Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zaciatocnik80 zaciatocnik80

zaciatocnik80 je offline (nepripojený) zaciatocnik80

inak, este oprava, zle som to napisal, smozrejme som vedel, ze musim viest ucto, ale cakal som na nejake prijmy z ktorych by som to mohol financovat, lebo projekt ktoremu som sa venoval (este venujem) je trocha zdlhavejsi, co sa tyka casu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zaciatocnik80 Pozri príspevok
inak, este oprava, zle som to napisal, smozrejme som vedel, ze musim viest ucto, ale cakal som na nejake prijmy z ktorych by som to mohol financovat, lebo projekt ktoremu som sa venoval (este venujem) je trocha zdlhavejsi, co sa tyka casu.
Prevádzku s.r.o. financuješ z vkladu 200.000 Sk, resp. 5.000 eur, takže na príjmy nemusíš čakať.
Odpoveď od veroniky treba brať úplne vážne.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
zaciatocnik80 Pozri príspevok
mal som na mysli kalendar povinnosti na drsr.sk
kalendár daňových povinností nájdeš aj na stránke www.drsr.sk, aj tu na porade ak zadáš do vyhľadávača čo konkrétne hľadáš.
... osobne by som Ti odporúčila zveriť účtovné doklady a vedenie účtovníctva skúsenej účtovníčke,ktorá s tým má prax, nerob si to sám, lebo zo zadania vyplýva, že o tom skutočne nemáš ani šajnu. Myslím to v dobrom slova zmysle.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

zaciatocnik80 Pozri príspevok
inak, myslel som si, ze nemusim viest podvojne ucto, ked som nemal prijmy, a vydavky boli nizke, ale aj tak by som to mal niekde zapisovat predpokladam. Nemate nejaky lacny sposob ak by som to mohol viest a tiez bysom chcel vediet, ake ma sro povinnosti, co sa tyka uctovnictva popri priznanie dani z prijmu, lebo som tam videl tiez nejake preddavky, co by sa mali odvadzat, ci co to bolo...
dakujem,
K tomuto ma napadá prirovnanie: bez anatomických a funkčných znalostí ľudského tela, sám si na základe návodu z internetu vyoperovať slepé črevo. Asi by to málokoho napadlo urobiť, tak prečo zrovna vo vyplnení DP u s.r.o. by to malo byť iné?
0 0
dodokaj dodokaj

dodokaj je offline (nepripojený) dodokaj

kolko možem ako szco odpisat pri danovom priznani dakujem v roku 2007 bolo asi 95000
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dodokaj Pozri príspevok
kolko možem ako szco odpisat pri danovom priznani dakujem v roku 2007 bolo asi 95000
V roku 2008 je NČ 98496 Sk.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

asi to nepatrí medzi časté otázky, ale neviem do ktorej témy to mám dať ...

ide o to, že je dosť možné, že sa za rok 2008 dostanem do straty, ale chcem tomu predísť a zaplatiť aspon malinkú daň... môžem niektoré odčítateľné výdavky uplatniť ako výdavky neodčitateľné ? hoci som si na nich uplatnila DPH ? je možné napr. zaplatené poistky (do fondov, pzp, a pdodobne) v penažnom denníku zaevidovať ako neodčítateľný výdavok ? Alebo to odporuje zákonu ?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

katka25 Pozri príspevok
asi to nepatrí medzi časté otázky, ale neviem do ktorej témy to mám dať ...

ide o to, že je dosť možné, že sa za rok 2008 dostanem do straty, ale chcem tomu predísť a zaplatiť aspon malinkú daň... môžem niektoré odčítateľné výdavky uplatniť ako výdavky neodčitateľné ? hoci som si na nich uplatnila DPH ? je možné napr. zaplatené poistky (do fondov, pzp, a pdodobne) v penažnom denníku zaevidovať ako neodčítateľný výdavok ? Alebo to odporuje zákonu ?
7 7
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

ach jaj .... a ďakujeeem
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Ak máš v podnikaní hmotný majetok, ktorý si odpisovala, môžeš prerušiť odpisy.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

ekonella Pozri príspevok
Ak máš v podnikaní hmotný majetok, ktorý si odpisovala, môžeš prerušiť odpisy.
no vidíš to ? to ma nenapadlo a tuším pred mnohými rokmi sme také neičo využili ... of kors mám nejaký hmotný majetok na odpisovanie ... to by mi bodlo vdaka za super radu cmuuuuk
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Samozrejme, že súhlasím s príspevkom 249, ale ... príjmy priznať MUSÍM, výdavky MÔŽEM
0 0
daniver daniver

daniver je offline (nepripojený) daniver

ekonella Pozri príspevok
Ak máš v podnikaní hmotný majetok, ktorý si odpisovala, môžeš prerušiť odpisy.
Dobrý večer, prosím o radu, v roku 2008 sme kúpili nákladné auto na leasing, odpisovať by sme mali 4 roky. Ak to dobre chápem,z predchádz.príspevku, do majetku ho zaradím, ale odpis neuplatním za rok 2008,ale odpisovať začnem až za rok 2009 -2012, aj keď už v roku 2011 bude leasing splatený? Môže to tak byť? Učtujem v JU MRP. Vo výkaze o MaZ sa mi to prejavý ako? Na riadku 02 ako Nadobúdacia cena bez roč.odpisu? Veľmi tomu nerozumiem. Nepotrebujem žiadny doklad, prehlásenie..že prečo som neodpísala rok 2008? Psosím poraťe.
Ďakujem.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

daniver Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím o radu, v roku 2008 sme kúpili nákladné auto na leasing, odpisovať by sme mali 4 roky. Ak to dobre chápem,z predchádz.príspevku, do majetku ho zaradím, ale odpis neuplatním za rok 2008,ale odpisovať začnem až za rok 2009 -2012, aj keď už v roku 2011 bude leasing splatený? Môže to tak byť? Učtujem v JU MRP. Vo výkaze o MaZ sa mi to prejavý ako? Na riadku 02 ako Nadobúdacia cena bez roč.odpisu? Veľmi tomu nerozumiem. Nepotrebujem žiadny doklad, prehlásenie..že prečo som neodpísala rok 2008? Psosím poraťe.
Ďakujem.
§ 26 Zákona o dani
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

Takže odpis prerušiť v tomto prípade nemôžeš.
0 0
daniver daniver

daniver je offline (nepripojený) daniver

tinaM Pozri príspevok
§ 26 Zákona o dani
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

Takže odpis prerušiť v tomto prípade nemôžeš.
Dakujem veľmi pekne za radu.
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

Prajem pekny den, aj ja by som Vas chcela poprosit o radu...
V roku 2008 som mala prijem z beznej zarobkovej cinnosti na hlavny pracovny pomer a popri tom som si na jednorazovych dohodach zarobila nejake peniaze, pricom vsade mi dan uz bola odratana... davam si danove priznanie pre FO typ B, v roku 2007 som mala aj prikaznu zmluvu (nezdaneny prijem) a tak som mohla v priznani dat prijem do oddielu VIII. ako prilezitostnu cinnost, pricom som si odratala 25% naklady a este aj vydavky - to mi kazali na danovom da sa aj tento rok ziskat na tychto jedorazovych zarobkoch nejake peniaze spat??? Velka vdaka...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bublikatka Pozri príspevok
Prajem pekny den, aj ja by som Vas chcela poprosit o radu...
V roku 2008 som mala prijem z beznej zarobkovej cinnosti na hlavny pracovny pomer a popri tom som si na jednorazovych dohodach zarobila nejake peniaze, pricom vsade mi dan uz bola odratana... davam si danove priznanie pre FO typ B, v roku 2007 som mala aj prikaznu zmluvu (nezdaneny prijem) a tak som mohla v priznani dat prijem do oddielu VIII. ako prilezitostnu cinnost, pricom som si odratala 25% naklady a este aj vydavky - to mi kazali na danovom da sa aj tento rok ziskat na tychto jedorazovych zarobkoch nejake peniaze spat??? Velka vdaka...
Uveď prosím výšku príjmu od zamestnávateľa /nie dohody/
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

v hrubom cca 340.000 Sk, ciastkovy zaklad dane mam 305.000 a zrazene preddavky na dan 39.000
Naposledy upravil bublikatka : 05.02.09 at 09:22
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bublikatka Pozri príspevok
v hrubom cca 340.000 Sk, ciastkovy zaklad dane mam 305.000 a zrazene preddavky na dan 39.000
Príjem zdanený zrážkovou daňou je daňovo vysporiadaný. O vráteni tejto dane - a teda uvedenie príjmu v DP - treba uvažovať vtedy, ak základ dane nepresiahne nezd. časť základu dane /pre rok 2008 98 496sk/. Čo nie je tvoj prípad.
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

dakujem, tento prijem viem, ze je ok, ale ja chcem vediet ako je to s prijmami z dohod, ktore mam... ci pri vyske platu uz je to jedno? vsetko som robila na dohody a stiahli mi dane... ja chcem vediet, ci dokazem ziskat spat nieco z nich (teda z dani z dohod)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať