Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
JANA PIATAKOVÁ JANA PIATAKOVÁ

JANA PIATAKOVÁ je offline (nepripojený) JANA PIATAKOVÁ

Dobrý deň chcem sa opýtať či 2% z dane podliehajú dani z príjmov. Ďakujem
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
Ktoré 2% ?
0 0
INGRID KRIŽANOVSKÁ INGRID KRIŽANOVSKÁ
Prosím o radu
Mám klientku ktorej bolo vykonané ročné zúčtovanie dane a na základe toho aj vrátený preplatok na dani. Pri vykonaní ročného zúčtovania nebola uplatnená celá čiastka za životné poistenie.
Klientka by to chcela vysporiadať v daňovom priznaní.
Je to možné? Ďakujem za odpoveď
0 0
richard33 richard33

richard33 je offline (nepripojený) richard33

Pracujem v Rakusku a mam prijem len v Rakusku ale mam dva trvale pobyty ( v Rakusku a Slovensku), na Slovensko chodim len sporadicky na navstevy - musim podat danove priznanie aj na Slovensku? Alebo je mozne zahlasit len tzv. domicil v Rakusku ( ako je to regulovane napr. s Ceskou republikou)? Za minuly rok mi boli vratene dane kedze som bol v nezdanitelnej sume podla Rakuskych zakonov. Ako je to v takom pripade pri zapocitavani dane?
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

ja ešte riešim takýto problém. čiastočný invalidný dôchodca - príjem na dohodu 6.800,-Sk - podaním DP má preplatok na dani. uvádza sa v DP príjem jeho dôchodku? a kde? v riadkoch 28 a 29 je uvedený §11 ods.7) - dôchodca a predčasný dôchodca. invalidný sa tam nespomína. viete mi prosím proadiť?
ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

great.zv Pozri príspevok
ja ešte riešim takýto problém. čiastočný invalidný dôchodca - príjem na dohodu 6.800,-Sk - podaním DP má preplatok na dani. uvádza sa v DP príjem jeho dôchodku? a kde? v riadkoch 28 a 29 je uvedený §11 ods.7) - dôchodca a predčasný dôchodca. invalidný sa tam nespomína. viete mi prosím proadiť?
ďakujem
Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku.
Invalidný dôchodok nikde neuvádzaš
0 0
Slim Slim

Slim je offline (nepripojený) Slim

Môže zamestnanec, ktorému bolo urobené RZD za rok 2007 a mal nedoplatok 4,- sk darovať 2% ? Musí uhradiť 4,- sk alebo sa na ne neprihliada? Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Slim Pozri príspevok
Môže zamestnanec, ktorému bolo urobené RZD za rok 2007 a mal nedoplatok 4,- sk darovať 2% ? Musí uhradiť 4,- sk alebo sa na ne neprihliada? Ďakujem
Zamestnávateľ mu musí zraziť aj tie 4,- Sk, ak chce darovať 2 %
klikni http://www.porada.sk/t76806-poukazan...enej-dane.html - čitateľné iba pre predplatiteľov "draka"
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Slim Pozri príspevok
Môže zamestnanec, ktorému bolo urobené RZD za rok 2007 a mal nedoplatok 4,- sk darovať 2% ? Musí uhradiť 4,- sk alebo sa na ne neprihliada? Ďakujem
Musí mať zrovnanú dať, ináč nemôže venovať 2 %.
0 0
Babe Babe

Babe je offline (nepripojený) Babe

Dobrý deň,
chcela by som Vás pekne poprosiť o radu.
Ak bola zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer zle zrazená daň z príjmu z odmeny (daň mu bola zrazená len z časti odmeny) a teda bolo zaplatené menej a zamestnanec nám tento rozdiel nechce uhradiť, ako by sme mali postupovať okrem toho, že rozdiel doplatíme DÚ?
Je potrebné vystaviť bývalému zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde tak, ako mu bola vyplatená, alebo v správnej čiastke (mal by mu potom vyjsť nedoplatok v RZD/DP)?
Prípadne, nemáte niekto skúsenosť, ako dostať tento nedoplatok od bývalého zamestnanca?
Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Aké plynú povinnosti z uzatvorenia zmluvy o obchodnom zastúpení? Registrácia, prihlasovanie ...
0 0
milka.k milka.k

