Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ďakujem veľmi pekne! (
Naposledy upravil Katy a R : 18.09.07 at 20:53
0 0
Meriamon Meriamon

Meriamon je offline (nepripojený) Meriamon

Poprosím o radu, čo všetko si musím pripraviť pri prevode nehnuteľnosti darovacou zmluvou. Aké doklady a aký je postup. Darovaciu zmluvu môžem pripraviť aj sama? A podpis stačí overený na matrike len darujúceho? Aké kolky budú potrebné? Veľmi pekne ďakujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Je treba list vlastnictva, udaje. zmluvu si mozete vyhotovit aj sama, napriek tomu to ako pravnik samozrejme neodporucam, lebo mozu vzniknut na katastri zbytocne prietahy, dokonca mozete prist aj o kolok.
Po vyhotoveni darovacej zmluvy je nutne overit na nej podpisy darcov, ak ju spisuje notar, overit podpisy nie je treba.
Kolok za kazdy pravny ukon je 2000sk, tzn. ak sa nebude zriadovat vecne bremeno a pod., tak 2000sk kolok.
Na kataster treba odovzdat darovaciu zmluvu v pocte ucastnikov+2ks, navrh na vklad.
V pripade, ak sa jedna o dar byt, je rezim trocha iny.
0 0
Meriamon Meriamon

Meriamon je offline (nepripojený) Meriamon

Takže darovaciu zmluvu môžem vyhotoviť podľa stiahnutej predlohy odtaľto v počte 4 ks. Podpis darcu stačí overený na matrike a tam mi aj zmluvy zviažu? Ako prílohu prikladám list vlastníctva. Overenú kópiu, či originál? Návrh na vklad do katastra + 2000.- kolok. Na katastri zostanú všetky 4 zmluvy, či mi dve vrátia? Ďakujem za odpoveď. Rada by som všetko pripravila správne a aby to prirodzene stálo čo najmenej. Prevod vlastníctva už netreba nikde hlásiť? Jedná sa konkrétne o chatu s pozemkom.
0 0
anaxamon anaxamon

anaxamon je offline (nepripojený) anaxamon

ahojte, chcem sa spytat co vsetko potrebujeme vybavit ked chceme polovicu bytu, ktory je napisany len na priatela, napisat aj na mna. Predpokladam ze najlepsia bude darovacia zmluva, avsak nie som si ista..Kto poradi?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

anaxamon Pozri príspevok
ahojte, chcem sa spytat co vsetko potrebujeme vybavit ked chceme polovicu bytu, ktory je napisany len na priatela, napisat aj na mna. Predpokladam ze najlepsia bude darovacia zmluva, avsak nie som si ista..Kto poradi?
Velmi jednoduche:
Ak za byt priatelovi zaplatite, treba kupnu zmluvu
Ak za byt priatelovi nezaplatite, ani neposkytnete ine plnenie, treba darovaciu zmluvu
Potrebujete pravnika (notar, advokat), ktory vam zmluvu napise a on bude potreboval list vlastnictva a zmluvu, s ktorou priatel nadobudol byt.
0 0
anaxamon anaxamon

anaxamon je offline (nepripojený) anaxamon

josh, dakujem pekne za odpoved:-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

josh Pozri príspevok
Ak za byt priatelovi nezaplatite, ani neposkytnete ine plnenie, treba darovaciu zmluvu.

Len pre odľahčenie: myslelo sa asi peňažné, či majetkové plnenie.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Meriamon Pozri príspevok
Takže darovaciu zmluvu môžem vyhotoviť podľa stiahnutej predlohy odtaľto v počte 4 ks. Podpis darcu stačí overený na matrike a tam mi aj zmluvy zviažu? Ako prílohu prikladám list vlastníctva. Overenú kópiu, či originál? Návrh na vklad do katastra + 2000.- kolok. Na katastri zostanú všetky 4 zmluvy, či mi dve vrátia? Ďakujem za odpoveď. Rada by som všetko pripravila správne a aby to prirodzene stálo čo najmenej. Prevod vlastníctva už netreba nikde hlásiť? Jedná sa konkrétne o chatu s pozemkom.
Ak je jeden darca a jeden obdarovaný, stačia 4x zmluvy a 2x návrh na vklad.(jeden návrh pre vás kataster potvrdí, že zmluvy prevzal). List vlastníctva k podaniu neprikladáš, kataster má originálny list vlastníctva. Po vykonaní vkladyu kataster zašle potvrdenú zmluvu každému účastníkovi zmluvy.
Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.
0 0
d3 !Ur3 d3 !Ur3

d3 !Ur3 je offline (nepripojený) d3 !Ur3

Právnika nepotrebujete, nedajte sa oklamať. Zmluvu môžete napísať bez právnika, v SR totiž platí právo písané, tj. čítať treba.

M I E R
0 0
putzig putzig

putzig je offline (nepripojený) putzig

Moja babka chce svoj podiel na dome, záhrade, zastavaných plochách a nádvoriach darovať svojej dcére (mojej matke). Momentálne je zloženie vlastníkov týchto nehnuteľností takéto: 1/2 - babka, 1/4 - moja matka (teda babkina dcéra) a 1/4 moja sesternica (babkina vnučka). Práve tú 1/2 by chcela babka darovať mojej matke, ako má pri tom postupovať? Postačí darovacia zmluva podľa už uvedených vzorov? Môže sesternica danú zmluvu napadnúť? Postačí overený podpis na matrike, alebo radšej u notára? Ďakujem.
0 0
viki83 viki83

viki83 je offline (nepripojený) viki83

ahojte :-) rada by som vas poprosit o mudru radu... dufam ze tam este niekto je mam malicky problem... a spociva v tom, ze moja babka mi darovala malicky domcek-cize nehnutelnost, ja som teraz v zahranici, moja mamaina sa o nu stara... a chcem sa spytat, ze ak som teraz vlastnikom ja, ci moze babka ak by sa nieco zmenilo v jej hlavke, prepisat dom na niekoho ineho ak som na katastry majitelom ja... Dakujem vopred vsetkym :-)
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

putzig Pozri príspevok
Práve tú 1/2 by chcela babka darovať mojej matke, ako má pri tom postupovať? Postačí darovacia zmluva podľa už uvedených vzorov? Môže sesternica danú zmluvu napadnúť? Postačí overený podpis na matrike, alebo radšej u notára? Ďakujem.
Áno, stačí darovacia zmluva. Sesternica môže darovaciu zmluvu napadnúť, to nijako neovplyvníte, ale aký dôvod by uviedla? A ťažko povedať, či by mala šance na nejaký úspech. Ak je babka spôsobilá na právne úkony, môže so svojím vlastníctvom nakladať tak, ako uzná za vhodné. Podpis overený na matrike je rovnako právne účinný ako podpis u notára.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

viki83 Pozri príspevok
ahojte :-) rada by som vas poprosit o mudru radu... dufam ze tam este niekto je mam malicky problem... a spociva v tom, ze moja babka mi darovala malicky domcek-cize nehnutelnost, ja som teraz v zahranici, moja mamaina sa o nu stara... a chcem sa spytat, ze ak som teraz vlastnikom ja, ci moze babka ak by sa nieco zmenilo v jej hlavke, prepisat dom na niekoho ineho ak som na katastry majitelom ja... Dakujem vopred vsetkym :-)
Ak si v liste vlastníctva uvedená Ty, ako vlastník, si majiteľom nehnuteľnosti Ty a preto babka už nemôže robiť žiadne právne úkony týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti. Babka by mohla zrušiť darovanie, ale to by musela dokazovať, že si sa voči nej dopustila nejakého trestného skutku, alebo že si sa k nej chovala obzvlášť hrubým a nemorálnym spôsobom.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vieroslava Pozri príspevok
Ak si v liste vlastníctva uvedená Ty, ako vlastník, si majiteľom nehnuteľnosti Ty a preto babka už nemôže robiť žiadne právne úkony týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti. Babka by mohla zrušiť darovanie, ale to by musela dokazovať, že si sa voči nej dopustila nejakého trestného skutku, alebo že si sa k nej chovala obzvlášť hrubým a nemorálnym spôsobom.
Súhlasím a aby som viki83 ešte viac upokojil, tak dodám, že o zrušení darovacej zmluvy môže rozhodnúť jedine súd.
0 0
putzig putzig

putzig je offline (nepripojený) putzig

vieroslava Pozri príspevok
Áno, stačí darovacia zmluva. Sesternica môže darovaciu zmluvu napadnúť, to nijako neovplyvníte, ale aký dôvod by uviedla? A ťažko povedať, či by mala šance na nejaký úspech. Ak je babka spôsobilá na právne úkony, môže so svojím vlastníctvom nakladať tak, ako uzná za vhodné. Podpis overený na matrike je rovnako právne účinný ako podpis u notára.
Dík vieroslava. Ešte sa chcem opýtať na hnuteľné veci - zariadenie domu, ako je kotol, sporák, nábytok... Ako je to s týmito vecami, vzťahuje sa darovacia zmluva k nehnuteľnosti aj na tieto veci,alebo to treba osobitne uviesť buď priamo v tejto zmluve,alebo treba na tieto veci osobitnú (novú) darovaciu zmluvu? Dík
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

putzig Pozri príspevok
Dík vieroslava. Ešte sa chcem opýtať na hnuteľné veci - zariadenie domu, ako je kotol, sporák, nábytok... Ako je to s týmito vecami, vzťahuje sa darovacia zmluva k nehnuteľnosti aj na tieto veci,alebo to treba osobitne uviesť buď priamo v tejto zmluve,alebo treba na tieto veci osobitnú (novú) darovaciu zmluvu? Dík
Treba rozlišovať, čo je zariadením domu a čo nie. Napr. kotol, vstavaná kuch. linka, WC, vaňa, lustre.... to všetko by som považoval za zariadenie domu a myslým, že darovacia zmluva sa týka aj toho.

Čo sa týka ostatných vecí: nábytok, televízor, ponožky, príbory,... to sú hnuteľné veci a na ich darovanie nie je potrebná písomná darovacia zmluva. Ak to ale chceš písomne podchytiť, môžeš to zahrnúť do jednej darovacej zumluvy. Pre kataster bude aj takpodstatná len tá časť, ktorá sa týka darovania nehnuteľnosti. Možno sa na zozname ostatných darovaných veciach pobavia (ak tam bude napr. elektrický holiaci strojček na nohy ).
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Chobot Pozri príspevok

Len pre odľahčenie: myslelo sa asi peňažné, či majetkové plnenie.
Na upresnenie - nemusi byt plnenie vzdy majetkove alebo penazne, moze byt aj naturalne (nie v zemiakoch, ale napr. spocivajuce v zaopatreni).
0 0
sandy.r sandy.r

sandy.r je offline (nepripojený) sandy.r

Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.

Ahojte, chcela by som niekoho poprosit o podrbonejsie vysvetlenie vyssie uvedeneho.
dakujem
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

sandy.r Pozri príspevok
Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.

Ahojte, chcela by som niekoho poprosit o podrbonejsie vysvetlenie vyssie uvedeneho.
dakujem
Čo potrebuješ podrobnejšie vysvetliť? Daj konkrétnu otázku.

Inak všeobecne, v zmysle zákona o miestnych daniach č.582/2004, každý vlastník nehnuteľnosti (okrem výnimiek uvedených v zákone) je povinný platiť daň z nehnuteľností. Miestne príslušným na výber tejto dane je príslušný miestny úrad. Okrem podania daňového priznania je v zmysle § 26 zákona povinnosť oznámiť aj vznik a zánik daňovej povinnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať