Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
RenaH RenaH

RenaH je offline (nepripojený) RenaH

som kresťanka
Prosím poraďte mi. Známemu mám urobiť daňové priznanie, no neviem aké. Má živnosť, je zaregistrovaný v obchodnom registri. Je v s r.o.-čke, od júla 2008 pracoval na živnosť prostredníctvom mandátnej zmluvy na svoje meno nie na s r.o.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Fyzicka osoba - zivnost, mandatna zmluva = danovy priznanie fyzickej osoby typu B
Sro si podava danove priznanie sama za seba = danove priznanie pravnickej osoby.
0 0
RenaH RenaH

RenaH je offline (nepripojený) RenaH

som kresťanka
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
RenaH RenaH

RenaH je offline (nepripojený) RenaH

som kresťanka
Ešte by som sa chcela opýtať jednu otázku. Tieto jeho príjmy z mandátnej zmluvy mu mám viesť v jednoduchom účtovníctve aj keď je zapísaný v obchodnom registry? Vopred ďakujem.
0 0
Siaad Siaad

Siaad je offline (nepripojený) Siaad

Prosím niekoho o radu... vyplnam daňové priznanie daň z príjmov právnických osôb a neviem či zaradiť koncesionárske poplatky medzi nedaňový náklad??? pomôžte :-) dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Siaad Pozri príspevok
Prosím niekoho o radu... vyplnam daňové priznanie daň z príjmov právnických osôb a neviem či zaradiť koncesionárske poplatky medzi nedaňový náklad??? pomôžte :-) dakujem
Nie,sú to daňové výdavky.
0 0
Siaad Siaad

Siaad je offline (nepripojený) Siaad

dakujem pekne :-)
0 0
Siaad Siaad

Siaad je offline (nepripojený) Siaad

Mám ešte problém s ktorým sa pasujem v daňovom priznaní PO - zamestnancom vyplatené prémie pri jubileu sú nedaňové výdavky? a odmeny členom spoločenstva a družstva na účte 523 905 sú taktiež nedaňové výdavky? a ešte je tu jeden účet 602 990 služby min. obd. zahrnuté v DDP sú nedaňové? Prosím niekoho o pomoc...Ďakujem :-)
0 0
RenaH RenaH

RenaH je offline (nepripojený) RenaH

som kresťanka
Ak je teda živnostník zapísaný v obchodnom registry a učtuje v podvojnom účtovníctve a má podať daňové priznanie pre fyzické osoby typ B, tak aké výkazy k nemu má pridať?
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Mala som dva roky pozastavenú činosť ako SZCO, ktorá sa mi automaticky obnovila v 7/08. Podávam si danové priznanie. Kedže som bola zamestnaná, nemala som žiadne príjmy zo živnosti, ale mala som výdavky - na školenia, zriadenie kancelárie a pod. Tento rok od 4/09 začínam vykonávať živnosť, teda budem mať aj príjmy.
Môžem si za minulý rok uplatniť všetky výdavky, aj keď som nemala v tom čase žiadne príjmy? Chcem si vyrobiť stratu, ktorú by som si mohla tento rok odpočítať ako "daňovú stratu"?
uvažujem správne? prosím opravte ma, ak sa mýlim. dakujem.
0 0
pohodička pohodička

pohodička je offline (nepripojený) pohodička

Rada by som poprosila poraďákov o pomoc: Leasingová spoločnosť obnovila spoločnosti s r.o. po roku trvania operatívny leasing na finančný na traktor a iné stroje. Operatívny leasing bol zrušený vzájomným prefaktúrovaním týchto strojov (lenže stroje pri operatívnom leasingu neboli vlastníctvom spol. s r.o., ale leasing. spoločnosti), čím sa vyrovnala DPH pre obidve strany. Spoločnosti s r.o. predajom strojov, ktoré spoločnosti nepatrili tržbami z predaja vznikol vysoký zisk a neviem ako to mám zúčtovať, keďže stroje neboli vlastníctvom spoločnosti (jedná sa o sumu takmer 2 mil. bez DPH), správne by som to nemala zúčtovať na účet 641 a keďže nemôžem dať predaj do nákladov na účet 541 pretože stroje boli vo vlastníctve leasingovky vychádza mi vysoká DzP PO. Možno, že to budete vidieť ináč, ale ja som toho názoru, že leasing. spoločnosť svojich klientov oklamala o ročné náklady na operatívny leasing a ešte zaplatí DzP PO. Pekne prosím o pomoc ako to mám zúčtovať. Napadlo ma, či by to nešlo dať do nákladov cez odpisy alebo náklady bud. období? Za pomoc vopred ďakujem.
Naposledy upravil pohodička : 18.03.09 at 22:51
0 0
kadures kadures

kadures je offline (nepripojený) kadures

Ahojte ,
podobny problem mam s Prikaznou zmluvou . Kedze 1.x podavam DP FO a jedna sa o prikaznu zmluvu, tak som mierne zmatena z toho vsetkeho. Podla info vychadza, ze by som si mala dat DP typu B, kedze nejde o zavislu cinnost aj ked v §5 sa uvadza, v skratke, slovo "prikaz", co moze zavadzat, alebo nie?. §6 ani §7 to nemoze byt resp. ani jedna z cinnosti vykonavana prikaznou zmluvou tam nie je, takze ostava mi jedine §8.
OTAZKA c. 1: myslite, ze ked som iba obcan-FO, nevediem si ani JU, mozem si uplatnit v DP vydavky, ktore mi vznikli s plnenim prikazu?
OTAZKA c.2: akym sposobom sa potom postupuje pri vypocte a na zaver treba prilozit blocky spolu s DP?
Vopred dakujeeem za pomoc.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Prosím o radu.Klientka má zriadenú chránenú dielnu.Je živnostníčka.Bola jej vyplatená dotácia.Ovplyvnuje tento príjem základ dane?
0 0
raduska184 raduska184

raduska184 je offline (nepripojený) raduska184

Mám otázku. Mám príjem zo závislej činnosti a z prenájmu nehnuteľnosti. Môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % a tiež odpočítateľnú položku pri prenájme vo výške 25650 Sk?
Diky moc
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

raduska184 Pozri príspevok
Mám otázku. Mám príjem zo závislej činnosti a z prenájmu nehnuteľnosti. Môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % a tiež odpočítateľnú položku pri prenájme vo výške 25650 Sk?
Diky moc
Hneď v 2. príspevku máš príklad, len treba dosadiť aktuálne hodnoty
http://www.porada.sk/t52014-pausalny...ajom-bytu.html
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

Ospravedlňujem sa, ale stratila som sa v tom množstve informácii, potrebovala som informáciu:
dcéra (študentka) pracovala na dohodu v novembri a decembri 2008, ale peniaze dostala v februári 2009, zarobila cca 3 100 Sk, má podať daňové priznanie?
0 0
pohodička pohodička

pohodička je offline (nepripojený) pohodička

Chcem vás pekne poprosiť, či by ste mi nemohli poradiť s príspevkom 352. Vopred ďakujem.
0 0
gaba07 gaba07

gaba07 je offline (nepripojený) gaba07

janka331 Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, ale stratila som sa v tom množstve informácii, potrebovala som informáciu:
dcéra (študentka) pracovala na dohodu v novembri a decembri 2008, ale peniaze dostala v februári 2009, zarobila cca 3 100 Sk, má podať daňové priznanie?
zo zakona nemusi podat DP (povinnost podat DP je ak zarobi 50% z 19,2 nasobku zivotneho minima = 49 284) ale ak jej bola strhnuta z platu dan a chce ju spat tak si musi podat DP a v nom poziadat o vratenie preplatku
0 0
pohodička pohodička

pohodička je offline (nepripojený) pohodička

Už to mám vyriešené.
0 0
rebeka7 rebeka7

rebeka7 je offline (nepripojený) rebeka7

Zaokrúhľovanie
Vie mi tu prosím niekto poradiť? Ak je úhrn príjmov zo závislej činnosti v Skk za rok 2008 vykázaný aj na desatinné miesta (dodanenie úrokov) zaokrúhlim tento príjem na celé Skk smerom nadol, matematicky alebo nahor?
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať