Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lilivana Pozri príspevok
Dobry den, mam tiez otazku k darovacej zmluve k nehnutelnosti. Je pre potreby katastra nehnutelnosti mat podpisy na takejto zmluve notarsky overene?
Zákon vyžaduje len overiť podpis predávajúceho resp. darcu. Ale pre istotu, aby s vylúčili akékoľvek pochybnosti o účastníkoch konania, je dobré nechať overiť podpisy všetkých účastníkov.

lilivana Pozri príspevok
A je notarske overenie to iste, ako ked je zmluva podpisana pred notarom (aby sa dalo vylucit, ze nebola podpisana dobrovolne, ako sa tu niekde v starsich prsipevkoch uvadzalo)? Predpokladam, ze odpoved na druhu otazku je "nie", ale troska som sa v tom zamotala. Dakujem
Vidím, že v tom nemáš jasno. Skúsim to vysvetliť.

AK podpis overuješ u notára, tak osoba, ktorá podpisuje sa musí osobne dostaviť na indentifikáciu. Podpis, ktorý sa overuje, musí tá osoba podpísať pred notárom, resp. pred notárom musí uznať predložený podpis za svoj. Viď zákon o notároch § 58:

(1) Legalizáciou notár alebo ním poverený zamestnanec osvedčuje, že osoba, ktorej podpis má byť osvedčený v jeho prítomnosti, listinu vlastnoručne podpísala alebo podpis na listine uznala pred ním za vlastný. Pre zistenie totožnosti tejto osoby platí § 48.

Takže výraz "zmluva podpísaná pred notárom" neznamená rozdiel medzi tým, či osobne pred notárom podpíšeš, alebo či podpis uznáš za svoj., ak si sa pýtala na toto.

Existuje ale niečo také, ako notárska zápisnica. V prípade overenia podpisu notárom notár neoveruje obsah listiny, pod ktorú sa podpisuješ. V prípade notárskej zápisnice sa celá darovacia zmluva prepíše do formy notárskej zápisnice (robí to notár), aby sa do zmluvy nedali robiť žiadne zmeny a potom notár potvrdzuje originálnosť a správnosť tej zmluvy. Notárska zápisnica sa zviaže a notár ju overuje ako celok.

V prípade overenia podpisov overuje len pravosť podpisov.

Takže asi toto si chcela vedieť, že?

Ešte k tomuto výrazu:

lilivana Pozri príspevok
(aby sa dalo vylucit, ze nebola podpisana dobrovolne, ako sa tu niekde v starsich prsipevkoch uvadzalo)?
Pokiaľ je podpis overený notárom, tak neviem, ako by donútili dotyčného podpísať nedobrovoľne pred notárom. To by musel niekto stáť vedľa podpisujúcej osoby s pištoľou vo vrecku. ALebo ako si mala na mysli to nedobrovoľné podpísanie? Ani zmluva podpísaná pred notárom nevylučuje podpísanie za iného nátlaku, napr. vydierania. Navonok sa podpis bude zdať dobrovoľný, ale tomu nezabráni ani notárska zápisnica.
Naposledy upravil Chobot : 06.11.09 at 13:29
0 0
Viera7 Viera7

Viera7 je offline (nepripojený) Viera7

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako máme postupovať pri darovacej zmluve, ak dom majú v bezpodielovom spoluvlastníctve otec aj matka 1/1 a matka chce darovať 1/2 domu, ale otec zomrel. Treba počkať až po dedičskom konaní po otcovi kedy sa jeho 1/2 domu prededí a až potom napísať darovaciu zmluvu alebo sa to dá aj teraz? Ďakujem
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

Viera7 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako máme postupovať pri darovacej zmluve, ak dom majú v bezpodielovom spoluvlastníctve otec aj matka 1/1 a matka chce darovať 1/2 domu, ale otec zomrel. Treba počkať až po dedičskom konaní po otcovi kedy sa jeho 1/2 domu prededí a až potom napísať darovaciu zmluvu alebo sa to dá aj teraz? Ďakujem
jednoznacne treba pockat na dedicske konanie, dovtedy sa s nehnutelnostou neda nic robit
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Pekny den,
pri kontrole LV mojej tety som zistila, ze v roku 2004 zapísali v Katastri
na jeden LV text: "plomba o zmene prava k nehnutelnosti vyznacena na zaklade V ...../2004
Viete mi niekto poradit, ci v takom pripade nie je potrebne aspon informovat
vlastnika /jedineho/, kto a z akych dovodov to zadava ?
Co s tym ?
dakujem za radu
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Plomba sa dáva pri podaní na katastri a skončí po skončení konania: nebolo konanie doteraz ukončené?
Kataster neinformuje vlastníka, ale skúma, či podanie urobila oprávnená osoba a ďalšie skutočnosti. V prípade nezrovanlosti, podozrenia a pod. konanie preruší a žiada odstránenia vady, vysvetlenie a pod.
Po právoplatnosti rozhodnutia správy katastra o povolení zmeny sa jedno vyhotovenie zasiela účastníkovi.
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Vdaka za odpoved, ale teta je jediny vlastnik, nema priamych potomkov, v tomto dome byva od narodenia /88 rokov/ a nikdy nemala zaujem predat svoj dom. Ja len potrebujem vediet, kto a z akeho dovodu moze dat plombu na cudzi majetok.
Ak mi to doplnite, budem rada.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Napr. pri oprave chybných zápisov. Pozri si katastrálny zákon a vyhlášku (nie som práve pri svojom počítači).
Ja som sa tiež pýtala, či je tam tá plomba stále od r. 2004, čo sa mi nezdá. Ak už nie je, zmenilo sa niečo na LV? Asi nie, bola by vlastníčka informovaná.
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Dostala som sa k PC az teraz. Nie, v liste vlastnictva nebola ziadna zmena, ale trci tam ten zapis o plombe.
Ide o to, ze teta chce spisat darovaciu zmluvu s pravom dozivotneho uzivania, ale neviem, co bude robit ta plomba.
Inac, vdaka za odpovede
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Emwa Pozri príspevok
Vdaka za odpoved, ale teta je jediny vlastnik, nema priamych potomkov, v tomto dome byva od narodenia /88 rokov/ a nikdy nemala zaujem predat svoj dom. Ja len potrebujem vediet, kto a z akeho dovodu moze dat plombu na cudzi majetok.
Ak mi to doplnite, budem rada.
Jedine kataster môže dať plombu na LV na základe niečoho. Viď zákon o Katastri § 44:


(1) Správa katastra najneskôr v pracovný deň nasledujúci po dni, keď jej bola doručená zmluva, verejná listina alebo iná listina na zápis vkladom alebo záznamom, alebo ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo konanie o proteste prokurátora, vyznačí plombu o zmene práva k nehnuteľnosti alebo o začatí katastrálneho konania o oprave chyby alebo o začatí konania o proteste prokurátora na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe, alebo v železničnej knihe; túto plombu zruší vykonaním vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným rozhodnutím o zamietnutí návrhu na vklad, alebo právoplatným rozhodnutím o zastavení konania, alebo právoplatným rozhodnutím o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo právoplatným rozhodnutím, ktorým sa nevyhovuje protestu prokurátora.

Plomba znamená, že s nehnuteľnosťou bolo začaté nejaké konanie a aby počas tohto konania sa nevykonala žiadna zmena s danou nehnuteľnosťou, tak kataster dá na nehnuteľnosť plombu.
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

Môžem previesť darovacou zmluvou pozemok na mne príbuznú osobu v období keď mám voči niekomu dlh, nie mnou zavinený. Zatiaľ sa to nerieši súdne, aby som potom nebol napadnutý, že som tak urobil ako ochranu pred exekútorom
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

ahoj, zastávam z praxe názor, že kludne môžeš pozemok previesť na príbuzného darovacou zmluvou, keďže nie je voči tebe vedená exekúcia a teda nie si zaviazaná s majetkom nehýbať. navyše píšeš, že dlh nie je tebou zavinený, takže je logický predpoklad, že ho spochybníš.
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

ďakujem za rýchlu odpoveď., ale nerozumiem tomu, ako spochybniť dlh. Ide o dlh za tovar, ktorý som nakúpil bez platenia v Poľsku a išiel rovno do Maďarska, ale Maďar mi zaň nezaplatil. Medzi mnou a Poliakom bolo dohodnuté, že zaplatim, až keď zaplatí Maďar. Na Maďara som dal tresné oznámenie cez GP, vyšetrovali ho, priznal sa ku všetkému, sľubil že zaplatí a asi o mesiac prišli papiere, že Maďar je nevinný, to že 5 rokov úmyselne dlhuje nie je trestný čin, všetko je skorunpované, podplatené a ďalej neviem čo robiť!?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Taký dlh sa nevymáha cez trestné ale cez občianske, resp. medzinárodné obchodné právo.
Naposledy upravil Mária27 : 03.12.09 at 07:29
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

ahoj, napriek tomu teda, ze dlh nie je uplne tebou nezavineny, kedze si ucastnikom obchodu, nic to nemeni na tom, ze pokial nemas viazany majetok, mozes s nim nakladat podla vlastneho uvazenia.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

vsetko pekne, len existuju odporovatelne pravne ukony, tzn. ak prevodom ukratis vymahatelnu pohladavku veritela, moze byt takyto ukon odporovatelny, tzn. voci veritelovi neucinny.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Emwa Pozri príspevok
Dostala som sa k PC az teraz. Nie, v liste vlastnictva nebola ziadna zmena, ale trci tam ten zapis o plombe.
Ide o to, ze teta chce spisat darovaciu zmluvu s pravom dozivotneho uzivania, ale neviem, co bude robit ta plomba.
Inac, vdaka za odpovede
Vlastníčka sa môže na katastri informovať.
0 0
sumecc sumecc

sumecc je offline (nepripojený) sumecc

ahojte,rodičia sa rozhodli previesť na mňa byt a garáž /stavby bez súpisného čísla/. Byt je v bezpodielovom vl. manž., garáž je napísaná len na otca. Ak som dobre pochopil v predchádzajúcich príspevkoch môže byť darovacia zmluva len jedna na obe nehnuteľnosti podpísaná oboma, návrh na vklad len jeden podpísaný jedným z rodičov /otec/, darca môžem byť len ja aj keď som ženatý? Ďakujem
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

sumecc Pozri príspevok
ahojte,rodičia sa rozhodli previesť na mňa byt a garáž /stavby bez súpisného čísla/. Byt je v bezpodielovom vl. manž., garáž je napísaná len na otca. Ak som dobre pochopil v predchádzajúcich príspevkoch môže byť darovacia zmluva len jedna na obe nehnuteľnosti podpísaná oboma, návrh na vklad len jeden podpísaný jedným z rodičov /otec/, darca môžem byť len ja aj keď som ženatý? Ďakujem
ahoj, ano staci jedna darovacia zmluva v potrebnom pocte vyhotoveni, jeden navrh na vklad a obdarovany mozes byt aj ty sam. nech sa paci.
0 0
uzivatel112233 uzivatel112233

uzivatel112233 je offline (nepripojený) uzivatel112233

prosim Vas, vie niekto ci sa staci podat jeden navrh na vklad do katastra aj ked je to z 2 pravnych ukonov, kontretne z 2 darovacich zmluv, pricom aj tie darovacie zmluvy sa tykaju viacerych pozemkov a darcov je dokopy 5 a su spoluvlastnikmi v roznych pomeroch. darovali by 1/3 podielu zo vsetkych pozemkov uvedenych v zmluve...dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

uzivatel112233 Pozri príspevok
prosim Vas, vie niekto ci sa staci podat jeden navrh na vklad do katastra aj ked je to z 2 pravnych ukonov, kontretne z 2 darovacich zmluv, pricom aj tie darovacie zmluvy sa tykaju viacerych pozemkov a darcov je dokopy 5 a su spoluvlastnikmi v roznych pomeroch. darovali by 1/3 podielu zo vsetkych pozemkov uvedenych v zmluve...dakujem
Každá zmluva bude ako samostatný vklad. Úradník katastra povoľuje (posudzuje) zmluvu ako celok, takže za jednu zmluvu bude aj jeden poplatok. AK máš 2 zmluvy, tak to budú 2 poplatky. Potom už nie je podstatné, koľko účastníkov zmluvného vzťahu je v zmluve.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať