Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

magdush
Majiteľ reštaurácie - SZĆO.
Nikde som sa nedočítala, ako to bude so stravným,
keď SZČO sa stravuje vo vlastnej reštaurácii.
Ďakujem
Toto by zaujímalo aj mňa, môže si takisto dať do VOZD 48,95 x počet prac.dní???
A čo takto SZČO ktorá pracuje doma????
Hľadala som odpovede na tieto 2 otázky, ale nič podobné som nenašla, dúfam, že som nehľadala zle.
SKÚSTE NIEKTO PORADIŤ
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
majiteľ reštaurácie vyčleňuje časť stravy ako stravu pre zamestnancov... mal by mať kalkuláciu. A keďže sa aj SZČO posudzuje rovnako, rozšíri počet zamestnancov o +1 (teda seba). Podľa mňa sa jedná o evidenciu.
Inak prdpokladám, že aj doteraz sa pekne-krásne prestravoval vo vlastnej r. akurát to nikde neevidoval (čo je chyba).
Prečo by zákon mal riešiť všetky eventuality? Veď väčšina SZČO má sídlo firmy v mieste trvalého bydliska. A podľa zákona platí stravné aj SZČO beuz podmienky, že musí mať niekde prevádzku a musí preukazovať, kde sa stravuje. Tak prečo to komplikovať? Nech si kúpi stravné lístky, bude mať doklad o kúpe a jasný výdavok.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Lida
majiteľ reštaurácie vyčleňuje časť stravy ako stravu pre zamestnancov... mal by mať kalkuláciu. A keďže sa aj SZČO posudzuje rovnako, rozšíri počet zamestnancov o +1 (teda seba). Podľa mňa sa jedná o evidenciu.
Inak prdpokladám, že aj doteraz sa pekne-krásne prestravoval vo vlastnej r. akurát to nikde neevidoval (čo je chyba).
Prečo by zákon mal riešiť všetky eventuality? Veď väčšina SZČO má sídlo firmy v mieste trvalého bydliska. A podľa zákona platí stravné aj SZČO beuz podmienky, že musí mať niekde prevádzku a musí preukazovať, kde sa stravuje. Tak prečo to komplikovať? Nech si kúpi stravné lístky, bude mať doklad o kúpe a jasný výdavok.
A môže to SZČO ktorá podniká doma, riešiť aj zmluvou s nejakou reštauráciou?
Predpokladám, že áno.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k súhlasu... nie s nejakou, ale takou, ktorá poskytuje tzv. závodné stravovanie.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Lida
k súhlasu... nie s nejakou, ale takou, ktorá poskytuje tzv. závodné stravovanie.
Reštaurácia varí denné menu, v predmete podnikania má pohostinskú činnosť- poskytovanie stravovacích služieb bez ubytovacích zariadení.
Bude to ok?
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
denné menu.... poskytuje tzv. závodné stravovanie aj iným subjektom? Má vybrané menu pre takéto účely?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ie
Lida
mne to tiež dlho trvalo, kým som si to osvojila. Ale je to tak. Koniec-koncov aj Janka-AVO vo vypracovaných otázkach k tejto problematike uvažuje tak isto.
Lida, práveže nie .Ona v rozpracovanej problematike k SL píse, že sú dva rôzne názory a vo svojich konkrétnych príkladoch už uvádza výpočet podľa príkladu na DRSR a ten vychádza z ceny bez DPH.
Súhlasím ale so stanoviskom, že Zákonník práce, keď hovorí o cene jedla musí hovoriť o cene s DPH.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ALBO
ie

Lida, práveže nie .Ona v rozpracovanej problematike k SL píse, že sú dva rôzne názory a vo svojich konkrétnych príkladoch už uvádza výpočet podľa príkladu na DRSR a ten vychádza z ceny bez DPH.
Súhlasím ale so stanoviskom, že Zákonník práce, keď hovorí o cene jedla musí hovoriť o cene s DPH.
áno píše o 2 názoroch, ale pochopila som to potom zle... asi som čítala povrchne.
Ale nejde o názory ale o pravdu a potom musí aj AVO opraviť svoje príklady.
Lebo 89 Sk ako horná hranica pre výpočet tiež je cena s DPH.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Lida
denné menu.... poskytuje tzv. závodné stravovanie aj iným subjektom? Má vybrané menu pre takéto účely?
Toto menu poskytuje stravníkom, s ktorými má zmluvu o poskytovaní strav. služieb, ale takisto aj náhodným stravníkov, ktorý nechodia na menu pravidelne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak dobre... to obstojí. Má to zrejme rovnakú cenu, ale jedná sa obmieňajú a krem toho je ešte iná ponuka na objednávku a tak.
Dôležité je to menu.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Lida
tak dobre... to obstojí. Má to zrejme rovnakú cenu, ale jedná sa obmieňajú a krem toho je ešte iná ponuka na objednávku a tak.
Dôležité je to menu.
Cena menu je vždy 74,- /hlavné jedlo+polevka+0.2l nealko/, stravník má na výber z troch druhov menu. Ale takisto sa v reštaurácii varia aj jedlá na objednávku, rešt. nie je platcom DPH.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Lida
áno píše o 2 názoroch, ale pochopila som to potom zle... asi som čítala povrchne.
Ale nejde o názory ale o pravdu a potom musí aj AVO opraviť svoje príklady.
Lebo 89 Sk ako horná hranica pre výpočet tiež je cena s DPH.
Súhlasím, ale ako ísť hlavou proti múru, keď v stanovisku k DPH je to tak (naopak) a dokonca to prevzali aj na dani z príjmov, aj tam som to už našla na str. DRSR okopírovaný ten príklad DPH-ačkárov .
Ono v podstate zamestnávateľom to vyhovuje (niektorým) , takže v nevýhode je len zamestnanec. Ten by sa musel ozvať aby to niekto riešil.

*Och , musím tu dopísať poznámku, aby sa to zle nevysvetlilo, hlavou proti múru myslím stanoviská DRSR.
Naposledy upravil ALBO : 17.04.06 at 20:51
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
myslím, že príklad je jedna vec, a znenie zákona má prioritu. Všetko je postavené na správnej odpovedi na otázku, čo je "cena jedla". Mám stanovisko daňového poradcu, že tento pojem zahrňuje cenu konečnú, teda cenu vrátane DPH. Len táto cena je porovnateľná s uvádzaným maximom 89 Sk a dáva rovnosť vo výške príspevku pre platiteľa i neplatiteľa DPH v pozícii zamestnávateľa.
0 0
sprava sprava

sprava je offline (nepripojený) sprava

do nakladov si mozete dat 55%=48,95
0 0
mia2 mia2

mia2 je offline (nepripojený) mia2

Čo sa týka SZČO, účtujem následovne.
76,-- Sk predajná cena obeda v reštaurácii-z toho
63,90 Sk cena bez DPH
13,10 Sk DPH
----------------
48,95 Sk uznaný náklad SZČO
9,30 Sk DPH-odpočet alikv. časť z uznaného nákladu
17,75 Sk zvyšok neuznaný náklad-osobná spotreba
--------
76,--Sk spolu

Je moja úvaha správna?
Nemohol by túto debatu čítať a vyjadriť sa ten, čo stvoril tento zákon?
Ja by som to riešila jednoducho. Predsa každý podnikateľ musí každý deň jesť. Teda bez papierovania by som zúčtovala do nákladov na konci roka počet prac. dní-prípadne s odpočtom nároku na dovolenku- x 48,95.Asi som naivná alebo blbá?Ospravedlňujem sa za tento výlev,ale pozrite čas,kedy to píšem.
0 0
mir0slav mir0slav

mir0slav je offline (nepripojený) mir0slav

mne sa nepaci tych 9.30 odpocet DPH. (0.19*48.95)
Ja som narok na odpocet pocital ako:
13.10 ... DPH na vstupe
-2.84 ... (63.90-48.95) * 0.19 = 2.84 ... DPH na vystupe
=========================================
10.26 ... narok na vratenie DPH
0 0
mia2 mia2

mia2 je offline (nepripojený) mia2

mir0slav
mne sa nepaci tych 9.30 odpocet DPH. (0.19*48.95)
Ja som narok na odpocet pocital ako:
13.10 ... DPH na vstupe
-2.84 ... (63.90-48.95) * 0.19 = 2.84 ... DPH na vystupe
=========================================
10.26 ... narok na vratenie DPH
Moj i Tvoj výpočet je správny, až na to, že som urobila chybu / v tom amoku v ktorom som to písala / a DPH má byť 12.10 Sk a nie 13.10 Sk ako som uviedla. Potom to vychádza rovnako, 9,26 Sk tj.9,30 Sk. Dúfam že to obstojí pred DÚ.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

[quote=apo][


Zistite 55 percent z ceny obeda 74/100*55 a to bude náklad podnikateľa
45 percent bude suma, ktorú uhradí pracovník a zároveň je to základ pre výpočet DPH, ktorú uhradí pracovník.

Teda od pracovníka budeme požadovať za jeden obed :

33,30 Sk + DPH 19 % 6,30 spolu 39,60 Sk.

Z výpočtu vyplýva, že v podstate je postup pri určovaní úhrady za jeden obed pracovníkom rovnaký bez ohľadu na to či je dodávateľ registrovaný na DPH alebo nie. Vždy vychádzame z ceny bez DPH.

Je tam tá DPH aj keď táto reštaurácia /neplatca DPH/ vydáva FA nie pre zamestananca, ale pre SZČO /platca DPH/?
Ďakujem
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

A prosím vás, urobila som chybu, ked platca DPH kúpil stravné poukážky DOXX ešte v roku 2005 napr. 100 ks.
Celú fa som zaúčtovala ako VNZD + provízia s dph.
Postupne ako danovník vydáva lístky zamestnancovi napr. v januári 20ks, účtujem tých 45=-% z ceny DOXX ako PNZD. Teda každý mesiac má daňovník postupne príjem z predaja DOXX zamestnancovi.
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lydinka
A prosím vás, urobila som chybu, ked platca DPH kúpil stravné poukážky DOXX ešte v roku 2005 napr. 100 ks.
Celú fa som zaúčtovala ako VNZD + provízia s dph.
Postupne ako danovník vydáva lístky zamestnancovi napr. v januári 20ks, účtujem tých 45=-% z ceny DOXX ako PNZD. Teda každý mesiac má daňovník postupne príjem z predaja DOXX zamestnancovi.
Ďakujem
postupné čerpanie je v poriadku.
0 0
Načítať ďalšie