Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Ešte nový finančný úrad nie je na svete, chvalabohu....
ale rošády už u machovej začínajú
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Nik z poraďákov zatiaľ neabsolvoval žiadny seminár alebo školenie Ohľadom daňového poriadku ?

V budúcom roku budú ešte fungovať daňové a colné úrady osobitne. S nimi sa rozlúčime až v januári 2013, keď sa jednotlivé colné a daňové úrady zlúčia, čím vzniknú nové finančné úrady. Vďaka týmto zmenám sa štát pripraví na zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov. Plánované zmeny by mali do systému priniesť prehľadnosť. Živnostníci a zamestnávatelia by mali vďaka reforme po novom komunikovať už len s jedným úradom. Kým doteraz museli obehať daňový a colný úrad, zdravotnú a Sociálnu poisťovňu, vďaka zmenám by im mala stačiť návšteva len finančného úradu. Okrem toho, že zmeny zbavia obyčajných smrteľníkov byrokratického bremena, pomôžu aj samotnému štátu. Napríklad spoločné zúčtovanie príjmov obmedzí možnosť daňových a odvodových únikov, zvýši výber poistného, do štátnej kasy tak pritečie viac peňazí.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Nik z poraďákov zatiaľ neabsolvoval žiadny seminár alebo školenie Ohľadom daňového poriadku ?
novela je momentálne vo vláde
Naposledy upravil srska : 11.08.11 at 21:34
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
srska Pozri príspevok
novela je momentálne vo vláde

To je jasné, to už vieme, no nie je zrejmé, či navrhované zmeny aj budú schválené novelou.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
To je jasné, to už vieme, no nie je zrejmé, či navrhované zmeny aj budú schválené novelou.
http://www.porada.sk/t127554-p5-zako...ml#post1764025
2 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dala som dopyt na drsr.sk, keďže som externá účtovníčka viacerých firiem, či budem môcť podávať DP k DPH elektronicky prostredníctvom ZEP za svojich klientov na základe PM tak ako doteraz. Tu je odpoveď :


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1. januára 2012. Ustanovenie § 14 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami. Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa uvedeného ustanovenia zákona bude mať aj daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Ako je uvedené v ustanovení § 9 ods. 2 daňového poriadku, daňový subjekt sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane.
V prípade, ak daňový subjekt udelil plnomocenstvo zástupcovi na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a zástupca bude doručovať podania so zaručeným elektronickým podpisom, nemusí doručovať podania daňový subjekt.
Vychádzajúc z uvedeného, v prípade, ak Vám daňové subjekty udelili plnomocenstvo na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a tieto plnomocenstvá nebudú odvolané, budete môcť doručovať podania Vy ako zástupca za tieto daňové subjekty daňovému orgánu naďalej aj po 1.1.2012.
9 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

...chcem sa opýtať keď jedna osoba má živnosť a súčasne i s.r.o, v oboch firmách je platca DPH, chce si zriadiť ZEP, certifikát mu stačí iba jeden lebo ten sa vydáva na fyzickú osobu. Ako je to potom s Registračným formulárom používateľa, stačí jeden alebo musia byť dva? A ako je to so žiadosťami na DÚ?, tam asi musia byť dve, lebo za každú firmu sa podávajú tlačiva osobitne. Alebo sa mýlim?, poraďte prosím...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Jana1303 Pozri príspevok
...chcem sa opýtať keď jedna osoba má živnosť a súčasne i s.r.o, v oboch firmách je platca DPH, chce si zriadiť ZEP, certifikát mu stačí iba jeden lebo ten sa vydáva na fyzickú osobu. Ako je to potom s Registračným formulárom používateľa, stačí jeden alebo musia byť dva? A ako je to so žiadosťami na DÚ?, tam asi musia byť dve, lebo za každú firmu sa podávajú tlačiva osobitne. Alebo sa mýlim?, poraďte prosím...
jeden certifikát + jedna registrácia = jeden prístup na etax ale od dú priradené dva subjekty (dva dič)
2 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Jana1303 Pozri príspevok
...chcem sa opýtať keď jedna osoba má živnosť a súčasne i s.r.o, v oboch firmách je platca DPH, chce si zriadiť ZEP, certifikát mu stačí iba jeden lebo ten sa vydáva na fyzickú osobu. Ako je to potom s Registračným formulárom používateľa, stačí jeden alebo musia byť dva? A ako je to so žiadosťami na DÚ?, tam asi musia byť dve, lebo za každú firmu sa podávajú tlačiva osobitne. Alebo sa mýlim?, poraďte prosím...
Stačí jeden certifikát. Treba dva formuláre, jeden pre fyzickú osobu a jeden pre právnickú, vziať si so sebou ŽL a Výpis z OR ( prípade, ak nie je štatutár, potrebuje PM od štatutára) a ísť na DÚ. DÚ priradí do jedného konta oboch daňovníkov, fyzickú i právnickú osobu.
3 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

...ďakujem....
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ešte jedno stanovisko drsr.sk




Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudne účinnosť 1. januára 2012. Ustanovenie § 14 citovaného zákona vymedzuje okruh osôb, ktoré budú mať povinnosť doručovať podania daňovému orgánu elektronickými prostriedkami. Spôsob podania elektronickými prostriedkami je upravený v ustanovení § 13 ods. 5 daňového poriadku. Z predmetného ustanovenia § 13 ods. 5 daňového poriadku vyplýva, že podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom osoby, ktorá ho podáva.
V súčasnom období sú však navrhnuté zmeny a úpravy daňového poriadku a týkajú aj predmetných ustanovení. Ak by bola prijatá úprava ustanovenia § 13 ods.5 daňového poriadku, bolo by možné doručovať písomnosť elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom alebo na základe písomnej dohody so správcom dane bez zaručeného elektronického podpisu. Táto navrhovaná úprava zákona je v štádiu legislatívneho procesu a nie je zatiaľ schválená.
11 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Ešte stále platí od 1.1.2012 priznania elektronicky len a len so ZEP ? Nebola ešte novelizácia schválená, že by to mohlo ísť aj cez dohodu s DU bez ZEP?? Zrejme nie ale chcem sa uistiť že mi nič neuniklo. Už by sa mohli rozhýbať a schváliť to, veď ak to nestihnú do konca roka - vybaviť ZEP bude potom zrejme časový problém, keď čakáme na novelu , spoliehame sa na to, že to do konca roka schvália , nevybavujeme ešte ZEP a 31.12.2011 zistíme že ho musíme vybaviť do termínu podania DPH v januári..... ja viem, zrejme keď schvália - okamžite to tu nejaká dobrá duša dá, ale pre istotu sa pýtam.....
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
AdaMtiM Pozri príspevok
Ešte stále platí od 1.1.2012 priznania elektronicky len a len so ZEP ? Nebola ešte novelizácia schválená, že by to mohlo ísť aj cez dohodu s DU bez ZEP?? Zrejme nie ale chcem sa uistiť že mi nič neuniklo. Už by sa mohli rozhýbať a schváliť to, veď ak to nestihnú do konca roka - vybaviť ZEP bude potom zrejme časový problém, keď čakáme na novelu , spoliehame sa na to, že to do konca roka schvália , nevybavujeme ešte ZEP a 31.12.2011 zistíme že ho musíme vybaviť do termínu podania DPH v januári..... ja viem, zrejme keď schvália - okamžite to tu nejaká dobrá duša dá, ale pre istotu sa pýtam.....
Ešte nič nebolo schválené. No ja by som na to nečakala a radšej bola pripravená a využívala výhody ZEP už teraz.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Economic Pozri príspevok
Ešte nič nebolo schválené. No ja by som na to nečakala a radšej bola pripravená a využívala výhody ZEP už teraz.
Len tam je problem aj ohladne zastupovania viacerych subjektov uctovnikom. Ak budem moct zastupovat len jedneho klienta, tak potom si budu musiet vsetky firmy vybavit vlastny ZEP.
0 0
Martin_Timko Martin_Timko

Martin_Timko je offline (nepripojený) Martin_Timko

nika.sum Pozri príspevok
Len tam je problem aj ohladne zastupovania viacerych subjektov uctovnikom. Ak budem moct zastupovat len jedneho klienta, tak potom si budu musiet vsetky firmy vybavit vlastny ZEP.
V prispevku c.183, vyjadrenie DRSR prilepila prave Economic, kde sa hovori nieco ine:

"V prípade, ak daňový subjekt udelil plnomocenstvo zástupcovi na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a zástupca bude doručovať podania so zaručeným elektronickým podpisom, nemusí doručovať podania daňový subjekt.
Vychádzajúc z uvedeného, v prípade, ak Vám daňové subjekty udelili plnomocenstvo na doručovanie podaní elektronickými prostriedkami a tieto plnomocenstvá nebudú odvolané, budete môcť doručovať podania Vy ako zástupca za tieto daňové subjekty daňovému orgánu naďalej aj po 1.1.2012.

2 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

V blízkej dobe si určite vybavím ZEP na DÚ, len mám jedného SZČO z BA a ja som z TN, bude stačiť plná moc od neho a zanesiem na DÚ do TN? V BA sa to neoznamuje? Dakujem za radu
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
SPECTRUM Pozri príspevok
V blízkej dobe si určite vybavím ZEP na DÚ, len mám jedného SZČO z BA a ja som z TN, bude stačiť plná moc od neho a zanesiem na DÚ do TN? V BA sa to neoznamuje? Dakujem za radu
Keď je on z BA dáš mu do ruky tvoj registračný formulár, zoberie overenú plnú moc na Teba a kópiu Živnostenského a vybaví to on na príslušnom DÚ a Tebe už iba sprístupnia jeho konto na stránke drsr.sk.
2 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

ako dlho tvár proces vybavenia ZEP? a kde treba začať na DU alebo registračnou autoritou?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
tweedle Pozri príspevok
ako dlho tvár proces vybavenia ZEP? a kde treba začať na DU alebo registračnou autoritou?
Obe sa môžu súčasne. Nie sú na sebe závislé. ZEP Ti vystaví RA v priebehu 30 minút. Registrácia na DÚ sa môže vybaviť aj skôr. No k tomu ešte nejaké inštalácie.
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

tweedle Pozri príspevok
ako dlho tvár proces vybavenia ZEP? a kde treba začať na DU alebo registračnou autoritou?
začať môžeš tam aj tam.
ja som najprv urobil proces registrácie na drsr.sk, potom certifikát a potom dú.
0 0
Načítať ďalšie