Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky k dani z príjmu za r. 2011 pre fyzické osoby - nepodnikateľov

Z akých príjmov je možné uplatniť nezdaniteľnú čiastku na daňovníka?
Odpoveď

Zahŕňajú sa príjmy z dohôd do daňového priznania?
Odpoveď

Akú čiastku si môže uplatniť manžel ako nezdaniteľnú položku na manželku?
Odpoveď

Komu mám dať spraviť daňové priznanie – môžem oň požiadať v zamestnaní alebo účtovníčke?
Odpoveď

Aké dokumenty mám doniesť zamestnávateľovi k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania?
Odpoveď

Môžem pri podaní daňového priznania žiadať o vrátenie dane z úrokov?
Odpoveď

Som študent a pracujem na dohodu o brigádnickej práci študenta – mám nárok na vrátenie daní?
Odpoveď

Má dôchodca / predčasný dôchodca nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na daňovníka?
Odpoveď

Ako sú zdaňované príjmy výsluhového dôchodcu?
Odpoveď

Ako si vypočítam daň pri príjmoch z prenájmu bytu?
Odpoveď

Časť roku som strávila mimo SR – mám podávať na Slovensku daňové priznanie?
Odpoveď

Môžem požiadať o odklad daňového priznania?
Odpoveď
Usporiadat
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Kto pridá ďalšiu otázku, ktorá sa tu dookola točí?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aké príjmy sa započítavajú do vlastných príjmov manžela/ky pri uplatnení NČZD ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aká je výška NČZD v roku 2011 a 2012 ? (ročná aj mesačná)
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Aha, predstava bola takáto: Otázka + link kde to tu je zodpovedané
0 0
momohudec momohudec

momohudec je offline (nepripojený) momohudec

ked som dostal odškodne v roku 2011, musim ho dat do danoveho priznania a plati sa z toho dan?
0 0
stanculiq stanculiq

stanculiq je offline (nepripojený) stanculiq

Dobrý deň,
potrebujem poradiť....Priateľ bol 3,5 mesiaca v roku 2011 na úrade práce a potom bol zamestnaný na trvalý pracovný pomer...Môže si v daňovom priznaní odpočítať celú nezdaniteľnú časť na daňovníka či len jej za tie mesiace ktoré robil????
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanculiq Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebujem poradiť....Priateľ bol 3,5 mesiaca v roku 2011 na úrade práce a potom bol zamestnaný na trvalý pracovný pomer...Môže si v daňovom priznaní odpočítať celú nezdaniteľnú časť na daňovníka či len jej za tie mesiace ktoré robil????
NČZD je ročná.
0 0
Agneša Agneša

Agneša je offline (nepripojený) Agneša

takáto otázka.vyplácali sme podiely zo zisku zamestnancom (bez účasti na vlastnom imaní) .Zdanené to nebolo, ale poistné sa odviedlo. Teraz keď robíme im ročné zúčtovanie, tak nevieme,či poistné z týchto podielov sa odpočítajú zo zúčtovaných a vyplatených príjmov.Podľa mňa nie ale som sa stretla aj s takým názorom ,že ano.vie mi niekto poradiť ? Ďakujem
0 0
kalinka22 kalinka22

kalinka22 je offline (nepripojený) kalinka22

lektor účtovníctva na odbornej škole ...viac
Tiež sa pridám s otázočkou. Príjmy od spoločnosti, ktorá sa zaoberá poskytovaním pôžičiek - pracovník nemá IČO, žiadny sumár príjmov, iba týždenné výpisy, ktoré sa musia spočítať, nemá žiadne iné doklady. Kam presne v DP typ B uvediem tieto príjmy? Okrem toho má príjem zo závislej činnosti, ale myslím si, že treba vyplniť DP typ B. Môžem pre príjmy zo sprostredkovania pôžičiek uplatniť 40% paušálne výdavky? Ďakujem za odpoveď.
0 0
andrejka255 andrejka255

andrejka255 je offline (nepripojený) andrejka255

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na tento prípad:
Zamestnanec si podáva sám daň. priznanie-mal príjem zo zahraničia a použiil metódu vyňatých príjmov v ktorej uviedol ako základ dane príjmy zo zahraničia mínus odvody platené zamestnávateľom ale na slovensku. Bol tento postup správny? vopred ďakujem za radu.
0 0
andrejka255 andrejka255

andrejka255 je offline (nepripojený) andrejka255

A ešte jedna otázočka: Ak vyšiel nedoplatok fyz. osobe - nepodnikateľovi, kde ho má uhradiť ak nemá pridelený identifikátor ? Díky
0 0
bebatka bebatka

bebatka je offline (nepripojený) bebatka

aké prílohy treba priložiť, ak som FO-nepodnikateľ a uplatnujem si skutocne vydavky, vediem evidenciu podla par. 6 ods. 14. treba tam dat aj tuto evidenciu a majetok, ked ho odpisujem? dakujem.
0 0
Retuska Retuska

Retuska je offline (nepripojený) Retuska

Dobry den,chcela by som sa opytat,bola som zivnostik 10 mesiacov minuly rok a bola 2 mesiace na UP aka je odpocitatelna polozka na danovnika,ci cela suma t.j. 3559,30eur,ci za tych 10 ems 2966e??..jedna sa o riadok 82,dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Retuska Pozri príspevok
Dobry den,chcela by som sa opytat,bola som zivnostik 10 mesiacov minuly rok a bola 2 mesiace na UP aka je odpocitatelna polozka na danovnika,ci cela suma t.j. 3559,30eur,ci za tych 10 ems 2966e??..jedna sa o riadok 82,dakujem
celá suma bez ohladu na počet mesiacov podnikania
0 0
BambiKN BambiKN

BambiKN je offline (nepripojený) BambiKN

obyčajné žieňa, na ktoré sa lepí smola za smolou a ktoré chce pomôcť svojej láske... ...viac
Ahojte. V roku 2010 som pracovala popri zamestnaní pre OVB - sprostredkovateľská činnosť bez živonosti, ukončila som prac pomer k 31.12.2010, odovzdala DIČ daňovému úradu, vykonala daňové priznanie za rok 2010. OVB mi v máji 2011 vyplatilo ešte províziu 11,81 eur. Vie mi niekto poradiť aký typ daňového priznania mám podať a čo mám použiť v záhlaví? Má tam byť staré DIČ ktoré už nevlastním, alebo rodné číslo. Som z toho zmetená a na daňovom úrade som sa stretla s poriadnou neochotou. Vopred ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte, včera ma svokor oslovil s otazkou, ci by nemal podat aj on danove priznanie. Len si to chcem overit, ze som mu odpovedala spravne a budem rada za vase nazory. Je zamestnany. Minuly rok mu zomrel syn a jemu ako dedičovi boli vyplatené peniaze, ktore nasporil svagor v 2 pilieri. Nebolo to predmetom dedicskeho konania, len poziadali socialnu poistovnu a dostali to vyplatene, myslim, ze toto nie je predmetom DzP. A este svagrovi za ublizenie na zdravi jeden chlapik mal zaplatit 500€ ako mimosudne vyrovnanie, ale pre smrt to ten chlapik vyplatil svokrovcom. Nebolo k tomu ziadne sudne rozhodnutie. Toto podla mna tiez nie je predmetom DzP, ze? Alebo sa mylim? Dakujem za vase nazory.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

prosím o odpoved, ked FO odovzáva kovový šrot do zberne tak je to príjem podla §8 aspon tak mi povedali na DU ked som si ho čítala nič som tam také nenašla čiže to je asi príjmi z príležitostných činnosti podla ods.1 a
čítala som dalej nikde sa nič nespomína iba v ods. 9 ale tam je to zamerané na prijmi z polnohospodárstva, lesníctva atd. čiže nie na odovzanie šrotu... otázka je to zdanitelný prijem????
ak áno tak na základe ods.? ak nie tak na základe čoho?
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

alusa783 Pozri príspevok
prosím o odpoved, ked FO odovzáva kovový šrot do zberne tak je to príjem podla §8 aspon tak mi povedali na DU ked som si ho čítala nič som tam také nenašla čiže to je asi príjmi z príležitostných činnosti podla ods.1 a
čítala som dalej nikde sa nič nespomína iba v ods. 9 ale tam je to zamerané na prijmi z polnohospodárstva, lesníctva atd. čiže nie na odovzanie šrotu... otázka je to zdanitelný prijem????
ak áno tak na základe ods.? ak nie tak na základe čoho?
?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
alusa783 Pozri príspevok
prosím o odpoved, ked FO odovzáva kovový šrot do zberne tak je to príjem podla §8 aspon tak mi povedali na DU ked som si ho čítala nič som tam také nenašla čiže to je asi príjmi z príležitostných činnosti podla ods.1 a
čítala som dalej nikde sa nič nespomína iba v ods. 9 ale tam je to zamerané na prijmi z polnohospodárstva, lesníctva atd. čiže nie na odovzanie šrotu... otázka je to zdanitelný prijem????
ak áno tak na základe ods.? ak nie tak na základe čoho?
Ak je to šrot Váš, t.j. Váš starý sporák, skelet kovového zariadenia a podobne, tak je to príjem z "predaja" Vášho majetku a tento je od dane oslobodený. Keby ste boli obchodníkom s kovovým šrotom, tak to by bola situácia iná.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
BambiKN Pozri príspevok
Ahojte. V roku 2010 som pracovala popri zamestnaní pre OVB - sprostredkovateľská činnosť bez živonosti, ukončila som prac pomer k 31.12.2010, odovzdala DIČ daňovému úradu, vykonala daňové priznanie za rok 2010. OVB mi v máji 2011 vyplatilo ešte províziu 11,81 eur. Vie mi niekto poradiť aký typ daňového priznania mám podať a čo mám použiť v záhlaví? Má tam byť staré DIČ ktoré už nevlastním, alebo rodné číslo. Som z toho zmetená a na daňovom úrade som sa stretla s poriadnou neochotou. Vopred ďakujem a prajem pekný deň.
§ 32/12 Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu ( § 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom ( § 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu. 132a) Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.

Môžete podať dodatočné DP bez sankcie alebo zdaniť príjem v tomto roku. Je to na Vás.
0 0
Načítať ďalšie