Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak ešte nie je tehotná, má význam dobrovoľné nemocenské poistenie. Ale bolo by dobré vhodne nakombinovať vymeriacacie základy a obdobia poistenia.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

Tehotná zatiaľ ešte nieje a jej VZ je 10000,- Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Nech si začne platiť DNP z minima 7600 Sk. Mesačne ju to bude stáť 335 Sk.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Keď som čítala tieto príspevky, nedalo mi nepozrieť sa na to bližšie a prepočítať si to. Zistila som, že dobrovoľné nemocenské poistenie sa platí 4,4% z vymeriavacieho základu. Skúste ma niekto opraviť alebo potvrdiť, či som to pochopila správne. Takže stačí si platiť 9 mesiacov /270 dní / dobrovoľné poistenie , t.j. napr. z vymeriavacieho základu 20000,-- je to 880,-- korún mesačne a potom dostávať počas čerpania materskej dovolenky približne 6 a pol mesiaca /28 týždňov/ 55% z vymeriavacieho základu t.j. 11 000,-- korún mesačne? Vie mi niekto povedať, či sa dá naraz platiť povinné nemocenské poistenie napr. zo zamestnania a dobrovoľné nemocenské poistenie? A ako je to potom s vyplácaním nemocenského ? Dá sa poberať dávka z povinného aj z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo iba z jedného? Ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pochopila si to správne, len pozor na prípadný predčasný pôrod, tak treba mať v poistení "určitú rezervu" dní. A samozrejme treba nastaviť správne RO. Ale pozri http://www.porada.sk/t31331-materske...tml#post308947 a ďalšie časti.
Pekný deň...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Marti.ka
Keď som čítala tieto príspevky, nedalo mi nepozrieť sa na to bližšie a prepočítať si to. Zistila som, že dobrovoľné nemocenské poistenie sa platí 4,4% z vymeriavacieho základu. Skúste ma niekto opraviť alebo potvrdiť, či som to pochopila správne. Takže stačí si platiť 9 mesiacov /270 dní / dobrovoľné poistenie , t.j. napr. z vymeriavacieho základu 20000,-- je to 880,-- korún mesačne a potom dostávať počas čerpania materskej dovolenky približne 6 a pol mesiaca /28 týždňov/ 55% z vymeriavacieho základu t.j. 11 000,-- korún mesačne? Vie mi niekto povedať, či sa dá naraz platiť povinné nemocenské poistenie napr. zo zamestnania a dobrovoľné nemocenské poistenie? A ako je to potom s vyplácaním nemocenského ? Dá sa poberať dávka z povinného aj z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo iba z jedného? Ďakujem.
Áno, je to presne tak ako píšeš. Ja sa chystám na MD budúci rok, som zamestnaná a od októbra som sa bola zároveň prihlásiť na DNP kde si momentálne platím z minima 7600,- čo je 335,- mesačne. Budúci rok DNP zruším a nanovo sa prihlásim tesne pred nástupom na MD s maximálnym VZ.
Len si daj pozor aby si mesačne zo zamestnania + z DNP neplatila viac ako je maximálny VZ = 25911,-
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ešte ma napadla jedna vec. Moja známa je nezamestnaná a plánuje na budúci rok bábätko. Poradila som jej, aby sa dala dobrovoľne nemocensky poistiť. Aké obdobie bude rozhodujúce pre výpočet vymeriavacieho základu vo všeobecnosti a konktrétne ak bude nemocensky poistená napr. oddnes až do júna - júla? Vďaka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Marti.ka
Ešte ma napadla jedna vec. Moja známa je nezamestnaná a plánuje na budúci rok bábätko. Poradila som jej, aby sa dala dobrovoľne nemocensky poistiť. Aké obdobie bude rozhodujúce pre výpočet vymeriavacieho základu vo všeobecnosti a konktrétne ak bude nemocensky poistená napr. oddnes až do júna - júla? Vďaka.
Dôležité je aby splnila tú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Teraz jej úplne stačí platiť z minima. Budúci rok potom podľa situácie a termínu nástupu na MD sa treba z doborovoľného nemocenského poistenia odhlásiť a o pár dní znovu prihlásiť s maximálneho VZ. Rozhodujúce obdobie pre výpočet bude v tomto prípade novovzniknuté DNP s maximálnym VZ.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Dôležité je aby splnila tú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Teraz jej úplne stačí platiť z minima. Budúci rok potom podľa situácie a termínu nástupu na MD sa treba z doborovoľného nemocenského poistenia odhlásiť a o pár dní znovu prihlásiť s maximálneho VZ. Rozhodujúce obdobie pre výpočet bude v tomto prípade novovzniknuté DNP s maximálnym VZ.
Potvrdzujem správnosť tejto úvahy, teraz stačí platiť iba z minima 7600 Sk, t.j. 335 Sk mesačne. Aby bolo dostatok času, treba začať platiť čím skôr. Naviac z DNP sa dajú po ukončení poberania materského (počas obdobia poberania rodičovského príspevku) získať aj iné dávky, napr. nemocenské a ošetrovné. Takže treba sa na tento typ poistenia pozerať komplexne.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Prosím o radu.

Som zamestnaná od roku 2004 až do súčasnosti. Zároveň som aj dobrovoľne nemocensky poistená od 4/2006 aj naďalej.
VZ zo zamestnania je 14.000,- Sk a z dobrovoľného poistenia 10.000- Sk. Nástup na materskú je niekedy koncom apríla 2007.

Čo mi poradíte na získanie najvyššej materskej?
Dobrovoľnké platiť aj naďalej a tesne pred nástupom na materskú ho zrušiť a uzavrieť nové DNP s maximálnym VZ/ viď vyšší prípsevok/ alebo teraz v novembri ho zrušiť a prihlásiť sa v decembri s max. VZ a od nového roku platiť opäť napr. z min. mzdy? V podstate je to jedno však? Alebo sa mýlim?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
elizabeth, máte to pekne rozbehnuté, takže prvé riešenie je:

1. DNP ukončite povedzme aj hneď (ak "neplánujete" ísť na PN a nehrozí rizikové) a prihláste znova sa tesne pred nástupom na MD so základom 25911.

2. V čase, keď sa prihlásite na DNP by ste nemali pracovať v zamestnaní - aby zamestnanie "nezavadzalo" a aby ste mohli skutočne zaplatiť poistné na DNP z maxima - z 25911 Sk. Tj. buď zamestnanie ukončite alebo si tam vezmite neplatené voľno.

Druhá možnosť:

1. Teraz ukončite DNP a prihláste sa znova ku koncu roka, stačí pár dní pred 31.12., s tým, že VZ bude 25911. V čase od prihlásenia sa na DNP do 31.12. treba mať v zamestnaní neplatené voľno alebo zamestnanie ukončiť.

2. Od 1.1.2007 zmeňte VZ v DNP na 7600 Sk, prípadne DNP úplne ukončite (ochranná lehota je 6 mesiacov...). V zamestnaní pokračujete. Zišlo by sa to zamestnanie naozaj ukončiť a znovu začať k 1.1.2007 s tým, že by ste mali VZ 25911... - to by bola materská cca 2 x 14000 mesačne...
0 0
deniska772000 deniska772000

deniska772000 je offline (nepripojený) deniska772000

Ahojte momentalne som na MD dcerka ma 2 roky a cakam druhe babatko. Termin porodu je 8.6.2007. Takze vlastne budem mat dve materske po sebe. Viete mi poradit z akeho zakladu mi vlastne budu vypocitavat matersku? Resp. mozem sa zamestnat v manzelovej firme, aby mi mohol byt navyseny zaklad?
Dakujem
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Jozef Mihál
elizabeth, máte to pekne rozbehnuté, takže prvé riešenie je:

1. DNP ukončite povedzme aj hneď (ak "neplánujete" ísť na PN a nehrozí rizikové) a prihláste znova sa tesne pred nástupom na MD so základom 25911.

2. V čase, keď sa prihlásite na DNP by ste nemali pracovať v zamestnaní - aby zamestnanie "nezavadzalo" a aby ste mohli skutočne zaplatiť poistné na DNP z maxima - z 25911 Sk. Tj. buď zamestnanie ukončite alebo si tam vezmite neplatené voľno. koľko dní neplateného voľna potrebujem?

Druhá možnosť:

1. Teraz ukončite DNP a prihláste sa znova ku koncu roka, stačí pár dní pred 31.12., s tým, že VZ bude 25911. V čase od prihlásenia sa na DNP do 31.12. treba mať v zamestnaní neplatené voľno alebo zamestnanie ukončiť.

2. Od 1.1.2007 zmeňte VZ v DNP na 7600 Sk, prípadne DNP úplne ukončite (ochranná lehota je 6 mesiacov...). V zamestnaní pokračujete. Zišlo by sa to zamestnanie naozaj ukončiť a znovu začať k 1.1.2007 s tým, že by ste mali VZ 25911... - to by bola materská cca 2 x 14000 mesačne...

Ďakujem za pohotovú odpoveď p. Mihál.
Keby som sa so zamestnávateľom nedohodla ani na neplatenom volne ani na ukončení a následkom začatí nového PP je možné získať len 1x maximálnu materskú?
prosím o odpoveď prvá možnosť bod 2./červená otázka/
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Tak som to tu všetko starostlivo prelúskala, aj príspevky p. Mihála a chcem sa uistiť, či som to správne pochopila a chcem poprosiť o odpovede na niektoré doplňujúce otázky:

1.
- plánujem bábo napríklad na jeseň 2007
- zamestnankyňa v HPP s minimálnou mzdou 7.600,-Sk
- od 1.12.2006 si podá prihlášku na DNP s VZ napr. 18.000,- Sk (alebo je možný aj maximálny VZ 25.911,-Sk???)
- k 1.1.2007 si tento základ na DNP znížim (nebudem sa odhlasovať) na 7.600,- a z tejto výšky budem platiť až do nástupu na MD.
Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie výšky z DNP obdobie 1.12.2006 - 31.12.2006?

2.
- termín pôrodu bude určený na 1.10.2007
- 31.7.2007 ukončím PP v zamestnaní s minimálnou mzdou a zároveň 1.8.2007 uzavriem nový PP (napr. aj u toho istého zamestnávateľa) so mzdou 25.911,-

Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie VZ zo zamestnania obdobie od 1.8.2007 až do nástupu na MD?
- V období od 1.8.2007, keďže ako zamestnanec budem platiť z max. VZ, už nebudem platiť DNP, ale budem poistená? (prípadne mi preplatok vrátia?)

Spĺňam podmienku- 270 dní som bola poistená ako zamestnanec aj 270 dní dobrovoľne poistená. Rozhodujúce obdobia sú rôzne. Mám nárok na materskú z oboch?

Opravte ma, prosím, ak sa mýlim. Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
elims
Tak som to tu všetko starostlivo prelúskala, aj príspevky p. Mihála a chcem sa uistiť, či som to správne pochopila a chcem poprosiť o odpovede na niektoré doplňujúce otázky:

1.
- plánujem bábo napríklad na jeseň 2007
- zamestnankyňa v HPP s minimálnou mzdou 7.600,-Sk
- od 1.12.2006 si podá prihlášku na DNP s VZ napr. 18.000,- Sk (alebo je možný aj maximálny VZ 25.911,-Sk???)
- k 1.1.2007 si tento základ na DNP znížim (nebudem sa odhlasovať) na 7.600,- a z tejto výšky budem platiť až do nástupu na MD.
Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie výšky z DNP obdobie 1.12.2006 - 31.12.2006?

2.
- termín pôrodu bude určený na 1.10.2007
- 31.7.2007 ukončím PP v zamestnaní s minimálnou mzdou a zároveň 1.8.2007 uzavriem nový PP (napr. aj u toho istého zamestnávateľa) so mzdou 25.911,-

Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie VZ zo zamestnania obdobie od 1.8.2007 až do nástupu na MD?
- V období od 1.8.2007, keďže ako zamestnanec budem platiť z max. VZ, už nebudem platiť DNP, ale budem poistená? (prípadne mi preplatok vrátia?)

Spĺňam podmienku- 270 dní som bola poistená ako zamestnanec aj 270 dní dobrovoľne poistená. Rozhodujúce obdobia sú rôzne. Mám nárok na materskú z oboch?

Opravte ma, prosím, ak sa mýlim. Ďakujem
Navrhujem nasledovné korekcie:
V bode 1.
Prihlásenie na DNP od 1.12.2006 s maximálneho VZ 25.911 Sk je správne, ale aby mohla byť VZ celá suma 25.911 Sk, je potrebné sa dohodnúť so zamestnávateľom na čerpaní neplateného voľna v trvaní 1 mesiac. Ak by sa to nepodarilo, bola by VZ pre výpočet materského iba čiastka 25.911-7.600=18.311 Sk. Všetky ďalšie skutočnosti popísané v tomto bode sú OK-súhlasím,
V bode 2.
Pracovný pomer v roku 2007 ( ak je TP 1.10.2007 ) je potrebné ukončiť a začať tak, ako píšeš (31.7.2007 a 1.8.2007). Nástup na MD predpokladám niekedy v intervale od 6.8. do 20.8.2007, takže RO na výpočet materského bude 1.8.-5.8.2007 ( je to dosť natesno s tými dňami-pozor na 270 dní).
Áno, pokiaľ ide o DNP, bude "bežať" obdobie, ale platby už nebudú realizované (pretože je max. VZ z nemocenského poistenia zamestnanca).
Materské bude v takomto modelovom prípade z oboch nemocenských poistení.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ja už teda momentálne som MD, ale keďže sa množíme v rodine spýtala by som sa, či je možné nejakým spôsobom získať vyššiu alebo vôbec nejakú materskú ak budúca mamička:
od 4/2003 do 6/05-bola v PP, pričom tu bola PN dlhodobá od 1/05 do 6/05,
od 7/05 do 10/05 - poberala MD, potom bol PP až od 4/06 do 7/06. Neviem sa tu dorátať tých 270 dní, nástup na MD by mal byť 2.1.2007. Viete nám ešte poradiť?
Naposledy upravil Monika Kováčová : 24.11.06 at 17:54
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ermon
Ja už teda momentálne som MD, ale keďže sa množíme v rodine spýtala by som sa, či je možné nejakým spôsobom získať vyššiu alebo vôbec nejakú materskú ak budúca mamička:
od 4/2003 do 6/05-bola v PP, pričom tu bola PN dlhodobá od 2/05 do 6/05,
od 7/05 do 10/05 - poberala MD, potom bol PP až od 4/06 do 7/06. Neviem sa tu dorátať tých 270 dní, nástup na MD by mal byť 2.1.2006. Viete nám ešte poradiť?
Monika, mám niekoľko otázok:
1. nástup na MD je asi od 2.1.2007, však ?
2. Presnejšie špecifikuj trvanie pracovných pomerov v rokoch 2005 -2006 s konkrétnymi dátumami. Predpokladám, že 07/2005 až 10/2005 bola materská dovolenka, ktorá sa započítava do doby nemocenského poistenia zamestnanca.
3. V súčasnosti robí niekde švagriná, alebo nie ?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

1. áno
2. PP od 2003 do 30.6. 05 z toho PN od 17.1.2005 do 4.7.2005.
MD bola od 4.7.2005 do 26.10.2005, OUP od 27.10.2005 do 31.03.2006,
3. PP od 1.4.2006 trvá doposiaľ a tu je PN od 01.08.2006
4. budú to dvojičky...
5. strašne ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ermon
1. áno
2. PP od 2003 do 30.6. 05 z toho PN od 17.1.2005 do 4.7.2005.
MD bola od 4.7.2005 do 26.10.2005, OUP od 27.10.2005 do 31.03.2006,
3. PP od 1.4.2006 trvá doposiaľ a tu je PN od 01.08.2006
4. budú to dvojičky...
5. strašne ďakujem
Tak potom je to OK, počet dní z nemocenského poistenia zamestnanca bez problémov prekročí 270 dní v posledných 2 rokoch, teda v období 1.1.2005 až 1.1.2007. Takže na materské jej vznikne nárok. Ovšem tu by bolo potrebné optimalizovať aj výšku materského. Ideálne by bolo ukončiť súčasnú PN a aj zamestnanie, napr. k 30.11.2006. Potom od 1.12.2006 uzatvoriť nový pracovný pomer (je jedno, či so súčasným alebo úplne novým zamestnávateľom), "dohodnúť mzdu" 25.911 Sk a odpracovať aspoň 1 deň. Potom je možné pokračovať v PN a od 2.1.2007 v materskej dovolenke, už samozrejme za iných finančných podmienok.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Znovu sa vraciam k tejto téme. V júli čakám bábätko, som zamestnáná od r. 1999, od leta si platím aj DNP z minima. Akú najvýššiu materskú môžem dostať a čo mám urobiť ? Moje info : Mesiac pred ukončiť DNP s minimom a začať DNP s maximom, a čo so zamestnaním, má zmysel ukončiť PP a začať ten istý PP ale s max. vym. základom ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať