Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jani, vždy som si to takto myslela, ale potom som ešte raz lúskala Jozefove príspevky a pomýlil ma týmto:

II. Zamestnankyňa, ktorá bude mať dve zamestnania, z toho jedno s kratším úväzkom, ale obe trvajúce najmenej 270 dní pred plánovaným termínom pôrodu, získa "dvojnásobok", ak:...

Bolo to v závere jeho príspevkov.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

somij
Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.

je to ozaj tak že keď som teraz zamestnaná a mám napr. 15 000 Sk hrubú mzdu mesiac pred nástupom na materskú uzavriem popri tejto pracovnej zmluve ešte jednu s 11 000 Sk hrubého a bude to v poriadku ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

alušik
Jani, vždy som si to takto myslela, ale potom som ešte raz lúskala Jozefove príspevky a pomýlil ma týmto:

II. Zamestnankyňa, ktorá bude mať dve zamestnania, z toho jedno s kratším úväzkom, ale obe trvajúce najmenej 270 dní pred plánovaným termínom pôrodu, získa "dvojnásobok", ak:...

Bolo to v závere jeho príspevkov.
S tým nesúhlasím.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

daniek
[/b]
je to ozaj tak že keď som teraz zamestnaná a mám napr. 15 000 Sk hrubú mzdu mesiac pred nástupom na materskú uzavriem popri tejto pracovnej zmluve ešte jednu s 11 000 Sk hrubého a bude to v poriadku ?
Podľa mňa áno. Akurát vymeriavací základ z druhého zamestnania bude najviac 10911 (v súčte z oboch zamestnaní nesmie byť VZ vyšší ako maximálny VZ pre NP= 25911).
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

somij
Podľa mňa áno. Akurát vymeriavací základ z druhého zamestnania bude najviac 10911 (v súčte z oboch zamestnaní nesmie byť VZ vyšší ako maximálny VZ pre NP= 25911).
a prečo nesmie byť vyšší? podstatné je aby nebol nižší keď chcem maximálnu materskú čo sa stane keď ho prekročím?
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

somij
´
K tomu pôrodu - už som to presné znenie vrátila kolegyni, ale je to asi tak, ak by Ti vznikol nárok na materské z poistenia vo viacerých krajinách EÚ (postupné poistenie - ochranná lehota), a porodíš v niektorej z týchto krajín, vzniká nárok na materské zo SP tej krajiny, kde si porodila. Ak porodíš inde, vznikne Ti nárok na materské z krajiny, kde si bola poistená naposledy.
PRE: SOMIJ

zo slovenskej SP mi zatial neprisla ziadna odpoved, ale mam odpoved z francuzskej SP, pre nich to nie je ziadny problem, ak budem mat u nich splnene ich podmienky, matersku mi budu vyplacat bez ohladu nato, ci mi uz je vyplacana v inej krajine (EU vratane).

somij, nevies mi povedat, na ktore konkretne nariadenie sa odvolavas? vladne v tom smere trocha dezinformovanost.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

somij
Podľa mňa áno. Akurát vymeriavací základ z druhého zamestnania bude najviac 10911 (v súčte z oboch zamestnaní nesmie byť VZ vyšší ako maximálny VZ pre NP= 25911).
Jani, prosím Ťa, nevieš sa mi vyjadriť k príspevku 35? Mne už to teraz vŕta v hlave viac dní, ako to budem realizovať. Teraz mám stav, že VZ zo zamestnania + dobrovoľné platenie od 4.8. z VZ 6900, čo v sumáre zatiaľ nedosahuje maximálny VZ. Ale s predpokladom nárastu platu (ak šéf dodrží, čo sľúbil) a s predpokladom vzrastu minimálneho VZ - čo mi zase ovplyvní dobrovoľne platené minimum, to vyzerá tak, že prekročím maximálnu sumu VZ. Neviem, ale ani v praxi som sa nestretla zatiaľ s riešením maximálneho VZ vzhľadom na viac pracovných pomerov a už vôbec teda neviem, ako ísť na pracovníčku SP vzhľadom na platenie dobrovoľného poistenia len do maximálneho VZ. :p
Naposledy upravil alušik : 16.08.06 at 10:29
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

velka skoda, ze p. mihal uz nema tolko casu ako v roku 2005, kedy o tom vydaval velmi presne, konkretne a jasne clanky na blog.sme.sk
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

daniek
a prečo nesmie byť vyšší? podstatné je aby nebol nižší keď chcem maximálnu materskú čo sa stane keď ho prekročím?
Lebo platí §138 ods. 12 písm b) a ods. 16) - je tam zhruba asi toto :
Vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia v úhrne mesačne je najviac 1,5 násobok 1/12 všeobecného VZ - to je tých 25911.
A v tom bode 16 sa určuje pri viacerých zamestnaniach ktorý zamestnávateľ má aký VZ, aby v úhrne nepresiali tých 25911 Sk.
Keď zamestnávateľ neberie do úvahy ods.16 a teda odvedie za poistenca viac ako by mal, bežne sa robí to, že poistenec si požiada o vrátenie príslušného rozdielu. Ak si nepožiada (o čo v tomto prípade nie je záujem), tak ak náhodou SP pri výpočte materskej nezistí, že maximálny VZ bol prekročený, možno SP vypočíta materskú vyššiu, ale to by bola chyba SP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mamina h.
PRE: SOMIJ

zo slovenskej SP mi zatial neprisla ziadna odpoved, ale mam odpoved z francuzskej SP, pre nich to nie je ziadny problem, ak budem mat u nich splnene ich podmienky, matersku mi budu vyplacat bez ohladu nato, ci mi uz je vyplacana v inej krajine (EU vratane).

somij, nevies mi povedat, na ktore konkretne nariadenie sa odvolavas? vladne v tom smere trocha dezinformovanost.
Číslo nariadenia som uviedla v príspevku 14.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

alušik
Vidím, že nás je tu viac, uvažujúcich rovnako. Presne som dnes volala na Sociálku, ako to riešiť vzhľadom na § 138 ods.16 a vzhľadom na sumu maximálneho vymeriavacieho základu. Rovnako mi povedali, že ak v zamestnaní dosiahnem maximálny VZ, tak si mám potom dobrovoľné poistenie zrušiť. Inak teraz zatiaľ z pracovného pomeru tiež nemám maximum, tak budem dobrovoľne platiť z minima 6900 a na SP nevedia, či mi to bude v systéme ponižovať o rozdiel zo zamestnania. Vraj takýto prípad nikdy nemali, že by si niekto ešte dobrovoľne priplácal.
Tento prípad zákon vôbec nerieši (keď maximálny VZ je menší ako minimálny VZ). Ale zákon tiež nič nehovorí o tom, že by dobrovoľné poistenie nemohlo trvať, ak už vymeriavací základ zo zamestnania je vyšší ako maximálny. Vzhľadom na to, ako sa bežne riešia 2 súbežné pracovné pomery - že sa dodržuje v úhrne maximum, bez ohľadu na to, že v 1 pracovnom pomere sa nedodrží minimum, tak podľa mňa sa obdobne bude riešiť aj súbeh zamestnania s dobrovoľným poistením - t.j. z dobrovoľného poistenia sa iba doplatí do maxima, bez ohľadu na minimálny VZ 6900 Sk.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

somij
Číslo nariadenia som uviedla v príspevku 14.
PRE SOMIJ:
prosim ta, 1/2 dna hladam to nariadenie 574/72 na http://europa.eu, nemozem sa k nemu dopracovat, nemas nan po ruke link? dakujem ti
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mamina h.
PRE SOMIJ:
prosim ta, 1/2 dna hladam to nariadenie 574/72 na http://europa.eu, nemozem sa k nemu dopracovat, nemas nan po ruke link? dakujem ti
Nariadenia EÚ mi dodáva kolegyňa (Ebeš) - dnes už nie je v práci, poprosím ju aby priložila link, kde tie nariadenia berie. Ale ak si skúsiš prezrieť jej príspevky na porade, možno nájdeš aj link.

Link na to nariadenie nájdeš aj v tomto blogu (je to link na MPSV Českej republiky).http://www.porada.sk/showthread.php?t=15462
Naposledy upravil Jana Motyčková : 09.08.06 at 11:51
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Ahojte buduce mamicky,<O:p</O:p
pri citani vasich prispevkov ma napadli tieto otazky:<O:p</O:p
<O:p</O:p

1. Akym sposobom sa da dosiahnut viac ako 1 x maximalna materska?
2. Kedy sa musi zacat vedlajsi/dalsi pracovny pomer pred terminom porodu, aby sa jeho VZ pripocital k VZ z hlavneho pracovneho pomeru?
3. V pripade, ze dalsim pracovnym pomerom chcem dosiahnut dorovnanie VZ do maxima je potrebne mat VZ z vedlajsieho pracovneho pomeru v potrebnej vyske uz od zaciatku? Ak nie, od kedy to staci?
4. Na VZ z dobrovolneho poistenia sa v pripade subezneho poistenia z pracovneho pomeru po novele neprihliada?
5. <O:p</O:pA co SZCO a sucasne pracovny pomer? VZ z tychto cinnosti sa spocitava alebo sa posudzuje samostatne? Toto by bol sposob na dosiahnutie viac ako 1 x materskej? Ak ano, aky by musel byt VZ/prijem zo SZCO a kedy pred terminom porodu aby 2. materska bola co najvyssia?<O:p</O:p
<O:p</O:p

Pokial som odpoved na niektoru z mojich otazok vo vasich prispevkoch prehliadla vopred sa ospravedlnujem. Dakujem za pomoc a odpovede na otazky. Verim, ze pomozu dalsim buducim mamickam.<O:p</O:p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po dovolenke pomaly oživujem svoje mozgové bunky, a už sa pomaly pripravujem na napísanie príspevku, ako na to po 1.8.2006.

Prvá správa je, že ani novela platná od 1.8.2006 nebráni v možnostiach, ako si materskú zvýšiť a ako mať "dvojitú" či dokonca viacnásobnú dávku.

(Prosím, neposielajte mi SS ale radšej kliknite na nižšie uvedený odkaz ...Osobný kontakt...).
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

už sa neviem dočkať vášho príspevku pán Mihál a myslím že teraz "hovorím" za všetky potencionálne budúce mamičky.
Naposledy upravil daniek : 14.08.06 at 10:23
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Zdravím,

pozerala som kopec príspevkov, ale neviem nájsť jasnú odpoveď na môj prípad. Kamarátka je na materskej, ktorá jej končí v januári 2007, teraz v auguste 2006 si chce založiť živnosť. Ako je to s odvodmi do poisťovní? Do zdravotnej by si mala platiť z minima, čiže nejakých tých 966,- Sk mesačne ale čo so SP?? Platí u nej to isté ako u ostatných živnostníkov, že má čas do 30.6.2007 aby odovzdala výpis z DP a podľa toho sa jej vypočítajú odvody, alebo si musí už teraz platiť dobrovoľne??? Som z toho celá dopletená, tak ak mi viete niekto poradiť budem vďačná
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Jozef Mihál
Po dovolenke pomaly oživujem svoje mozgové bunky, a už sa pomaly pripravujem na napísanie príspevku, ako na to po 1.8.2006.

Prvá správa je, že ani novela platná od 1.8.2006 nebráni v možnostiach, ako si materskú zvýšiť a ako mať "dvojitú" či dokonca viacnásobnú dávku.

(Prosím, neposielajte mi SS ale radšej kliknite na nižšie uvedený odkaz ...Osobný kontakt...).
dakujeme p. mihal, naozaj sa tesime; myslim, ze vam pride vela sampanskych z celeho slovenska.

ja som stravila na s.p. hodinu s pracovnickou cez matersku, ale nevedela mi poradit absolutne nic, tuto temu som zalozila ani nie tak na riesenie konkretnych pripadov konkretnych mamiciek, ale bola by som rada, keby tu bol vysvetleny celkovy system vratane vsetkych "fint", ako si mozme pomoct same po 1.8.2006, ked nam teda uz ten stat nejako extra nepomaha, vase clanky z r. 2005 boli skvele , vopred vdaka.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

sta
Zdravím,

pozerala som kopec príspevkov, ale neviem nájsť jasnú odpoveď na môj prípad. Kamarátka je na materskej, ktorá jej končí v januári 2007, teraz v auguste 2006 si chce založiť živnosť. Ako je to s odvodmi do poisťovní? Do zdravotnej by si mala platiť z minima, čiže nejakých tých 966,- Sk mesačne ale čo so SP?? Platí u nej to isté ako u ostatných živnostníkov, že má čas do 30.6.2007 aby odovzdala výpis z DP a podľa toho sa jej vypočítajú odvody, alebo si musí už teraz platiť dobrovoľne??? Som z toho celá dopletená, tak ak mi viete niekto poradiť budem vďačná
Nemusí si platiť dobrovoľne.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať