Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
[quote=lydinka]
apo
[
Zistite 55 percent z ceny obeda 74/100*55 a to bude náklad podnikateľa
45 percent bude suma, ktorú uhradí pracovník a zároveň je to základ pre výpočet DPH, ktorú uhradí pracovník.

Teda od pracovníka budeme požadovať za jeden obed :

33,30 Sk + DPH 19 % 6,30 spolu 39,60 Sk.

Z výpočtu vyplýva, že v podstate je postup pri určovaní úhrady za jeden obed pracovníkom rovnaký bez ohľadu na to či je dodávateľ registrovaný na DPH alebo nie. Vždy vychádzame z ceny bez DPH. s FPH.

Je tam tá DPH aj keď táto reštaurácia /neplatca DPH/ vydáva FA nie pre zamestananca, ale pre SZČO /platca DPH/?
Ďakujem
bez ohľadu na číselné údaje (neriešim....) myslela si tak ako som zvýraznila, nie? Len pre istotu .
Cena jedla... cena jedla ak nie je uvedené inak, tak sa myslí cena s DPH.
O cene jedla hovorí Zákonník práce.
Horný limit je 55% z 89 Sk, čo je tiež myslené s DPH.
Teda náklad/výdavok môže byť bez ohľadu na cenu jedla max. 48,95.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Čítam, čítam a stále neviem....

Z príspevkov tu uverejnených som sa dočítala, že ak si - SZČO - kúpim gastrolístky v cene 49,- Sk, môžem ich celé dať do daňových výdavkov.
Mne ale na DÚ tvrdili, že do výdavkov môžem dať iba 55% z ceny lístka, teda ak si kúpim lístok za 89 potom VOZD bude 49,- Sk. Ak si kúpim lístky za 50,- Sk, potom VOZD bude iba 55% z 50 korún.

Ja osobne mám bločky z bufetu, kam chodím na menu v cene 80,- Sk. Koľko je teda v mojom prípade VOZD?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem, prečo by pre SZČO mal platiť iný režim ako pre zamestnancov.....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M0NIKA
Čítam, čítam a stále neviem....

Z príspevkov tu uverejnených som sa dočítala, že ak si - SZČO - kúpim gastrolístky v cene 49,- Sk, môžem ich celé dať do daňových výdavkov.
Mne ale na DÚ tvrdili, že do výdavkov môžem dať iba 55% z ceny lístka, teda ak si kúpim lístok za 89 potom VOZD bude 49,- Sk. Ak si kúpim lístky za 50,- Sk, potom VOZD bude iba 55% z 50 korún.

Ja osobne mám bločky z bufetu, kam chodím na menu v cene 80,- Sk. Koľko je teda v mojom prípade VOZD?
Pri zakúpení stravenky v hodnote 89,- je minimum i maximum 55%z 89,- t.j. 48,95, pri kúpe stravenky za 50,-je minimum 55% z ceny stravenky, teda z 50,- to je 27,50, maximum je takisto 55% z 89,-, t.j. 48,95.
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Aj keď je táto téma už dosť roztiahnutá, ešte sa chcem spýtať ohľadne zaúčtovania (vlastne pôvodná otázka témy) : Kúpim si 20 stravných lístov. V deň kúpy zaučtujem do peňažného denníka ( 55 % výdavky ovplyvň. ZD 45 % výdavky neovpl. ZD). Mám vlastne ceninu, ktorú zaučtujem ako nákup cenín? Ak lístky vymením za potraviny -napríklad o mesiac, znovu budem túto operáciu účtovať? Som z toho jeleň aj keď ide o JU
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ibaka
Aj keď je táto téma už dosť roztiahnutá, ešte sa chcem spýtať ohľadne zaúčtovania (vlastne pôvodná otázka témy) : Kúpim si 20 stravných lístov. V deň kúpy zaučtujem do peňažného denníka ( 55 % výdavky ovplyvň. ZD 45 % výdavky neovpl. ZD). Mám vlastne ceninu, ktorú zaučtujem ako nákup cenín? Ak lístky vymením za potraviny -napríklad o mesiac, znovu budem túto operáciu účtovať? Som z toho jeleň aj keď ide o JU
tým prvým účtovaním to považujem za vyriešené...ak tie lístky, ich počet zodpovedá nároku.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Predsa len musím zareagovať na podstatný problém v tomto príspevku a to - výška daňovo uznateľného výdavku na stravovanie SZČO. Osobne sa prikláňam k alternatíve, ktorú tu prezentovali hlavne Tweety a podrobne doplnil p Mihál. Chcem však na margo niektorých tu prezentovaných informácií pochádzajúcich údajne z daňových úradov, firiem, ktoré obchodujú s uvedenými poukážkami, ako i k medálnemu vyhláseniu samotného DR SR dať do pozornosti časť z "otázok a odpovedí" na internetovej stránke DR SR:

DAŇOVÉ VÝDAVKY
CESTOVNÉ, UBYTOVANIE, STRAVOVANIE

Otázka:
Ako živnostník si môžem dať do daňových výdavkov náklady na stravovanie. Ak hodnota stravnej poukážky je 48 Sk, môžem si dať celú čiastku do daňových výdavkov alebo len 55% zo sumy 48 Sk ?
Odpoveď:
S účinnosťou od 1.1.2006 si môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov). Títo daňovníci majú teda nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci t.j. vo výške 55% stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5 - 12 hodín, čo v súčasnosti (február 2006) predstavuje 48,95 Sk. V uvedenom prípade si daňovník môže do daňových výdavkov zahrnúť celú sumu stravného lístka t.j. 48 Sk.

Otázka:
Som živnostník a chcem si zahrňovať do daňových výdavkov aj náklady na stravovanie. Ako budem preukazovať tieto náklady ?

Odpoveď:
Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.

Tak mi teda vysvetlite, odkiaľ čerpajú informácie tieto pracovníčky DÚ, ktoré poskytujú informácie podnikateľskej sfére, odkieľ čerpajú informácie i spomenuté firmy, ktoré obchodujú s uvedenými poukážkami a v neposlednom rade, prečo je vyhlásenie DR SR v tlači opačné, než majú uvedené na ich vlastnej internetovej stránke???
Rozumiete tomu? Ja moc nie?
0 0
ujcik ujcik

ujcik je offline (nepripojený) ujcik

Poradte, ked si teraz kupim stravne listky, mozem si ich spatne pridelit od 1.1.2006 ? (som SZCO). Nikde v zakone sa o tom nezmienuju... Dakujem, Hero
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ujcik
Poradte, ked si teraz kupim stravne listky, mozem si ich spatne pridelit od 1.1.2006 ? (som SZCO). Nikde v zakone sa o tom nezmienuju... Dakujem, Hero
Ano, samozrejme, za predpokladu, že už nie je za tieto mesiace zúčtované stravovanie inak.(napr. rešt.stravov.).
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
pedrotello
Otázka:
Som živnostník a chcem si zahrňovať do daňových výdavkov aj náklady na stravovanie. Ako budem preukazovať tieto náklady ?

Odpoveď:
Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.
Znamená to teda, že výdavok preukážem aj napr. faktúrou o kúpe stravných poukážok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Znamená to teda, že výdavok preukážem aj napr. faktúrou o kúpe stravných poukážok?
Áno, faktúrou o nákupe, alebo dokladom z reštaurácie, atď.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
Áno, faktúrou o nákupe, alebo dokladom z reštaurácie, atď.
Ďakujem .
0 0
recool recool

recool je offline (nepripojený) recool

a mozem sa opytat prosim vas .. je mozne si uplatnit stravne listky aj spatne?? .. tzn ze ich kupim na FA + zaplatim teraz v juni a uplatnim si ich napr pri danovom zaklade aj v marci, apr a maji ? .. som SZCO od februara .. aj platcom DPH .. tu DPH by som si neuplatnoval, len v ramci danoveho zakladu k dani s prijimu .. vopred dakujem za pomoc
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

recool
a mozem sa opytat prosim vas .. je mozne si uplatnit stravne listky aj spatne?? .. tzn ze ich kupim na FA + zaplatim teraz v juni a uplatnim si ich napr pri danovom zaklade aj v marci, apr a maji ? .. som SZCO od februara .. aj platcom DPH .. tu DPH by som si neuplatnoval, len v ramci danoveho zakladu k dani s prijimu .. vopred dakujem za pomoc
Skopírovala som už raz odpovedané na tú tistú otázku.
Ano, samozrejme.
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Mam otazku ohladom rozvrhnutia pracovneho casu SZCO tak, aby som mala narok na co najviac gastrolistkov. Niekde bolo spominane napr. pondelok az piatok po 4 hodiny, sobota + nedela po 11 hodin, co by znamenalo tyzdenne narok na 9 gastracov. Mam pravdu alebo sa mylim?
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Zdravím všetkých prítomných. Prosím o radu ohľadne stravných lístkov. Je možné urobiť nasledovné:?
-ak je SZČO a má potraviny obchod, dá sa uňho platiť aj lístkami a má aj zamestnanca. Tak môže tieto prijaté lístky použiť pre zamestnanca a aj pre seba alebo musí kupovať nové? tak by ušetril na provízii?
Ako sa účtuje o zaplatení-prijatí platby gastráčami v peň.denníku? Myslím, že normálne príjem. A potom vlastne spoločnosť, čo je vydavateľom uvedených lístov strhne nejakú maržu a za lístky mu dá menej. Potom tento výdavok sa zaúčtuje ako, je to daňový výdavok?

Ďakujem vopred za Vašu radu. Zuzula
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ahoj. Priamo do nákladov si môžeš dať len 55% hodnoty stravného lístka. My to robíme tak že do nákaladov si dáš 49 Sk z hodnoty lístka a ostatné daš do N neovplyvňujúcich základ dane, čiže 49 Sk x 20 =980 Sk do N a 31 Sk x 20 =620 do N neovplyvňujúcich základ dane.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
infoziadatel
Zdravím všetkých prítomných. Prosím o radu ohľadne stravných lístkov. Je možné urobiť nasledovné:?
-ak je SZČO a má potraviny obchod, dá sa uňho platiť aj lístkami a má aj zamestnanca. Tak môže tieto prijaté lístky použiť pre zamestnanca a aj pre seba alebo musí kupovať nové? tak by ušetril na provízii?
Ako sa účtuje o zaplatení-prijatí platby gastráčami v peň.denníku? Myslím, že normálne príjem. A potom vlastne spoločnosť, čo je vydavateľom uvedených lístov strhne nejakú maržu a za lístky mu dá menej. Potom tento výdavok sa zaúčtuje ako, je to daňový výdavok?

Ďakujem vopred za Vašu radu. Zuzula
Prijaté stravné lístky podľa mňa kludne môžeš použiť pre zamestnancov.

1. ušetríš na provízii
2. nikde nie je striktne dané, že prijaté lístky musíš aj odovzdať na preplatenie
3. mám firmy, restaurácie, ktoré prijaté stravné lístky používajú aj na nákup materiálu do kuchyne.

Pri použití pre zamestnancov samozrejme musíš dodržať zákonom dané percentá ( 45% a 55%)

Prijatú platbu od firmy za gastráče by som účtoval, ako príjem neovplyvňujúci základ dane, nakoľko v denných tržbách už raz máš príjem gastráčov zaúčtovaný ako príjem zdaniteľný.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

infoziadatel
Zdravím všetkých prítomných. Prosím o radu ohľadne stravných lístkov. Je možné urobiť nasledovné:?
-ak je SZČO a má potraviny obchod, dá sa uňho platiť aj lístkami a má aj zamestnanca. Tak môže tieto prijaté lístky použiť pre zamestnanca a aj pre seba alebo musí kupovať nové? tak by ušetril na provízii?

Ďakujem vopred za Vašu radu. Zuzula
V tomto prípade nemáte zmluvu o zabezpečení poskytovania stravovania pre zamestnancov, kde sa okrem iného zaväzujete k prevzatiu stravných lístkov a zaplatiť dohodnutú cenu. Vo Vašom prípade v tejto podobe by ste dávali len finančný príspevok vo forme prijatých stravných poukážok od zákazníkov.
Naposledy upravil Denda : 06.07.06 at 15:15
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Denda
V tomto prípade nemáte zmluvu o zabezpečení poskytovania stravovania pre zamestnancov, kde sa okrem iného zaväzujete k prevzatiu stravných lístkov a zaplatiť dohodnutú cenu. Vo Vašom prípade v tejto podobe by ste dávali len finančný príspevok vo forme prijatých stravných poukážok od zákazníkov.
Ďakujem za rady- Denda myslíš, že by som to tak nemohla urobiť, veď ja by som im dala lístky na ruku a nie iba peniaze?
Díky moc Z
0 0
Načítať ďalšie