Zavrieť

Porady

Otázky, ktoré sme sa doteraz ostýchali opýtať.

Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

už dlhšiu dobu mi vŕtajú hlavou otázky, na ktoré som sa buď nemal koho alebo som sa ostýchal opýtať. Hádam tu nájdeme odpovede
Usporiadat
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Toto mi prišlo:

Rozchod amerických železníc je 1435 mm (4 stopy a 8,5 palcov). Ale prečo práve toľko?
Odpoveď je jednoduchá, rozchod je presne taký, ako rozchod anglických železníc. Dôvod: prvé americké železnice začali stavať prisťahovalci z Anglicka.
Teraz treba hľadať odpoveď na otázku, prečo sa v Anglicku začal používať tento rozchod.
Dôvodom bolo, že v Anglicku sa prvé vozidlá vyrobili podľa vzorov a projektov cestných vozidiel. Vzniká ďalšia otázka: prečo mali cestné vozidlá tento rozchod?
Odpoveď je logická, ak by mali iný rozchod, rýchlo by sa na anglických cestách zničili. Na týchto boli totiž dve ryhy, ktoré za storočia vyhĺbili staršie vozidlá.
Vieme však, že prakticky všetky dláždené cesty v Anglicku vybudovali Rimania a tieto ryhy pochádzali od ich vozov, či civilných alebo bojových.
Už Rimania mali normy pre cesty a bojové vozy, čiže tieto boli všade rovnaké a tak aj vzdialenosť rýh bola rovnaká, čo prinútilo starovekých konštruktérov tieto normy dodržovať.
A prečo si Rimania zvolili práve túto vzdialenosť? Dôvod bol jednoduchý, táto šírka je potrebná k tomu, aby sa zadky dvoch koní zmestili pohodlne pred vozy Rimanov.
Dospeli sme ku konečnej odpovedi: rozchod 1435 mm určila šírka zadku dvoch rímskych koní.

Podarilo sa tak vyriešiť jednu záhadu moderného sveta, takže ako prídavok:

Iste každý videl dve rakety na boku amerických vesmírnych rakiet – sú to štartovacie rakety Solid Rocket Boosters - SRB.
Rakety vyrába firma THIOKOL v Utahu a konštruktéri chceli mať rakety oveľa hrubšie.
Problém bol v tom, že rakety sa museli na miesto štartu dopraviť vlakmi po tratiach, kde je niekoľko tunelov.
Rakety sa teda museli prispôsobiť prechodovému prierezu železnice.

Záver: rozmery rakiet, vyrábaných najmodernejšou technológiou určila v konečnom dôsledku šírka zadku rímskych koní.
10 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

https://www.facebook.com/hydeparkcivilizace?fref=ts ... toto sa chystá .. najbližšie ..

Další host Hyde Parku Civilizace: Scott Parazynski, na fotce v pěti letech před montážní halou Michoud Assembly Facility v New Orleans. O 40 let později pětinásobný veterán raketoplánových letů. Lékař, který strávil ve vesmíru 57 dní 15 hodin a 34 minut. Do volného kosmického prostou vystoupil celkem sedmkrát a „procházel“ se v něm 47 hodin a 5 minut. Váš host. Ptejte se, Hyde Park Civilizace s ním musíme v pátek předtočit…
---
V dnešní repríze od 20:05na ČT24 programátor Llewellyn Falco a Jack Copeland, filozof, který se zabývá počítači a vede Turingův archiv.
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

https://www.facebook.com/hydeparkcivilizace?fref=nf

"Když jsem poprvé přijel v roce 1977 do Gízy, bydlel jsem v expedičním domku naproti Chufuově Velké pyramidě. Každé ráno, když ještě na gízské plošině nebylo živáčka, jsem ze své varandy sledoval východ slunce nad pyramidami a zažíval jsem na vlastní kůži kouzlo, jež tyto ohromné stavby vytvářejí, onu věčnou tajemnost, která již tolika lidem učarovala." píše egyptolog Zahi Hawass ve své knize Pyramidy. Nejen knihy, ale i Zahiho Hawasse jsme měli ve studiu Hyde Parku Civilizace smile – emotikon Odpovídal na vaše otázky, výsledek uvidíte v sobotu ve 20:05 na ČT24...
Zobraziť preklad
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

.. zaujímavé ...

3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

http://news.nationalgeographic.com/2...t&sf13501536=1

.. dnes ráno o 4.11 hod .. krvavý mesiac ...
Naposledy upravil promont maja : 28.09.15 at 06:57
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

korela
... vo vákuu ... pekná ukážka ... potvrdené ... obe, pierko aj guľa dopadnú rovnako ..
Naposledy upravil promont maja : 02.11.15 at 09:26
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

http://technet.idnes.cz/zvesti-zazna...45346_veda_mla
Mezi fyziky kolují fantastické zvěsti. Zachytili jsme gravitační vlny?
video z článku
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

korela
http://technet.idnes.cz/zvesti-zazna...45346_veda_mla
Mezi fyziky kolují fantastické zvěsti. Zachytili jsme gravitační vlny?
video z článku
Zdroj: http://technet.idnes.cz/zvesti-zazna...45346_veda_mla

.. toť .. na záver .. z korelinho článočku ..

Odborníci pro představu uvádí, že gravitační vlny ze srážky dvou neutronových hvězd o hmotě zhruba několika Sluncí a následné vytvoření malé černé díry v kupě galaxií v Panně by prostor mezi Sluncem a Zemí měly změnit zhruba o vzdálenost odpovídající průměru jednoho atomu. Ještě neuvěřitelnější se může zdát, že fyzici jsou prý schopni takovou změnu zachytit.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
promont maja
korela
... vo vákuu ... pekná ukážka ... potvrdené ... obe, pierko aj guľa dopadnú rovnako ..
a ako pekne sa ti vedci tesili. To je uzasne, ked sa niekto vie tesit z prace Kuknite sa na zaver do oci tomu Brianovi
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

.. Twister ... tornádo na Marse ...

http://www.space.com/32464-mars-rove...vil-photo.html
1 0
allgreen allgreen

allgreen je offline (nepripojený) allgreen

Ľudom j**e, nielen tu ale na celom svete ...viac
Neviem kde by som sa spýtal na takú blbosť, hádam len tu. Sused chová prasa, ja mu odkladám pomyje, môžem mu tam dať aj zbytky bravčového? nebude to "kanibalistické" ???
0 0
Príspevok zbalený
negatívne hlasy (-4)
+ zobraziť viaczbaliť
Ja navrhujem opýtať sa priamo toho prasaťa ako to ono vidí.
0 4
Príspevok zbalený
negatívne hlasy (-4)
+ zobraziť viaczbaliť
A je potrebné zistiť i vierovyznanie tohoto prasaťa......
0 4
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

allgreen
Neviem kde by som sa spýtal na takú blbosť, hádam len tu. Sused chová prasa, ja mu odkladám pomyje, môžem mu tam dať aj zbytky bravčového? nebude to "kanibalistické" ???
voľakedy existovala dokonca "pomyjová mafia" ktorá zabezpečovala odber zo zariadení a veľmi a nepýtali čo obsahujú, dnes podľa zákona sa môžu skrmovať živočíšne zbytky len kožušinovými zvieratami, ale niekedy veľmi dávno mi hovoril jeden veterinár že u všežravcov (čo je aj ošípaná) by sa nemali skrmovať zbytky vlastného druhu, Najmä u jedincov určených na reprodukciu
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Neviem kde som sa mala tak tu...ale nesmejte sa mi...dik
Ta miska na kysnutie cesta....je v com ina-špeci...ako ked facnem cesto do obyc.dozy kysnut...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

lujza.j
Neviem kde som sa mala tak tu...ale nesmejte sa mi...dik
Ta miska na kysnutie cesta....je v com ina-špeci...ako ked facnem cesto do obyc.dozy kysnut...
myslis "kyska-miska"? ja ju nepouzivam, ja davam kysnuit nad hrniec s teplou vodou .Mne sa neosvedcila, kyslo rovnako ako obycajne.
3 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Tie fejkové to robia, Za málo peňazí, málo muziky. Treba kúpiť origoš, tam je potom aj cena origoš
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

ja misku rýchlokysku používam, ale myslím si, že to s výnimočným kysnutím je len blud a rovnako dobre ti cesto vykysne aj v normálnej miske.. len musia byť dodržané teplotné podmienky.. pozorujem to keď robím langoše.. v lete kysne slabšie v miske rýchlokyske keď je položená na kuchynskej linke, v zime, keď ju dám k teplému radiátoru, kysne super.. ale to by kyslo aj v lete, keby som ju dala napr. do trochu vyhriatej rúry..
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Neviem kde som sa mala tak tu...ale nesmejte sa mi...dik
Ta miska na kysnutie cesta....je v com ina-špeci...ako ked facnem cesto do obyc.dozy kysnut...
aka miska ? nemas foto? Ja si idem urobit box na kysnutie teplomery spinace ohrievace
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať