Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
ďakujem za skúsenosti a rady
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Prosím Vás vypracuvávam pre novú s.r.o. reg.poriadok a plán, ktorá nemá ešte ani zamestnancov a v dohľadnej dobe ich bude mať len okolo 10.Môžem použiť ako prílohu ten reg. poriadok, ktorý je na istej web.stránke ako pomôcka?
A poradte mi, kde mám otlačiť tú prezenčnú pečiatku,a čo mám do nej napísať:- Pod. číslo?
- Číslo spisu?
- prílohy/listy?
Musím si kúpiť aj tú reg.knihu? Ak áno, čo budem do nej zapisovať?

Za info vopred ĎAKUJEM
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

rosemary
Registratúra je vlastne bývalý archivačný poriadok. Ktorý doklad koľko rokov plesnivý skladovať. Aj keď ste malá firma, mohla by nastať situácia, že budete v likvidácii a pod. a v tom prípade podľa tohto zákona postupovať, ktoré doklady treba odovzdať štátnemu archívu. Dala by som do placu aj registratúrny poriadok, ale nemám ho v elektronickej verzii, ak mi na súkromnú správu pošleš kontaktnú adresu, pošlem ho poštou. Aspoň tak by som dokázala pomôcť.
Chcem ta poprosit o radu -bývala s r o -nevypracovavala registraturny poriadok lebo od roku 2003 bola mrtva firma nerobila nic a v roku 2006 ju vymazali z obchodneho registra a ja teraz neviem co sa tyka dokladov -hlavne ohladom miezd -ako ich mam archivovat doma ?lebo fakt su velmi potrebne, alebo komu ich mam zaslat-do archivu ked som nevypracovala ziadny registraturny poriadok -dakujem za kazdu radu
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Ahojte poraďáci...

zaujíma ma do kedy treba odovzdať registratúrny plán.
Sme malá a.s. a chcela by som ako registratúrny plán použiť
vzorový (pre malé subjekty)... bude to OK?

A neviete či je niekde zverejnený prehľad koľko min. má byť
ktorý dokument archivovaný?

Mám tu z toho guláš... Ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Suzanne
ako Vás tak všetkých čítam, tak vidím, že v utorok ma čaká čaká výlet do archivu...asponže som si už dnes zistila kam vlastne patrím
A ešte niečo..tá pani z archívu mi slúbila že mi poskytne nejaký vzor ako by mal taký poriadok vyzerať, tak pre Vás všetkých ktorí ste s vypracovávaním ešte nezačali to sem umiestnim.
Väčšina podnikateľov nebude musieť od mája 2007 vypracúvať registratúrne poriadky. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú v stredu schválila vláda SR. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Pôvodcovia registratúry pri vyraďovacom konaní už nebudú musieť dlho čakať na rozhodnutie štátneho archívu o vyradení dokumentov. Ak štátny archív nevydá do 60 dní rozhodnutie o vyradení resp. archivácii dokumentov, pôvodca môže dokumenty bez trvalej dokumentárnej hodnoty zničiť.

MV sa tak snaží vyhovieť požiadavkám podnikateľov, ktorí argumentujú nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku. "Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán," uviedla Alena Koišová z MV. Od tvorby registratúrnych plánov a registratúrnych poplatkov by mali byť oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva.


Vláda schválila zmenu v povinosti vypracovať registrartúrny plán.

Vie niekto definovať okruh podnikateľov:
Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán.

Mám obavu, že ten kto vystavuje faktúry je už ten kto nespadá do okruhu s výnimkou podľa textu v uverejnenej správe.

apo
1 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

archivne dokumenty mozu byt zakladatelske listiny a vyrocne spravy a podobne veci, faktury su v poho.
ale zakladatelske listiny ma skoro kazdy
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

podľa návrhu zákona v §16 sa dopĺňa odsek 3, ktorý znie:
Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom, to sda nevzťahuje na registratúrny plán. Povinnosť vypracovať registratúrny plán nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom a jeho registratúru tvorí len účtovná dokumentácia.
To znamená, že vlastne každý podnikateľ bude aj podľa tohoto návrhu mať povinnosť vypracovať registratúrny plán, lebo každý má aj iné dokumenty ako účtovnú dokumentáciu. Podľa môjho názoru a skúseností je dobre vypracovaný registratúrny plán prínosom pre každého podnikateľa samozrejme ak ho bude aj využívať, to znamená, že nesmie byť vypracovaný iba formálne, preto,že to prikazuje zákon. Dobre poznám aj problematiku byrokracie na niektorých archívoch, ktoré sa snažia vnútiť podnikateľovi svoju predstavu o registratúrnom pláne, čo tam má byť a čo nemá. Potom sa môže stať, že takýto registratúrny plán bude iba formálnym a v organizácii nepraktickým. Prípadne bude taký jednoduchý, že budete musieť každú chvíľu robiť jeho aktualizáciu a znova chodiť na archív aby vám schválili dodatok. Čo sa týka registratúrneho poriadku, navrhovaná zmena zákona ruší povinnosť tento vypracovať. Ale toto treba chápať v kontexte celého zákona. To znamená, že registratúrny poriadok nemusí podnikateľ vypracovať a dávať na schválenie archívu. Sama vítam tento zámer. Podľa môjho názoru registratúrny poriadok je internou normou organizácie, ktorej schválenie a vydávanie má byť vo výlučnej právomoci podnikateľa. A tak, ako iné interné predpisy, ju bude musieť podnikateľ vypracovať, samozrejme okrem prípadov, keď si správu registratúry vykonáva sám, vtedy bude pre neho záväzný zákon a prípadné vykonávacie predpisy k nemu. Podľa môjho názoru v médiach sa často nerozlišuje medzi registratúrnym plánom a registratúrnym poriadkom. Preto často dochádza k dezinformácii. To bol aj prípad, návrhu novelizácie zákona o archívoch a registratúrach, keď sa v médiach objavila informácia, že podľa odhadov MV SR bude mať povinnosť vypracovávať registratúrny plán iba pätina podnikateľov na Slovensku. Mám dojem, že autor tohoto výroku hovoril o registratúrnom poriadku. Budem rada, ak tieto moje postrehy vnesú aspoň trošku svetla do chaosu, ktorý vládne okolo registratúr.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No a aky je vlastne rozdiel medzi registraturym planom a reg. poriadkom?

Ak vyhlasim, ze nasa s.r.o. vedie iba uctovnictvo, tak sa to na nas nevztahuje?
0 0
repero repero

repero je offline (nepripojený) repero

Nevedeli by ste mi prosim poradit, dokedy je (alebo bola) povinna mala sro predlozit reg. poriadok a/alebo reg. plan? Dakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
repero
Nevedeli by ste mi prosim poradit, dokedy je (alebo bola) povinna mala sro predlozit reg. poriadok a/alebo reg. plan? Dakujem

Toto vyšlo v zbierke c. 109/2005

251
VYHLÁŠKA
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
z 10. júna 2005,
ktorou sa mení vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 33 zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov sa mení takto:
V § 43 ods. 1 sa slová „1. januára 2006“ nahrádzajú slovami „1. januára 2008“ a slová „30. júna 2005“ sa nahrádzajú slovami „30. júna 2007“.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 30. júna 2005.
Vladimír Palko v. r.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso
No a aky je vlastne rozdiel medzi registraturym planom a reg. poriadkom?

Ak vyhlasim, ze nasa s.r.o. vedie iba uctovnictvo, tak sa to na nas nevztahuje?
Vaša s.r.o. určite nepracuje ako samochod. Máte ľudské zdroje-zamestnancov a tam je potrebné archivovať napríklad os. spisy ,70 rokov od narodenia zamestnanca.

1/ Registratúrny poriadok = všeobecné a osobitné ustanovenia firmy,určujúce spôsob akým bude nakladané s reg. záznamami,ktoré vo firme vznikajú

2/ Registratúrny plán = presné označenie reg.záznamu reg. značkou a pridelenie lehoty uloženia jednotlivým záznamom.

Oprava po upozornení na chybu :
Písala som v noci ,rozpísala som sa zoširoka a príspevok mi neodoslalo pre neplatnosť stránky,potom som už ponáhľala a urobila chybu. Prepáč ,už som opravila.
Naposledy upravil Melnick : 13.01.07 at 07:33
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.spisy.sk/uploads/images/g...e_subjekty.rtf

http://www.spisy.sk/otazky-odpovede.html

.................................
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Melnick
Vaša s.r.o. určite nepracuje ako samochod. Máte ľudské zdroje-zamestnancov a tam je potrebné archivovať napríklad os. spisy ,70 rokov od narodenia zamestnanca.

Registratúrny plán = všeobecné a osobitné ustanovenia firmy,určujúce spôsob akým bude nakladané s reg. záznamami,ktoré vo firme vznikajú

Registratúrny plán = presné označenie reg.záznamu reg. značkou a pridelenie lehoty uloženia jednotlivým záznamom.
1,)Prepac, ale napisal si dva razy plan. To prve ma byt plan a to druhe asi poriadok - je to tak spravne?

2,) No jedinymi zamestnancami nasej s.r.o. sme ja a manzelka. Ostatnych zamestnavame na zivnost. Tym padom mame tych dokumentov (okrem uctovnictva) naozaj velmi malo, aj ked pripustam, ze sa to na nas asi vztahuje (uz len kvoli nasim dvom pracovnym zmluvam)

3,) Ludia, ktori pre nas robia nam raz do mesiaca vystavia fakturu. To je vsetko, nikoho nezamestnavaju. Tym padom vedu iba uctovnictvo a na nich sa to nevztahue. Mam pravdu?

Diky.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Aj mzdová agenda,zriaďovacie listiny a ...........majú pridelenú lehotu uloženia.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso
1,)Prepac, ale napisal si dva razy plan. To prve ma byt plan a to druhe asi poriadok - je to tak spravne? presne naopak
Prepáč, ale som žena ,takže " napísala" Pod mojimi príspevkami je podpis : MajaP
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Melnick
Prepáč, ale som žena ,takže " napísala" Pod mojimi príspevkami je podpis : MajaP
Sorry Maja, to ma mrzi. Ale ten podpis sa mi nejako nezobrazuje (neviem preco), a viac sa o jednotlivych ludoch clovek zvycajne nedocita ani z profilu. Inak - neviem preco specialne tu na porade si drviva vacsina ludi dava prave take nicky, ktore skor vyjadruju opacne pohlavie. To teraz mysim naozaj vseobecne, nie na Teba.

Inak - ten zakon je dobra buzeracia. Ja sa len nadejam (pekne slovo nie? ) ze sa to zasa nejko zrusi. Pripada mi absurdne, aby som firemnu korespondenciu, ktora ja momochodom casto predmetom roznej priemyselnej spionaze bol povinny po nejakej dobe ponukat nejakemu archivu. Nedavno mi hovoril znamy, ze uz napr. do kancelarie nikoho nepustaju, pretoze prisiel nejaky - akoze zakaznik a neskor zistili, ze to bol konkurent a iba z chrbtov sanonov im odkukal vsetkych odberatelov.

Skutocne neviem, co je koho do toho, aku vedieme korespondenciu. Aj tak je to absurdne - ak zakznik objednna telefonicky, nic sa nearchivuje (dufam, ze nebudem musiet nahravat tel. hovory), ak objedna mailom, nic sa nearchivuje, ale ak objedna nahodou pisomne, budem musiet pat rokov z tejto objednavky v polici ofukovat prach a potom nu ponukat do archivu? Aky to ma zmysel okrem umeleho vytvaraniu zamestnanosti a buzeracie podnikatelov?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso
Sorry Maja, to ma mrzi. Vôbec Ťa to nemusí mrzieť,to ja som sa len identifikovala.
Skutocne neviem, co je koho do toho, aku vedieme korespondenciu. Aj tak je to absurdne - ak zakaznik objednna telefonicky, nic sa nearchivuje (dufam, ze nebudem musiet nahravat tel. hovory),A to sa veľmi mýliš,lebo jedna kapitolka postupov archivovania upravuje práve telefonickú korešpondenciu . ak objedna mailom, nic sa nearchivuje, ale ak objedna nahodou pisomne, budem musiet pat rokov z tejto objednavky v polici ofukovat prach a potom nu ponukat do archivu? Aky to ma zmysel okrem umeleho vytvaraniu zamestnanosti a buzeracie podnikatelov?
................................ :p
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No to si budem musiet nastudovat ten zakon. Predpokladam, ze telefonicke objednavky firme zaznamenava iba ak si to sama stanovi v tom registraturnom poriadku.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso
No to si budem musiet nastudovat ten zakon. Predpokladam, ze telefonicke objednavky firme zaznamenava iba ak si to sama stanovi v tom registraturnom poriadku.
Faxy = prexeroxovať
Elek.záznamy = vytlačiť
Telefonáty o úradnom konaní = vyhotoviť úradný záznam a zaregistrovať.

Môžem s Tebou iba súhlasiť: riadna buz.....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Melnick
Faxy = prexeroxovať
Elek.záznamy = vytlačiť
Telefonáty o úradnom konaní = vyhotoviť úradný záznam a zaregistrovať.

Môžem s Tebou iba súhlasiť: riadna buz.....

Doplnila som do textu reakcie klientov...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať