Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
pepina pepina

pepina je offline (nepripojený) pepina

Chcela by som poprosiť vzor kúpnej zmluvy na pozemok
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Skúste tu: a prisposobte si ju.
http://wwww.porada.sk/showthread.php...%FApnej+zmluvy
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Ahojte prajem pekný deň,

chcela by som sa Vás opýtať, že ak potrebujem darovaciu zmluvu či je nutné ju ísť robiť k právnikovi alebo či je možná a akceptovateľná zmluva vytlačená z internetu a u notára overené podnisy.

A čo vlastne všetko k tej zmluve treba pri vklade do katastra?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Samozjremne odporucam vzdy nechat taketo veci na odbornika. Prave kvoli laikom, ktori si stiahnu zmluvy z internetu, a spravia tam chyby pre neznalost zakona, sa katastre musia zaoberat zmluvou dva-, niekedy aj trikrat (prvykrat prerusia, potom este vyzvu na inu opravu a na treti krat povolia vklad - nie vzdy).
Moze sa dokonca stat, ze spravite taku chybu, ktoru nebudete vediet opravit a potom sa nakoniec aj tak obratite na odbornika, nech vam s tym pomoze a budete tam, kde ste teraz.
Preto odporucam notara, ktory vam spise zmluvu do verejnej listiny, da vam suvisiace pravne poradenstvo uplne zadarmo, je vzdy nestranny, jeho poplatky su presne urcene (napriklad z hodnoty 1milion to je asi 8tisic), nemusite odtial nikam ist overit este podpisy a to najdolezitejsie je, ze stat ruci za skodu, ktoru notar sposobi svojou cinnostou.
0 0
vladorsc vladorsc

vladorsc je offline (nepripojený) vladorsc

Dobrý deň. Poprosil by som o radu este v jednej veci - je nejakým spôsobom obmedzené darovanie poľnohospodárskej pôdy (les, polia ) viacerým obdarovaným , prípadne odkedy ? Jedná sa stále o tú darovaciu zmluvu za 20 000 , jej súčasťou bolo aj darovanie pozemkov trom súrodencom. Ak sa to nedá a je to uvedené v zmluve tak je tým pádom celá zmluva neplatná ?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Ak sa to neda kvoli ustanoveniam zakona 180/1995 Zz (okrem ineho zakaz drobenia pody), tak je zmluva v tej casti podla mna neplatna. Na kataster mozete dat navrh na zapisanie iba casti - tzn. platnej - zmluvy.
Obratte sa na advokata, ktory zmluvu riesil (notar by takuto chybu nemal spravit, zakaz drobenia pody im totiz riadne komplikuje dedicske pojednavania, tak na to nezabudne), nech to da na vlastne naklady do poriadku.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Poprosím....chceme darovať garáž, na základe darovacej zmluvy. Je toto oslobodené od dane ? Vlastníme ju cca 2 roky. Stačí teda spísať len darovaciu zmluvu, podpísať ju na matrike a dať návrh na kataster ? Ďakujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

jess Pozri príspevok
Poprosím....chceme darovať garáž, na základe darovacej zmluvy. Je toto oslobodené od dane ? Vlastníme ju cca 2 roky. Stačí teda spísať len darovaciu zmluvu, podpísať ju na matrike a dať návrh na kataster ? Ďakujem.
na oslobodenie od dane z prijmov je nutne, aby ste mali nehnutelnost vo vlastnictve 5 rokov bezprostredne pred predajom.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jess Pozri príspevok
Poprosím....chceme darovať garáž, na základe darovacej zmluvy. Je toto oslobodené od dane ? Vlastníme ju cca 2 roky. Stačí teda spísať len darovaciu zmluvu, podpísať ju na matrike a dať návrh na kataster ? Ďakujem.
Ale veď tu o žiadny príjem nepôjde, lebo vy tú garáž nepredávate ale darujete a z darovania nemáte predsa žiadny zdaniteľný príjem. Stačí urobiť to, čo si popísala, ale nesmieš zabudnúť nahlásiť zmenu daňovej povinnosti - daň z nehnuteľnosti na miestnom úrade.

Alebo aké oslobodenie od akej dane si mala na mysli?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
myslela som daň z darovania

Ono to je neskolaudovaná garáž - rozostavaná s pozemkom.

Čiže, chcem ju niekomu darovať a jedná sa mi o to, či budem niečo platiť, samozrejme okrem poplatkov na matrike.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

dan z darovania ani z prevodu nehnutelnosti uz neexistuje. teda aspon zatial spravna lavica by mala zdanit aj to, ze dychame.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

josh Pozri príspevok
dan z darovania ani z prevodu nehnutelnosti uz neexistuje. teda aspon zatial spravna lavica by mala zdanit aj to, ze dychame.
NESTRAŠ!!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Voglein Pozri príspevok
Pri podaní Darovacej zmluvy na kataster platia všeobecne pravidla:
.....

5. k návrhu na klad sa neprikladajú listy vlastníctva každá správa katastra má toti prístup k aktuálnemu stavu na liste vlastníctva a pokiaľ nie je nehnuteľnosť v jej správe daná správa si výpis z listu vlastníctva vyžiada od správy v ktorej pôsobosti daná nehnuteľnosť je (čiže ušetrite na kolkoch za listy vlastníctva )
Toto platí aj v súčasnosti?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Katy a R Pozri príspevok
Toto platí aj v súčasnosti?
Pokiaľ viem, tak netreba. V § 39 katastrálneho zákona nie je uvedené, že by k návrhu musel byť priložený list vlastníctva.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

[quote=josh;238543]Skuste sa obratit na kvalifikovaneho pravnika (notara, advokata), ak vam tie vzory nepomozu.


V roku 2001 bolo na mňa a sestru prevedené dedičstvo po matke - 1/3 rodičovského domu s nevysporiadaným pozemkom, malé časti ornej pôdy na rôznych miestach. 2/3 týchto nehnuteľností patria príbuznej, ktorá ich chce mne a sestre previesť bezodplatne do vlastníctva. Sťahuje sa a chce, aby sme dom ešte kým žije udržiavali a nepredali. Prosím o radu, ak vyhotovím darovaciu zmluvu podľa vzoru od Maríny a nehnuteľnosti do nej prevezmem z dedičstva po matke, len uvediem podiel úmerný 2/3, prípadne skúsim využiť aj vzor vkladu do katastra. Vidíte tento môj prípad ako jednoduchý, ktorý by sa dal aj takto svojpomocne zvládnuť, alebo sú tam nejaké zásadné riziká, pre ktoré treba platiť právnika? Ďakujem.
0 0
zuzu223 zuzu223

zuzu223 je offline (nepripojený) zuzu223

Marína Pozri príspevok
Dúfam, že pomôžu.
Marína, chcem sa opýtať, odkiaľ si čerpala tie dokumenty, priložené v tvojom príspevku. Je tam aj vzor darovacej zmluvy... Ja by som potrebovala vzor darovacej zmluvy na finančnú hotovosť, ktorej použitie je účelovo viazané. Ak niekto niečo také má, bola by som vám veľmi vďačná.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Prosím poraďte - či pri darovacej zmluve na nehnuteľnosť musí byť overený podpis aj obdarovanej osoby.
Darca určite musí byť overený.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Katy a R Pozri príspevok
Prosím poraďte - či pri darovacej zmluve na nehnuteľnosť musí byť overený podpis aj obdarovanej osoby.
Darca určite musí byť overený.
Nie, podľa zákona nemusí. Chceš vedieť aj odkazy na príslušné ustanovenia?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Chobot Pozri príspevok
Nie, podľa zákona nemusí. Chceš vedieť aj odkazy na príslušné ustanovenia?
poprosím - v zákone o vlastníctve bytov, je len písané, že zmluva musí spl´ňať porebné náležitosti.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Katy a R Pozri príspevok
poprosím - v zákone o vlastníctve bytov, je len písané, že zmluva musí spl´ňať porebné náležitosti.
To sa neriadi tým zákonom, ale katastrálnym zákonom č. 162/1995 v § 42 ods. 3:

"Spôsobilosť zmlúv, verejných listín a iných listín na zápis do katastra
(1)....

(3) Podpis prevodcu na zmluve, podpis povinného z predkupného práva, podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena alebo podpis oprávneného v prípade zániku vecného bremena na zmluve, podpisy spoluvlastníkov na zmluve o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov musia byť osvedčené podľa osobitných predpisov;10a) ak sú tieto osoby zastúpené, ich podpis na splnomocnení musí byť tiež osvedčený. To neplatí, ak je účastníkom zmluvy štátny orgán, Fond národného majetku Slovenskej republiky, Slovenský pozemkový fond, obec alebo vyšší územný celok."
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať