Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Takže asi bude lepšie, aby faktúru za stravné lístky zo závodnej jedálne vystavili zvlášť pre odobraté str.lístky pre zamestnancov (uplatním DPH) a zvlášť pre SZČO (kde DPH neuplatním).
Teraz som si dala vystaviť faktúru spolu, tak to budem zbytočne prepočítavať, koľko uplatniť a koľko neuplatniť DPH.
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

už vyšlo usmernenie, koľko stravných lístkov si môže SZČO uplatniť za mesiac v nákladoch, ked živnostník pracuje aj v sobotu nedelu?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nesúhlasím s tebou. Ak je stravné pre SZČO daňovo uznateľným výdavkom, nemôže ísť o osobnú spotrebu. A v tom prípade má nárok aj na odpočet DPH.
0 0
mia2 mia2

mia2 je offline (nepripojený) mia2

Ale daňovo uznateľných je len 48,95 Sk z celkovej ceny za obed. Potom uznať DPH len alikvotnú časť , alebo vôbec?
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Prosím vás, keď má SZČO - platca DPH zmluvu s s reštauráciu, ktorá nie je platcom DPH a jeden obed ju stojí 74,- ako budem postupovať pri účtovaní?
ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

[
lydinka
Prosím vás, keď má SZČO - platca DPH zmluvu s s reštauráciu, ktorá nie je platcom DPH a jeden obed ju stojí 74,- ako budem postupovať pri účtovaní?
ďakujem
Zistite 55 percent z ceny obeda 74/100*55 a to bude náklad podnikateľa
45 percent bude suma, ktorú uhradí pracovník a zároveň je to základ pre výpočet DPH, ktorú uhradí pracovník.

Teda od pracovníka budeme požadovať za jeden obed :

33,30 Sk + DPH 19 % 6,30 spolu 39,60 Sk.

Z výpočtu vyplýva, že v podstate je postup pri určovaní úhrady za jeden obed pracovníkom rovnaký bez ohľadu na to či je dodávateľ registrovaný na DPH alebo nie. Vždy vychádzame z ceny bez DPH.



apo
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
postup od apo je správny až na to, že aj ked je SL 74 Sk, príspevok môže byť až 48,95 a zamestnanec zaplatí 25,05+DPH, teda podstatne menej ako vypočítal apo.
Druhá dôležitá vec je, že pri určovaní minimáneho príspevku VŽDY vychádzame z ceny jedla, teda z ceny vrátane DPH, aj ked dodávaeľ je platiteľom DPH.
0 0
skpeter skpeter

skpeter je offline (nepripojený) skpeter

HelenaR
Pokiaľ viem, tak od 1.1.2006 je cena stravného pre časové pásmo 5 až 12 hodín 89,- Sk. Zbierka zákonov č.615/2005
do nákladov 55 % je 49,-

Hela nesuhlasim. na skoleni v trencine v januari 2006 metodicka krajskeho odboru danoveho riaditelstva vyslovene upozornila ze nezaokruhlovat ale dat maximalne 55% zo sumy 89,- Sk teda 48,95 na jeden stravny listok
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

skpeter
Hela nesuhlasim. na skoleni v trencine v januari 2006 metodicka krajskeho odboru danoveho riaditelstva vyslovene upozornila ze nezaokruhlovat ale dat maximalne 55% zo sumy 89,- Sk teda 48,95 na jeden stravny listok
Ospravedlňujem sa, že som na tému stravných lístkov reagoval v zmysle závodného stravovania pre zamestnancov.

Teraz doplním môj pohľad v smere stravovania SZČO. Môj názor je ten, že je nutné postupovať u SZČO a pracovníka úplne totožným algorytmom. Rozdiel bude iba v tom, že pre živnostníka nie je obmedzenie 45+55 % z ceny lítka, ale je daná maximálna hodnota 55% zo sumy 89,- bez ohľadu na hodnotu jedného jedla respektíve hodnoty jedného gastrolístka.

Uvedený názor, že sa robí výpočet z ceny vrátane DPH je určite nesprávny v prípade, že SZČO je registrovaný platiteľ DPH. Uvažujme, že bude chodiť na obedy v cene 238 Sk vrátane DPH. 238 Sk pôje ako odpočet DPH a z hodnoty stravy, ktorú si nedá do nákladov odvedie DPH na výstupe.

Je to iba môj názor nakoľko aj DÚ nemajú v tejto problematike stále jasno.

apo
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

sklenkova
ale ja hoci mám 6 zamestnancov+7dohodárov,nakolko som zamestnanec aj SZČO nemôžem si uplatniť stravné,hoci robím 2+2dni volno-chápem to dobre.
Môj názor - ak nedostávaš príspevok na stravu počas dní, kedy máš ako zamestnanec pracovné voľno, tak si môžeš počas týchto dní uplatniť stravné ako SZČO.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

apo
[


Zistite 55 percent z ceny obeda 74/100*55 a to bude náklad podnikateľa
45 percent bude suma, ktorú uhradí pracovník a zároveň je to základ pre výpočet DPH, ktorú uhradí pracovník.

Teda od pracovníka budeme požadovať za jeden obed :

33,30 Sk + DPH 19 % 6,30 spolu 39,60 Sk.

Z výpočtu vyplýva, že v podstate je postup pri určovaní úhrady za jeden obed pracovníkom rovnaký bez ohľadu na to či je dodávateľ registrovaný na DPH alebo nie. Vždy vychádzame z ceny bez DPH.



apo
Ale tu sa jedna o stravne pre SZCO, nie pre stravne pre zamestnanca. a restauracia nie je platcom DPH
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

lydinka
Ale tu sa jedna o stravne pre SZCO, nie pre stravne pre zamestnanca. a restauracia nie je platcom DPH
Aj keď obed stojí 74 Sk, pre SZČO bude uznateľný výdavok ovplyvňujúci ZD 48,95,- Sk. Mne dokonca daňová poradkyňa tvrdila, že sa to zaokrúhli na 49,- Sk.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Evanka
Aj keď obed stojí 74 Sk, pre SZČO bude uznateľný výdavok ovplyvňujúci ZD 48,95,- Sk. Mne dokonca daňová poradkyňa tvrdila, že sa to zaokrúhli na 49,- Sk.
OK, takže keď mi príde fa od reštaurácie napríklad: 20 obedov po 74,- sk =
1 480,- SK tak zaúčtujem 814,- do VOZD a 666,- do VNZD? Správne?
Ďakujem
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka
OK, takže keď mi príde fa od reštaurácie napríklad: 20 obedov po 74,- sk =
1 480,- SK tak zaúčtujem 814,- do VOZD a 666,- do VNZD? Správne?
Ďakujem
Alebo respektíve môžem teda do VOZD zaúčtovať 49 krát 20 a ostatné do VNZD.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Evanka
Aj keď obed stojí 74 Sk, pre SZČO bude uznateľný výdavok ovplyvňujúci ZD 48,95,- Sk. Mne dokonca daňová poradkyňa tvrdila, že sa to zaokrúhli na 49,- Sk.
Chcem len pripomenúť, že sa to nezaokrúhľuje, daňovo uznateľný výdavok je len tých 48,95 Sk.
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

abel
Chcem len pripomenúť, že sa to nezaokrúhľuje, daňovo uznateľný výdavok je len tých 48,95 Sk.
To viem, čítala som na drsr, ale ostatné je OK? Žiadna DPH ked reštaurácia nie je platcom DPH?
Ďakujem aj ja
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

abel
Chcem len pripomenúť, že sa to nezaokrúhľuje, daňovo uznateľný výdavok je len tých 48,95 Sk.
Tiež som toho názoru, ale ako som písala, mám túto informáciu od daňovej poradkyne (členky SKDP). Zistím u nej na základe čoho mi dala takú info a dám vedieť.
Teraz ma napadlo, že vychádza sa %-om z ceny stravného a suma stravného sa na základe zákona o cestovných náhradách zaokrúhľuje podľa §5 na celé koruny nahor. Ale to je iba moja úvaha.
Je však možné, že jej odôvodnenie bude iné. Veľmi ma to v tom momente nezaujímalo.
Naposledy upravil Evanka : 17.04.06 at 13:52
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bianca
To viem, čítala som na drsr, ale ostatné je OK? Žiadna DPH ked reštaurácia nie je platcom DPH?
Ďakujem aj ja
Reštaurácia síce nie je platiteľom DPH, ale zamestnávateľ áno. základom dane je cena - protihodnota, ktorú požaduje od zamestnanca a z toho odvedie DPH.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Lida
postup od apo je správny až na to, že aj ked je SL 74 Sk, príspevok môže byť až 48,95 a zamestnanec zaplatí 25,05+DPH, teda podstatne menej ako vypočítal apo.
Druhá dôležitá vec je, že pri určovaní minimáneho príspevku VŽDY vychádzame z ceny jedla, teda z ceny vrátane DPH, aj ked dodávaeľ je platiteľom DPH.


http://www.porada.sk/t23747-p2-stravn-a-dph.html

Aj ja som to tvrdila (aj si to stále myslim), ale ostatní boli proti.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ALBO
[/b]

http://www.porada.sk/t23747-p2-stravn-a-dph.html

Aj ja som to tvrdila (aj si to stále myslim), ale ostatní boli proti.
mne to tiež dlho trvalo, kým som si to osvojila. Ale je to tak. Koniec-koncov aj Janka-AVO vo vypracovaných otázkach k tejto problematike uvažuje tak isto.
0 0
Načítať ďalšie