Zavrieť

Porady

Zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov

Chcela by som poprosiť o radu. Kúpili sme byt v starej 4-bytovke. Je tu síce založené SVB ale úplne nefunkčné. Nemajú založený účet takže ani neplatia FO a služby spojené s prevádzkou bytovky. Nesvieti sa v spoločných priestoroch ani v pivniciach. Kúrenie si riešia cez elektriku a tu si mesačne platí každý sám. Na studenú vodu chodí "predsedovi" faktúra ktorú rozratávajú podľa vodomerov na jednotlivé byty a tá sa zaplatí naraz po vyzbieraní peňazí. Treba s tým niečo robiť a kedže v tých troch bytoch bývajú starší ľudia budeme s tým musieť robiť niečo my ale neviem sa pohnúť, neviem ako začať. Teda v prvom rade by bolo zmeniť predsedu atď... Poradťe mi ak viete ako na to. Ďakujem.
Naposledy upravil Gastanko : 03.10.05 at 16:15
Usporiadat
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Pred pár dňami som konečne dosiahol prijatie dodatku k zmluve o našom SVB, ktorým som dosiahol prispôsobenie zmluvy zákonu č. 182/1993 Z.z. a našim aktuálnym potrebám. Vychádzal som zo zákona, odporúčaní ZSVB a rád predsedov, ktorí už mali za sebou zosúlaďovanie zmlúv so zákonom. Mám ho už zaregistrovaný na KrÚ v Nitre, takže by mal byť v poriadku. Ak niekto pracuje na úprave svojej zmluvy, rád poradím
0 0
Palma Palma

Palma je offline (nepripojený) Palma

Chcem poprosiť o urýchlené poslanie zmeny zmluvy o SVB - teda, ak je to možné. Veľmi mi to pomôže. Ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Najprv si ju musíš upraviť, ak máš už zmluvu musíš urobiť dodatok príslušného poradového čísla. Objednávajú si ju SVB aj u právnikov, resp. u iných ľudí, ktorí sú za to honorovaní. Zmluvu, resp. dodatok si musíš upraviť podľa Vašich potrieb a reality. Vzor bol prilepený v téme tiež založenej konkrétne ohľadom zmluvy SVB. Popozeraj, ak tam ten vzor nie je ozvi sa prilepím ak ho mám ešte raz. Ja som si vzor stiahla z internetu a prispôsobovala a menila podľa skutkovej podstaty SVB. Namordovala som sa až až, kým to bolo všetko prispôsobené novému zákonu. Moja Ti bude na 2 veci, ale isto Ti ju neschvália, nakoľko je robená pre náš dom. Neuvádzaj mená, predídeš dodatkom. Rozdelenie SVB je možné len pri viacerých pop. číslach, vchodoch atď. Jednoducho sa tomu musíš povenovať. Trpezlivo a spolupráca s KÚ je veľmi dôležitá. V konečnom dôsledku v našej zmluve sú uvedené údaje, ktoré sa nesmú zverejňovať.
Kombinácia účtovník právnik je tá správna orechová. Ja nie som právnik ale ušetrila som SVB peniaze. Tak si to určite všetci "vážia" a morálne ocenia. Budem vďačná ak aspoň "morálne". U právnika vraj stojí 5000,-.
Predpokladám že to chceš ako člen rady SVB a nie ako právnik.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ak ti môžem doporučiť choď aj tam, kde ti to budú evidovať a spýtaj sa čo tam chcú aj oni, a akú predstavu o tom majú čo tam musí byť. Urob si husté poznámky, ale snaž sa baviť len s tým, čo ti to bude brať a potvrdzovať.
Lebo čo osoba to iný nápad. Mne sa to totiž stalo bol som tam urobil som to podľa jednej baby, brala mi to iná, musel som to meniť, potom mi to brala tá pôvodná a znovu som to mal meniť, našťastie som tú pôvodnú nezahodil a bola dobrá.

Dozvedel som sa, že tá druhá tomu tak nerozumie aj keď to bola šéfka tej prvej.
0 0
Palma Palma

Palma je offline (nepripojený) Palma

Ďakujem za obidve odpovede. Vzor v téme k zmluve o SVB sa mi síce nepodarilo nájsť , ale to vôbec nevadí. Nepýtal som ho ako právnik a zásadne nekonám v štýle "Ja by som všeličo dokázal, len keby mi to niekto ukázal..." Zosúladenie zmluvy s pôvodnou zmluvou o SVB v zmysle novely bytového zákona z r. 2004 sa ma totiž priamo netýka. Nie som ani predseda, ani člen rady - len ako zaneprázdnený vlastník bytu v dome, v ktorom podľa všetkého ešte stále platí, že dnes znamená predvčerom , som sa chcel bez nároku na akúkoľvek odmenu, či morálne alebo orálne ocenenie dozvedieť, ako vyriešili túto otázku iné SVB v súvislosti s tým, že orgány toho nášho predkladajú zhromaždeniu zmenu zmluvy o SVB na schválenie až teraz, aj to so závažnými nedostatkami a bez poskytnutia časového priestoru na pripomienkovanie.
Naposledy upravil Palma : 15.09.06 at 01:35
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Aj o tomto začni na zhromaždení a predseda isto vysvetlí. Záleží koho máte správcu? V prvom rade je to jeho záležitosť. Zmluvy, resp. dodatky ako som už písala sú špecifické. Nie paušálne rovnaké. Každá zmena sa rieši dodatkom. Zapožičia Ti ju isto predseda. Prečítaj, pripomienkuj. Aj na jedno aj na druhé máš nárok. Ale keď je to tak, bol príspevok formulovaný, že zmluvu potrebuješ urobiť a nie že potrebuješ vedieť čo je v nej. Takže nikto nemá dodatky totožné, nakoľko sú špecifiká v rámci SVB-čiek. Konkrétna pre to Vaše SVB je u Vášho predsedu. Ak sa Ti zdá, že to bolo urobené neskoro, u nás som ju robila tiež ja až keď som začala robiť aj správu. Ten je hlavne na upozorňovanie a sledovanie zákonov a legislatívnych zmien. Predseda je štatutár. Ani možno nevie aký je postup pri schvaľovaní, keď ho to správca nenavedie. Predsedovia majú svoju pracovnú pozíciu väčšinou veľmi vzdialenú postu predsedu SVB. Poväčšinou sú členovia SVB radi keď to vôbec niekto zoberie na seba. Ak chceš vedieť presne povinnosti predsedu, správcu preštuduj si zákon. Celý aj so zmenami. Je tu tiež niekoľkokrát prilepený.
0 0
jarkamic jarkamic

jarkamic je offline (nepripojený) jarkamic

Chcela by som poprosit o radu. V doterajšej zmluve o spoločenstve bolo uvedené , že k zmluve pristupujú vlastníci , ktorí získyjú byt kúpnou zmluvou, darovacou zmluvou, a tiež dedením a vyhlásia , že pristupujú k zmluve o spoločenstve. Keď som sa pýtala na obvodnom úrade, či to má byť alebo nie, že je na našom uvážení. Má niekto skúsenosti s tým, že sa niekde takéto vyhlásenie o pristúpení k zmluve v prípade dediča požadovalo?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Nieje pravda, že je to na uvaženi niekoho. Je to zo zákona...182/1993 a akekolvek nadobudnutie bytu vyžaduje od noveho vlastníka pristupiť k zmluve o výkone spravy. A samozrejme ak si spoločenstvo odsuhlasilo svoj vznik 2/3inovou väčšinou, každý ďalši vlastnik sa musi prisposobiť aj zmluve o spoločenstve.
0 0
jarkamic jarkamic

jarkamic je offline (nepripojený) jarkamic

Súhlasím ,že vlastník pristupuje k zmluve, ale či je potrebné , aby vlastník , ktorý zdedil byt, podpísal napr. predsedovi spoločenstva písomné vyhlásenie, že pristupuje k zmluve.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja by som to skôr rozdelila na dve veci. Ako hovoríš, zdedili ste byt, máte už rozhodnutie o dedičstve? Ak áno, tým, že ste ho zdedili, stávate sa vlastníkom bytu, čo musí byť potvrdené listom vlastníctva z katastra nehnuteľností. Ak si chcete byt ponechať, oznámite túto skutočnosť spoločenstvu a zo zákona musíte pristúpiť k zmluve o spoločenstve. Tento doklad, aspoň podľa mojich znalostí nie je potrebné nikde predkladať, ide len o to, že týmto podpisom podliehate zmluve o spoločenstve, ktorú ako nový vlastník bytu musíte dodržiavať. Tu by sme nemali hovoriť o dedičoch, ale o NOVOM VLASTNIKOVI BYTU. Ja som tiež byt zdedila, stala som sa vlastníčkou a náš bývalý správca to akceptoval až vtedy, keď som predložila rozhodntie o dedičstve a neskôr list vlastníctva. My sme minulý rok mali v spoločenstve podobnú situáciu. Jeden z vlastníkov bytu zomrel, mal dedičov, ale pri dedičskom konaní sa zistilo, že byt pred smrťou stihol predať. nemohli sme dať podpísať pristúpenie k zmluve o spoločenstve bez toho, kým mi nepredložil nový vlastník bytu list vlastníctva. Bolo by sa stalo to, že pristúpenie k zmluve mi podpíšu dedičia a nakoniec by ani neboli vlastníkmi. Preto odporúčam tento úkon urobiť až na základe predloženia LV, vo vašom prípade stačí rozhodnutie o dedičstve, z toho sa dá vyčítať, kto je novým vlastníkom bytu. Vybavenie LV býva zdĺhavejšie. Z toho, čo som v tvojom príspevku čitala to vyzerá tak, že predseda nalieha podpísať pristúpenie k zmluve. Chápem jeho postoj, ide hlavne o platenie bytu, ale ak nemáte minimálne rozhodnutie o dedičstve, neviem, na základe čoho chce túto zmluvu s vami podpísať. Kto je novým vlastníkom bytu musí byť jasne preukázateľné a len na základe toho môže pristúpiť k zmluve o spoločenstve.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

jarkamic
Súhlasím ,že vlastník pristupuje k zmluve, ale či je potrebné , aby vlastník , ktorý zdedil byt, podpísal napr. predsedovi spoločenstva písomné vyhlásenie, že pristupuje k zmluve.

Všetci vlastníci to musia podpísať. Môžu to zdediť aj dvaja napríklad. Tak musia podpísať obaja.
Ten čo to mal podpísané už zomrel a nie je tedy vlastník.
0 0
jarkamic jarkamic

jarkamic je offline (nepripojený) jarkamic

Pôvodnú žiadosť o pomoc som asi formulovala nedostatočne. Predsedom spoločenstva som ja a z toho dôvodu sa zaujímam o to, čo mám od vlastníkov bytov vyžadovať. Je mi jasné , že vlastníkom bytu sa stáva dedič až vydaním dedičského rozhodnutia a zapísaním na list vlastníctva. Ide o to, či mám vyžadovať od týchto nových vlastníkov písomné vyhlásenie, že pristupujú k zmluve o spoločenstve. Naša zmluva uvádza , že k zmluve pristupujú vlastníci , ktorí nadobudli byt kúpou ,darovaním - tí majú v darovacích zmluvách, kúpnopredajných zmluvách uvedené , že pristupujú k zmluve o spoločenstve. Ďalej k zmluve o spoločenstve pristupujú aj tí, ktorí byt zdedili. Ale v rozhodnutí o dedičstve / osvedčení / nie je uvedené , že dedičia pristupujú k zmluve o spoločenstve. Z toho dôvodu ma zaujímalo, či dávajú predsedovia spoločenstiev podpisovať týmto novým vlastníkom nejakú formu vyhlásenia o pristúpení k zmluve.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Všeobecne v zmysle zákona o SVB k zmluve pristupuje automaticky nový vlastník bytu. Nie je potrebné osobitné vyhlásenie. Ako SVB sú zapísaní všetci /pôvodní/ vlastníci bytových a nebytových priestorov a každý nový majiteľ automaticky, v znení zákona pristupuje k zmluve. Nie je rozhodujúce či byt nadobudol zdedením, odkúpením,...
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Súhlasím s Elenkou, ale my dávame aj také tlačivo, pristúpenie k zmluve o spoločenstve, ktoré založím k spisom konkrétneho bytu. Istota je istota. Niekde v darovacích alebo iných zmluvách to môže aj nemusí byť. Zákon hovorí síce jasne, ale takto je to poistené dvakrát. Nikdy nevieš, do akého sporu a s kým sa dostaneš. Takto máš prehlásenie po ruke a keby čosi, len ho vytiahneš a nemusíš zháňať nič iné. Ale aj toto je už na konkrétnom spoločenstve, ako si vedie agendu.
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Ahojte,
chcem sa spytat ci niekto z Vas nema tuto publikaciu http://www.dashofer.sk/?product=IMOB
Potrebujem z toho navrh zmluvy o spolocenstve vlastnikov.
Pripadne nemusi byt odtial, ale aby bola aktualna.

Nasiel som jednu na webe ale ta mala ako clena SVB este
funkciu REVIZOR. To je podla mna uz neaktualne.

Dakujem Roman
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Niekde som to tu videl treba si to popozerať všetko
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Prehladal som toho velmi vela ale nikde konkretna zmluva nevisi.
Takze mam uz "iba" tri moznosti.
1 pravnik
2 Zsvb
3 objednavka

Idem do trojky

Dik za snahu.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Ahoj Roman, dostal si moju správu?
Robil som dodatok k zmluve o SVB, môžme hodiť reč. Nechcem uverejňovať celý text zmluvy na internete. Email Ti posielam.

Peter
0 0
tarosk tarosk

tarosk je offline (nepripojený) tarosk

Ahojte, mohli by ste ten vzor zmluvy prilepit sme do fora? Ak nie prosim poslite mi ho aspon sukromne.

Taro
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

tarosk
Ahojte, mohli by ste ten vzor zmluvy prilepit sme do fora? Ak nie prosim poslite mi ho aspon sukromne.

Taro
Aj ja by som bola veľmi povďačná za ten vzor zmluvy. Vrelá vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať