Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Bea Š.
Znovu sa vraciam k tejto téme. V júli čakám bábätko, som zamestnáná od r. 1999, od leta si platím aj DNP z minima. Akú najvýššiu materskú môžem dostať a čo mám urobiť ? Moje info : Mesiac pred ukončiť DNP s minimom a začať DNP s maximom, a čo so zamestnaním, má zmysel ukončiť PP a začať ten istý PP ale s max. vym. základom ?
Z toho čo píšeš, vypadá že do dňa pôrodu budeš mať za posledné 2 roky v každom poistení viac ako 270 dní. Ak je pôrod v júli/07 tak ešte teraz v 12/06 by som ukončil DNP z minima a znova sa prihlásiť na DNP napr. 27.12.06 z maxima. Potom už len na SP nahlásiť zmenu platby od 1.1.07 aby si platila z minima. Toto oznámenie na SP treba podať tiež do konca r.2006.
Čo sa týka zamestnania, nepíšeš aký máš plat. Ale oplatí sa to tak ako píšeš a musíš to spraviť do konca r. 2006. V obidvoch prípadoch budeš mať RO z obdobia konca roka a tým aj nárok na dve materské z max. VZ. To je cca 2x 14000
Pekný deň...
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Znovu sa vraciam k tejto téme. V júli čakám bábätko, som zamestnáná od r. 1999, od leta si platím aj DNP z minima. Akú najvýššiu materskú môžem dostať a čo mám urobiť ? Moje info : Mesiac pred ukončiť DNP s minimom a začať DNP s maximom, a čo so zamestnaním, má zmysel ukončiť PP a začať ten istý PP ale s max. vym. základom ?

Poradíte niekto ?
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Takže za DNP sa odhlásim z miniama ( Odhláška ) a prihlásim z maxima (prihláška ) ešte teraz 12/06. A platiť odvod z maxima budem len za december , alebo až do začiatku materskej ?
A PP môžem ukončiť tiež teraz v 12/06 a začať hneď na druhý deň s max. vym. základom a stačí keď len za 12/06 alebo tiež až do začiatku materskej ?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Bea Š.
Takže za DNP sa odhlásim z miniama ( Odhláška ) a prihlásim z maxima (prihláška ) ešte teraz 12/06. A platiť odvod z maxima budem len za december , alebo až do začiatku materskej ?
A PP môžem ukončiť tiež teraz v 12/06 a začať hneď na druhý deň s max. vym. základom a stačí keď len za 12/06 alebo tiež až do začiatku materskej ?
DNP = z maxima zaplatíš len alikôtnu časť napr. za 4 dni. Potom do SP napr. 28.12.06 musíš nahlásiť ZMENU platby z maxima na minimum tj z7600 Sk aby si už za 1/07 platila znova len 335 Sk 4,4% z 7600 a to budeš platiť do pôrodu.
A u PP to isté Ak budeš mať nový do PP napr. 18.12.06 so mzdou napr. 25911 tak odvod bude znova len z alikôtnej časti max.VZ. Potom treba od 1.1.07 spraviť úpravu mzdy na takú akú si malo doteraz.
Doplňam: v PP si treba vziať nepl. volno, aby platby z PP a DNP neboli súčasne. !!!
Naposledy upravil Manual : 14.12.06 at 09:04
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Už chápem a ďakujem za pomoc, idem to začať riešiť. Pekný deň
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Bea Š.
Takže za DNP sa odhlásim z miniama ( Odhláška ) a prihlásim z maxima (prihláška ) ešte teraz 12/06. A platiť odvod z maxima budem len za december , alebo až do začiatku materskej ?
A PP môžem ukončiť tiež teraz v 12/06 a začať hneď na druhý deň s max. vym. základom a stačí keď len za 12/06 alebo tiež až do začiatku materskej ?
Áno, DNP si odhlás z minima a znovu sa prihlás z maxima ešte do konca roka 2006 (z maxima zaplatíš napr. od 20.12.2006 - 31.12.2006) a k 1.1.2007 si na registračnom liste nahlás zmenu - zmena výšky VZ na minimum. V období od 20.12.2006 do 31.12.2006 bz si mala mať v zamestnaní neplatené voľno, abz si skutočne mohla to maximum na DNP platiť. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej z DNP (v prípade, ak splníš min. 270 dní poistenia) bude obdobie 20.12.2006 - 31.12.2006.

Z pracovného pomeru bude pre Teba rozhodujúcim obdobím rok 2006.
V prípade, ak by si aj to chcela ovplyvniť, niekedy v bubúcom roku ukonči súčasný PP a uzavri nový (napr. aj u toho istého zamestnávateĺa) s maximálnym vymeriavacim základom. Vtedy bude pre Teba rozhodujúcim obdobím obdobie od začiatku nového PP do nástupu na materskú.

Dúfam, že sa nemýlim. Čo na to ostatní?
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

A v novom PP v novom roku stačí len prvý mesiac s max. vym .základom alebo až do začiatku materskej ?
neplatené voľno sa niekde nahlasuje ?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Súhlasím, ale dve RO môže stihnúť ešte aj v 12/06.
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Bea Š.
A v novom PP v novom roku stačí len prvý mesiac s max. vym .základom alebo až do začiatku materskej ?
neplatené voľno sa niekde nahlasuje ?
Neplatené voľno nahlási zamestnávateľ v SP.
Čo sa týka PP s maximálnym vymeriavacim základom - materská z PP sa bude počítať z celého posledného PP, takže nestačí len 1 mesiac a potom znížiť. - ak to budeš riešiť v roku 2007.

Dobrý nápad je, ako to odporučil Manual - skúsiť to stihnúť ešte v roku 2006, potom to bude stačiť len na pár dní!
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

elims
Neplatené voľno nahlási zamestnávateľ v SP.
Čo sa týka PP s maximálnym vymeriavacim základom - materská z PP sa bude počítať z celého posledného PP, takže nestačí len 1 mesiac a potom znížiť. - ak to budeš riešiť v roku 2007.

Dobrý nápad je, ako to odporučil Manual - skúsiť to stihnúť ešte v roku 2006, potom to bude stačiť len na pár dní!
Táto téma sa týka aj mňa, lebo v roku 2007 nastupujem na materskú a môj príjem je tiež dosť malý. Z toho, čo som si prečítala, mi vyplýva asi toto:
K 30.11.2006 ukončím PP,
k 1.12.2006 ho uzavriem s tým istým zamestnávateľom, s tým, že mzdu za 12/2006 mi dá maximálnu akú môže a od 01/2007 môžem mať príjem opäť pôvodný (t.j. nižší).
Pochopila som to správne? Ak áno, je potrebné potom dávať do SP odhlášku a prihlášku?
ďakujem
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Dana K.
Táto téma sa týka aj mňa, lebo v roku 2007 nastupujem na materskú a môj príjem je tiež dosť malý. Z toho, čo som si prečítala, mi vyplýva asi toto:
K 30.11.2006 ukončím PP,
k 1.12.2006 ho uzavriem s tým istým zamestnávateľom, s tým, že mzdu za 12/2006 mi dá maximálnu akú môže a od 01/2007 môžem mať príjem opäť pôvodný (t.j. nižší).
Pochopila som to správne? Ak áno, je potrebné potom dávať do SP odhlášku a prihlášku?
ďakujem
Áno, k 30.11.2006 podá zamestnávaetľ odhlášku a k 1.12.2006 prihlášku. 1.1.2007 iba dohodou zmeníš výšku mzdy a podľa toho bube posielať výkazy. Ale pre Teba rozhdujúcim obdobím bude obdobie od 1.12.2006 do konca roka.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

elims
Áno, k 30.11.2006 podá zamestnávaetľ odhlášku a k 1.12.2006 prihlášku. 1.1.2007 iba dohodou zmeníš výšku mzdy a podľa toho bube posielať výkazy. Ale pre Teba rozhdujúcim obdobím bude obdobie od 1.12.2006 do konca roka.
ďakujem za odpoveď, len ma teraz napadlo, že už je 14.december a tie prihlášky a odhlášky by boli oneskorené. Dá sa to urobiť aj k tomuto dňu? Rozhodujúce obdobie bude 14.12. - 31.12.?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ale predsa nie je potrebné aby zamestnávateľ platil vysoké odvody za celý mesiac 12/06, keď môže platiť len napr. za 5 dní. Ale ak mu to nevadí potom je to v poriadku.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Dana K.
ďakujem za odpoveď, len ma teraz napadlo, že už je 14.december a tie prihlášky a odhlášky by boli oneskorené. Dá sa to urobiť aj k tomuto dňu? Rozhodujúce obdobie bude 14.12. - 31.12.?
Ano dá sa. A stačí sa znova zamestnať aj od 27.12.06
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Dana K.
ďakujem za odpoveď, len ma teraz napadlo, že už je 14.december a tie prihlášky a odhlášky by boli oneskorené. Dá sa to urobiť aj k tomuto dňu? Rozhodujúce obdobie bude 14.12. - 31.12.?
Samozrejme, dá sa to, aj k 20.12. - ako napísal Manual, nebudú odvody také vysoké.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Manual
Ale predsa nie je potrebné aby zamestnávateľ platil vysoké odvody za celý mesiac 12/06, keď môže platiť len napr. za 5 dní. Ale ak mu to nevadí potom je to v poriadku.
Takže ak to ukončenie a nový PP urobím napr. teraz v polovici mesiaca, bude sa denný vymeriavací základ počítať HM za 15.12.-31.12. delené 16 dní?
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Manual
Ano dá sa. A stačí sa znova zamestnať aj od 27.12.06
hehe, stále ma predbiehate v odpovediach
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ale nie je to zámer....
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Len pre istotu sa pýtam ešte raz:
Takže ak to ukončenie a nový PP urobím napr. teraz v polovici mesiaca, bude sa denný vymeriavací základ počítať HM za 15.12.-31.12. delené 16 dní?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ano a z toho čo vyjde 55%
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať