Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

JM1968
no je rozdiel, či berie ústav pre seba voľnopredajné lieky, to je klasika ako ostatní nezdrav.odberatelia, alebo prídu s hrbou receptov svojich klientov a ja dostávam 20 stranové faktúry pre ústav-doplatky pacientov a ešte aj 0,17 poplatok za recept a úhrada poisťovne k nim je naakulumovaná medzi úhradami receptov z ERP....čiže ja som naozaj vďačná za tú zostavu výdaja zo skladu podliehajúci dph, zaúčtujem, neriešim rozdiely oproti ERP...zatiaľ....
Fuha, tak to je asi guláš ... tie fatury za voľnopredaj su jasné, ale neviem : je oprávnené uvádzať na faktúre pre ústav lieky ktore su na recepte pre konkretneho pacienta ? Je mi jasné, že zamestanec ústavu zabezpečuje samotné vyzdvihnutie lieku v lekárni, ale odberatelom lieku je samotný pacient, t.j. ustav len poskytuje službu svojmu klientovi, ale neodoberá lieky. Preto by asi tieto lieky na recepty nemali byť na faktúre pre ústav.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

myslím, že to majú ústavy ošetrené, ved tí ľudia si neprídu s receptom, dokonca oni za lieky lekárni ani neplatia, ústav uhradí fa na účet...správne hovoríš guláš, zaujímalo by ma, ako to účtujú kolegovia, pekný deň
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

JM1968
myslím, že to majú ústavy ošetrené, ved tí ľudia si neprídu s receptom, dokonca oni za lieky lekárni ani neplatia, ústav uhradí fa na účet...správne hovoríš guláš, zaujímalo by ma, ako to účtujú kolegovia, pekný deň
Neviem či je rozdiel Ustav socilnej starostlivosti a Domov dochodcov, ale utvrdila som sa u nás: lekáreň nemôže faktrurovať Domovu lieky vydané na recept. Platí čo som napísala vyššie: recepte je na konkretneho klienta domova dochodcov, v lekárni sa to zúčttuje cez ERP ako bežný predaj pacientovi, uhrada doplatku sa uhradí v hotovosti v lekárni. T.j. funguje to ako aku u ostatných zákazníkov v lekárni, len s tým rozdielom že prevzatie lieku , uhradenioe vykoná fyzicky nie samotný pacient ale niekto z toho Domova - ten zamestnanec z domova je len akýsi sprostrekovateľ medz pacientom a lekarňou. T.j. lieky na recept nekupuje Domov dôchodcov, preto tieto lieky na recept nie je možne fakturovať Domovu, no a tým sa dostavame na začiatok našej debaty: prečo su take veľke rozdiely na 315 oproti ERP : keby to u Vás učtovali cez ERP, tak ten rozdiel na 315 ( lieky nahadzované do skladoveho softu mimo režimu ERP by bol menší a ak si dobre myslím mal by sa skladať len z tých revízií receptov poisťovňami. Ale to ako som pýsla na začiatku dnešnej debaty ani ja nejako neviem dosledovať ....
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

[QUOTE="ErikaDP"][QUOTE="JM1968"]píšeš :...v lekárni sa to zúčttuje cez ERP ako bežný predaj pacientovi, uhrada doplatku sa uhradí v hotovosti v lekárni...
No, tu sa v hotovosti nič nehradí
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

JM1968 Nerozumiem: akože nič nehradía v hotovosti ? Lekareň to dáva zadarmo ? T.j. doplatok za liek nik a nikdy lekárni neuhradí ? Predpokladám že je to tak, že na základe tej nesprávnej fakturácie Domovu to lekárni uhradí Domov a nasledne si to Domov vyinkasuje vrámci vnutorného zúčtovania od svojich klientov ( zrejme maju jklienti v domove nejaky svoje účty ( peniaze uložené v depozite v domove a z tých im domov zabezpečuje uhradu ich výdavkov. T.j. zas sa vrátim k tomu: Domov nemôže nakupovať lieky na recept , ak sa pozrieš na jednotlive recepty kotto je tam ako pacient pnapísaný ? Určite konkretný obyvateľ domova. Nie je pacientom Domov. Recept znie na pacienta a preto nie je možne jeho uhradu fakturovať Domovu
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

no presne tak to robia, doplatok na lieky sa fakturuje ústavu, cca 15stránková fa s rozpisom jednotlivých liekov...ja recepty nevidím, ale iste sú na jednotlivých pacientov, ale kedže oni v hotovosti neplatia, tak to lekáren neeviduje cez ERP....ja neriešim prečo to takto robia, asi by ten ústav nebol ochotný priniesť s receptami hotovosť
0 0
Dada89 Dada89

Dada89 je offline (nepripojený) Dada89

Gejza H mala by som záujem o podrobnú analýzu a metodiku účtovania v lekárni, ak môžeš, tak mi prosím napíš. Ďakujem za ochotu.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

JM1968
zdravím, tržby-hotovosť tak isto, ale mne dávajú zostavu s vyčíslením výdaja tovaru zo skladu na ktorej mám vyčíslené sumy pre zdrav.poisťovne...tie účtujem cez ID tiež tak isto ako ty...Faktúry pre poisťovne 311/315 a úhradu od poisťovne 221/311. Zostatok na 315 na konci roka bud nedanový 501, alebo ked je zostatok opačne, tak 648. Zatiaľ takto, ale ked bude od januára povinný kontrolný výkaz DPH bude sranda, lebo interné doklady tam nespomínajú...
dnes pozerám na schválený vzor kontrolného výkazu dph a asi to budem dávať do kolonky D.2-údaje o dodaní tovarov a služieb, ktoré sa neevidujú elektronickou reg.pokladnicou...má to logiku, ved faktúry pre poisťovne sú bez dph
0 0
Centík Centík

Centík je offline (nepripojený) Centík

Z tejto diskusie som trochu zmetená. Píšete, ak som správne pochopila, že fa pre zdrav.poisťovne účtujete cez úč.311/315 bez účtu 343-nepodliehajú DPH a obrat pre lekárne ako aj DPH na výstupe tvorí iba tržba cez ERP a fa pre iných odberateľov? Nejak mi to nesedí, veď potom lekárne by museli byť hlboko stratové a museli by mať neustály NO z hľadiska DPH.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Centík
Z tejto diskusie som trochu zmetená. Píšete, ak som správne pochopila, že fa pre zdrav.poisťovne účtujete cez úč.311/315 bez účtu 343-nepodliehajú DPH a obrat pre lekárne ako aj DPH na výstupe tvorí iba tržba cez ERP a fa pre iných odberateľov? Nejak mi to nesedí, veď potom lekárne by museli byť hlboko stratové a museli by mať neustály NO z hľadiska DPH.
POZOR, lekaŕenský software je nastavený trochu inak ako v bežných maloobchodoch - musiš si pozriet pasky uzavierok z ERP v lekárni. ERP v lekárni zazanamená celý obrat lekárne t.j. zahrnie okrem hotovostných uhrad aj výdaj liekov na recepty ktoré budu hradit na zaklade tých zúčtovacích dokladov poistovne. T.j. OBRRAT ERP lekárne zahňa: tržbu a DPH za hotové ale aj bezhotovostný výdaj pacientom na recepty. Pri učtovaní a potom takato uzavierka ERP musi zaučtovat na dva krát ( časť ako hotovost na 211 ku a čast cez interný doklad, ale to tu v teme najdeš v starších príspevkoch.
0 0
Centík Centík

Centík je offline (nepripojený) Centík

Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale v "mojej" lekárni je software nastavený tak, že tržba cez ERP je iba príjem v hotovosti a pre ZP sa normálne vystavuje faktúra aj s DPH. Pokiaľ spočítam tieto dve položky sedia mi aj výstupné zostavy ponúknuté softwarom pre rekapituláci tržby v hotovosti, celkovej daňovej povinnosti a obratu. Je to iba o software?
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Centík
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale v "mojej" lekárni je software nastavený tak, že tržba cez ERP je iba príjem v hotovosti a pre ZP sa normálne vystavuje faktúra aj s DPH. Pokiaľ spočítam tieto dve položky sedia mi aj výstupné zostavy ponúknuté softwarom pre rekapituláci tržby v hotovosti, celkovej daňovej povinnosti a obratu. Je to iba o software?
Prever si či je software dobre nastavený, ja som prišla do styku s dvomi rôznymi lekarenskými softami a v oboch to programovo bolo nastavené tak ako píšem . Podľa môjho názoru je to urobene tak preto, lebo: Daňový doklad k DPH na výstupe má byť smerovaný voči príjemcovi plnenia. No a tým NIE JE zdravotná poistovna, ta je len tým kot vykoná uhradu. Príjemcom plnenia je pacient v lekárni. No a to je občan ktorý nie je zdaniteľnou osobou, pre neo nie je potebné vyhotovit daňový doklad ( za lieky na recept podané pri vydaji bezhotovostne. Takže vystavenie daňového dokladu s DPH zdravotnej poistovni nieje preto správne ...
1 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

JM1968
dnes pozerám na schválený vzor kontrolného výkazu dph a asi to budem dávať do kolonky D.2-údaje o dodaní tovarov a služieb, ktoré sa neevidujú elektronickou reg.pokladnicou...má to logiku, ved faktúry pre poisťovne sú bez dph

Ja skôr rozmýšlam, či faktúry na poisťovne by vôbec mali byť uvedené v KV. Veď je to bez DPH. Ani neviem, ako by to v kolonke D2 bolo uvedené, lebo tam ani nie je stĺpec bez dane - počíta len so základnou a zníženou sadzbou DPH.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
dubacik
JM1968
dnes pozerám na schválený vzor kontrolného výkazu dph a asi to budem dávať do kolonky D.2-údaje o dodaní tovarov a služieb, ktoré sa neevidujú elektronickou reg.pokladnicou...má to logiku, ved faktúry pre poisťovne sú bez dph

Ja skôr rozmýšlam, či faktúry na poisťovne by vôbec mali byť uvedené v KV. Veď je to bez DPH. Ani neviem, ako by to v kolonke D2 bolo uvedené, lebo tam ani nie je stĺpec bez dane - počíta len so základnou a zníženou sadzbou DPH.
Uvažuješ správne, centíkov soft nie je nastavený dobre.
Dodanie lieku pacientovi je to, čo vstupuje do KV. Časť lieku hradí pacient, zvyšok ZP, ale základ dane a daň sa vyčísli v deň dodania a to je deň, kedy si pacient prevzal liek.
1 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

tržby povinne evidované cez ERP do D1-čiže to čo hradí pacient, tržby,ktoré nie sú povinne evidované cez ERP do D2- to čo prepláca poisťovňa ale cez interný doklad-nie faktúra sa tam zadáva, zostávam pri tomto...myslím,že je to pre FS len informatívne, veď poisťovne predsa nepýtajú späť DPH od štátu, takže ide len o to, aby sa príliš nerozchádzalo daňové priznanie s KV

Momentálne by ma skôr zaujímalo kam s dobropismi pre poisťovne....asi nikam, keď ani faktúry sa do KV nezadávajú...
Naposledy upravil JM1968 : 31.01.14 at 09:40
0 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

Ja by som to s KV videl takto:

A1) Faktury vyhotovene - na odberatelov platcov DPH, nie na poistovne - tie do KV nejdu vobec
B2) Faktury prijate od dodavatelov
B3) Prijata zjednodusena fa - napr. blocky z nakupov cez ERP
C1) Dobropis vydany par. 25 ods.1-3 - nie opravny doklad na poistovne, ten nejde do KV
C2) Dobropis prijaty par.53 - od dodavatelov za vrateny tovar
D1) Trzby ERP - trzby vsetky - od obyvatelstva spolu s poistovnami
D2) Vydana fa na nezdanenu osobu, dobropis na nezdanenu osobu

Ak mate niekto iny nazor, prosim vas, opravte ma.
Naposledy upravil dubacik : 06.02.14 at 10:37
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

dubacik
Ja by som to s KV videl takto:

A1) Faktury vyhotovene - na odberatelov platcov DPH, nie na poistovne - tie do KV nejdu vobec DETTO
B2) Faktury prijate od odberatelov DETTO ak myslíš od dodávateľov
B3) Prijata zjednodusena fa - napr. blocky z nakupov cez ERP DETTO
C1) Dobropis vydany par. 25 ods.1-3 - nie opravny doklad na poistovne, ten nejde do KV DETTO
C2) Dobropis prijaty par.53 - od dodavatelov za vrateny tovar DETTO
D1) Trzby ERP - trzby vsetky - od obyvatelstva spolu s poistovnami, ERP neeviduje povinne tržbu od poisťovne, JA D2, od obyvateľstva DETTO
D2) Vydana fa na nezdanenu osobu, dobropis na nezdanenu osobu DETTO, ja aj stravenky zamestnancov-nie jed.kupony

Ak mate niekto iny nazor, prosim vas, opravte ma.
v texte môj názor, tiež som prístupná inému názoru
Naposledy upravil JM1968 : 05.02.14 at 13:14
0 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

B2) Samozrejme, od dodavatelov, moja hlava dubova. Uz som to opravil.

Co sa tyka D1), moj lekarensky soft (WINLSS) na konci uzavierky vyhodi udaj o suhrnnom zaklade DPH a suhrnnej DPH. Myslim, ze tento by mal byt uvedeny v D1, lebo oddiel D2 ma nazov: Udaje o dodani tov. a sl., ktore sa neeviduju ERP.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Zadávajte prosím otázky samostatne, pridal som rubriku lekáreň www.porada.sk/lekaren kde mozete zdruzovat otázky ohľadne prevádzkovania lekárne, účtovné aj iné.
Ak chcete môžem zriadiť aj rubriku pre špecializované software tak ako tu máme pre bežné účtovné softvéry.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Kedže toto nie je nová otázka do rubriky, dokončím ešte tu pre dubácika :

no však, tržby pre poisťovne sa neevidujú ERP...to že na denných uz. dole, pod znakom MF je zatiaľ rozpis ceny vydaného lieku v plnej výške, nie je evidencia z ERP, ale údaje tam ťahá soft, ktorý lekáreň používa na sprac.receptov. Náš servisák hovoril, že sa to bude musieť zrušiť, po novom môže byť na páske z ERP, len to, čo sa povinne eviduje-čiže hotovosť, tržba pre poisťovnu nie je hotovosť...preto sa ja prikláňam k D2.
Naposledy upravil JM1968 : 07.02.14 at 07:43
0 0
Načítať ďalšie