Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
Ekonomka-SR Ekonomka-SR

Ekonomka-SR je offline (nepripojený) Ekonomka-SR

Retuska Pozri príspevok
Dakujem. A nikde sa v DP nemusi uviest tych 500eur? Staci ak udam sumu zdanitelnu uz po odrataní z prijmov napr- 3000-500=2500, cize 2500 je prijem. Kde sa píše o tej oslobodenej čiastke 500eur? dakujem za odpoved.
Ak máte príjem z prenájmu 3000, tak do DP uvediete do r. 10 (IV. oddiel) čiastku 2500, tak ako ste to uviedli. Tú oslobodenú čiastku 500 € neuvádzate nikde v DP.
0 0
Ekonomka-SR Ekonomka-SR

Ekonomka-SR je offline (nepripojený) Ekonomka-SR

Ahoj Katy, pozrela som si ten príspevok 299, t.z., že ak sú obaja manželia v bezpodielovom vlastníctve, tak obaja by sa mali aj registrovať ako prenajímatelia. Teda zmluva o prenájme by mala byť spísaná s oboma vlastníkmi? Ja som bola v tom, že stačí ak v zmluve je iba jeden majiteľ, ale v DP si príjmy môžu deliť obaja. Ale už nie som si tým istá na 100%.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ekonomka-SR Pozri príspevok
Ahoj Katy, pozrela som si ten príspevok 299, t.z., že ak sú obaja manželia v bezpodielovom vlastníctve, tak obaja by sa mali aj registrovať ako prenajímatelia. Teda zmluva o prenájme by mala byť spísaná s oboma vlastníkmi? Ja som bola v tom, že stačí ak v zmluve je iba jeden majiteľ, ale v DP si príjmy môžu deliť obaja. Ale už nie som si tým istá na 100%.
no veď to sme rozoberali .. že teda delenie príjmov je jedna vec (samozrejme ide o BSM) - tam je to OK ... ale registrácia je druhá vec . Ak teda priznajú príjem obidvaja - týka sa obidvoch aj registrácia ... (viď vyjadrenie Janky A) tu je: http://www.porada.sk/t184035-p2-dan-...ml#post1947299

doplním na vyjasnenie: - že zmluvný vzťah (prenájom) - stačí len jeden - a priznať príjem môžu obidvaja (ak je BSM).
Len ja na tú registráciu na DU upozorňujem .. lebo ak sa jeden z nich nezaregistruje na DU - a potom podá DP - to je síce OK (BSM), ale mu hrozí sankcia zato, že sa neregistroval (nemá dič).
Naposledy upravil Katy a R : 28.03.12 at 19:21
0 0
Ekonomka-SR Ekonomka-SR

Ekonomka-SR je offline (nepripojený) Ekonomka-SR

Katy a R Pozri príspevok
no veď to sme rozoberali .. že teda delenie príjmov je jedna vec (samozrejme ide o BSM) - tam je to OK ... ale registrácia je druhá vec . Ak teda priznajú príjem obidvaja - týka sa obidvoch aj registrácia ... (viď vyjadrenie Janky A) tu je: http://www.porada.sk/t184035-p2-dan-...ml#post1947299
Dík......ja som bola cca pred mesiacom na školení, kt. viedla metodička na dani z príjmov FO a jasne povedala, že zmluvný vzťah na prenájom nemusia mať obaja manželia, ale príjmy v daňovom si môžu rozdeľovať obaja, lebo zákon hovorí len o BSM a vzťahu k nehnuteľnosti. No teraz na základe stanoviska DRSR si navzájom protirečia.
0 0
eevvaa eevvaa

eevvaa je offline (nepripojený) eevvaa

Ekonomka-SR Pozri príspevok
Ahoj Katy, pozrela som si ten príspevok 299, t.z., že ak sú obaja manželia v bezpodielovom vlastníctve, tak obaja by sa mali aj registrovať ako prenajímatelia. Teda zmluva o prenájme by mala byť spísaná s oboma vlastníkmi? Ja som bola v tom, že stačí ak v zmluve je iba jeden majiteľ, ale v DP si príjmy môžu deliť obaja. Ale už nie som si tým istá na 100%.
Ak si už nikto nemôže byť ničím istý!? Treba sa poistiť, .....alebo to risknúť.
Nuž, citujem zákon:
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,

Nuž, prenajala byt, alebo mala príjem z prenájmu? Podľa mňa, prenajala byt. (hoc aj bez vedomia alebo súhlasu manžela)

§ 4
Základ dane

(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Nuž, príjmy z BSM, alebo príjmy zo spoločného prenájmu?
Naposledy upravil eevvaa : 29.03.12 at 06:57
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

a my sa tu trápime - že či a ako rozdeľovať príjmy z prenájmu pri takých "obyčajných celkových príjmoch" - keď si chce niekto prilepšiť prenájmom - daň zaplatiť musí aj pri malom príjme .... ALE! ... komu toto najviac pomohlo - veruže niektorí terazky ušetria na milionárskej dani (po starom by ju platili)
http://www.porada.sk/t175620-p2-pren...ml#post1944129
0 0
Retuska Retuska

Retuska je offline (nepripojený) Retuska

Este predsa by som poprosila o radu konkretne.
Manželka SZCO aj manžel. Podavaju DP. V živnosti nemaju prenajom nehnutelnosti. Nemozu odratat odpočítatelnu položku.
Mozu rozdelit prijem 4000 takto?
Ona 500 teda neuvadza v DP prijem z prenajmu.
On 3500-500=3000.
Z toho realne vydavky sú 1800, zostane 1200 x 19% na daň.
Daň 228 - 243,03,bonus na dieťa , cize daň je 0. Môže to tak byť?? Dakujem-
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Retuska Pozri príspevok
Este predsa by som poprosila o radu konkretne.
Manželka SZCO aj manžel. Podavaju DP. V živnosti nemaju prenajom nehnutelnosti. Nemozu odratat odpočítatelnu položku.
Mozu rozdelit prijem 4000 takto?
Ona 500 teda neuvadza v DP prijem z prenajmu.
On 3500-500=3000.
Z toho realne vydavky sú 1800, zostane 1200 x 19% na daň.
Daň 228 - 243,03,bonus na dieťa , cize daň je 0. Môže to tak byť?? Dakujem-
Môže to tak byť, nakoľko jeho zdaniteľný príjem bol vyšší ako 6 násobok minimálnej mzdy a vykázal daňový základ, má nárok na uplatnenie nároku na DB na dieťa, samozrejme pri splnení ostatných podmienok nároku na DB.
0 0
Ekonomka-SR Ekonomka-SR

Ekonomka-SR je offline (nepripojený) Ekonomka-SR

eevvaa Pozri príspevok
Ak si už nikto nemôže byť ničím istý!? Treba sa poistiť, .....alebo to risknúť.
Nuž, citujem zákon:
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,

Nuž, prenajala byt, alebo mala príjem z prenájmu? Podľa mňa, prenajala byt. (hoc aj bez vedomia alebo súhlasu manžela)

§ 4
Základ dane

(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Nuž, príjmy z BSM, alebo príjmy zo spoločného prenájmu?
ahoj,
no nie som o nič múdrejšia. Tak aký je vlastné záver? Ak byt majú obaja manželia v BSM, prenajíma iba manželka. Tak potom si môžu v DP deliť príjmy obaja, aj ked v zmluve o prenájme je iba manželka????
Podľa mňa áno, veĎ § 8 hovorí iba o príjmoch z BSM.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ekonomka-SR Pozri príspevok
ahoj,
no nie som o nič múdrejšia. Tak aký je vlastné záver? Ak byt majú obaja manželia v BSM, prenajíma iba manželka. Tak potom si môžu v DP deliť príjmy obaja, aj ked v zmluve o prenájme je iba manželka????
Podľa mňa áno, veĎ § 8 hovorí iba o príjmoch z BSM.
.. ale veď od začiatku píšeme, že delenie príjmov nie je žiadny problém. - aspoň ja som preto reagovala na tento tvoj príspevok http://www.porada.sk/t184035-p10-dan...ml#post2026656
- či už je nájmoná zmluva na jedného, alebo na obidvoch. (veď majú BSM - urobia podľa dohody)

na registráciu si treba dať pozor!!!
0 0
Retuska Retuska

Retuska je offline (nepripojený) Retuska

babi2 Pozri príspevok
Môže to tak byť, nakoľko jeho zdaniteľný príjem bol vyšší ako 6 násobok minimálnej mzdy a vykázal daňový základ, má nárok na uplatnenie nároku na DB na dieťa, samozrejme pri splnení ostatných podmienok nároku na DB.
KATY sa pytala, ci vydavky su po rozdelení. Nie, tych 1800 su vsetky. Aj ONA musi si zobrat vydavky na seba, ked vezme prijem len 500eur?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Retuska Pozri príspevok
KATY sa pytala, ci vydavky su po rozdelení. Nie, tych 1800 su vsetky. Aj ONA musi si zobrat vydavky na seba, ked vezme prijem len 500eur?
áno - ak si tak rozdelia príjmy - tak aj výdavky v rovnakom pomere (vid zák o DzP) teda manželka 1/8 a manžel 7/8 .
do DP manžel uvedie príjem 3000 a výdavok 1350 . (prepočet koef)
k= 3000/3500 v tomto prípade ... čiže upravený príjem o OP/príjem
- a priamo v DP je k tomu návod
Naposledy upravil Katy a R : 30.03.12 at 19:45
0 0
Retuska Retuska

Retuska je offline (nepripojený) Retuska

Katy a R Pozri príspevok
áno - ak si tak rozdelia príjmy - tak aj výdavky v rovnakom pomere (vid zák o DzP) teda manželka 1/8 a manžel 7/8 .
do DP manžel uvedie príjem 3000 a výdavok 1350 . (prepočet koef)
Dakujem za upozornenie.
cize ON podava DP:
3000-1350= 1650
1650x0,19=313,50-243,03/bonus na dieťa/=70,47-daň

ten koeficient sa tu uz uvadzal, len uz mám z toho čítania motanicu. Možem poprosit este o jeho vypočet? alebo link, kde sa o nom píše.pre buducnost.dakujem pekne.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Retuska Pozri príspevok
Dakujem za upozornenie.
cize ON podava DP:
3000-1350= 1650
1650x0,19=313,50-243,03/bonus na dieťa/=70,47-daň

ten koeficient sa tu uz uvadzal, len uz mám z toho čítania motanicu. Možem poprosit este o jeho vypočet? alebo link, kde sa o nom píše.pre buducnost.dakujem pekne.
Z poučenia na vyplnenie DP B:
Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaným do základu dane sa na riadku 10 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto príjmom [§ 9 ods. 1 písm. g) zákona], napríklad: daňovník v roku 2011 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 9948 eur, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 3979,2 eura. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 9448 eura [9948 – 500 eur)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 3779,20 eura [(9448 : 9948) x 3979,2].
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Ak mala FO príjem zo zamestnania Rakúsko: 10500 € (základ dane)
a príjem z prenájmu 960 € (1600-640)
tak by mal platiť daň len z prenájmu, nakoľko sa mu príjem z Rakúska celý vyňal. Ale keď som vypisovala DP, tak mu daň nevychádza žiadna. Už tomu asi nerozumiem. Ako to je vlastne. prosím vás :-(
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

celkový príjem z prenájmu bol 2100€ ?
mala by vyjsť daňová povinnosť, kam si zapísala príjem z prenájmu ? do § 6 ods.3?
0 0
WIDDA WIDDA

WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

poprosím Vás, v decembri 2011 sme prijali ako súkromná osoba nájomné za byt od PO, ktoré bolo zaplatené na rok 2012. Je toto nájomné príjmom roku 2011 alebo 2012. Máme ho dať do DPFO B za rok 2011? v roku 2011 bolo nájomné hradené štvrťročne na konci posledného mesiaca predchádzajúceho nasledujúcemu štvrťroku. V januári 2011 bolo uhradené 3.1.2011 na I.Q 2011. takže nám uhradili v r. 2011 5 splátok. Máme všetky tieto úhrady v roku 2011 dať do daňového priznania r. 2011?
Dakujem. (na poslednú chviľu)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak peniaze ste prvýkrát vzali až v roku 2012, až vtedy Vám vznikla povinnosť....i napriek tomu, že sú za rok 2011.....u FO je to tak......
0 0
WIDDA WIDDA

WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

peniaze sme prijali uz v roku 2011 za všetkých 12 mesiacov r. 2011 v štvrťročných úhradách a za prvý štvrťrok roku 2012 sme prijali peniaze už v decembri 2011. Takže v roku 2011 sme prijali za 15 mesiacov nájomné. Je poslednú úhradu potrebné časovo rozlišovať alebo je to všetko daňový príjem v roku 2011?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, tým, že ste prijali za viac zdaň. období môžete rozdeliť príjem na rok 2011 a rok 2012.....je možnosť, nie povinnosť......
0 0
Načítať ďalšie