Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

Pre JM1968:

Problem je ale v tom, ze lekarne su odlisne od ostatnych beznych prevadzok.
Vsetci sa zhodli na tom (a pokial viem aj metodicke usmernenie DRSR hovori to iste), ze den zdanitelneho plnenia pre DPH je den dodania tovaru - a to je v nasom pripade vtedy, ked pacient prevezme liek. Nan je aj orientovana cela DPH, teda DPH sa odvadza na zaklade uzavierky ERP, kde by mala byt vycislena aj celkova DPH. Bohuzial sa musime prisposobit. Aj mne by viac vyhovovalo odviest DPH zvlast z doplatkov a zvlast z faktur pre poistovne, lebo je to pre mna logickejsie a aj v mojom uctovnom SW lepsie zauctovatelne. Ale fa pre poistovne nesmie byt danovym dokladu pre DPH. Ono teoreticky by to malo byt ciselne jedno a to iste a vysledna suma DPH na priznani by mala byt rovnaka, ale prave na kontrolnom vykaze to vyskoci a moze upozornit danovy urad na nejake nezrovnalosti v uctovnictve.
Bohuzial, z hladiska DPH je uctovnictvo lekarne (a samozrejme aj vydajne ZP) velmi komplikovane a nikto z vyssich to nema zaujem riesit, lebo ho to vobec netrapi. A pritom by stacilo malicko zmenit v zakone o DPH zopar slov alebo riadkov.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

dubacik
Pre JM1968:

Problem je ale v tom, ze lekarne su odlisne od ostatnych beznych prevadzok.
Vsetci sa zhodli na tom (a pokial viem aj metodicke usmernenie DRSR hovori to iste), ze den zdanitelneho plnenia pre DPH je den dodania tovaru - a to je v nasom pripade vtedy, ked pacient prevezme liek. Nan je aj orientovana cela DPH, teda DPH sa odvadza na zaklade uzavierky ERP, kde by mala byt vycislena aj celkova DPH. Bohuzial sa musime prisposobit. Aj mne by viac vyhovovalo odviest DPH zvlast z doplatkov a zvlast z faktur pre poistovne, lebo je to pre mna logickejsie a aj v mojom uctovnom SW lepsie zauctovatelne. Ale fa pre poistovne nesmie byt danovym dokladu pre DPH. Ono teoreticky by to malo byt ciselne jedno a to iste a vysledna suma DPH na priznani by mala byt rovnaka, ale prave na kontrolnom vykaze to vyskoci a moze upozornit danovy urad na nejake nezrovnalosti v uctovnictve.
Bohuzial, z hladiska DPH je uctovnictvo lekarne (a samozrejme aj vydajne ZP) velmi komplikovane a nikto z vyssich to nema zaujem riesit, lebo ho to vobec netrapi. A pritom by stacilo malicko zmenit v zakone o DPH zopar slov alebo riadkov.
Na 100% súhlasím, celé to komplikuje skutočnosť, že na fa pre ZP nemá byť dph....preto odjakživa odvádzam dph z výstupných dokladov softu lekárne-zostava sa volá Výdaj zo skladu podliehajúci DPH, cez ID, zápisom 315/604,343, toto budem robiť aj nadalej, a do KV myslím, že D2
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

V prípade, ak je lekáreň povinná viesť tržby cez ERP (elektronickú registračnú pokladnicu), potom údaje uvádza v časti D1. Ak nie je povinná evidovať tržby prostredníctvom ERP, potom, údaje uvádza v časti D2.
Kontaktné centrum podpory

Finančné riaditeľstvo SR



Z tohto mi vyplýva, že úhrada od obyvateľov - doklad ERP = D1

a faktúry poisťoňiam /výkaz na konci mesiaca/ = D2
1 0
Sandrik Sandrik

Sandrik je offline (nepripojený) Sandrik

Mna na podpore FS prepojili na metodika a ten povedal ze vsetky obraty na ERP do D1 nakolko dochadza k dodaniu vtedy ked je liek vydany. Faktury na poistovne nie su dokladom pre uctovnie DPH. Ale netusim ako to dostanem do MRP...
0 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

Pre Sandrika:

Ja mam tiez MRP - DOS verzia a faktury pre poistovne (vratane dobropisov) som oznacil ako neovplyvnujuce DPH. Navyse poistovna nema IC DPH. Mozno preto mi to MRP ani nezahrnul do KV. Neviem ako, ale ani sa mi neobjavili v KV.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Mne dnes prišla takáto odpoved z finančnej správy
.Dobrý deň,

Tržby za lieky od pacientov evidované ERP do časti D.1, rozdiel medzi sumou získanou od pacienta za predaný liek a skutočnou cenou lieku do časti D.2 KV.
Faktúry voči zdravotným poisťovniam sa neuvádzajú v KV.
1 0