Zavrieť

Porady

Čo sa mi dnes stalo, čo ma rozčúlilo a čo ma potešilo X

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
http://www.porada.sk/t264689-co-sa-m...tesilo-ix.html sme skončili a tuto pokračujeme ďalej

Po doterajších skúsenostiach s touto témou ( aj vlastných ) by som vás chcel poprosiť, aby bola politika v tejto téme tabu Na politiku tu máme http://www.porada.sk/t255344-u-starej-blazkovej.html
Téma je uzavretá.
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

buchač
mmh, čo je priemerná mzda na Slovensku ? Toto ?
https://www.istp.sk/clanok/8798/Prie...sku-je-955-eur
Nemám veľmi rád výraz "priemerná mzda". Jeden zarobí 3.500 a druhý 500, ale v priemere majú 2.000.
------------------------------
mmh, čo je to mzda bez cesťákov ?
Lebo môj "syn" jazdí na TIR a má minimálnu mzdu...ale s cesťákmi donesie domov solídny peniaz.
priemerná mzda je niekde okolo 800-900€. Oficiálne. Cestáky ku tomu. Aj ked v tomto prípade nie sú až tak veľké ako v prípade kamionistov., lebo ubytovanie, stravovanie je zabezpečené. A to si myslím, keď niekto narieka, nie je až tak málo. Aspoň tí, čo si na takúto sumu plus odvody musia zarobiť to nevidia ako nízku čiastku. Rozhodne je vyššia ako nejaké dávky v hmotnej núdzi. Alebo dôchodok rodičov, čo takýchto synov živia.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_
priemerná mzda je niekde okolo 800-900€. Oficiálne. Cestáky ku tomu. Aj ked v tomto prípade nie sú až tak veľké ako v prípade kamionistov., lebo ubytovanie, stravovanie je zabezpečené. A to si myslím, keď niekto narieka, nie je až tak málo. Aspoň tí, čo si na takúto sumu plus odvody musia zarobiť to nevidia ako nízku čiastku. Rozhodne je vyššia ako nejaké dávky v hmotnej núdzi. Alebo dôchodok rodičov, čo takýchto synov živia.
Ak je to čistá mzda, tak celkom pekne...až veľmi pekne na stavebné odvetvie.
Slobodný chlap by nemal mať problém...ale čo už, keď hotel Mama-Tata je lepší.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

buchač
Dáša_
priemerná mzda je niekde okolo 800-900€. Oficiálne. Cestáky ku tomu. Aj ked v tomto prípade nie sú až tak veľké ako v prípade kamionistov., lebo ubytovanie, stravovanie je zabezpečené. A to si myslím, keď niekto narieka, nie je až tak málo. Aspoň tí, čo si na takúto sumu plus odvody musia zarobiť to nevidia ako nízku čiastku. Rozhodne je vyššia ako nejaké dávky v hmotnej núdzi. Alebo dôchodok rodičov, čo takýchto synov živia.
Ak je to čistá mzda, tak celkom pekne...až veľmi pekne na stavebné odvetvie.
Slobodný chlap by nemal mať problém...ale čo už, keď hotel Mama-Tata je lepší.
Priemerná mzda v hospodárstve sa uvádza v hrubom.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_
Priemerná mzda v hospodárstve sa uvádza v hrubom.
To ja viem, je tam slovko "ak"...niektorí ale radi dávajú čistú...

Ale nemá význam toto riešiť, aj tak je to v konečnom dôsledku na trt.
Príjem v jednej domácnosti o 4 členoch by mal byť adekvátny.
Na nájomné, na stravu, na dovolenku, na koníčky, na vzdelanie, prípadná hypotéka, atď...niečo na zadné kolieska.

Suma sumárum by sa dalo vravieť o tom príjme (dvaja zarábajúci) cca 2.000-2.500 €...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Priemerná mzda, aj minimálna mzda je uvádzaná v hrubom.
V čistom nemôže byť uvádzaná z jednoduchého dôvodu, každý vzhľadom na svoje postavenie /deti, rodina, prípadne pracujúci dôchodca/ ju má odlišnú.
Väčšinou laici uvádzajú čistú mzdu, že ako málo zarobia, ale ak má niekto čistú mzdu 300 eur a popri tom rôzne zrážky v sume 1000 eur, tak ďakujem pekne za takú zavádzajúcu informáciu...
Priemerná mzda je matematická blbosť, k realite sa približuje najviac tzv. medián, ale aj to by chcelo nie iba 1 číslo, ale graf...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

buchač
Dáša_
Priemerná mzda v hospodárstve sa uvádza v hrubom.
To ja viem, je tam slovko "ak"...niektorí ale radi dávajú čistú...

Ale nemá význam toto riešiť, aj tak je to v konečnom dôsledku na trt.
Príjem v jednej domácnosti o 4 členoch by mal byť adekvátny.
Na nájomné, na stravu, na dovolenku, na koníčky, na vzdelanie, prípadná hypotéka, atď...niečo na zadné kolieska.

Suma sumárum by sa dalo vravieť o tom príjme (dvaja zarábajúci) cca 2.000-2.500 €...
tak radšej ležia doma, nechajú sa živiť z dôchodku rodičov a poberajú nejakých 100€.

Ke´d budú platy také, ako píšeš, tak sa adekvátne zvýšia aj iné položky - holič, smetiar - služby vo všeobecnosti, nájom, servis.... Lebo aj tá kaderníčka bude zarábať minimálku 1000€, plus odvody, povedzme 1400€. Deleno 20 pracovných dní, to je 70€ denne, bez nájomného, šampónov, energie, nábytku, fénov, hrebeňov, nožníc...

jak sa hovorí, každá palia má dva konce
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_
tak radšej ležia doma, nechajú sa živiť z dôchodku rodičov a poberajú nejakých 100€.

Ke´d budú platy také, ako píšeš, tak sa adekvátne zvýšia aj iné položky - holič, smetiar - služby vo všeobecnosti, nájom, servis.... Lebo aj tá kaderníčka bude zarábať minimálku 1000€, plus odvody, povedzme 1400€. Deleno 20 pracovných dní, to je 70€ denne, bez nájomného, šampónov, energie, nábytku, fénov, hrebeňov, nožníc...

jak sa hovorí, každá palia má dva konce
Dáška, Dáška...

Otočím inak.
Platy sú, aké sú...LEN tie iné položky - služby sú iný level.
Minule som bol v pneuservise. Jedno koleso nedržalo tlak, takže oprava. Komplet to vyšlo na 10€...veľa - málo ?
...a dalo by sa pokračovať.

mmh, tá kaderníčka je dosť zlá voľba ako príklad. Tie zarábajú oveľa viac...samozrejme, že záleží od lokality. Tých 70€ /deň vychádza na dve hlavy denne...a to je veľmi málo.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

buchač

mmh, tá kaderníčka je dosť zlá voľba ako príklad. Tie zarábajú oveľa viac...samozrejme, že záleží od lokality. Tých 70€ /deň vychádza na dve hlavy denne...a to je veľmi málo.
no to možno v košiciach a bratislave. Ale to nie sú všetky mestá na slovensku. Celkom bežnú sú aj iné platby, okolo 10€ len za ostrihanie, bez všetkého okolo. teraz. potom??? U mužov ešte podstatne menej.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

buchač
Dáša_
mmh, firma síce robí na týždňovky, ale ľudí na stavby vozí, zabezpečuje ubytovanie, samozrejme stravu, dostávajú všetky príplatky podľa zákona. A mzda aj bez cesťákov je okolo priemernej. Nehovorím, že je to ľahká práca, ale je to práca.
Dáška, ale čo je pre rumuna mzda na Slovensku, to je pre slováka mzda niekde za hranicami.

----------------------------
mmh, čo je priemerná mzda na Slovensku ? Toto ?
https://www.istp.sk/clanok/8798/Prie...sku-je-955-eur
Nemám veľmi rád výraz "priemerná mzda". Jeden zarobí 3.500 a druhý 500, ale v priemere majú 2.000.
------------------------------
mmh, čo je to mzda bez cesťákov ?
Lebo môj "syn" jazdí na TIR a má minimálnu mzdu...ale s cesťákmi donesie domov solídny peniaz.
V tomto máš pravdu.
To že pre Rumuna je to dosť, lebo doma by zarobil menej, je fakt. Rovnako aj pre Slováka je menšia mzda v zahraničí dosť, lebo doma má ešte menej. Jednoducho je to tak.
-----------------------------------------
Ale treba sa zamyslieť aj nad príčinou, prečo sa niekde platí viac a inde za to isté menej. Určite to nieje otázka lakomosti, chamtivosti, nenažratosti, či slušnosti.
Má to svoje pragmatické príčiny. Veľa zaváži aj to, či má človek na výber. Či si môže dovoliť nezarábať - odmietnuť zle platenú prácu. Či má možnosť robiť niečo, čo je lepšie zaplatené.
Napríklad v Nemecku tú možnosť majú a tak menej platenú prácu nechávajú Turkom, Slovákom, Poliakom, Čechom a podobne.
-------------------------------------------
Otázka je, akým reálnym spôsobom je možné vynútiť si lepšie finančné ohodnotenie.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88
Otázka je, akým reálnym spôsobom je možné vynútiť si lepšie finančné ohodnotenie.
Ťažká otázka.

Dobré slovo, jednanie za stolom ?...to nejak nehrozí.
Štrajk ?
Skúsili to lekári...ako to dopadlo ?
Skúsili to zdravotné sestry...ako to dopadlo ?
Skúsili to učitelia...a ako to dopadlo ?

Zamestnanci súkromného sektora podnikateľského typu ... predajne obchodu, reštiky, ...atď môžu čo ?
Môžu akurát trt...nerozpisujem sa, sú to známe skutočnosti.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja zajtra idem prezuť na zimáky. Prehodenie gúm + vyváženie, 30 eur nie je mojich. Cena ale dobrá, lebo sú aj drahší. Podvedome s tým 2 x ročne počítam.
Ale zase pánsky kaderník 2,5 alebo 3,5. viac nie.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

buchač
jar88
Otázka je, akým reálnym spôsobom je možné vynútiť si lepšie finančné ohodnotenie.
Ťažká otázka.

Dobré slovo, jednanie za stolom ?...to nejak nehrozí.
Štrajk ?
Skúsili to lekári...ako to dopadlo ?
Skúsili to zdravotné sestry...ako to dopadlo ?
Skúsili to učitelia...a ako to dopadlo ?

Zamestnanci súkromného sektora podnikateľského typu ... predajne obchodu, reštiky, ...atď môžu čo ?
Môžu akurát trt...nerozpisujem sa, sú to známe skutočnosti.
Presne tak. Nič z toho, čo si spomenul v reále nefunguje. Nemôže fungovať, lebo niečo...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ono, inak sa na minimálnu mzdu pozerá ten, čo príde ráno do práce a začne/nezačne pracovať.
A inak ten, čo musí tú prácu pre svojich zamestnancov zohnať a zabezpečiť aj iné veci - stravu, dovolenku, povinnú zdravotnú službu, požiarnikov, životné prostredie....
Inak sa na takúto mzdu pozerá ten, čo sa musí starať o rodinu a inak ten, o ktorého sa starajú rodičia.

Ano, pre ukrajincov je zaujímavá aj naša minimálne mzda. Tak ako pre našich je zaujímavá minimálne mzda za našimi západnými hranicami. Aj tam sú práce, ktoré by domáci nerobili. Bola som tento rok v Amsterdame, večer, keď sa zavreli posledné obchody, do ulíc sa vyrojili zametači. Neviem, či to bola náhoda, ale všetci boli čierni. Zrejme domáci by už takúto podradnú prácu nerobili. Niečo podobné sa už deje aj u nás, ani naši ľudia už nechcú robiť takúto prácu, musia prísť cudzinci.... A pritom tých ulíc na zametanie je habadej. Ale to sa radšej nakúpia drahé zametacie stroje...

mmch, to je tak aj s lekármi. Naši odchádzajú na lepšie platené miesta do čiech, ku nám prichádzajú ukrajinci. Českí lekári idú do nemecka. nemeckí lekári odchádzajú do Ameriky. Americkí lekári prídu ako Lekári bez hraníc do azie, tí na ukrajinu a koliesko sa uzavrie

Najväčší problém sú mladí, ktorí vychádzajú ako 25 roční zo škol bez akéhokoľvek návyku pracovať. S jedinou predstavou minimálne 1000€ mzdy na začiatok.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_
Najväčší problém sú mladí, ktorí vychádzajú ako 25 roční zo škol bez akéhokoľvek návyku pracovať. S jedinou predstavou minimálne 1000€ mzdy na začiatok.
...a teraz si mi trochu nahrala...

Zasa sa vrátim k tomu môjmu názoru....Za vysokoškolské štúdium by sa malo platiť !!!

Lebo rodičia by prinútili svoje deti kvalitne študovať.
Lebo študenti by si hľadali všeliaké brigády aby mali na vreckové.
Lebo študenti by sa venovali štúdiu a nie iným aktivitám.
Lebo by boli kvalitní (kvalitnejší) odborníci.
Lebo by existovali pôžičky, ktoré by neskôr splácali...trebárs aj 20 rokov.
Lebo až potom by mohli pýtať tie (nekresťanské) honoráre za vykonanú prácu.
Lebo po skončení štúdia nech páli niekde do teplej...na druhý koniec sveta.

Lebo viem...na dvoch vysokých školách som pôsobil....a s týmto názorom súhlasili dokonca aj študenti.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

buchač
Dáša_
Najväčší problém sú mladí, ktorí vychádzajú ako 25 roční zo škol bez akéhokoľvek návyku pracovať. S jedinou predstavou minimálne 1000€ mzdy na začiatok.
...a teraz si mi trochu nahrala...

Zasa sa vrátim k tomu môjmu názoru....Za vysokoškolské štúdium by sa malo platiť !!!

Lebo rodičia by prinútili svoje deti kvalitne študovať.
Lebo študenti by si hľadali všeliaké brigády aby mali na vreckové.
Lebo študenti by sa venovali štúdiu a nie iným aktivitám.
Lebo by boli kvalitní (kvalitnejší) odborníci.
Lebo by existovali pôžičky, ktoré by neskôr splácali...trebárs aj 20 rokov.
Lebo až potom by mohli pýtať tie (nekresťanské) honoráre za vykonanú prácu.
Lebo po skončení štúdia nech páli niekde do teplej...na druhý koniec sveta.

Lebo viem...na dvoch vysokých školách som pôsobil....a s týmto názorom súhlasili dokonca aj študenti.
Povedzme si otvorene, u nás sa narobili vysoké školy z dvoch dôvodov. Tým, že sa posunul príchod na trh práce nie v 18 ale niekedy v 24 rokoch, tak sa zmenili štatistiky nezamestnaných. A na vysokých školách sa vyrobilo kopec dobre platených miest.... Mladí ľudia začínajú pracovať oveľa neskôr. Preto sa ani niet čo čudovať, že do dôchodku pôjdeme oveľa neskôr.
Problém ale je, že v 25 sa niektoré pracovné návyky už ťažko získavajú. Aj keď to nie je nemožné.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Buchač, to, čo píšeš sa nikdy nestane, lebo najskôr by bolo z môjho pohľadu potreba zrušiť všetky diaľkové VŠ a nechať iba denné. Už zo samej podstaty nie je možné sa technicky naučiť v 50-ke za víkend to, čo "mladý" 19 ročný mozog pri dennom štúdiu za 5 dní. Dobre povedzme že ten 50-tnik je veľmi inteligentný, presne ako ten 19-ročný...
Ďalšia vec je, zaviesť vôbec možnosť do nejakého priemeru sa na tú VŠ prihlásiť.
Poznám osobu, ktorá bola na SOUs so štvorkami, ale po dorobení maturity skončila VŠ s úsmevom na tvári, a neverím, že by od večera do rána jej narástol mozog.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Nandrolon
Ďalšia vec je, zaviesť vôbec možnosť do nejakého priemeru sa na tú VŠ prihlásiť.
Poznám osobu, ktorá bola na SOUs so štvorkami, ale po dorobení maturity skončila VŠ s úsmevom na tvári, a neverím, že by od večera do rána jej narástol mozog.
No vieš, ja takú osobu poznám, stredná s veľkými problémami, ale výška úplne v pohode. V živote som videla len asi dvoch alebo troch podobne inteligentných ľudí. Stredná ho nebavila, nesadli vyučujúci, aj keď to bolo v odbore. Výška sadla na 100%. Takže ten priemer nemusí vždy hovoriť o všetkom. Naviac, v 14 mnoho mladých ani len netuší, čo ich bude v živote baviť, niektorým je to už o 4 roky jasnejšie. Niektorým to nie je jasné elý život Takže priemer nemusí fakt znamenať všetko. Každopádne, tým, že školy bojujú o žiakov, uroveň v mnohých oboroh klesá. Ale rozhodne sú aj výnimky.
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
ono, inak sa na minimálnu mzdu pozerá ten, čo príde ráno do práce a začne/nezačne pracovať.
A inak ten, čo musí tú prácu pre svojich zamestnancov zohnať a zabezpečiť aj iné veci - stravu, dovolenku, povinnú zdravotnú službu, požiarnikov, životné prostredie....
Inak sa na takúto mzdu pozerá ten, čo sa musí starať o rodinu a inak ten, o ktorého sa starajú rodičia.

Ano, pre ukrajincov je zaujímavá aj naša minimálne mzda. Tak ako pre našich je zaujímavá minimálne mzda za našimi západnými hranicami. Aj tam sú práce, ktoré by domáci nerobili. Bola som tento rok v Amsterdame, večer, keď sa zavreli posledné obchody, do ulíc sa vyrojili zametači. Neviem, či to bola náhoda, ale všetci boli čierni. Zrejme domáci by už takúto podradnú prácu nerobili. Niečo podobné sa už deje aj u nás, ani naši ľudia už nechcú robiť takúto prácu, musia prísť cudzinci.... A pritom tých ulíc na zametanie je habadej. Ale to sa radšej nakúpia drahé zametacie stroje...

mmch, to je tak aj s lekármi. Naši odchádzajú na lepšie platené miesta do čiech, ku nám prichádzajú ukrajinci. Českí lekári idú do nemecka. nemeckí lekári odchádzajú do Ameriky. Americkí lekári prídu ako Lekári bez hraníc do azie, tí na ukrajinu a koliesko sa uzavrie

Najväčší problém sú mladí, ktorí vychádzajú ako 25 roční zo škol bez akéhokoľvek návyku pracovať. S jedinou predstavou minimálne 1000€ mzdy na začiatok.
Furt ked mam prilezitost, takt sa rozpravam s nasimi smetiarmi, Ani jeden nie je cierny a zarabaju vraj ako mali bohovia. Ale to viem len z pocutia. Jedna sa ale o mensie mesto, kde mozno tolko vela ciernych, ci inych farebnych ludi nie je.
K tym detom. Za to ze deti vychadzaju zo skol bez pracovnych navykov a s nerealnymi predstavami nemoze podla mna vysoka skola, ale jednoznacne rodicia.
Naposledy upravil taiko : 05.11.15 at 08:47
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Buchač, to, čo píšeš sa nikdy nestane, lebo najskôr by bolo z môjho pohľadu potreba zrušiť všetky diaľkové VŠ a nechať iba denné. Už zo samej podstaty nie je možné sa technicky naučiť v 50-ke za víkend to, čo "mladý" 19 ročný mozog pri dennom štúdiu za 5 dní. Dobre povedzme že ten 50-tnik je veľmi inteligentný, presne ako ten 19-ročný...
Ďalšia vec je, zaviesť vôbec možnosť do nejakého priemeru sa na tú VŠ prihlásiť.
Poznám osobu, ktorá bola na SOUs so štvorkami, ale po dorobení maturity skončila VŠ s úsmevom na tvári, a neverím, že by od večera do rána jej narástol mozog.
Mas vysoku skolu? Lebo podla mna nevies o com hovoris.
1. Dialkove studium, ak je kvalitne, ma tu vyhodu, ze nepotrebujes cvicenia, lebo ich mozno robis kazdy den v robote. Okrem toho dialkovo studuju aj ludia, ktori maju 25-28 rokov.
2. Na SOU sa clovek ocitol mnohokrat kvoli tomu, ze je lenivy a nie hlupy. Priemer na VS netreba, vsak tam skusky preveria, co je v kazdom studentovi.

Samozrejme teraz nevravim o protekcnych studentoch, ktori studuju, lebo ocko, lebo mamka
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Dáša, všetkým sa vyhovieť nedá, ale určite ten priemer by priniesol z pohľadu relevantnosti štúdia na VŠ viac pozitív ako negatív. Je to ako keby si napísala že zrušme súdy, lebo čo ak odsúdia nevinného, čo sa určite niekedy stalo a stane...
Mimochodom tá SOUs vtedy nebola ešte stredná, ale klasické učilište bez maturity. To len teraz už všetky učilištia sú SOŠ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať