Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
enzo
Ja však pracujem v TPP pre inú spoločnosť a hľadám skôr možnosti ako zarobiť a mať pritom minimálne náklady. V tomto prípade by veta č.2 mohla platiť? Ďakujem
Áno, potom 2.veta platí úplne. Stačí ti dať si minimálnu odmenu ako konateľ, tvoj profit bude čistý zisk s.r.o., ktorý ako jediný spoločník už samozrejme nezdaňuješ.
0 0
enzo enzo

enzo je offline (nepripojený) enzo

Tak to je super - vďaka za všetky rady
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
enzo
Tak to je super - vďaka za všetky rady
Nie je začo.
0 0
Žofa Žofa

Žofa je offline (nepripojený) Žofa

Ajobs,
vďaka za lopatistický výklad
Žofa
0 0
lydula lydula

lydula je offline (nepripojený) lydula

Ja by som sa tiez chcela pridat k teme odmenovanie spolocnikov - konatelov. Dozvedela som sa z vasich prispevkov, ze ak ma konatel uzavretu mandatnu zmluvu s nulovou odmenou, tak neodvadza odvody. Mna by vsak zaujimal nasledovny pripad: Tiez sa jedna o s.r.o. iba s 2 spolocnikmi, obaja su aj konatelia, obaja budu mat uzavrety prac. pomer so spolocnostou a v ziadnej inej spolocnosti nepracuju. Co je vyhodnejsie, co sa nakladov tyka?
1) obaja budu mat minimalnu mzdu + nejaku odmenu za vykon funkcie /ide totiz o to, ze minimalne mzda je velmi maly prijem, ked ziaden iny mat nebudu/
2) vyssia mzda a nulova odmena konatelovi
Ktory z uvedenych pripadov je pre spolocnost menej nakladovy? Dakujem pekne za radu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lydula
Ja by som sa tiez chcela pridat k teme odmenovanie spolocnikov - konatelov. Dozvedela som sa z vasich prispevkov, ze ak ma konatel uzavretu mandatnu zmluvu s nulovou odmenou, tak neodvadza odvody. Mna by vsak zaujimal nasledovny pripad: Tiez sa jedna o s.r.o. iba s 2 spolocnikmi, obaja su aj konatelia, obaja budu mat uzavrety prac. pomer so spolocnostou a v ziadnej inej spolocnosti nepracuju. Co je vyhodnejsie, co sa nakladov tyka?
1) obaja budu mat minimalnu mzdu + nejaku odmenu za vykon funkcie /ide totiz o to, ze minimalne mzda je velmi maly prijem, ked ziaden iny mat nebudu/
2) vyssia mzda a nulova odmena konatelovi
Ktory z uvedenych pripadov je pre spolocnost menej nakladovy? Dakujem pekne za radu.
1. spôsob je menej nákladový (či aj najvýhodnješí, to nechávam na konateľoch, s akou sumou odmeny sa uspokoja ). V 1. prípade sa totiž z odmeny konateľa platí iba ZP, do SP sa neplatí, pričom kompletné odvody sú iba z minimálnej mzdy.
0 0
lydula lydula

lydula je offline (nepripojený) lydula

ajobs
1. spôsob je menej nákladový (či aj najvýhodnješí, to nechávam na konateľoch, s akou sumou odmeny sa uspokoja ). V 1. prípade sa totiž z odmeny konateľa platí iba ZP, do SP sa neplatí, pričom kompletné odvody sú iba z minimálnej mzdy.
Dakujem pekne za radu
0 0
Jela Cizmarikova Jela Cizmarikova
účtovník-ekonom
Preto sa to neoplati,lebo ten výpočet je teraz... aký bude o 20 rokov ( v porovnaní s tým čo bolo 1986 ?!)ako bude vplývať zmena meny na toto?
Samozrejme,že v systéme sa oplatí byť už len z dôvodu poistenia ako takého,hlavne invalidná zložka a v neposlednom rade rozloženie poistiek ako takých.
Ahoj
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jela Cizmarikova
Preto sa to neoplati,lebo ten výpočet je teraz... aký bude o 20 rokov ( v porovnaní s tým čo bolo 1986 ?!)ako bude vplývať zmena meny na toto?
Samozrejme,že v systéme sa oplatí byť už len z dôvodu poistenia ako takého,hlavne invalidná zložka a v neposlednom rade rozloženie poistiek ako takých.
Ahoj
Nerozumiem, aký výpočet tu spomínaš ? Odvody, dôchodky, či čo ???
0 0
Mats Mats

Mats je offline (nepripojený) Mats

Rovnako zakladám sám svoju prvú s.r.o., keďže chcem minimalizovať náklady na jej založenie, takže ďakujem všetkým podnetným radám. Mal by som však dve otázky do diskusie a budem potešený a vďačný ak sa mi na ne dostanú odpovede:
1)
,,Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o." našiel som v príspevku od ajobs a chcem sa opýtať, že ak je telefón, auto (prenajaté nájomnou zmluvou) a iné veci písané na s.r.o., ale príjem je ďaleko nižší, aspoň prvý rok, nemám nárok dávať do nákladov tieto náklady v plnej výške?
2)
Ak je konateľ v PP vo vlastnej s.r.o. a odvádza do SP a je jediným zamestnancom, musí byť s.r.o. registrovaná ako zamestnávateľ v SP?

Ďakujem za odpoveď
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Mats]Rovnako zakladám sám svoju prvú s.r.o., keďže chcem minimalizovať náklady na jej založenie, takže ďakujem všetkým podnetným radám. Mal by som však dve otázky do diskusie a budem potešený a vďačný ak sa mi na ne dostanú odpovede:
1)
,,Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o." našiel som v príspevku od ajobs a chcem sa opýtať, že ak je telefón, auto (prenajaté nájomnou zmluvou) a iné veci písané na s.r.o., ale príjem je ďaleko nižší, aspoň prvý rok, nemám nárok dávať do nákladov tieto náklady v plnej výške? Najmä v prvom roku podnikania je strata prirodzené a žiaľ často aj reálna. Sú prvotné náklady, kým sa firma uvedie na trhu ... Nepreháňal by som to, ale režijné výdavky môžu byť kľudne vyššie ako sú (zatiaľ) dosahované príjmy. Ide o to, vedieť si to aj zdôvodniť. Veď často vynakladám teraz výdavky a jednorázovo, ktoré sa týkajú mojich budúcich príjmov a možno aj viac ročných období.
2)
Ak je konateľ v PP vo vlastnej s.r.o. a odvádza do SP a je jediným zamestnancom, musí byť s.r.o. registrovaná ako zamestnávateľ v SP? Firma sa stáva zamestnávateľom zamestnaním prvého zamestnanca, či uzatvorením prvej DVP. Treba sa zaregistrovať (DÚ, prísl. zdravotka, Soc.), pokiaľ sa tak už nestalo. Keď, ako píšeš, "firma odvádza do SP", tak ste museli (mali)zamestnanca prihlísiť registračným listom FO a hneď aj firmu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Mats
Rovnako zakladám sám svoju prvú s.r.o., keďže chcem minimalizovať náklady na jej založenie, takže ďakujem všetkým podnetným radám. Mal by som však dve otázky do diskusie a budem potešený a vďačný ak sa mi na ne dostanú odpovede:
1)
,,Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o." našiel som v príspevku od ajobs a chcem sa opýtať, že ak je telefón, auto (prenajaté nájomnou zmluvou) a iné veci písané na s.r.o., ale príjem je ďaleko nižší, aspoň prvý rok, nemám nárok dávať do nákladov tieto náklady v plnej výške?
2)
Ak je konateľ v PP vo vlastnej s.r.o. a odvádza do SP a je jediným zamestnancom, musí byť s.r.o. registrovaná ako zamestnávateľ v SP?

Ďakujem za odpoveď
1. Náklady budeš účtovať v skutočnej výške.
2. Sro musí byť registrovaný v SP ako zamestnávateľ, keď má zamestnancov. Nie je podstatné či ide o radového zamestnanca, alebo o konateľa.
0 0
raikkonenka raikkonenka

raikkonenka je offline (nepripojený) raikkonenka

Miroslava Matušáková
Potrebujem poradiť: Môj manžel je živnostník. V podstate sa mu dosť darí a teraz mu hrozí, že sa bude musieť registrovať ako platiteľ dane z pridanej hodnoty. Pre neho je to ale nevýhodné, na vstupe by toho veľa nemal, takže všetko by musel odvádzať štátu... rozmýšľa, že by založil s. r. o. a rozdelil tak príjmy... (a teda aj obrat, ktorý "je zodpovedný" za povinnosť registrovať sa pre DPH). V s. r. o. by fungoval ako konateľ bez odmeny, živnosť by si nechal, odvody by mal zo živnosti (šetriť nechce-človek nikdy nevie, čo sa môže stať...). Administratívne mu však pribudne viac práce. Je lepšie takéto riešenie? Po čase, ak by sa mu aj naďalej darilo, tak by sa rozhodol jednu z foriem (buď FO alebo PO registrovať pre dph a keď by sa oplatilo, fakturoval by s DPH a keď nie, tak bez DPH). Stojí to za tú námahu a behačky po úradoch?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

aikkonenka ....
. Stojí to za tú námahu a behačky po úradoch?....
Rozhodnutie je vždy individuálne. Závisí od viacerých vecí. Oplatí sa mu to najmä vtedy, ak:
- má väčší podiel nákladov s DPH ako je podiel jeho vlastnej práce na výslednej fakturácii
- štruktúra odberateľov (ak fakturuje najmä plátcom DPH)
- možno ak vie niečo z vyfakturovanej DPH "usporiť" odpočtom DPH
0 0
osireion osireion

osireion je offline (nepripojený) osireion

ajobs
2. veta neplatí celkom. Ak by si bol ako konateľ s nulovým príjmom, a ani inde by si žiaden príjem nemal, musel by si si ako dobrovoľne nezamestnaný človek platiť 634 Sk mesačne. Preto je lepšie mať aspoň nejakú odmenu ako konateľ, zaplatíš vždy menej ( napr. z 1000 Sk mesačne ide na ZP iba 140 Sk ).
A co ak som zatial stale denny student? Dam si odmenu 0SK, ZP mi plati stat a ja si uz len zdanim a rozdelim zisk bez dalsich odvodov?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Áno - ako študent denného štúdia nemusíš platiť odvody do fondov.
0 0
osireion osireion

osireion je offline (nepripojený) osireion

Fajn. Dakujem. Hm a ak si dam tych 1000SK tak zaplatim len 140SK? Neexistuje nejaka minimalna platba ktoru treba poslat do ZP? Ja viem ze zijeme na Slovensku ale nejako sa mi nezda ze ak by som platil 140SK mal by som narok na plnu zdravotnu starostlivost ... alebo kocurkovo?
0 0
Mats Mats

Mats je offline (nepripojený) Mats

Ďakujem za odpoveď , zatial som len v príprave zakladania, ale už uvažujem o niektorých veciach dopredu. Keď budem mať výpis z OR, rád sa podelím o skúsenosti a postup.
0 0
raikkonenka raikkonenka

raikkonenka je offline (nepripojený) raikkonenka

Miroslava Matušáková
STRELEC: v podstate sa jedna o to, ze ked zalozi tu s.r.o., tak sa vyhne registracii DPH. Registracia je pre neho momentalne absolutne nevyhodna. Kedze podnika v sluzbach, ma vela vlastnej "pridanej hodnoty", vstupy s DPH su takmer ziadne a ked tak minimalne. Takze problemy su aj z pohladu dani z prijmu... Takze sa pustime do zalozenia s.r.o., aj ked to bude viac roboty, peniaze sa ale "nekotia" a tento stat male a stredne podnikanie podporuje tak ako podporuje, takze nechapem, preco by niekto mal odvadzat viac penazi, pokial sa to da legalne obist. Aj tak to platenie dani neobideme uplne, kedze obaja vidime zmysel podnikania v tom, ze sa dosahuje zisk (v podstate je to aj ucelom podnikania - podla definicie) - aj na papieri - na danovom priznani, nielen "ciernotou"...
BTW. Som len zvedava, co spravime potom, ked sa bude darit tak, ze aj FO aj s.r.o. budu mat take obraty, kedy bude hrozit zase registracia DPH?
0 0
maminaeva maminaeva

maminaeva je offline (nepripojený) maminaeva

Neviem o čom je táto celá téma. Ak niekto rozmýšla v mantineloch ako ušetriť 1000Sk mesačne na poistnom a kvôli tomu je ochotný založiť aj s.r.o, ale vôbec si nezráta iné náklady a hlavne status s.r.o a živnosti, proste tomu nerozumiem. Mať za hlavný cieľ podnikania nedať štátu ani korunu, pritom pracovať ako jediný spoločník a konateľ v s.r.o, ale tváriť sa, že tam nikto nerobí, pretože s.r.o bude bez jediného zamestnanca, a konateľ bude bez príjmu, no to je sila. Myslíte si, že na kontrolných úradoch sú úplní blbci? Hoci podnikám od r. 90 a mám aj s r. o, takto som nikdy nerozmýšľala. Každý sa snaží minimalizovať náklady, ale takto určite nie. A stavím sa, že všetci títo "chytráci" čakajú od štátu bezplatné školstvo a zdravotníctvo. Ospravedlňujem sa, ak som niekoho svojím tónom urazila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať