Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

sonka1
to vážne??? ešte to tak môžem urobiť?
Nie, už sa to nedá urobiť cez prerušenie poistenia - napr. neplateným voľnom. Ale ukončením pracovného pomeru a vznikom nového áno.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mamina h.
PRE: JANKASM


naco je dobre to odhlasenie a prihlasenie? plati to aj po poslednych zmenach v zakonoch?
Ide o to, že keď si budeš dobrovoľne platiť z minima aj materskú by si dostávala z minima. Zase je zbytočné platiť 9 mesiacov z maxima, to by bolo dosť veľa. Takže riešenie je, platiť z minima, ale potom, aby si si mohla začať platiť z maxima sa aspoň myslím treba odhlásiť, a nanovo prihlásiť z maxima.
Tiež neviem prečo by sa vlastne len nemohol zvýšiť VZ a pokračovať normálne ďalej, ale ak si dobre spomínam, niekedy dávnejšie to tu bolo takto odporúčané.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alušik
Nie, už sa to nedá urobiť cez prerušenie poistenia - napr. neplateným voľnom. Ale ukončením pracovného pomeru a vznikom nového áno.
Nedá sa to od 1.8.2006, ale ona písala, že mala NV 31.7.2006. Aké bude potom jej RO ak by išla v roku 2007 na MD?
Tiež som si nebola istá odpoveďou na túto otázku, tak som sa radšej nevyjadrovala.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

jankasm
Nedá sa to od 1.8.2006, ale ona písala, že mala NV 31.7.2006. Aké bude potom jej RO ak by išla v roku 2007 na MD?
Tiež som si nebola istá odpoveďou na túto otázku, tak som sa radšej nevyjadrovala.
Ved to chcem vedieť.... na materskú idem niekedy v polke februára, neviem ešte isto..............ak ešte teraz, pokiaľ to bolo po starom do 31,07,2006 budem mať neplatené voľno, bude sa mi rátať VZ od 01,08,2006?
viem, že od 01,08,2006 to nieje možné, ale čo s tým do 31,07,2006 , vtedy to bol predsa vznik a zánik poistenia,
0 0
Adulka11 Adulka11

Adulka11 je offline (nepripojený) Adulka11

Ahoj kočky poraďáčky. Zaujala ma vaša debata o materskej ja sa tiež snažím otehotnieť aj keď to máme na pláne už 2 roky.
No z vlastnej skúsenosti Vám viem povedať, že to nemocenské poistenie funguje asi takto:
Som SZČO, platím si povinne nemocenské poistenie aj dobrovolne. Keď idem na PN-ku tak mi vždy Dr. vypíše 2x PN a potom mi socialka zasiela 1 čiastku ale vypočítanú z oboch vymeriavacích základov za minulý rok. Teda reálne sa dá zvýšiť materská, Pn aj OČR, teda všetko čo sa platí z nemocenského poistenia.
Keby to tak nebolo potom by som vostávala len niečo cez 3000 sk. Pretože si povinne musím platiť len z minima.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Adulka11
Ahoj kočky poraďáčky. Zaujala ma vaša debata o materskej ja sa tiež snažím otehotnieť aj keď to máme na pláne už 2 roky.
No z vlastnej skúsenosti Vám viem povedať, že to nemocenské poistenie funguje asi takto:
Som SZČO, platím si povinne nemocenské poistenie aj dobrovolne. Keď idem na PN-ku tak mi vždy Dr. vypíše 2x PN a potom mi socialka zasiela 1 čiastku ale vypočítanú z oboch vymeriavacích základov za minulý rok. Teda reálne sa dá zvýšiť materská, Pn aj OČR, teda všetko čo sa platí z nemocenského poistenia.
Keby to tak nebolo potom by som vostávala len niečo cez 3000 sk. Pretože si povinne musím platiť len z minima.
Myslím, že si všetky želáme, aby to tak bolo. Akurát, že mám pocit, že čo pobočka sociálnej poisťovne, to iný výklad, či názor.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mirka D
ň

Janka, tak ak som dobre rozumela, ak mám maximálny VZ zo zamestnania a budem si dobrovoľne platiť ešte nemocenské poistenie, môžem mať materské z 2 maximálnych VZ?
Dobrovoľne môžem platiť povedzme 6 mesiacov z minima, odhlásim sa, znovu sa prihlásim a potom zvyšok do 270 dní z maxima? Budem mať materské z 2 maximálnych VZ?
.... ale aj odpoveď pre ostatných, prečo pre výšku materskej (nad maximálny VZ) nemá význam súčasné dobrovoĽné nemocenské poistenie.

Ak máš maximálny VZ zo zamestnania a budeš popri tom dobrovoľne nemocensky poistená, tvoj VZ z dobrovoľného poistenia bude nulový - na základe §138 ods. 16 (nemôžeš v súčte zo zamestnania a dobrovoľného poistenia prekročiť maximálny VZ). Preto pre dosiahnutie materskej z dvoch maximálknych VZ je potrebné, aby sa doby poistenia, z ktorých sa počíta DVZ neprekrývali. T.j. pre dosiahnutie 270 dní z oboch poistení môžeš byť súčasne poistená ako zamestnanec aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom ale treba dobrovoľné poistenie prerušiť (ak by si nemala max VZ zo zamestnania, tak aj ukončiť zamestnanie), pokračovať v zamestnaní (príp. nové zamestnanie s max.VZ). Potom zamestnanie ukončiť a opäť sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie s maximálnym VZ.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mamina h.
PRE: SOMIJ


na toto je nejake nariadenie? podla toho co mne povedali, v ramci EU je to riesene naozaj tak, aby osoba nemusela platit viackrat socialne, ale nikto mi nevedel potvrdit, ci je to zakazane, ak o to osoba ma zaujem?!



takze podla teba je mozne poberat davky len v krajine porodu? to je zvlastne, ked som sa bola pytat v socialnej poistovni v ziline, ukazali mi tlaciva, ktore im musim doniest vypisane a potvrdene z inej krajiny, ak by som porodila v inom krajine eu a narokovala by som si na materske davky na slovensku. konkretne islo o E116 a E115.
´
Skús pozrieť http://www.porada.sk/showthread.php?t=15462
Naozaj je nariadenie, ktoré hovorí zhruba, že ako zamestnanec a SZČO môže byť človek poistený iba v jednej krajine EÚ (s výnimkami). Nič v nariadení sme nenašli k dobrovoľnému poisteniu, ale náš zákon umožňuje doborovoľné poistenie iba osobám s trvalým pobytom na území SR.

K tomu pôrodu - už som to presné znenie vrátila kolegyni, ale je to asi tak, ak by Ti vznikol nárok na materské z poistenia vo viacerých krajinách EÚ (postupné poistenie - ochranná lehota), a porodíš v niektorej z týchto krajín, vzniká nárok na materské zo SP tej krajiny, kde si porodila. Ak porodíš inde, vznikne Ti nárok na materské z krajiny, kde si bola poistená naposledy.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Adulka11
Ahoj kočky poraďáčky. Zaujala ma vaša debata o materskej ja sa tiež snažím otehotnieť aj keď to máme na pláne už 2 roky.
No z vlastnej skúsenosti Vám viem povedať, že to nemocenské poistenie funguje asi takto:
Som SZČO, platím si povinne nemocenské poistenie aj dobrovolne. Keď idem na PN-ku tak mi vždy Dr. vypíše 2x PN a potom mi socialka zasiela 1 čiastku ale vypočítanú z oboch vymeriavacích základov za minulý rok. Teda reálne sa dá zvýšiť materská, Pn aj OČR, teda všetko čo sa platí z nemocenského poistenia.
Keby to tak nebolo potom by som vostávala len niečo cez 3000 sk. Pretože si povinne musím platiť len z minima.
Takto sa to samozrejme dá. Tu sa špekulovalo, ako si zvýšiť materské na viac ako z maximálneho VZ z 1 poistenia ("nad maximum").
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

sonka1
Ved to chcem vedieť.... na materskú idem niekedy v polke februára, neviem ešte isto..............ak ešte teraz, pokiaľ to bolo po starom do 31,07,2006 budem mať neplatené voľno, bude sa mi rátať VZ od 01,08,2006?
viem, že od 01,08,2006 to nieje možné, ale čo s tým do 31,07,2006 , vtedy to bol predsa vznik a zánik poistenia,
Po 1.8. je neplatené voľno síce naďalej vznik a zánik poistenia, ale pre zistenie rozhodujúceho obdobia pre nemocenské dávky po 1.8.sa takýto vznik a zánik poistenia ignoruje. T.j. keďže materská vznikne v r.2007, rozhodujúce obdobie sa bude zisťovať v r.2007 (teda po 1.8.2006) a teda vznik a zánik poistenia na základe NV sa ignoruje (aj keď bolo pred 31.7.) a rozhodujúce obdobie bude rok 2006. Jediná možnosť je ukončiť PP a znovu začať nový PP.
0 0
miskam miskam

miskam je offline (nepripojený) miskam

Tak táto téma mi sadla. Tiež plánujeme miminko - niekedy v budúcom roku :p .
Momentálne mám príjem okolo 22500 ako zamestnanec. Mohla by som si dobrovoľne doplácať do maximálneho VZ? V Sociálnej poisťovni mi povedali, že si musím platiť aspoň z minimálneho VZ. Ale ja potrebujem platiť asi z 2500 Sk (maximálny VZ - moj príjem).

Nájde sa dobrá duša, ktorá mi poradí? Tiež by som chcela maximálnu materskú.

Ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

miskam
Tak táto téma mi sadla. Tiež plánujeme miminko - niekedy v budúcom roku :p .
Momentálne mám príjem okolo 22500 ako zamestnanec. Mohla by som si dobrovoľne doplácať do maximálneho VZ? V Sociálnej poisťovni mi povedali, že si musím platiť aspoň z minimálneho VZ. Ale ja potrebujem platiť asi z 2500 Sk (maximálny VZ - moj príjem).

Nájde sa dobrá duša, ktorá mi poradí? Tiež by som chcela maximálnu materskú.

Ďakujem.
Vidím, že nás je tu viac, uvažujúcich rovnako. Presne som dnes volala na Sociálku, ako to riešiť vzhľadom na § 138 ods.16 a vzhľadom na sumu maximálneho vymeriavacieho základu. Rovnako mi povedali, že ak v zamestnaní dosiahnem maximálny VZ, tak si mám potom dobrovoľné poistenie zrušiť. Inak teraz zatiaľ z pracovného pomeru tiež nemám maximum, tak budem dobrovoľne platiť z minima 6900 a na SP nevedia, či mi to bude v systéme ponižovať o rozdiel zo zamestnania. Vraj takýto prípad nikdy nemali, že by si niekto ešte dobrovoľne priplácal.

§ 138 odst. 16

(16) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti...



0 0
miskam miskam

miskam je offline (nepripojený) miskam

alušik
Vidím, že nás je tu viac, uvažujúcich rovnako. Presne som dnes volala na Sociálku, ako to riešiť vzhľadom na § 138 ods.16 a vzhľadom na sumu maximálneho vymeriavacieho základu. Rovnako mi povedali, že ak v zamestnaní dosiahnem maximálny VZ, tak si mám potom dobrovoľné poistenie zrušiť. Inak teraz zatiaľ z pracovného pomeru tiež nemám maximum, tak budem dobrovoľne platiť z minima 6900 a na SP nevedia, či mi to bude v systéme ponižovať o rozdiel zo zamestnania. Vraj takýto prípad nikdy nemali, že by si niekto ešte dobrovoľne priplácal.

§ 138 odst. 16

(16) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti...



Takže ak som to správne pochopila, mám sa isť prihlásiť na sociálku a platiť z minima (menej sa asi nedá).
Ak ešte môžem poprosiť o radu. Ako to všetko prebieha? Ja nemám podobné skúsenosti s úradmi (som typický IT človek, ktorý sa vyhýba styku s úradmi ).
Tlačivo som si už našla na internete, aj som ho vyplnila.
Na aký účet, kedy a akú sumu budem posielať?

Ďakujem za pomoc a dobrú radu .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

miskam
Takže ak som to správne pochopila, mám sa isť prihlásiť na sociálku a platiť z minima (menej sa asi nedá).
Ak ešte môžem poprosiť o radu. Ako to všetko prebieha? Ja nemám podobné skúsenosti s úradmi (som typický IT človek, ktorý sa vyhýba styku s úradmi ).
Tlačivo som si už našla na internete, aj som ho vyplnila.
Na aký účet, kedy a akú sumu budem posielať?

Ďakujem za pomoc a dobrú radu .
miskam, zajdi s vyplneným tlačivom na SP, tam to skontrolujú a potom ti domov zo SP príde oznámenie tvoje IČZ = toto číslo budeš uvádzať ako VS pri platbách. Na SP ti povedia aj na aký účet máš platiť. Vždy sa platí mesiac po zadu, to je za august zaplatíš do 8.9.06 atď. Ak sa prihlásiš od 7.8.06, zaplatíš len alikôtnu časť, to je za 25 dní.
Pekný deň...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno, je to presne tak, ako píše Manual. Za prvý mesiac mi povedali, že mi pošlú prepočítanú alikvotnú čiastku s náležitosťami platby (číslo účtu, variabilný symbol) poštou domov.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
no dobre babenky, Vy všetky tu uvažujete o materstve a zvýšení, ale čo keď ja som už tehotná a termín pôrodu mám vo februári 2007. Ako si ju mám ja zvýšiť? /momentálne som len zamestnanec/
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
somij
Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.
Ďakujem Janka, máš u mňa panáka a samo že bodík
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

somij
Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.
Janka, tak teraz som zostala zase mimo - netreba, aby aj ten ďalší pracovný pomer trval 270 dní?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

alušik
Janka, tak teraz som zostala zase mimo - netreba, aby aj ten ďalší pracovný pomer trval 270 dní?
Nie, podmienka je splniť 270 dní poistenia jedného druhu poistenia, konkrétne §48 ods.2 zákona o Sociálnom poistení :
DO 270 dní NP sa :
- dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie NP dobrovoľne NP osoby
- zamestnancovi obdovie NP zamestnanca
- povinne nemocensky poistenej SZČO obdobie NP povinne nemocensky poistenej SZČO
T.j. ak chceš mať materskú zo zamestnania, musíš v posledných 2 rokoch byť aspoň 270 dní nemocensky poistená zo zamestnania, pričom nie je podmienka, že to bude zamestnanie, z ktorého ideś na materskú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať