľ je táto spolu s tovarom v daný deň(deň vystavenia faktúry) odovzdaná prepravcovi. V podstate ide o tovar, kt. nám posiela naša materská spoločnosť, čiže nič striktne dohodnuté. Mohla by som sa oháňať tým, že toto právo nakladať s tovarom ako vlastník mi vzniká momentom, kedy prepravca prevezme tovar a tým pádom daňová povinnosť mi vznikne dňom vystavenia faktúry???
Mala som kontrolu na DPH a vôbec sa ma pri týchto faktúrach nepýtali, prečo vychádzam pri prepočte DPH práve z dátumu vystavenia, na základe toho si myslím, že by to robím správne, ale nie som si 100%-ne istá.
AVO
Každý prípad je potrebné posúdiť individuálne. To, či bol tovar aj dodaný môže posúdiť iba odberateľ a to najmä v súvislosti s právom nakladať s tovarom ako vlastník. Nakoľko tieto prípady už na Porade boli rozoberané, skúste vyhladať v témach týkajúcich sa nadobudnutia tovaru.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
misurka
A čo ak na faktúre od zahr. dodávateľa nie je nič uvedené ohľadom práva nakladať s tovarom? Prepravu si objednávam ja u sloven. prepravcu, vychádza mi z toho, že ja môžem ísť na dátum vystavenia faktúry, pokiaľ je táto spolu s tovarom v daný deň(deň vystavenia faktúry) odovzdaná prepravcovi.
Zo zahraničnej faktúry sú málokedy zrejmé skutočnosti, ktoré sú podstatné pre uznanie dodania tovaru pre účely slovenského ZDPH. Také mám skúsenosti z praxe. Aj napriek tomu, že národné zákony všetkých členských štátov vychádzajú zo šiestej smernice. Čiastočne situáciu rieši napríklad dohodnutie dodacích podmienok, ktoré sú spravidla riešené v rámcovej obchodnej zmluve. Nemusí to však byť pravidlo.

Pre váš prípad je rozhodujúce napríklad to čo uvádzate, že si zabezpečujete sami prepravu t.j. mám za to, že právo nakladať s tovarom ako vlastník vám vzniká momentom vyskladnenia tovaru u dodávateľa. Z uvedeného vyplýva, že v prípade, že faktúra je vystavená v deň keď si tovar prevezmete u dodávateľa (hoci aj prepravcom), možno vznik daňovej povinnosti odvodiť z § 20 ods. 1 písm. b) ZDPH.

Problematika je však nejasne interpretovaná aj vo všeobecných daňových informáciách.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Skúste aj príspevok č. 5 a17 v pripnutom linku a následné rozoberanie problematiky:
http://www.porada.sk/t10133-nadobudn...varu-z-eu.html
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

ďakujem za všetky cenné rady. S mater. firmou som sa dohodla, že na faktúre budú uvádzať skratku EXW, tým pôjdem na dátum vystavenia faktúry.
AVO
Skúste aj príspevok č. 5 a17 v pripnutom linku a následné rozoberanie problematiky:
http://www.porada.sk/t10133-nadobudn...varu-z-eu.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať