Zavrieť

Porady

Prechod z JU na PU - dodanenie pohľadávok a záväzkov

Mojou prvou otázkou je či sa pohľadávky pri prechode z JU na PU dodaňujú v plnej výške (včítane DPH), alebo len suma bez DPH. Dodanenie sa zúčtuje na účtoch 491/648. A rovnako u záväzkov sa 548/491 tiež bez DPH, alebo s DPH?
Mojou druhou otázkou pri prechode z JU do PU je či sa dodaňujú všetky záväzky t.j. záväzky z obchodného styku, záväzky voči pracovníkom, záväzky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, záväzky z leasingu a záväzky voči daňovému úradu (daň z príjmu a DPH). Prípadne ktoré z nich sa nedodaňujú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Zle položená otázka ... Prechod z JU do PU má dve fázy. Prvá je otvorenie počiatočných stavov rozpisom výkazu o majetku a záväzkoch na súvahové účty. Rozdiel, ktorý vznikne ide na účet 491. Druhá fáza je účtovanie zmeny metódy. To je to, čo nazývaš ako dodaňovanie. Oproti 495/648 sa otvárajú všetky pohľadávky bez DPH a nespotrebované zásoby. Oproti 548/491 idú všetky záväzky, ktoré by sa v PÚ účtovali na nákladové účty. Teda aj mzdy, poistné a dpzč. Tiež bez DPH. Lebo v otvorení počiatočných stavov idú pohľadávky, napr 311 celé, aj s DPH. Ale ide tam aj saldo účtu 343, ktoré koriguje stavy pohľadávok a záväzkov, akoby boli bez DPH. No a rozpis rozdielu = 491 v účtovaní zmeny metódy teda môže byť len bez DPH. Tam okrem 548 a 648 môže zostať niečo na 491, ako kvázi imanie. Určite sa nedávajú do zmeny metódy -dodaňovania záväzky z nespotrebovaných zásob, ani pohľadávky a záväzky, ktorých predmetom bola záloha, či už prijatá alebo vydaná. Lebo v JÚ ide do nákladov, resp. výnosov, ale v PÚ ide na súvahové účty.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    EKO-HAUS ďakujem veľmi pekne za odpoveď, takto mi to logicky vychádzalo len som to nikde nenašla. Ešte raz ďakujem za odpoveď
    EKO-HAUS Mám ale ešte jeden dotaz k druhej fáze. Počiatočný stav pohľadávok mám 1200 (základ 1000 dph 200) a počiatočný stav záväzkov mám 120 (základ 100 a 20 dph). Budem teda účtovať pohľadávky 1000 eur (491/648), záväzky 100 eur (548/491). A ako mám rozumieť vete "Ale ide tam aj saldo účtu 343, ktoré koriguje stavy pohľadávok a záväzkov, akoby boli bez DPH", lebo dph z týchto faktúr mám už voči štátnemu rozpočtu vysporiadanú..
    a_je_to Áno, na 648 pôjde z pohľadávky 1200 len 1000 a zo záväzku 120 len 100. No a ako rozumieť tej vete ? Tak, že keby v PS boli len tá pohľadávka a ten záväzok a iná dph by nebola, tak saldo účtu 343 by bolo 200-20=180 a kompenzačná k stavu. DPH voči ŠR môžeš mať už vysporiadanú. Ale k rozhodujúcemu momentu, ku ktorému sa otvárajú PS v PÚ ešte nemohla byť vysporiadaná, musela mať zostatok, ktorý bol tvorený aj z tej pohľadávky, aj toho záväzku.
    EKO-HAUS ďakujem
    EKO-HAUS Áno samozrejme k 31.12. som mala záväzok voči ŠR vyplývaceho z DP na DPH. Nebol ale výške 180 eur ale len 12 eur nakoľko ho ovplyvnili aj iné faktory (pokladničné doklady ...). Tento som zúčtovala 701/343. Mám povinnosť ešte účet 343 niekam zúčtovať. Ďakujem za ochotu poradiť.
    a_je_to Nie, to čo je zostatok na 343 sa už iba vysporiada s DÚ
    EKO-HAUS ďakujem
      zbaliť

    Prechod z JU na PU - dodanenie pohľadávok a záväzkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.