milka.k je offline (nepripojený) milka.k

Babe Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás pekne poprosiť o radu.
Ak bola zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer zle zrazená daň z príjmu ...
Toto už ideš riešiť neskoro. Mala si vystaviť potvrdenie tak, ako si daň zrazila. On by to musel vysporiadať v DP. Ak si teda vystavila potvrdenie podľa skutočnosti a v zákonných lehotách, tak nemáš už čo riešiť (pri kontrole ti vyrubia penále, dlžný úrok), ak nie, tak to firma musí zaplatiť zo svojho a potom to môže vymáhať súdne.Za správnosť zrážky dane a odvodu zodpovedá platiteľ, t.j. zamestnávateľ.
Naposledy upravil milka.k : 17.04.08 at 18:31
1 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Babe Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás pekne poprosiť o radu.
Ak bola zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer zle zrazená daň z príjmu z odmeny (daň mu bola zrazená len z časti odmeny) a teda bolo zaplatené menej a zamestnanec nám tento rozdiel nechce uhradiť, ako by sme mali postupovať okrem toho, že rozdiel doplatíme DÚ?
Je potrebné vystaviť bývalému zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde tak, ako mu bola vyplatená, alebo v správnej čiastke (mal by mu potom vyjsť nedoplatok v RZD/DP)?
Prípadne, nemáte niekto skúsenosť, ako dostať tento nedoplatok od bývalého zamestnanca?
Ďakujem vopred za odpoveď.
Do Potvrdenia o príjme.... mu uveďte len takú sumu dane, akú ste mu v skutočnosti zrazili (tj. akú zaplatil). Či mu vyjde nedoplatok na dani pri RZD, to je ťažko odhadnúť, záleží od toho aký bude mať príjem za celý rok 2008.....
0 0
Babe Babe

Babe je offline (nepripojený) Babe

liba2 Pozri príspevok
Do Potvrdenia o príjme.... mu uveďte len takú sumu dane, akú ste mu v skutočnosti zrazili (tj. akú zaplatil). Či mu vyjde nedoplatok na dani pri RZD, to je ťažko odhadnúť, záleží od toho aký bude mať príjem za celý rok 2008.....

Ďakujem.
Presne tak som chcela postupovať. Do potvrdenia o príjme mu zadám správny príjem a daň, ktorú sme odviedli. On si bude musieť v zúčtovaní dane alebo DP za 2008 vyrovnať daň voči DÚ. Platí to rovnako aj keď ide o občana ČR?
0 0
mon722 mon722

mon722 je offline (nepripojený) mon722

kto mi pomôže píšem bakalarku a nechapem ako je možné že sa účet 591 nerovná 341 (593 je nulový) tam by mala byť zaučtovaná daň nie? tak prečo je 591 celkom iný zostatok ako na 341 dakujem za odpoveď
0 0
Thorheimdall Thorheimdall

Thorheimdall je offline (nepripojený) Thorheimdall

Dobrý deň, nastupujem do novej práce, moja hrubá mzda bude 21000 Sk, v tomto roku som sa oženil a mám dieťa, budem si môcť ako nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť nepracujúcu manželku aj dieťa? a ak áno v akej sume......hľadal som na internete ale neviem sa v tom vyznať, zmizne mi daň z príjmu alebo nie a zostane mi.....lebo tie odvody pri dani z príjmu a odvodoch robia vyše 4000 Sk, čo sa mi pri manželke a dieťati zdá neúmerne veľa.....ďakujem vopred za každú odpoveď
0 0
spekulant22 spekulant22

spekulant22 je offline (nepripojený) spekulant22

Ako to vlastne je s tym trvalym pobytom? Aby bol clovek od dane oslobodeny, musi ho mat v byte aspon 2 roky BEZPROSTREDNE pred predajom. Co znamena to slovo BEZPROSTREDNE? Nemoze mat 2 roky trvaly pobyt v danom byte a potom si ho zmenit inde ale pritom byt preda uz ako clovek ktory v nom nema trvaly pobyt? Od kedy sa rata ten trvaly pobyt? Odkedy vydal potvrdenie o zmene pobytu obecny urad alebo az od dna kedy bola tato zmena zapisana do katastra?
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ahojte, prosím vás keď mal klient zaplatiť určitú sumu na zdravotnú poisťovňu a on zaplatil o 9 tis. viac, mám ten zvyšok účtovať do VNOZD alebo VOZD? Ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

AKO VNZD
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ďakujem moja a si si istá?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať