Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
BambiKN BambiKN

BambiKN je offline (nepripojený) BambiKN

obyčajné žieňa, na ktoré sa lepí smola za smolou a ktoré chce pomôcť svojej láske... ...viac
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť z akej sumy by sa mi počítala materská. Som zamestnaná od roku 2001 v HPP, moja hrubá mzda je cca 650,- eur, ale od Januára 2013 som vypísaná na rôzne diagnózy, čiže mi beží PNka, ak nastúpim na rizikové budem naďalej PN, aj napriek tomu sa mi bude vyplácať materská z hrubej mzdy ktorú som mala predtým? Počas PNky mi zamestnávateľ za 1 mesiac zaslal prémie vo výške 13 eur, nemá to nejaký vplyv na výpočet. Neviem si s tým žiadne rady. DNP som si neplatila. Ďakujem za vašu ochotu :-)
0 0
seraffinka seraffinka

seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

Ahojte,
tak si tu citam vase prispevky a chcem sa opytat..., chystam sa otehotniet. Pracujem na trvaly prac. pomer od r.2002, moja HM cini 539€. Nemam DNP, ale chcela by som max. matersku. Mozem si este teraz zriadit DNP, aby som mala narok na max. matersku?
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

seraffinka Pozri príspevok
Ahojte,
tak si tu citam vase prispevky a chcem sa opytat..., chystam sa otehotniet. Pracujem na trvaly prac. pomer od r.2002, moja HM cini 539€. Nemam DNP, ale chcela by som max. matersku. Mozem si este teraz zriadit DNP, aby som mala narok na max. matersku?
Dakujem
Môžeš... max. VZ pre max. MD je 1179 eur ... môžeš sa kludne prihlásiť z rozdielu 1179-539 tj. na VZ 640 eur . Platiť mesačne treba 224,96 eur počas 270 dní . Potom Ti vznikne nárok na maximálnu MD.
2 0
seraffinka seraffinka

seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

To je vela pre mna, ale myslela som, ze by som odvazdala takych 50€ mesacne. Oplatilo by sa mi to?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

seraffinka Pozri príspevok
To je vela pre mna, ale myslela som, ze by som odvazdala takych 50€ mesacne. Oplatilo by sa mi to?
Minimálna platba je 130,27 eur ... minimálny VZ je 393 eur .. a minimálna MD z toho je cca 255e
2 0
seraffinka seraffinka

seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

a este jedno info, ako dlho by mi platili matersku a kolko pred otehotnenim musim byt prihlasena na DNP?
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

seraffinka Pozri príspevok
a este jedno info, ako dlho by mi platili matersku a kolko pred otehotnenim musim byt prihlasena na DNP?
Dakujem
270 dní poistenia musíš mať do dňa pôrodu ... a MD sa vypláca 34 týždňov .
1 0
seraffinka seraffinka

seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

a keby mi vyplacali matersku len z tej HM, t.j. 539€, kolko by bolo?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

seraffinka Pozri príspevok
a keby mi vyplacali matersku len z tej HM, t.j. 539€, kolko by bolo?
65% ale všetko si vieš nájsť na stránke Sociálnej poisťovne.
1 0
seraffinka seraffinka

seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

Dakujem za pomoc, velmi si mi pomohla a vysvetlila vsetko
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

chcem sa opytat či sa do doby NP počita materska alebo rodičak, ked vlastne za nas plati stat vdaka
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak skončilo DNP 20.10.2012, popritom je osoba zamestnaná, stačí ak otehotnie do 15 mesiacov po ukončení DNP/prihlási sa deň pred nástupom na materskú/, alebo už musí byť tehotná a začať poberať materské do tých 15 mesiacov?Bude sa jej potom počítať materské zo zamestnania+ minim.materské z DNP??
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzana Pozri príspevok
Ak skončilo DNP 20.10.2012, popritom je osoba zamestnaná, stačí ak otehotnie do 15 mesiacov po ukončení DNP/prihlási sa deň pred nástupom na materskú/, alebo už musí byť tehotná a začať poberať materské do tých 15 mesiacov?Bude sa jej potom počítať materské zo zamestnania+ minim.materské z DNP??
Do 15 mesiacov od skončenia poistenia musí vzniknúť nové poistenie ... a na to aby bol nárok na MD tak ako píšeš tak do 15 mesiacov musí byť nástup na MD aby bola splnená podmienka.
Alebo po otehu do 15 mesiacov .. musí vzniknúť nové DNP ... čo bude trvať do pôrodu ..

Pr. ak otehu teraz, tak sa stačí prihlásiť den pred n ástupom na MD na DNP ..
Ak otehu o 4 mesiace .. tak je potrebné aby najneskôr do cca polky januára 2014 musí vzniknúť nové poistenie, kt. bude trvať do pôrodu minimálne.
0 0
stefania 8 stefania 8

stefania 8 je offline (nepripojený) stefania 8

Ahojte.Mam otázku.Sm zamestnana od 2006 a DNP som si platila asi od 10.2009 bez prerusenia.DNP mi skoncilo 25.9.2012.V pripade ze sa mi podari otehotniet v priebehu 4 mes. mala by som este nejaku sancu dostat Nemocenske a Materske z tohto DNP?Vie mi niekto poradit?DAKUJEMMM
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

stefania 8 Pozri príspevok
Ahojte.Mam otázku.Sm zamestnana od 2006 a DNP som si platila asi od 10.2009 bez prerusenia.DNP mi skoncilo 25.9.2012.V pripade ze sa mi podari otehotniet v priebehu 4 mes. mala by som este nejaku sancu dostat Nemocenske a Materske z tohto DNP?Vie mi niekto poradit?DAKUJEMMM
Xanti Pozri príspevok
Do 15 mesiacov od skončenia poistenia musí vzniknúť nové poistenie ... a na to aby bol nárok na MD tak ako píšeš tak do 15 mesiacov musí byť nástup na MD aby bola splnená podmienka.
Alebo po otehu do 15 mesiacov .. musí vzniknúť nové DNP ... čo bude trvať do pôrodu ..

Pr. ak otehu teraz, tak sa stačí prihlásiť den pred n ástupom na MD na DNP ..
Ak otehu o 4 mesiace .. tak je potrebné aby najneskôr do cca polky januára 2014 musí vzniknúť nové poistenie, kt. bude trvať do pôrodu minimálne.

​stačí nakuknúť a otázku máš zodpovedanú.....
2 0
angela85 angela85

angela85 je offline (nepripojený) angela85

dobry den, za chvilu pojdem na matersku, a teraz ked pojdem k doktorovi, tak mi bude vypisovat papier na matersku dovolenku, co budem musiet zaniest na soc. poistovnu. tak sa chcem opytat, ci mi staci ten papier jeden krat, alebo ho potrebujem dvakrat. Minuly rok som mala DNP od polovice januara 2012 do polovice oktobra 2012 z maxima, medzi tym som sa zamestnala od 25. augusta 2012 som robila do 20. novembra, kde ma v skusobnej dobe vyhodili, hned na druhy den som nastupila na PN. tam som zarabala okolo 700. teraz od 10. maja by som mala nastupit na matersku. a este pred tym som bola zamestnana 09/2009-09/2011.a z coho sa mi vlastne bude ratat materska?
0 0
gemerka gemerka

gemerka je offline (nepripojený) gemerka

Prešla som si množstvo príspevkov a myslím, že som našla riešenie, ale potrebovala by som to pre istotu ešte odsúhlasiť. Môj prípad: som zamestná od 11/2010 doteraz u toho istého zamestnávateľa s HM 430 Eur. Plánovaný termín pôrodu mám 30.10.2013. Ak chcem získať dobru materskú, musím ukončiť PP s terajším zamestnávateľom a uzatvoriť PP hneď s novým zamestnávateľom, kde bude HM cca 1150 Eur. Stihla by som to tých min. 90 dní. Vysvetlila som si to správne? Prosím niekoho skúseného o vyjadrenie. Dakujem vopred.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

gemerka
Prešla som si množstvo príspevkov a myslím, že som našla riešenie, ale potrebovala by som to pre istotu ešte odsúhlasiť. Môj prípad: som zamestná od 11/2010 doteraz u toho istého zamestnávateľa s HM 430 Eur. Plánovaný termín pôrodu mám 30.10.2013. Ak chcem získať dobru materskú, musím ukončiť PP s terajším zamestnávateľom a uzatvoriť PP hneď s novým zamestnávateľom, kde bude HM cca 1150 Eur. Stihla by som to tých min. 90 dní. Vysvetlila som si to správne? Prosím niekoho skúseného o vyjadrenie. Dakujem vopred.
Ano stihla ... ale 90 dní musíš odpracovať nesmieš byť na PN ani na OCR ... do nástupu na MD musíš mať v novom zamestnaní odpracovaných 90 dní ... a max. VZ pre max. MD je 1179 eur.
0 0
gemerka gemerka

gemerka je offline (nepripojený) gemerka

dakujem
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Dnes som bola na SP a tam mi povedala pani, že sa musím prihlásiť na DNP v rozsahu na celý balík a platiť si ho po celú dobu tehotenstva, nie len pred PN v tehotenstve. trochu ma to zaskočilo, ale...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať