Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ermon
či som ja len krepá..............
Asi tam nestačí len opraviť len že naposledy pracovala 1.12.2006, že?

vďaka ajobs, si môj záchranca, odteraz ťa volám Sir Rytier Ajobs....
Ďakujem za kompliment, vieš, že vždy rád pomôžem.
Napíš tam, že naposledy pracovala 1.12.2006, ale musíš zmeniť aj VZ za december 2006 v tlačive SP v prílohe.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Vďaka Vám, šľachetný rytier...
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

somij
Správne.

1., 2. v podstate áno, ak VZ z povinného poistenia bude minimálna mzda.
3 neovplyvní
4 veľmi malé - napr. prerušenie živnosti, alebo získanie 270 dní poistenia zo zamestnania a potom vhodnou kombináciou rozhodných období.
5 Ak predpokladáme, že matka nezomrie a je zdravá (spôsobilá sa starať o dieťa), tak prvých 14 týždňov od vzniku nároku na materské a zároveň najmenej 6 týždňov po pôrode má nárok na materské iba matka. Potom po dohode, môže materské poberať aj otec.
Velmi pekne Vam dakujem. Som rada, ze som to spravne pochopila (az na toho manzela )
Stale ma vsak mataju prispevky, ktore som nasla na fore (boli aj od pana Mihala), v ktorych pisu, ze na materske ma narok zena, ktora nema prijem.
Plati to len u zamestnancov, alebo ako? Lebo ja ten prijem budem mat, kedze prevadzku pocas materskej nezavriem a budu tam pracovat moji zamestnanci...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

marianelka
Velmi pekne Vam dakujem. Som rada, ze som to spravne pochopila (az na toho manzela )
Stale ma vsak mataju prispevky, ktore som nasla na fore (boli aj od pana Mihala), v ktorych pisu, ze na materske ma narok zena, ktora nema prijem.
Plati to len u zamestnancov, alebo ako? Lebo ja ten prijem budem mat, kedze prevadzku pocas materskej nezavriem a budu tam pracovat moji zamestnanci...
Platí to len u zamestnancov, pozri ZSP_§30 a ZSP_§31.
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

somij
Platí to len u zamestnancov, pozri ZSP_§30 a ZSP_§31.
Dakujem!!! Presne toto som potrebovala vediet Ste jednotka!
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

v § 54 je uvedené, že rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku v ktorom vznikol nárok na materské. To znamená že keď mám termín pôrodu v roku 2007 rozhodujúci bude príjem v roku 2006? zvýšenie platu v roku 2007 nebude mať žiadny dopad na materské?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zvýšenie platu nepomôže. Musel by sa pracovný pomer ukončiť a začať nový s vyšším platom, potom RO bude od vzniku PP.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

§ 55<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky<o:p></o:p>


Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<o:p></o:p>



t.j. na výplatnej páske mám uvedený vymeriavací základ pre nemocenské poistenie za mesiac t.j. zrátam ich za 1-12/2006 a podelím počtom dní 365 alebo iba pracovných dní?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

daniek
§ 55fficeffice" /><O:p></O:p>


Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky<O:p></O:p>




Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<O:p></O:p>



t.j. na výplatnej páske mám uvedený vymeriavací základ pre nemocenské poistenie za mesiac t.j. zrátam ich za 1-12/2006 a podelím počtom dní 365 alebo iba pracovných dní?
Delíš počtom kalendárnych dní.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

a keby som v roku 2007 prerušila pracovný pomer napr. jeden deň neplateného voľna aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet príspevku?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

daniek
a keby som v roku 2007 prerušila pracovný pomer napr. jeden deň neplateného voľna aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet príspevku?
Úplne rovnaké, rok 2006.
Musela by si ukončiť PP a následné uzatvoriť nový aby ti vzniklo nové rozhodnujúce obdobie. Dňom neplateného voľna sa rozhodujúce obdobie nemení.
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

MOHOL BY PROSIM NIEKTO PORADIT I MNE??
SOM SZČO. už od roku 2002 , platím si odvody z minima celo toto obdobie, predpokladám že otehotniem v auguste 2007, takže prepokladaný termín pôrodu by bol cca máj 2008. ako dosiahnuť aspoň 15- tisícovú materskú???
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bisou
MOHOL BY PROSIM NIEKTO PORADIT I MNE??
SOM SZČO. už od roku 2002 , platím si odvody z minima celo toto obdobie, predpokladám že otehotniem v auguste 2007, takže prepokladaný termín pôrodu by bol cca máj 2008. ako dosiahnuť aspoň 15- tisícovú materskú???
Prihlásila by som sa na dobrovoľné nemocenské poistenie, platila z minima, aby bola splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Zvýšenie VZ pre dobrovoľné nemocenské poistenie potom treba riešiť na konci roka 2007 alebo pred nástupom na MD. Takže na to máš zatiaľ dosť času.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

a keby som popri tomto pracovnom pomere uzatvorila ešte jeden na chvíľu s maximálnym vymeriavacim základom.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

daniek
a keby som popri tomto pracovnom pomere uzatvorila ešte jeden na chvíľu s maximálnym vymeriavacim základom.
To by nepomohlo.
Pri súbehu zamestnaní by musela byť v obidvoch zamestnaniach splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
V tvojom prípade by bola splnená len v prvom zamestnaní a VZ by sa preto počítal len z toho zamestnania.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

bisou, tu je čo potrebuješ, viac asi netreba písať, len to že RO z DNP z max. VZ pre teba by bolo idealne koniec 12/2007. Takto by si mala max materské z DNP a materské ako SZČO teda z minima a to by bolo v r. 2008 spolu cca 19.000 ?:
http://www.porada.sk/t39229-povinne-...poistenie.html
Naposledy upravil Manual : 12.01.07 at 09:53
0 0
andywild andywild

andywild je offline (nepripojený) andywild

Dobry den, som zivnostnikom, pocas materskej by som nadalej chcela pracovat z domu, teda budem mat nadalej prijem zo zivnosti. Odvody na socialku a povinne zdravotne poistenie si platim aj nadalej sama?
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

andywild
Dobry den, som zivnostnikom, pocas materskej by som nadalej chcela pracovat z domu, teda budem mat nadalej prijem zo zivnosti. Odvody na socialku a povinne zdravotne poistenie si platim aj nadalej sama?
Počas materskej dovolenky, ktorá trvá od nástupu na MD 6-8 týždňov pred očakávaným pôrodom do 28 týždňa (pri 1 dieťati) nemôžte vykonávať zárobkovú činnosť aj poberať materské. Pracovať môžte až po nástupe na rodičovskú dovolenku, ak preukážete Soc.poisťovni že dieťa nenavštevuje štátne predškolské zariadenie (jasle, škôlka).
Odvody z príjmov SZČO potom samozrejme musíte odvádzať.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Martinella
Počas materskej dovolenky, ktorá trvá od nástupu na MD 6-8 týždňov pred očakávaným pôrodom do 28 týždňa (pri 1 dieťati) nemôžte vykonávať zárobkovú činnosť aj poberať materské. Pracovať môžte až po nástupe na rodičovskú dovolenku, ak preukážete Soc.poisťovni že dieťa nenavštevuje štátne predškolské zariadenie (jasle, škôlka).
Odvody z príjmov SZČO potom samozrejme musíte odvádzať.
SZČO nemá počas poberania materského zakázané vykonávať činosť SZČO. Viď ZSP_§31 a ZSP_§48.
Odvody na SP sa počas poberania materského neplatia. Do ZP sa preddavky neplatia, lae potom sa urobí ročné zúčtovanie podľa skutočného príjmu.
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Manual
bisou, tu je čo potrebuješ, viac asi netreba písať, len to že RO z DNP z max. VZ pre teba by bolo idealne koniec 12/2007. Takto by si mala max materské z DNP a materské ako SZČO teda z minima a to by bolo v r. 2008 spolu cca 19.000 ?:
http://www.porada.sk/t39229-povinne-...poistenie.html
Ale aby mohla mat cca 19.000 Sk materske, musela by zrusit (prerusit) zivnost v case, ked bude platit DNP z maxima, nie?
Ak to nespravi, kedze plati povinne z minima, dobrovolne by mohla len z rozdielu max-min... (to zn., ze materske by bolo cca 15tis...)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať