Zavrieť

Porady

Začiatočník s DPH

Ahojte, potrebujem radu:

vlastním športovú predajňu, som SZČO (+ zamestnanec). Od Decembra 2010 som sa stala platcom DPH. A tu nastal chaos.....

V kamennej predajni sa prerobila "registračka", faktúry som začala účtovať s DPH. Lenže teraz, keď mám podať DP DPH, mi vychádzajú dajaké bludy.....

Môžete mi podrobnejšie vysvetliť DPH??? (Kedy budem mať nadmerný odpočet a v ktorom prípade bude potrebné vrátiť DÚ DPH?)
Neviem či tomu správne rozumiem:

DPH na vstupe - nákupy : VPD, Došlé faktúry ???
DPH na výstupe - príjmy: PPD - tržba z regist.pokladne, Vyšlé faktúry???

Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?

Momentálne riešim predmetnú situáciu:

V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???

Veľmi pekne Vám Ďakujem za skoré a cenné rady.
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

ak je splnené 79/2a, b aj c:
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov 29b)

a 29b) : Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

a potom 79/3:
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.
1 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

To znamená, že nie si nikomu nič dlžný...ak bude napr. DÚ alebo poisťovni atp. visieť nejaký cent z Tvojej strany , potom si podmienku nesplnil. A ten cent môže byť chyba zaúčtovania na ich strane...a kým sa to vysvetlí, prejde presne ten čas, akoby si ani nezaklikol a na odpočet si počkal.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

a od 01.01.2012 prifarili nový 79/4 + 5:
(4) Ak v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 je zaslaná výzva na odstránenie nedostatkov v podanom daňovom priznaní, lehota na vrátenie nadmerného odpočtu neplynie odo dňa doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov.

(5) Ak platiteľ uplatňuje nadmerný odpočet alebo zvyšuje nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním podaným po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom tento nadmerný odpočet vznikol, daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak po vrátení nadmerného odpočtu podľa § 79 ods. 2 platiteľ zvýši nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním, daňový úrad vráti sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.

a ešte tu máš info v bode 4 k novele 79/4,5 a 7
Naposledy upravil srska : 15.01.12 at 22:04
2 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

srska Pozri príspevok
ak je splnené 79/2a, b aj c:
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov 29b)

a 29b) : Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

a potom 79/3:
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.
No tak to som si nie celkom istá, či sme resp. nemáme nejaké nedoplatky voči SP a ZP. To si musím poriadne prejsť bank. výpisy, pretože posledné 2 mesiace r. 2011 nám na účet neprišiel ani cent a jasné že výdavky odchádzali. Boli sme až v mínuse. Takže neviem, či všetko odišlo.

.....mám to chápať tak, že aj keď sme mali napr. za 2 mesiace nedoplatky na ZP, ale sme ich uhradili ku koncu roka, tak splňame podmienku?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Paula Pozri príspevok
To znamená, že nie si nikomu nič dlžný...ak bude napr. DÚ alebo poisťovni atp. visieť nejaký cent z Tvojej strany , potom si podmienku nesplnil. A ten cent môže byť chyba zaúčtovania na ich strane...a kým sa to vysvetlí, prejde presne ten čas, akoby si ani nezaklikol a na odpočet si počkal.


.....to mám chápať tak, že ak splňam podmienku, tak mi vrátia NO do 30 dni? Ale naopak, ak nesplňam, tak si počkám, čo mi vyjde v nasl. zdaňovacom období a v prípade, že opäť to bude NO tak si ho požiadam? Tak mám rozumieť zvýraznenej vete?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže nás sa to netýka, keďže sme štvrťročnými platiteľmi dane. Usudzujem to z tejto vety:

Skrátená lehota na vrátenie nadmerného odpočtu sa týka len tých platiteľov dane, ktorých zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac. Vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mondes Pozri príspevok
Takže nás sa to netýka, keďže sme štvrťročnými platiteľmi dane. Usudzujem to z tejto vety:
Skrátená lehota na vrátenie nadmerného odpočtu sa týka len tých platiteľov dane, ktorých zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac. Vďaka.
presne tak. a netýka sa ani tých mesačných, ktorým sa náhodou stalo, že platili DPH neskoro za posledných 12 mesiacov.......
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Ahojte, neviem si rady s r.32

za 3.Q sme mali NO 1000e, za 4.Q máme VDP 800e

r.29 = 800e
r.32 = 1000e alebo 800e?

viem že výsledok je ten istý, Du vráti 200e, mne ide len o to, že neviem akú sumu mám uviesť na r. 32

Budem vďačná za všetky rady.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte poradaci, kedze opravne danove priznanie k DPH som vobec nikdy nepodavala, poprosim vas o radu a pomoc. Manzel je SZČO, stvrtročný platca DPH. V minulom stvrtroku som zabudla pri tlaciarni v krabici blok a nedala som ho do danoveho priznania, DPH bola 12€. Co je najlepsie riesenie? V robote takuto DPH uctovnicka davala do výdavkov neovplyvnujúcich ZD - ostatné, len nie som si ista, ci to bolo spravne. A opravne DP nepodavala. Podla mna aby bolo uctovnictvo vedene spravne by sa malo po zisteni takejto skutocnosti podat opravne danove priznanie. Vyplývajú z toho nejake postihy alebo pokuty? Alebo tuto DPH zapocitam to posledneho stvrtroka a potom podam opravne danove priznanie za oba stvrtroky a bude vlastne nulove. Mozno sa tí, co tomu rozumiete, chytate za hlavu, ako ma take riesenia mohli vobec napadnut. Preto vas prosim o radu. Dakujem vsetkym.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

kubkokubko Pozri príspevok
Ahojte poradaci, kedze opravne danove priznanie k DPH som vobec nikdy nepodavala, poprosim vas o radu a pomoc. Manzel je SZČO, stvrtročný platca DPH. V minulom stvrtroku som zabudla pri tlaciarni v krabici blok a nedala som ho do danoveho priznania, DPH bola 12€. Co je najlepsie riesenie? V robote takuto DPH uctovnicka davala do výdavkov neovplyvnujúcich ZD - ostatné, len nie som si ista, ci to bolo spravne. A opravne DP nepodavala. Podla mna aby bolo uctovnictvo vedene spravne by sa malo po zisteni takejto skutocnosti podat opravne danove priznanie. Vyplývajú z toho nejake postihy alebo pokuty? Alebo tuto DPH zapocitam to posledneho stvrtroka a potom podam opravne danove priznanie za oba stvrtroky a bude vlastne nulove. Mozno sa tí, co tomu rozumiete, chytate za hlavu, ako ma take riesenia mohli vobec napadnut. Preto vas prosim o radu. Dakujem vsetkym.
Rozumiem tomu tak, že je to DPH na vstupe, v tom prípade sa to môže dať do DP 4.Q.2011, netreba podávať žiadne DDP
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

To vazne mozem dat doklad k DPH na vstupe z 3 Q.2011 do 4 Q.2011 a netreba podat opravne alebo dodatocne danove priznanie k DPH?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

kubkokubko Pozri príspevok
To vazne mozem dat doklad k DPH na vstupe z 3 Q.2011 do 4 Q.2011 a netreba podat opravne alebo dodatocne danove priznanie k DPH?
Zákon o DPH §51Uplatnenie práva na odpočítanie dane
ods.(2)

Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Srdecna vdaka za pomoc, vidim, ze si musim lepsie nastudovat zakon o DPH. Este raz dakujem.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

druzstvo81 Pozri príspevok
Ahojte, neviem si rady s r.32

za 3.Q sme mali NO 1000e, za 4.Q máme VDP 800e

r.29 = 800e
r.32 = 1000e alebo 800e?

viem že výsledok je ten istý, Du vráti 200e, mne ide len o to, že neviem akú sumu mám uviesť na r. 32

Budem vďačná za všetky rady.
nikto mi neporadi? :-(
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

druzstvo81 Pozri príspevok
Ahojte, neviem si rady s r.32

za 3.Q sme mali NO 1000e, za 4.Q máme VDP 800e

r.29 = 800e
r.32 = 1000e alebo 800e?

viem že výsledok je ten istý, Du vráti 200e, mne ide len o to, že neviem akú sumu mám uviesť na r. 32

Budem vďačná za všetky rady.
Na r.32 bude 800
Z poučenia k vyplneniu DP
47. Riadok 32 - suma nadmerného odpočtu vykázaného za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ktorá sa odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v riadku 28 alebo v riadku 29. Údaj nesmie byť vyšší ako je údaj v riadku 28 alebo v riadku 29.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

ďakujem!
0 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Dala som nákup spotrebného materiálu v zahraničí celý do daňových výdavkov a s dph, pretože si nechceli uplatniť vrátenie dph. Faktúry sú už uhradené. Keďže neuplatnená dph nesmie ísť do daňových výdavkov, chcela som dph preúčtovať cez interný doklad, ale nezapočíta mi ho do peňažného denníka. Keď si dám cez variabilný symbol. tak mi zasa dá len do výdavkov a neviem ako dostať sumu do príjmov. Pracujem v money s3 v JU. Ako to mám preúčtovať?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať