Zavrieť

Porady

Začiatočník s DPH

Ahojte, potrebujem radu:

vlastním športovú predajňu, som SZČO (+ zamestnanec). Od Decembra 2010 som sa stala platcom DPH. A tu nastal chaos.....

V kamennej predajni sa prerobila "registračka", faktúry som začala účtovať s DPH. Lenže teraz, keď mám podať DP DPH, mi vychádzajú dajaké bludy.....

Môžete mi podrobnejšie vysvetliť DPH??? (Kedy budem mať nadmerný odpočet a v ktorom prípade bude potrebné vrátiť DÚ DPH?)
Neviem či tomu správne rozumiem:

DPH na vstupe - nákupy : VPD, Došlé faktúry ???
DPH na výstupe - príjmy: PPD - tržba z regist.pokladne, Vyšlé faktúry???

Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?

Momentálne riešim predmetnú situáciu:

V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???

Veľmi pekne Vám Ďakujem za skoré a cenné rady.
Usporiadat
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

elizabeth7 Pozri príspevok
Ďakujem, veľmi, veľmi si mi pomohla. Takže pri príjmových a výdavkových dávam členenie bez vplyvu na DPH a píšem len celú sumu. Logicky mi to tak aj vychádzalo, keď som to videla duplicitné, ale bez niekoho potvrdenia by som sa bála to tak dať. Na túto 1 dph tak rýchlo nezabudnem. Ešte raz veľká vďaka.
Niet za čo keby niečo, kľudne sa spýtaj (keď budeš mať pokladničné doklady, z ktorých chceš uplatniť DPH, napr. rôzne bločky, zase tam to členenie DPH musíš dať)
0 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

Na bločky som dala prijaté plnenie v tuzemsku( skratku neviem), ale tieto faktúry ma domotali.
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
ahojte, prvýkrát robím klientovi DPH (je vedené PÚ hoci je to živnostník a je to kvartálny platca)
a mám pár otázok, na ktoré sa mi nepodarilo nájsť odpoveď v zákone... resp si nie som istý či si zákon správne vykladám...

1. Podnikateľ kúpil nábytok no faktúru bola uhradená len z časi (asi 50 %) môže si uplatniť celú DPH alebo len tú časť ktorú už vyplatil ? (zvyšok bude splácať cez splátkový systém asi quatro...)
2. Musia ísť všetky doklady do toho kvartálu s ktorým súvisia alebo sa môžu dať aj do ďalšieho (napríklad ak je faktúra za mesiac jún ale vyplatená v júli, tiež ostatné faktúry a bločky ktoré ovplyvňujú daň na vstupe a na výstupe )


vopred Vám ďakujem za rady
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
ahojte, prvýkrát robím klientovi DPH (je vedené PÚ hoci je to živnostník a je to kvartálny platca)
a mám pár otázok, na ktoré sa mi nepodarilo nájsť odpoveď v zákone... resp si nie som istý či si zákon správne vykladám...

1. Podnikateľ kúpil nábytok no faktúru bola uhradená len z časi (asi 50 %) môže si uplatniť celú DPH alebo len tú časť ktorú už vyplatil ? (zvyšok bude splácať cez splátkový systém asi quatro...)
2. Musia ísť všetky doklady do toho kvartálu s ktorým súvisia alebo sa môžu dať aj do ďalšieho (napríklad ak je faktúra za mesiac jún ale vyplatená v júli, tiež ostatné faktúry a bločky ktoré ovplyvňujú daň na vstupe a na výstupe )


vopred Vám ďakujem za rady
Uhrada faktúry nesúvisí s možnosťou odpočítania dane v danom štvrťroku.
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Uhrada faktúry nesúvisí s možnosťou odpočítania dane v danom štvrťroku.
takže si uplatní celú výšku DPH z tej faktúry bez ohľadu na to kedy bude tovar (kanc. nábytok) vyplatený ?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
áno, DPH sa uplatnuje na základe faktúry - daňového dokladu, nezávisle od úhrady. Uplatňuje sa podľa dátumu dodania v tom mesiaci, v ktorom vzniklo, najneskôr do konca kalendárneho roka.
DPH pri vyšlých faktúrach sa musí zaradiť do obdobia, v ktorom dodanie vzniklo.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

§51 222/2004 Z.z.
Naposledy upravil srska : 11.08.11 at 21:33
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Prosím vás. Mám technicky problém s odberateľom. Teda neviem pochopiť. Som neplatca dph. Odberateľ je platca dph. Tvrdí mi že ak by som bol aj ja platca tak nemá problém odo mňa brať knihy. Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph tak v tom nevidím rozdiel. Pritom si myslím že pri zaúčtovaní je o jednu položku menej.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

alessi Pozri príspevok
Prosím vás. Mám technicky problém s odberateľom. Teda neviem pochopiť. Som neplatca dph. Odberateľ je platca dph. Tvrdí mi že ak by som bol aj ja platca tak nemá problém odo mňa brať knihy. Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph tak v tom nevidím rozdiel. Pritom si myslím že pri zaúčtovaní je o jednu položku menej.
ide o to, že ak od teba kúpi za 1 euro a on predáva za 2,40 vrátane dph odvedie gubernii 0,40 eura dph.
ak by od teba kúpil za 1,20eur vratane dph a predal opäť za 2,40 eura - gubernii odvedie 0,20eura - kapito?

ak by si ty predal jemu za 0,83+0,17 (dph) a on by predával za 2+0,40(dph) gubernii by odviedol 0,23eur dph
Naposledy upravil srska : 21.07.11 at 06:08
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

srska Pozri príspevok
ide o to, že ak od teba kúpi za 1 euro a on predáva za 2,40 vrátane dph odvedie gubernii 0,40 eura dph.
ak by od teba kúpil za 1,20eur vratane dph a predal opäť za 2,40 eura - gubernii odvedie 0,20eura - kapito?
no ale na druhej strane zaplati svojmu dodavatelovi namiesto 1 € o 0,20 € viac, cize 1,20 €
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Lucia Červenková Pozri príspevok
no ale na druhej strane zaplati svojmu dodavatelovi namiesto 1 € o 0,20 € viac, cize 1,20 €
je tam vyššie aj nákup 0,83+0,17=1,00
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

este by som doplnila, ze zmysel registrovat sa ako platca DPH vidim vtedy, keby si bol v clanku platcov DPH - ked ty kupujes knihy od platcu a predavas ich platcovi, vtedy je vyhodnejsie, aby si bol aj ty platca, pretoze vtedy sa cena navysuje v dosledku DPH
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

srska Pozri príspevok
je tam vyššie aj nákup 0,83+0,17=1,00
ale to nevieme, ci kupuje tovar od platcu, alebo od neplatcu
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Lucia Červenková Pozri príspevok
ale to nevieme, ci kupuje tovar od platcu, alebo od neplatcu
časť pôvodného zadania:
...Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph tak v tom nevidím rozdiel. ....
a rozdiel pre odberateľa (platiteľa dph) to je - to snáď uznáš
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Ok dik dievčatá. Dph na knihy je 10 a nie 20. Argument znel že je s tým viac roboty. Ale dik za vysvetlenie.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

alessi Pozri príspevok
Ok dik dievčatá. Dph na knihy je 10 a nie 20. Argument znel že je s tým viac roboty. Ale dik za vysvetlenie.
myslel som - ide o princíp
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

srska Pozri príspevok
časť pôvodného zadania:
...Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph tak v tom nevidím rozdiel. ....
a rozdiel pre odberateľa (platiteľa dph) to je - to snáď uznáš
Neuznam
ak berieme do uvahy len tohto neplatcu a platcu.
Sucasny stav:
neplatca fakturuje 1 €
platca fakturuje 2 € bez dph, 0,2 €je DPH, predava 2,2 €, 0,2 € odvadza do ŠR
obaja su platcovia:
neplatca fakturuje 1 € bez DPH 0,1 € je DPH spolu 1,1 €
platca fakturuje to iste
cize sice teraz odvadza len 0,1 € ŠR, ale zaplati dodavatelovi o 0,1 € viac
cize teraz zaplatil dodavatelovi 1 €, ziskal 2,2 €, odviedol ŠR 0,2 €, celkovo mu ostalo 1 €
obaja su platcovia zaplati dodavatelovi 1,1 , ziska 2,2 €, odvedie ŠR 0,1 €, celkovo mu ostatne 1 €
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Lucia Červenková Pozri príspevok
Neuznam
ak berieme do uvahy len tohto neplatcu a platcu.
Sucasny stav:
neplatca fakturuje 1 €
platca fakturuje 2 € bez dph, 0,2 €je DPH, predava 2,2 €, 0,2 € odvadza do ŠR
obaja su platcovia:
neplatca fakturuje 1 € bez DPH 0,1 € je DPH spolu 1,1 €
platca fakturuje to iste
cize sice teraz odvadza len 0,1 € ŠR, ale zaplati dodavatelovi o 0,1 € viac
cize teraz zaplatil dodavatelovi 1 €, ziskal 2,2 €, odviedol ŠR 0,2 €, celkovo mu ostalo 1 €
obaja su platcovia zaplati dodavatelovi 1,1 , ziska 2,2 €, odvedie ŠR 0,1 €, celkovo mu ostatne 1 €
v prvom prípade je náklad: 1,00 a odvod dph 0,20
v druhom prípade je náklad 1,00 a odvod dph 0,10
z pohľadu platcu dph po nákupe a predaji. tak je rozdiel alebo nie?
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

srska Pozri príspevok
v prvom prípade je náklad: 1,00 a odvod dph 0,20
v druhom prípade je náklad 1,00 a odvod dph 0,10
z pohľadu platcu dph po nákupe a predaji. tak je rozdiel alebo nie?
nie, lebo tych 0,10 € co usetril na DPH musi teraz zaplatit dodavatelovi a ten ich odvedie do ŠR. Čiže v konečnom dôsledku je všetko rovnaké, zisk, náklady, daň, platby a výdaje. Rozdiel je, keď je neplatca v reťazci platcov.
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Poradi mi prosim niekto?
Firma je platcom DPH od 22. juna. Je povinna podat danove priznanie k DPH uz 25. jula?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať