Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte. Chcela by som sa len ubezpečiť, že to chápem správne. Zamestnankyňa je tehotná a termín pôrodu je júl 2007. Chcela by sa dobrovoľne pripoistiť. Je mi jasné, že výšku materského to už neovplyvní.
Ide o to, aby po skončení materskej, teda na rodičovskom príspevku mohla poberať nemocenské dávky a ošetrovné.
Pravdepodobne pôjde na PN-rizikové tehotenstvo a potom na materskú.
Bude sa jej doba na PN a materskej počítať do dĺžky poistenia dpo? Stačí ak na dpo zaplatí len zopár dní ?
Príklad : od 09.01.07 poistená na dpo, od 15.01.07 PN, od 20.05.07 -02.12.07 materská, od 03.12.07 rodičovský príspevok. V tomto prípade sa jej bude započítavať celá doba poistenia od 09.01.07 až do 02.12.07, pričom poistné bude zaplatené len tých 7 dní ? Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marti.ka
Ahojte. Chcela by som sa len ubezpečiť, že to chápem správne. Zamestnankyňa je tehotná a termín pôrodu je júl 2007. Chcela by sa dobrovoľne pripoistiť. Je mi jasné, že výšku materského to už neovplyvní.
Ide o to, aby po skončení materskej, teda na rodičovskom príspevku mohla poberať nemocenské dávky a ošetrovné.
Pravdepodobne pôjde na PN-rizikové tehotenstvo a potom na materskú.
Bude sa jej doba na PN a materskej počítať do dĺžky poistenia dpo? Stačí ak na dpo zaplatí len zopár dní ?
Príklad : od 09.01.07 poistená na dpo, od 15.01.07 PN, od 20.05.07 -02.12.07 materská, od 03.12.07 rodičovský príspevok. V tomto prípade sa jej bude započítavať celá doba poistenia od 09.01.07 až do 02.12.07, pričom poistné bude zaplatené len tých 7 dní ? Ďakujem.
Poistné musí platiť počas celej doby DNP, pretože nemocenské aj materské nebude dostávať z DNP, ale z nemocenského poistenia zamestnanca.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

môže mi niekto toto odsúhlasiť?

- som zamestnaná od 2.8.2004 u 1 zamestnávateľa
- minulý r.2006 som bola 90 dní pn, pričom moja pn bude trvať do 18.1.2007-čo je cca 108 dní pnky
- 23.januára 2007 nastupujem na MD
- 6.marec 2007 mám termín pôrodu

takže:
1.splnam podmienku nemocenského poistenia 270 dní počas 2 predchádzajúcich rokov?
2. môžem postupovať tak, že aj ked som momentálne pn, 18.januára 2007 ukončím PP so súčasným zamestnávateľom dohodou podľa §60 ZP a týmto dňom ukončím aj PN,a 19.januára uzavriem nový PP s iným zamestnávateľom na VZ 25 911 sk, a 23.januára nastúpim na MD?
3. môžem pri tom novom PP uzavrieť zmluvu-teda pp na dobu určitú od 19.1.2007 do 31.1.2007? Bude všetko o.k?-neovplyvní to nejak moju materskú?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
viktora
môže mi niekto toto odsúhlasiť?

- som zamestnaná od 2.8.2004 u 1 zamestnávateľa
- minulý r.2006 som bola 90 dní pn, pričom moja pn bude trvať do 18.1.2007-čo je cca 108 dní pnky
- 23.januára 2007 nastupujem na MD
- 6.marec 2007 mám termín pôrodu

takže:
1.splnam podmienku nemocenského poistenia 270 dní počas 2 predchádzajúcich rokov? Áno, spľňaš.
2. môžem postupovať tak, že aj ked som momentálne pn, 18.januára 2007 ukončím PP so súčasným zamestnávateľom dohodou podľa §60 ZP a týmto dňom ukončím aj PN,a 19.januára uzavriem nový PP s iným zamestnávateľom na VZ 25 911 sk, a 23.januára nastúpim na MD? Áno, môžeš to urobiť takto. Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského budú dni 19.1.-22.1.2007. Tvoja mzda za uvedené obdobie musí byť 3344 Sk, takže mesačná mzda bude 38.456 Sk (v tomto období sú 2 dni nepracovné).
3. môžem pri tom novom PP uzavrieť zmluvu-teda pp na dobu určitú od 19.1.2007 do 31.1.2007? Bude všetko o.k?-neovplyvní to nejak moju materskú?Môže byť aj zmluva na dobu určitú, materské to neovplyvní.
Odpovede sú v texte.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlasím s odpoveďou na 3.otázku - podľa § 30 písm.b):

"Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak...
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 (tj. príjem považovaan za VZ zamestnanca) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 (materské) a § 49 ods. 1."

Počas poberania materského by nemala zamestnankyňa mať príjem. V danom prípade by šlo o príjem z iného zamestnania ako z toho, z ktorého dostáva materské, ale domnievam sa, že SP by rozhodla tak ako píšem.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.01.07 at 22:40
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

ajobs
Poistné musí platiť počas celej doby DNP, pretože nemocenské aj materské nebude dostávať z DNP, ale z nemocenského poistenia zamestnanca.
Možno mi niečo ušlo, tak sa len chcem uistiť. V príspevku p. Mihála som to ale pochopila inak ...
htttp://www.porada.sk/t34379-p3-dpo-a-nenocenske-od-182006.html
Ospravedlňujem sa, skúšala som priložiť prílohu, ale nepodarilo sa, tak len takto....
Vďaka.
Naposledy upravil Marti.ka : 09.01.07 at 07:46
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Dobry den. Prehladavam tuto stranku uz dva dni vkuse, ale svoj pripad neviem najst
Som zivnostnik, povinne minimalne odvody zacnem platit 1.7.2007.
Chcela by som co najskor otehotniet.

Z toho, co som si zatial precitala, som to pochopila takto:
1. - co najskor si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie z minim.mzdy
2.
- ked zistim, ze som tehotna, vo vhodnom case tesne pred materskou zrusim DNP a znova sa nahlasim, avsak z maximalneho VZ. (pritom dodrzim 270 dni)
3. - hacik je v tom, ze ked sa stane bod 2, uz budem povinny platca odvodov, takze DNP budem moct platit len z "max VZ minus min.mzda"

Moje otazky:
1. Ak pojdem na matersku skor, ako splnim 270 dni z povinnych odvodov, moja materska sa vypocita zo zakladu "max. VZ minus min.mzda"?
2. Ak splnim aj 270 dni platby povinnych odvodov, (otehotniem neskor)materska bude z maximalneho vymeriavaceho zakladu?
3. Zivnost nemozem zrusit (prevadzka vsak funguje aj bezo mna), cize budem mat prijem. Ovplyvni to nejako moj narok na matersku?
4. Mam este nejaku moznost, ako si zvysit matersku?
5. Je lepsim riesenim (resp. je to vobec mozne), aby matersku poberal manzel? (je dobrovolne nezamestnany a zacal by si platit nemocenske poistenie).

Dakujem!!! Velmi mi pomahate
0 0
Daudula Daudula

Daudula je offline (nepripojený) Daudula

Chcela by som sa spýtať ohľadom kamarátok, ktoré sú tehotné, ako by sa im dala zvýšiť materská.
1., kamarátka bola zamestnaná v našej firme viac než 270 dní (pracovala od 01.10.2004, 1 dieťa porodila v auguste 2006, 6 týždňov predtým išla na materskú.)Odvtedy je stále na materskej a čaká 2 dieťa v júli 2007. Môže skončiť v tejto firme pracovný pomer tesne pred vypísaním na materskú dovolenku a znova sa prihlásiť na ďalší deň v tej firme s najvyšším vymeriavacím základom, aby mala vysokú materskú?
2., kamarátka má tiež odrobených 270 dní v 2 firmách v ktorých pracovala, na materskú dovolenku išla v novembri 2005 a momentálne poberá rodičovský príspevok a v auguste 2007 čaká 2. dieťa. Môže dať výpoveď v týchto firmách tesne pred materskou a potom sa znova zamestnať v týchto 2 firmách s najvyšším vymeriavacím základom? Ak áno, bude dostávať materskú z obidvoch vymeriavacích základov, zvýši sa tým materská približne zo 14000 na 28000,- Sk, keď bola zamestnaná v 2 firmách?
3. kamaratka má 1 dieťa, ktoré sa narodilo v apríli 2003. Bola zamestnaná do októbra 2002 a potom dostala výpoveď dohodou, odvtedy bola na materskej a na rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok poberala do konca mája 2006. A ešte poberá od mája 2005 aj opatrovateľský príspevok .Mala by nárok na materskú, počíta sa to do 270 dní to obdobie materskej, rodičovského príspevku a opatrovateľského príspevku? Čo by mala robiť ak by začali čakať dieťa,aby mala čo najvyššiu materskú?

Ďakujem.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

pán Mihál-citujem vás-
nesúhlasím s odpoveďou na 3.otázku - podľa § 30 písm.b):
Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak...
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 (tj. príjem považovaan za VZ zamestnanca) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 (materské) a § 49 ods. 1."
Počas poberania materského by nemala zamestnankyňa mať príjem. V danom prípade by šlo o príjem z iného zamestnania ako z toho, z ktorého dostáva materské, ale domnievam sa, že SP by rozhodla tak ako píšem.


Takže pre mna to čo vlastne znamená-nerozumiem tomu-mám si dať vystaviť novu prac.zmluvu od 19.1.2007 na dobu určitú do 22.1.2007-kedže 23 januára nastupujem na md,alebo mám mať zmluvu na dobu neurčitú? mam v tom chaos-naozaj tomu nerozumiem-poradte mi prosím najlepší spôsob, už to mam tak tak za dverami...inak, ved ked by som aj mala novu prac.zml. na dobu určitú od toho 19.1. do 31.1. a 23.nastupujem na md-odrobila by som si vlastne len tie 2 dni, lebo medzitým je sobota a nedela..a potom ked nastupim na md už pracovať predsa nebudem...vysvetlite mi to prosím?-pre mna je rozh.obd. predsa od 19.1. do 22.1.2007 a tie ostatné dni do konca mes.už nemajú vplyv na materskú, či áno...?-
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
__________________
Naposledy upravil viktora : 09.01.07 at 18:59
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Nie je nikto pritomny, kto by mi vedel v horeuvedenych otazkach (prispevok 270) poradit?
Suri mi to, nakolko chcem seba (alebo manzela) co najskor prihlasit do SP ako dobrovolneho platcu nemocenskeho, no nechcem urobit nejaku hlupost a chcem si byt ista, ze som to pochopila spravne
Dakujem!
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

ajobs
Poistné musí platiť počas celej doby DNP, pretože nemocenské aj materské nebude dostávať z DNP, ale z nemocenského poistenia zamestnanca.
Skúsim sa ešte raz opýtať. Prečítala som si v zákone o sociálnom poistení par. 140 o vylúčení povinnosti platiť poistné ods. 4, kde sa píše, že DPO nie je povinná platiť nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské. Ide o nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo nemocenského poistenia všeobecne? Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

marianelka
Dobry den. Prehladavam tuto stranku uz dva dni vkuse, ale svoj pripad neviem najst
Som zivnostnik, povinne minimalne odvody zacnem platit 1.7.2007.
Chcela by som co najskor otehotniet.

Z toho, co som si zatial precitala, som to pochopila takto:
1. - co najskor si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie z minim.mzdy
2. - ked zistim, ze som tehotna, vo vhodnom case tesne pred materskou zrusim DNP a znova sa nahlasim, avsak z maximalneho VZ. (pritom dodrzim 270 dni)
3. - hacik je v tom, ze ked sa stane bod 2, uz budem povinny platca odvodov, takze DNP budem moct platit len z "max VZ minus min.mzda"
Správne.
marianelka
Moje otazky:
1. Ak pojdem na matersku skor, ako splnim 270 dni z povinnych odvodov, moja materska sa vypocita zo zakladu "max. VZ minus min.mzda"?
2. Ak splnim aj 270 dni platby povinnych odvodov, (otehotniem neskor)materska bude z maximalneho vymeriavaceho zakladu?
3. Zivnost nemozem zrusit (prevadzka vsak funguje aj bezo mna), cize budem mat prijem. Ovplyvni to nejako moj narok na matersku?
4. Mam este nejaku moznost, ako si zvysit matersku?
5. Je lepsim riesenim (resp. je to vobec mozne), aby matersku poberal manzel? (je dobrovolne nezamestnany a zacal by si platit nemocenske poistenie).

Dakujem!!! Velmi mi pomahate
1., 2. v podstate áno, ak VZ z povinného poistenia bude minimálna mzda.
3 neovplyvní
4 veľmi malé - napr. prerušenie živnosti, alebo získanie 270 dní poistenia zo zamestnania a potom vhodnou kombináciou rozhodných období.
5 Ak predpokladáme, že matka nezomrie a je zdravá (spôsobilá sa starať o dieťa), tak prvých 14 týždňov od vzniku nároku na materské a zároveň najmenej 6 týždňov po pôrode má nárok na materské iba matka. Potom po dohode, môže materské poberať aj otec.
0 0
Daudula Daudula

Daudula je offline (nepripojený) Daudula

Prosím pomôžte mi.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jozef Mihál
Nesúhlasím s odpoveďou na 3.otázku - podľa § 30 písm.b):

"Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak...
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 (tj. príjem považovaan za VZ zamestnanca) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 (materské) a § 49 ods. 1."

Počas poberania materského by nemala zamestnankyňa mať príjem. V danom prípade by šlo o príjem z iného zamestnania ako z toho, z ktorého dostáva materské, ale domnievam sa, že SP by rozhodla tak ako píšem.
Jozef, myslím, že sme si celkom nerozumeli. Viktora sa pýta, či môže uzatvoriť PP na dobu určitú, ale LEN JEDEN, nie viac prac. pomerov súčasne. Priznanie materského neovplyvní skutočnosť, či má PP na dobu určitú, alebo neurčitú.
Samozrejme, že platí to, čo si napísal, že počas poberania materského nebude pracovať, teda nebude mať VZ.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marti.ka
Skúsim sa ešte raz opýtať. Prečítala som si v zákone o sociálnom poistení par. 140 o vylúčení povinnosti platiť poistné ods. 4, kde sa píše, že DPO nie je povinná platiť nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské. Ide o nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo nemocenského poistenia všeobecne? Ďakujem.
Ide o nemocenské z toho poistenia, z ktorého sa vypláca. Teda ak vznikne nárok na nemocenské z DNP, nemusí ho platiť počas jeho poberania. Ale ak ide o nemocenské z povinného poistenia zamestnanca, DNP MUSÍ platiť.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

1. Môže.
2. Môže, ale obdobia nového zamestnania by sa nesmeli prekrývať. T.j. obe zamestnania ukončiť, potom 1. zamestnanie začať, ukončiť, prípadne pokračovať na rodičovskej dovolenke, až potom 2. zamestnanie začať.
3. Doba materskej a RP sa počíta, iba ak bola v tom čase zamestnancom, poberanie materského alebo RP po zamestnaní sa nepočíta do 270 dní (Inak formulácia dostala výpoveď dohodou je nezmysel.)
či sa dá niečo robiť, závisí od toho, či už he tehotná, a do kedy bola zamestnancom.
0 0
Daudula Daudula

Daudula je offline (nepripojený) Daudula

Ďakujem, veľmi krásne.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ajobs
Tak potom je to OK, počet dní z nemocenského poistenia zamestnanca bez problémov prekročí 270 dní v posledných 2 rokoch, teda v období 1.1.2005 až 1.1.2007. Takže na materské jej vznikne nárok. Ovšem tu by bolo potrebné optimalizovať aj výšku materského. Ideálne by bolo ukončiť súčasnú PN a aj zamestnanie, napr. k 30.11.2006. Potom od 1.12.2006 uzatvoriť nový pracovný pomer (je jedno, či so súčasným alebo úplne novým zamestnávateľom), "dohodnúť mzdu" 25.911 Sk a odpracovať aspoň 1 deň. Potom je možné pokračovať v PN a od 2.1.2007 v materskej dovolenke, už samozrejme za iných finančných podmienok.
Ničo som asi pokašľala? Od 1.12.2006 poistenkyňa uzavrela nový PP s novým zamestnávateľom a mzdou 26.000,-. Od 4.12.2006 bola nastúpila PN. Do potvrdenia som uviedla VZ 1239,- Sk (za 1.12.2006, lebo 2 a 3 bola so a ne). Zo SP prišli na sumu 55% zo 413 Sk = 227,15 Sk, prišlo rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky. Zdá sa mi to málo. Potom som si všimla, že som uviedla automaticky bez rozmýšľania : Zamestnanec naposledy pracoval dňa 3.12.2006. Asi preto to SP takto vypočítala, že?
Môžem ešte niečo urobiť? .............. s o m t r o s k a..............
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ermon
Ničo som asi pokašľala? Od 1.12.2006 poistenkyňa uzavrela nový PP s novým zamestnávateľom a mzdou 26.000,-. Od 4.12.2006 bola nastúpila PN. Do potvrdenia som uviedla VZ 1239,- Sk (za 1.12.2006, lebo 2 a 3 bola so a ne). Zo SP prišli na sumu 55% zo 413 Sk = 227,15 Sk, prišlo rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky. Zdá sa mi to málo. Potom som si všimla, že som uviedla automaticky bez rozmýšľania : Zamestnanec naposledy pracoval dňa 3.12.2006. Asi preto to SP takto vypočítala, že?
Môžem ešte niečo urobiť? .............. s o m t r o s k a..............
Daj opravu do SP, že VZ je 2.508 Sk (predsa túto sumu musíš vydeliť 3 kalendárnymi dňami), aby si dostala maximum na 12/06 835,8388 Sk.
Čiže mzda na mesiac musí byť minimálne 52.668 Sk (tak, aby ti na 1 pracovný deň vyšla suma 2.508 Sk- a december mal so sviatkami 21 pracovných dní).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

či som ja len krepá..............
Asi tam nestačí len opraviť len že naposledy pracovala 1.12.2006, že?

vďaka ajobs, si môj záchranca, odteraz ťa volám Sir Rytier Ajobs....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať