Zavrieť

Porady

Učíme sa po Anglicky

admin
Keďže sa v Vám zapáčila myšlienka učiť sa jazyky spoločne, vytvoril som novú sekciu "Anglicky jazyk". (ak bude záujem aj o iné jazyky, vytvoríme .-)

Mnou odporúčaná metóda učenia sa jazyka je učiť sa slovíčka vo frázach (vetách) a veľa čítať. Ak je možnosť tak potom aj komunikovať a písať a počúvať rádio, telku, audiobooks atď.

Prečo?
Pretože učiť sa slovíčka len tak má dve nevýhody:
  1. neviete presne kde použiť slovíčko v rámci svojho významu
  2. neviete ako použiť v rámci skladby vety
Ak sa však učíte slovíčka v rámci vety zabijete tri muchy jednou ranou:
  1. naučíte sa význam slovíčka a jeho použitie úplne najrýchlejšie
  2. naučíte sa kde vo vete slovíčko "uložiť"
  3. popri slovíčku sa naučíte aj gramatické tvary slovíčka a tiež podvedomé používanie gramatických zákonov
Na Porade najprv skúsime vytvoriť nejakú databázu slovíčok, ktoré je treba vedieť. Keď nám to bude rásť, môžeme ich rozdeliť na úrovne: Level 1; Level 2; atď.
Ak chcete môžete vytvoriť aj nejaké lekcie na gramatiku .-)

Pravidlá:
  • každé slovíčko bude mať svoju tému
  • v téme bude preklad slovíčka; časovenie; príklady na použitie slova vo vetách
  • každé gramatické pravidlo bude mať svoju tému
Neučte sa slovíčka naspamäť, ale celé vety kde je slovíčko použité. Ak je Vám vo vete ďalšie slovíčko neznáme, preložte si ho. Učte sa celú vetu po anglicky naspamäť a na jej slovenský význam len myslite .-)

Ďalšie návrhy sa prijímajú .-)
Prvý príklad: wear

Doplnok: ak budete hľadať výslovnosť slovíčka odporúčam napríklad tu:
http://www.learnersdictionary.com/
Naposledy upravil Richard : 21.11.06 at 22:16
Usporiadat
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Mam 26, jazyky sa ucim od skoly, potom bola dlhaaaaaaaaa pauza 6rokov v praci lebo som nepouzival ani AJ ani NJ. NJ som vedel plynule, ale uz neviem, uz som taky zaciatocnik. Ucim sa AJ, uz dva roky, komunikujem kazdy den, mal som skolenia vo viedni a pod. full in english, kazdy den pisem emaily ale stale mam pocit ze viem velmi malo. Mame vo firme lektorku, ale nevyhovuje mi to. Teraz mam vaznu dilemu, pretoze citam prispevky o Callanovej metode, uz som si "SKORO" zaplatil kurz kam som chodil dva roky a naucil som sa dost, ale takisto mam strach-stres z rozpravania a pod. Ten kurz je klasicky a vazne uvazujem vyskusat tu Callan method pretoze potrebujem len komunikovat. Otazka na tych co tam chodia, Callan method. Kolko to ma prosim vas stupnov a kolko to asi bude stat spolu? ked ratam 7tisic v tej skole x 12stupnov som sa docital v inej skole tak je to dost velka palka.

na doplnenie, NJ som sa ucil 10rokov! AJ predtym 4roky na skole. AJ sa mi zda lahsia ako nj, v gramatike a pod. veci sa daju povedat viacerymi sposobmi.
0 0
stefizami stefizami

stefizami je offline (nepripojený) stefizami

Vie mi prosim niekto odporucit dobru jazykovu skolu? Chcem zacat s francustinou. Uz som sa na ucila spanielsky,nemecky,anglicky,taliansky a teraz sa mi zapacila francustina. SKOLA BY MALA BYT NA BRATISLAVE 1.

Vopred dakujem za rady.

Stefi
0 0
rohff rohff

rohff je offline (nepripojený) rohff

tak aj sa da len treba cas a nikomu sa nece ale da sa kupit od 300-x SK kniha s frazami + cd/ mp3 da sa to celkom
0 0
Remusus Remusus

Remusus je offline (nepripojený) Remusus

Snaha sa cení. Podľa mňa vynikajúci nápad.
0 0
Remusus Remusus

Remusus je offline (nepripojený) Remusus

Ja som chodila do Callanky, ale priamo v Londyne. Bolo to skveleeeeee.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
stefizami Pozri príspevok
Vie mi prosim niekto odporucit dobru jazykovu skolu? Chcem zacat s francustinou. Uz som sa na ucila spanielsky,nemecky,anglicky,taliansky a teraz sa mi zapacila francustina. SKOLA BY MALA BYT NA BRATISLAVE 1.

Vopred dakujem za rady.

Stefi
Skús aj slovenčinu...
0 0
sedi sedi

sedi je offline (nepripojený) sedi

skúška.. [SEARCH]porada[/SEARCH]
0 0
daniel111 daniel111

daniel111 je offline (nepripojený) daniel111

Super téma, super infomácie. Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
kamaráti a kde sa učíme? ja by som takisto potreboval zlepšiť svoju anj...takže poďme na to....Happy Christmas
0 0
Leon Leon

Leon je offline (nepripojený) Leon

audítor, filmár, záhradkár, hudobník ...viac
suhlasim s Richardom, ze slovicko treba napisat komplexne, ale treba presne napisať, o aky cas (tvar)ide. napr. ....-min. cas, ...-´bud. cas
0 0
Leggy Leggy

Leggy je offline (nepripojený) Leggy

Ja by som sa iba chcela spytat ako mam prelozit vetu-,,Zabudla som ti povedat,, a aky cas nej pouzit
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Leggy Pozri príspevok
Ja by som sa iba chcela spytat ako mam prelozit vetu-,,Zabudla som ti povedat,, a aky cas nej pouzit
I forgot to tell you,... simple past - minulý jednoduchý
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katkapekly Pozri príspevok
I forgot to tell you,... simple past - minulý jednoduchý
No s takýmto prekladom možno polemizovať - ak tam nie je jednoznačný časový údaj o ukončenom deji, reálny Angličan by tam použil Present Perfect, teda predprítomný čas. Čiže veta by bola I have forgotten to tell you...
Ide o neukončený dej, pretože skutočnosť, že som niekedy zabudla niečo niekomu povedať (minulosť) má následok, že to teraz ty nevieš (prítomnosť).

Iné by bolo: I forgot to tell you good-bye yesterday ( zabudol som ti včera povedať ahoj ).
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Veď práve, že tá veta nie je úplná, je vytrhnutá z kontextu - teda nevieme, čo tam chcelo byť vyjadrené, či následok deja alebo ukončený dej. To "yesterday" by tam skutočne aj mohlo byť.
Preto preklad katkapekly považujem za správny:
"Zabudla som ti povedať a tým to zhaslo.Nie je následok." Čiže pokojne môžeme uvažovať, že dej je už ukončený.
Tvoje uvažovanie o predprítomnom čase považujem tiež za správne:
"Zabudla som a dôsledkom je to, že teraz ty nevieš to, čo ja." Zas hovorím, že to "yesterday" tam nie je.
T.zn., že je ťažké použiť vytrhnutú frázu z kontextu v správnom gramatickom čase. Na to potrebuješ byť v obraze o tom, o čom sa rozprávajú, akú tému riešia, o čo ide, o akom časovom rozpätí hovoria.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

ajobs Pozri príspevok
.

............ I forgot to tell you good-bye yesterday ( zabudol som ti včera povedať ahoj ).
Len chcem poukázať na frázu: tell good-bye - správne má byť: say good-bye.
Sorry - len kvôli tomu, aby sa to niekto nenaučil zle, ak by si tú vetu chcel zapamätať.
0 0
Leggy Leggy

Leggy je offline (nepripojený) Leggy

diky za ten preklad,ja mam s casmi obcas problem,v skole ich berieme velmi rychlo a zaradom,takze asi si viete predstavit ako sa to miesa.Nemohli by ste pridat aj priklady na vety-predminuly cas?Staci len nejake jednoduche aj s prekladom.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Leggy Pozri príspevok
diky za ten preklad,ja mam s casmi obcas problem,v skole ich berieme velmi rychlo a zaradom,takze asi si viete predstavit ako sa to miesa.Nemohli by ste pridat aj priklady na vety-predminuly cas?Staci len nejake jednoduche aj s prekladom.
Zopár viet v predminulom čase: ( opravujem: v predprítomnom čase)
I have visited my friends today. ( Dnes som navštívil svojich priateľov.)
We´ve painted the walls this week. (Tento týždeň sme maľovali steny.)
He has just done his homework. (Práve si urobil domáce úlohy.)
She´s already been to the USA. (Už bola v USA.)
They have never written e-mails in English. (Nikdy nepísali emaily v angličtine.)
I haven´t cooked any Italian meal yet. (Ešte som nevaril žiadne talianske jedlo.)
Stačí?
Naposledy upravil Meggi 1 : 11.01.08 at 22:23 Dôvod: Zámena časov
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Meggi 1 Pozri príspevok
Zopár viet v predminulom čase:
I have visited my friends today. ( Dnes som navštívil svojich priateľov.)
We´ve painted the walls this week. (Tento týždeň sme maľovali steny.)
He has just done his homework. (Práve si urobil domáce úlohy.)
She´s already been to the USA. (Už bola v USA.)
They have never written e-mails in English. (Nikdy nepísali emaily v angličtine.)
I haven´t cooked any Italian meal yet. (Ešte som nevaril žiadne talianske jedlo.)
Stačí?
Všetky tieto vety sú v predprítomnom, nie v predminulom čase. V predminulom čase sa ako príklad dajú použiť jednoduché vety len teoreticky, lebo zvyčajne ide o súvetie, ak je použitý predminulý čas. Predminulý čas chce vyjadriť, že sa niečo stalo pred nejakým dejom v minulosti. Preto sa predminulý čas používa zvyčajne so spojkami before (pred) alebo after (po tom, čo). Takže prerobené príklady by boli:

I had visited my friends before I visited you. (Navštívil som priateľov predtým ako som navštívil teba).
We had painted the walls before we decorated rooms.
After he had done his homework, he phoned his friend.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

katkapekly Pozri príspevok
Všetky tieto vety sú v predprítomnom, nie v predminulom čase. V predminulom čase sa ako príklad dajú použiť jednoduché vety len teoreticky, lebo zvyčajne ide o súvetie, ak je použitý predminulý čas. Predminulý čas chce vyjadriť, že sa niečo stalo pred nejakým dejom v minulosti. Preto sa predminulý čas používa zvyčajne so spojkami before (pred) alebo after (po tom, čo). Takže prerobené príklady by boli:

I had visited my friends before I visited you. (Navštívil som priateľov predtým ako som navštívil teba).
We had painted the walls before we decorated rooms.
After he had done his homework, he phoned his friend.
Pravdaže sú v predprítomnom čase...Ja som si to ani nevšimla, len keď som si teraz prečítala tvoj príspevok: hovorím si, čo tá katka píše, veď tam mal byť predprítomný čas a potom som uvidela, čo som to vyviedla Sama sebe sa teraz tíško čudujem, ako som to mohla prehliadnuť Ospravedlňujem sa za to, nebolo to úmyselne ani z nevedomosti.
A s tým predminulým časom, ako si napísala, súhlasím, je to tak.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Meggi 1 Pozri príspevok
Pravdaže sú v predprítomnom čase...Ja som si to ani nevšimla, len keď som si teraz prečítala tvoj príspevok: hovorím si, čo tá katka píše, veď tam mal byť predprítomný čas a potom som uvidela, čo som to vyviedla Sama sebe sa teraz tíško čudujem, ako som to mohla prehliadnuť Ospravedlňujem sa za to, nebolo to úmyselne ani z nevedomosti.
A s tým predminulým časom, ako si napísala, súhlasím, je to tak.
Vôbec som si nemyslela že to bolo z nevedomosti, skôr nesústredenosť. To sa stáva. Len som to chcela uviesť na pravú mieru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať