Zavrieť

Porady

darovanie nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
kyss kyss

kyss je offline (nepripojený) kyss

myslel som, ze ak podla OZ mozem "nieco" bezplatne prenechat (par. 628), ze nie je podstatne, ze ide len o cast podielu... ustanovenia OZ o spoluvlastnictve som nepozeral, vdaka za informaciu!
Mam obavy z tohto vyporiadavania kvoli danovej povinnosti, dan z darovania je (aktualne) zrusena, preto som vec chcel riesit darovanim. Spolu s bratom sa vyporiadavame so zahradou, ktoru neuziva, mne sa zvysi podiel na zahrade, a bratovi v prislusnom pomere hodnoty zahrady na byte, chceli sme vec riesit dvoma darovacimi zmluvami, aby nam nevznikala danova povinnost (z vlastnictva v podstate nadalej rovnakej hodnoty nehnutelnosti - po zamene vlastnictiev).. Nevies ako je to s danovou povinnostou v pripade dohody o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva?
0 0
kyss kyss

kyss je offline (nepripojený) kyss

islo o dedicstvo riesene v roku 2010, na zaklade ktoreho sme sa obaja stali 1/2 vlastnikmi dvoch nehnutelnosti - bytu a zahrady. 5 rokov nie sme majitelmi teda, islo vsak o nadobudnutie dedenim po mame (dedenie v priamom rade).. Nie je v tomto pripade podstatne to, ci mala porucitelka (mama) byt a zahradu vo vlastnictve 5 rokov? A vobec, nerozumiem samotnemu oslobodeniu od dane v pripade v pripade jej vlastnictva 5 rokov, v zakone o dani z prijmu je, ze od dane je oslobodeny prijem z PREDAJA nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov), takisto je oslobodeny prijem z PREDAJA nehnutelnosti vo vlastnictve 5 rokov... o oslobodeni pri prevode vlastnictva (nie predaji) zakon nehovori. Predmetom dane z prijmov je vsak (par. 8) - prijem z prevodu vlastnictva nehnutelnosti... Tak teraz neviem, ci vobec nejake oslobodenie (i po piatich rokoch) existuje, ak nehnutelnost nepredavam, ale prevadzam z titulu zamennej zmluvy, dohody o vyporiadani spoluvlastnictva a podobne...

V skratke - potrebujem vyriesit prevod celeho bratovho podielu zo zahradky na mna, ktoru aktualne vlastnime spolu, v pomere 1/2.
Vlastnime spolu v rovnakom podiele i byt, na ktorom chcem bratovi v hodnote jeho podielu zo zahrady zvysit jeho podiel na byte. Chceme to preto tak, aby po zmenach brat vlastnil 5/8 z bytu a ja 3/8 z bytu, vlastnikom zahradky budem iba ja.

Prepis celeho bratovho podielu zo zahrady na mna vieme riesit darovacou zmluvou (uz len dufam).
Prepis 1/8 podielu z mojho podielu na byte (aktualne vlastnim 1/2) neviem riesit darovacou zmluvou, nakolko to zakon nepovoluje.

Maria27, alebo ostatni poradaci, viete mi prosim poradit sposob riesenia prepisu podielu na byte bez danovych povinnosti? Obe nehnutelnosti sme, ako pisem vyssie, nadobudli dedenim po mame v r. 2010 a neviem isto, ci vlastnila tieto nehnutelnosti 5 rokov.. V pripade, ak v dohode o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva bude v nazve dohody zaroven nazov "Darovacia zmluva", je povinnost platenia dane? Nechcem, aby brat z nadobudnutej 1/8 platil dan, ba dokonca z nejake celej casti nehnutelnosti, ak dohodou o vyporiadavani spoluvlastnictva spoluvlastnictvo rusime a zaklada sa nove...
0 0
kyss kyss

kyss je offline (nepripojený) kyss

ospravedlnujem sa, uz to pozeram tak dlho, ze zrejme ani zakladnym faktom :-).. do dane z prijmu sa rata, ak sa nemylim, prijem ziskany z prevodu nehnutelnosti.. t.j. ak predam ja nehnutelnost, tak ja z tohto prijmu platim dan (prijem minus vydavky), nie nadobudajuci nehnutelnosti. Spravne to chapem? T.j. ako je to v pripade, ak:
1/ brat daruje mne cely svoj podiel zo zahrady? Predpokladam, ze tu nie je danova povinnost, pre mna ako obdarovaneho, kedze som vec ziskal darom a dan z darovania bola zrusena, a nie je tu danova povinnost ani pre brata, kedze brat mi vec daroval, nic neziskal.
2/ vysporiadam sa z bratom na vlastnictve bytu tak, ze zrusime aktualne spoluvlastnictvo (je v pomere 1/2 brat a ja) a v dohode sa dohodneme o bezodplatnom zalozeni noveho spoluvlastnictva v pomere 5/8 brat a 3/8 ja, je tu povinnost platenia dane? dakujem
0 0
kyss kyss

kyss je offline (nepripojený) kyss

Dakujem. Chapem to spravne, ze danova povinnost suvisi len s PREDAJOM nehnutelnosti? Aktualne sa dan z prevodu, prechodu nehnutelnosti (zatial) neplati, neexistuje tiez (zatial) dan z darovania. T.j. ak ja nejakym sposobom, ci uz v ramci dohody o vysporiadani spoluvlastnictva, alebo darovanim prevediem urcity podiel na brata z nehnutelnosti, ktora nesluzila na podnikanie (prevod bytu a zahrady), nebola zaradena v obchodnom majetku, tak dan ziadna. Podla mna, dan pride do uvahy az vtedy, ak budem riesit predaj nehnutelnosti, na zaklade zmluvy, v ktorej bude stanovena cena, za ktoru nehnutelnost prevadzam na kupujuceho. Dan aktualne neexistuje v pripade, ak si dve fyzicke osoby medzi sebou riesia podiel na nehnutelnosti - bez stanovenej kupnej ceny - t.j. darovanim, pripadne vysporiadanim spoluvlastnictva. Mylim sa?
0 0
MacoLM MacoLM

MacoLM je offline (nepripojený) MacoLM

človek :-)
Dobry den,
stal som sa vlastnikom nehnutelnosti darovanim od matky. ona bola vlastnikom dlhsie ako 5 rokov. pokial som zistil, dan sa neplati, danove priznanie vsak podat musim. vedel by mi niekto poradit ako? ake tlacivo a tak? ci staci ist na danovy a oni mi tam poradia a pomozu? Aka je tam lehota na DP?

Dakujem.
0 0
MacoLM MacoLM

MacoLM je offline (nepripojený) MacoLM

človek :-)
Dobry den draik,

dakujem za odpoved. 30 dni este neuplynulo. Uz mam doma tlacivo pre mesto... najprv som prehnal priatelku na danovy urad pre tlacivo
To danove je to iste ktore mi robi zamestnavatel? alebo to budem musiet samostatne?
vopred dakujem a ospravedlnujem sa za nevedomost
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

MacoLM Pozri príspevok
Dobry den draik,

dakujem za odpoved. 30 dni este neuplynulo. Uz mam doma tlacivo pre mesto... najprv som prehnal priatelku na danovy urad pre tlacivo
To danove je to iste ktore mi robi zamestnavatel? alebo to budem musiet samostatne?
vopred dakujem a ospravedlnujem sa za nevedomost
Tlačivo je pre daň z nehnuteľnosti, nie pre daň z príjmu, teda nič s daňovým úradom. DPzN podáš až v januári 2013. Zatiaľ podaj oznámenie o zmene vlatsníka na obecný úrad.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Viac informácií nájdeš aj tu. http://www.cpn.sk/danove-povinnosti-...-nehnutelnosti

Každý fyzická (alebo právnická osoba) je v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali. Neoznámenie zmien sa sankcionuje.

Čo v praxi znamená, že tak kupujúci, resp. darca ako aj predávajúci, resp. obdarovaný je povinný oznámiť správcovi dane (obec, mesto) to, že prestal byť vlastníkom (predávajúci, aj darca), alebo sa stal vlastníkom (kupujúci, aj obdarovaný) nehnuteľnosti a to najneskôr do 30 dní od povolenia vkladu.
Oznámenie o vzniku / zániku daňovej povinnosti k nehnuteľnosti si stiahnete na internetovej stránke obce, mesta alebo si ju stiahnite tu. K oznámeniu priložte kópiu listu vlastníctva, kópiu kúpnej (darovacej) zmluvy a kópiu rozhodnutia o povolení vkladu. Nevyžaduje sa aby boli kópie úradne overené. Oznámenie pošlite doporučene poštou, prípadne odneste osobne.
0 0
MacoLM MacoLM

MacoLM je offline (nepripojený) MacoLM

človek :-)
Dakujem vam za pomoc.

len taka otazka... ked je na povoleni vkladu datum, na dorucenie rozhodnutia maju 30 dni. Ja mam do 30 dni zase povinnost oznamit zmeny stavu na obec. neprekryva sa to trochu? darovanie sme urobili u notara, a ten vravel, ze pri notarskom zapis je to do 20 dni. alebo take nejak.

mne danova povinnost vznikla 12.11. ale dorucili to az 21.11. od ktoreho datumu sa odvija povinnost do 30 dni nahlasit zmenu?
0 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janka104 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
ÁNo, tento rok má podať DP k dani z nehnuteľnost, ale na MÚ..
Naposledy upravil Tweety : 16.01.13 at 10:35
0 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

ďakujem a musí sa to podať v mieste kde sa tá nehnuteľnosť nachádza? lebo mi bývame 150km od toho.
0 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

vďaka za pomoc-)
0 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

no teraz som pozerala,že nehnuteľnosť sme nadobudli už roku 2011 takže asi nás pokuta neminie. a taktiež sme to do 30 dní neohlásili.
0 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

daň bola zaplatená, zaplatila ju darkyňa, len sme to nenahlásili no
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Dobrý večer,
nemá obdarovaný žiadne iné povinnosti, ani nemá platiť žiadnu daň okrem ohlásenia na mestskom úrade a zaplatenia dani z nehnuteľnosti?
Ďakujem.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Prosím, odobrí mi to niekto? Nemám žiadnu povinnosť keď dostanem darom nehnuteľnosť? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marions Pozri príspevok
Dobrý večer,
nemá obdarovaný žiadne iné povinnosti, ani nemá platiť žiadnu daň okrem ohlásenia na mestskom úrade a zaplatenia dani z nehnuteľnosti?
Ďakujem.
žiadnu,ak dar nepredal.....
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Ani darca dúfam že nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať