Zavrieť

Porady

Rocne vyuctovanie za byt a vyhlaska 503/2022

Ma niekto skusenost s novou vyhlaskou MH SR o rozuctovani nakladov na teplo medzi byty v bytovom dome? Po zateopleni domov a namontovani meracov tepla (s dialkovym odpisom) prisla od "tvorivej skiupiny" p. Hirmana nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov.. Koeficient rozratavania tepla sa moze vdaka nej lahko pretocit zo 70:30 (merana spotreba : podlahova plocha) aj na 20:80 v neprospech meranej spotreby. Zaroven vyhlaska nuti majitelov individualnych kotlov (aj tych ci su v dome od jeho kolaudacie) priplacat na teplo z centralnej kotolne cez podlahovu plochu bytu. Ja som toto odmietol, vyuctovanie (ze nedoplatok vyse 300 eur za teplo, ktore som neodobral) som reklamoval a poziadam este spravcu aby mi naratal skutocne naklady suvisiace s uzivanim bytu (podla zmluvy o vykone spravy), co teplo odobrate z centralnej kotolne nie je (ja mam vlastny kotol, u ktoreho si musim platit prevadzku, udrzbu, opravy, vymenu,..). Ako to vidite, radcovia?
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

tyger24
sito

Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.
Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol :
aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu
Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje?
0 0
OneUp OneUp

OneUp je teraz online OneUp

tyger24
sito
tyger24
sito

Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.
Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol :
aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu
Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje?
Nepochopil som,čo si chcel povedať.
Sita ani vlastna mater nechape
1 3
OneUp OneUp

OneUp je teraz online OneUp

tyger24
OneUp
tyger24
sito
tyger24
sito
Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.
Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol : aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu
Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje?
Nepochopil som,čo si chcel povedať.
Sita ani vlastna mater nechape
Chce vyzerať ako odborník,preto používa "kúrenárskofachmanské výrazy"
len keď už písal jednotlivé časti v okruhoch UK pre BD mohol spomenúť aj
šupáky na päte
"kalorimeter" na päte
ventily na vracačke !!!
fitingy na spojenie ležiačiek a stúpačiek kade tade
odvzdušňováky na stupačkách
Ostrohy na pate
1 3
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

OneUp
tyger24
sito
tyger24
sito

Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.
Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol :
aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu
Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje?
Nepochopil som,čo si chcel povedať.
Sita ani vlastna mater nechape
tyger, a ja za to môžem, že si sa naučil čítať?

Oné, *---*, už nemôže.

Ale vy dvaja by ste mohli, že tá 503 = 100 €vka na čele tých, čo byty prekurujú. Ako keby im Hirman povedal, vy si len vykurujte koľko chcete, však to zaplatia ostatní!

Tie merače tepla sú vlastne prístroje, ktoré zaznamenávajú ako sa vlastníci bytov venujú nastaveniu termostatických hlavíc na vykurovacom systéme domu, v ich bytoch, byte. To kradnutie tepla za ktoré sa schovávajú pri tej 503ke sa dá jednoducho vyriešiť, tak, že by sa nikto neodvážil, by si rozmyslel, či bude kradnú, okrádať susedov, spoluvlastníkov domu a spoločných nákladov na vykurovanie domu.
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

sito

tyger, a ja za to môžem, že si sa naučil čítať?
Oné, *---*, už nemôže.

Ale vy dvaja by ste mohli, že tá 503 = 100 €vka na čele tých, čo byty prekurujú. Ako keby im Hirman povedal, vy si len vykurujte koľko chcete, však to zaplatia ostatní!
Ano, vyzera to tak. Zisky teplarenskych firiem a plynarni padli (domy su zateplene, teplo je drahe, ludia setria...) tak treba vymysliet novu vyhlasku: bic na setrnych!

sito
Tie merače tepla sú vlastne prístroje, ktoré zaznamenávajú ako sa vlastníci bytov venujú nastaveniu termostatických hlavíc na vykurovacom systéme domu, v ich bytoch, byte. To kradnutie tepla za ktoré sa schovávajú pri tej 503ke sa dá jednoducho vyriešiť, tak, že by sa nikto neodvážil, by si rozmyslel, či bude kradnú, okrádať susedov, spoluvlastníkov domu a spoločných nákladov na vykurovanie domu.
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
"Vladoj
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.

Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

marjankaj
"Vladoj
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.

Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.
Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito
Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že?
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

marjankaj
"Vladoj
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.
Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

marjankaj
sito
Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že?
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.
Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych..
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

VladoJ
marjankaj
"Vladoj
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.
Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.
A mohol by si vysvetliť ako ste vy spoluvlastníci vášho bytového domu dohodli, dostali k bytom so spoločným kúrením 1/2 a druhá 1/2 s individuálnym kúrením? Koľko je bytov so svojimi kotlami a koľko s jedným kotlom? S kým máte podpísanú zmluvu o výkone správy na základe 182ky? Píšeš, že si pristúpil k zmluve. Tvoj byt bol dodatočne dostavaný na streche domu, paneláku? Alebo ako je to? Lebo 503ka je len o rozpočítaní spoločných nákladov domu na vykurovanie domu a tepla v teplej vode. Na spoločný kotol predsa príde spoločná faktúra od dodávateľa tepla. Tvoj kotol, žere plyn, elektrinu, alebo máš aj svoj reaktor?

Pre klasický panelák je ta 503ka špinavosť, podvod, tak ako sú podvodom pre panelák "MERAČE tepla"!
0 0
aertonos aertonos

aertonos je offline (nepripojený) aertonos

sito
VladoJ
marjankaj
"Vladoj
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.
Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.
A mohol by si vysvetliť ako ste vy spoluvlastníci vášho bytového domu dohodli, dostali k bytom so spoločným kúrením 1/2 a druhá 1/2 s individuálnym kúrením? Koľko je bytov so svojimi kotlami a koľko s jedným kotlom? S kým máte podpísanú zmluvu o výkone správy na základe 182ky? Píšeš, že si pristúpil k zmluve. Tvoj byt bol dodatočne dostavaný na streche domu, paneláku? Alebo ako je to? Lebo 503ka je len o rozpočítaní spoločných nákladov domu na vykurovanie domu a tepla v teplej vode. Na spoločný kotol predsa príde spoločná faktúra od dodávateľa tepla. Tvoj kotol, žere plyn, elektrinu, alebo máš aj svoj reaktor?

Pre klasický panelák je ta 503ka špinavosť, podvod, tak ako sú podvodom pre panelák "MERAČE tepla"!
Merače tepla nemerajú teplo,sú to len PRVN-pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov.
0 0
Bimboka Bimboka

Bimboka je offline (nepripojený) Bimboka

VladoJ
marjankaj
sito
Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že?
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.
Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych..
Presne tak, vsetko to je o zisku vyrobcov tepla. Vonku su extremne teple zimy a teplarom vyrazne klesli zisky. Vylobovali si v parlamente cez Valovu a Munku - 503. Aj nezmyselny pojem " kradnutie tepla " vyslo z ich hlav. Je uplne zbytocne setrit. Aj ked na to roky vyzyvali.
odbornici na teplo maju velmi presne udaje o tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Stacilo by vyuzivat koeficient polohy miestnosti. A uctovat merace tepla na 100 %. Lebo len tak by to bolo spravodlive a zohladnilo aj dalsie faktory spotreby tepla - pocitovu teplotu, pobyt v byte v priebehu dna, na kolko °C si mozeme dovolit svoj byt vykurovat
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

aertonos
sito
VladoJ
marjankaj
"Vladoj
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.
Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.
A mohol by si vysvetliť ako ste vy spoluvlastníci vášho bytového domu dohodli, dostali k bytom so spoločným kúrením 1/2 a druhá 1/2 s individuálnym kúrením? Koľko je bytov so svojimi kotlami a koľko s jedným kotlom? S kým máte podpísanú zmluvu o výkone správy na základe 182ky? Píšeš, že si pristúpil k zmluve. Tvoj byt bol dodatočne dostavaný na streche domu, paneláku? Alebo ako je to? Lebo 503ka je len o rozpočítaní spoločných nákladov domu na vykurovanie domu a tepla v teplej vode. Na spoločný kotol predsa príde spoločná faktúra od dodávateľa tepla. Tvoj kotol, žere plyn, elektrinu, alebo máš aj svoj reaktor?

Pre klasický panelák je ta 503ka špinavosť, podvod, tak ako sú podvodom pre panelák "MERAČE tepla"!
Merače tepla nemerajú teplo,sú to len PRVN-pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov.
Tie cifry na tých ciferníkoch meračov nespôsobujú vykurovacie náklady, peniaze, či áno? Tie čísla, hodnoty spôsobuje teplo dodávané do vykurovacieho systému domu. Áno, nemerajú teplo v technických jednotkách Gj. pripadne v kWh. Tie cifry ale ukazujú kto v ktorom byte sa ako venuje termostatickým hlaviciam, ako sa podieľa na spotrebe tepla v dome. Tá 503ka je o tom, že kvôli jednému *---*, ktorý chce mať v byte rovníkovú Afriku dostanú všetci ostatní pokutu. Čim väčšia základná zložka, tým sú tie prístroje väčší nezmysel. Sú aj takí, ktorí tvrdia, že ak je dom zateplený, tak základná zložka by mala byť 80 % z nákladov domu. No je*---* aj také merače! Ak by chcel niekto ušetriť 20 % z priemeru nákladov na jeho byt, nesmel by vôbec otvoriť ventily na radiátoroch v byte.
0 0
OneUp OneUp

OneUp je teraz online OneUp

Bimboka
VladoJ
marjankaj
sito
Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že?
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.
Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych..
Presne tak, vsetko to je o zisku vyrobcov tepla. Vonku su extremne teple zimy a teplarom vyrazne klesli zisky. Vylobovali si v parlamente cez Valovu a Munku - 503. Aj nezmyselny pojem " kradnutie tepla " vyslo z ich hlav. Je uplne zbytocne setrit. Aj ked na to roky vyzyvali.
odbornici na teplo maju velmi presne udaje o tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Stacilo by vyuzivat koeficient polohy miestnosti. A uctovat merace tepla na 100 %. Lebo len tak by to bolo spravodlive a zohladnilo aj dalsie faktory spotreby tepla - pocitovu teplotu, pobyt v byte v priebehu dna, na kolko °C si mozeme dovolit svoj byt vykurovat
Toto je vysledok 503.. Pomer 30% na plochu bytu a 70 % na merace sa vyhlaskou 503 preklopil na 84 % plocha, 16 % merace. Mozem sa vykaslat na setrenie. Stupne celkova spotreba tepla v bloku, Vyrobca tepla sa potesil
1.jpg  
2.jpg  
1/1
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

My máme pri teple 79% zakl.zlozka, 21% spotr.zlozka. Dúfam že nám správca vysvetli na základe čoho sa tak rozhodol
0 0
OneUp OneUp

OneUp je teraz online OneUp

veronikasad
My máme pri teple 79% zakl.zlozka, 21% spotr.zlozka. Dúfam že nám správca vysvetli na základe čoho sa tak rozhodol
vysvetlenie je jednoduche. Rozdiel medzi najnizsou a navyssou spotrebou podla 503 nemoze byt vacsi ako 2,5. V opacnom pripade sa pomer prepocitava, az kym neklesne pod 2,5
Cize, niekto abnormalne prekuruje. A dalsi mozno je v zahranici a ma vypnuty radiator
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Že to robí na základe novej vyhlášky mi je jasné, skôr som myslela či sa na schôdzi dozvieme niečo konkrétnejšie o spotrebe v jednotlivých bytoch . Prečo je to zrovna taký pomer ako uviedol vo vyuctovani
0 0
OneUp OneUp

OneUp je teraz online OneUp

pomer je po prepocitani najvyssej a najnizsej spotreby. Rozdiel medzi nimi moze byt max. 2,5 x. . Niekto si zrejme evidentne prekuruje
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Bimboka
VladoJ
marjankaj
sito
Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že?
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.
Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych..
Presne tak, vsetko to je o zisku vyrobcov tepla. Vonku su extremne teple zimy a teplarom vyrazne klesli zisky. Vylobovali si v parlamente cez Valovu a Munku - 503. Aj nezmyselny pojem " kradnutie tepla " vyslo z ich hlav. Je uplne zbytocne setrit. Aj ked na to roky vyzyvali.
odbornici na teplo maju velmi presne udaje o tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Stacilo by vyuzivat koeficient polohy miestnosti. A uctovat merace tepla na 100 %. Lebo len tak by to bolo spravodlive a zohladnilo aj dalsie faktory spotreby tepla - pocitovu teplotu, pobyt v byte v priebehu dna, na kolko °C si mozeme dovolit svoj byt vykurovat
Ale nie, nie je to len o výrobcoch tepla. Je taký klub "ci, ci, ci" ti všetci sú v tom zamotaný. 1. výrobcovia "MERAČOV tepla", My chceme peniaze, od koho? 2. výrobcovia tepla, my chceme peniaze, od koho? 3. správcovia bytových domov, aj my chceme peniaze, od koho? A pridali sa 4. audítori, my vám vypočítame koeficienty nevýhodnej polohy miestnosti v dome, a chceme za to čo, peniaze.

Tí tam hore za stolom nie že miešajú hrušky s jablkami, ale hrušky s rajčinami si pletú.

Ako sa dá zabrániť kradnutiu tepla, a plytvaniu s teplom? Jednoducho!

Zaznamenané jednotky na meračoch sa upravia koeficientami výkonu radiátorov. Takto upravené jednotky s ešte upravia koeficientami nevýhodnej polohy miestnosti v dome. počet všetkých upravených jednotiek sa vydelí súčtom všetkých podlahových plôch bytov v dome. Výsledok krát plocha jednotlivého bytu je priemer upravených jednotiek na konkrétny byt. Ak by sa mali náklady domu na vykurovanie rozdeliť podľa takto napočítaných jednotiek na byt, boli by merače zbytočné. Ale?

Z toho priemeru by sa spravili pre byt dve kôpky jednotiek. 1. by bola povinné kúrenie, 30 % z priemeru jednotiek bytu, teda to je plnenie na 100%. 2. by bola pokuty za nesplnenie povinného kúrenia z dvojnásobku priemeru na byt.

Ak má byt splnené podmienky povinného kúrenia, nekoná sa žiadna pokuta. V prípade, že si nesplní podmienky povinného kúrenia, príklad 2 %, tak sa mu z druhej kôpky k zaznamenaným jednotkám na byt pripočítajú 2 %. a tým sú upravené jednotky pre byt, ktorý si nesplnil povinné kúrenie.

Príklad: priemer na byt je 300 jednotiek, povinné kúrenie je 90 jednotiek, byt ktorý má 90 jednotiek uhradí pri cene za jednu jednotku 1,5 €, uhradí z nákladov domu 135 €.

Byt ktorý by mal len 88 jednotiek, by sa mu ako pokuta pripočítalo z druhej kôpky 13 jednotiek, spolu by mal 101 jednotiek za ktoré by zaplatil už nie 135 €, ale 152 €. No stále je to voči priemeru 450 € o 298 € menej.

Ak by niektorý byť kradol teplo a povinné kúrenie by splnil len v počte 45 jednotiek, tak tomu by sa pripočítalo 300 jednotiek, spolu by mal 345 jednotiek krát 1,5 €. ten by z nákladov domu uhradil 517 €, čo je o 67 € viac ako je priemer na byt.

Ak by si niekto povedal, že ja tam nebývam celý rok, termostatické hlavice dám na nulu, tak k tej nule sa mu pripočíta 600 jednotiek a jeho úhrada by bola 900 €, čo je dvojnásobok priemeru na byt.

Takže v záujme každého vlastníka bytu by bolo si nastaviť termostatické hlavice tak, že mu pri teplote 22°C v miestnosti hlavica uzavrie ventil, radiátor odstaví do tepla. Až teplota klesne, hlavica opäť radiátor zapne.

Jednoducho povedané, čim menej kúri, tým viac platí.

Ak by si niekto povedal, že on na to kašle, čo tam aké nastavenie, mám to stále na päťke. No prosím, jeho rozhodnutie. Keď bude mať 1 000 upravených jednotiek, jeho úhradu bude bude 1 500 €.

Žiaden, len 2,5 násobok, keď chceš platiť menej nastav si termostatickú hlavicu tak, že sa ti na merači zaznamená menej jednotiek. Menej jednotiek = menšia úhrada z nákladov domu za teplo na vykurovanie.

Takže tá 503ka nie je pre zisk výrobcov tepla, ti majú schválenú cenu URSOm.

Tá je kvôli tomu, aby ľudia kúrili ako chceli, rozdielne, ale aby pri úhradách za teplo boli medzi bytmi čo najmenšie rozdiely.

Preto si tí zhora robia z ľudí *---*. Pre ľudí je to najlepšia kombinácia Hrušky + rajčiny. Pre nich je to ovocie. A pre planétu, pohroma.

Kto chce pochopí. Kto vie čítať, ale nevie chápať, nech nečíta!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať