Zavrieť

Porady

DPH a prenájom

43 ročná účtovníčka
Ahojte poradáci prosím Vás pomôže je to súrne DPH už sa blíži:
Mám takýto príprad teraz som prebrala s.r.o.-čku, ktorá vlastníkom budovy nemocnice a prenájíma priestory lekárom. Na základe nájomnej zmluvy lekári platia nájom nefaktúrujeme mesačne: sú aj platcovia ale aj neplatcovia DPH. Nájom je bez DPH ale elektrika, teplo , voda a ostatné služby sú uvedené s DPH.Je to správne ked robili takto: faktúry za plyn vodu uplatňovali na vstupe a na výstupe každý mesiac DPH ktorá im vyplýva zo zmlúvy o nájme . Prosím Vás o radu mám taký prípad prvýkrát nepoužívam tu koeficient??? ale je to tak v poriadku. Táto s.r.o. je vlastníkom budovy ale ostatné veci zabezpečuje iná s.r.o. nás sa týka len prenájom . Prosím poradte mi do pondelka musím mať hotové DPH. Aj dopredu Vám veľmi dakujem. Viem že sa tu písalo už toho veľa ale som už z toho vedľa zato som dala presne môj prípad. Díki mockrát.
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Monika C. Pozri príspevok
Ďakujem Marina aj Betka ste zlaté konečne v tom mám jasno. Ešte raz díki všetkým.Ešte jedna vec Betka mám len neplatcov momentálne.Príjemný týždeň všetkým.
V zadani bolo platci, aj neplatci. Nech sa Vam dari.
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

Slovenská firma má v čechách prenajaté priestory. obaja su platcovia DPH. česká firma vystavila fa bez DPH - slovenská má urobiť samozdanenie?
je to tak správne?
Dakujem
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Mirka.V Pozri príspevok
Slovenská firma má v čechách prenajaté priestory. obaja su platcovia DPH. česká firma vystavila fa bez DPH - slovenská má urobiť samozdanenie?
je to tak správne?
Dakujem
Nie , miesto dodania je, kde sa nehnuteľnosť nachádza teda česko §15/2. (možno len česi v zmysle svojho zákona prenájom priestorov oslobodili.
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

práve na to kukám v českých zákonoch a oni tuším mali tú faktúru urobiť s DPH ...
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Mirka.V Pozri príspevok
práve na to kukám v českých zákonoch a oni tuším mali tú faktúru urobiť s DPH ...
Mirka kuknite ešte raz.

V českom zákone v § 10/1 je, že miesto dodania je česko. V § 56/4 je že prenájom nebytových prostor je oslobodený od DPH .
Takže to oslobodili.

Tak isto by ste vy fakturovali bez DPH, keby ste čechovi prenajímali priestor na Slovensku
0 0
MANAGERIA MANAGERIA

MANAGERIA je offline (nepripojený) MANAGERIA

Niekedy riadne panikárin
Počítanie koeficientov=otras aj nutnosť.
Žiaľ.
0 0
alenva alenva

alenva je offline (nepripojený) alenva

Marína prosím o radu:

"Postup pri odpočítaní dane uplatňuje platiteľ dane - prenajímateľ podľa toho, komu prenajíma nehnuteľnosť (alebo jej časť):
- platiteľom, ktorým nájom zdaňuje - môže si odpočítať daň v plnej výške
- neplatiteľom, ktorým nájom musí dodávať v režime oslobodenia od dane - nemôže si odpočítať daň
- platiteľom aj neplatiteľom, pričom uplatňuje obidva režimy - odpočíta si daň v pomernej výške (koeficientom)

Nakúpené tovary a služby posudzuje z hľadiska ich použitia a v evidencii vedenej podľa § 70 ich člení na tovary a služby:
- s možnosťou odpočítania dane
- bez možnosti odpočítania dane
- s možnosťou pomerného odpočítania dane"

Toto bol príspevok od Teba. Rozumiem tomu dobre? To znamená, že keď fakturujem nájom 4 firmam, ktoré sú platcom DPH a 1 firme, ktorá nie je platcom DPH, tak ja ako prenajímateľ platca DPH si odpočítam DPH iba v pomernej výške (koeficientom) u všetkých 5 firmach?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

alenva Pozri príspevok
Marína prosím o radu:

"Postup pri odpočítaní dane uplatňuje platiteľ dane - prenajímateľ podľa toho, komu prenajíma nehnuteľnosť (alebo jej časť):
- platiteľom, ktorým nájom zdaňuje - môže si odpočítať daň v plnej výške
- neplatiteľom, ktorým nájom musí dodávať v režime oslobodenia od dane - nemôže si odpočítať daň
- platiteľom aj neplatiteľom, pričom uplatňuje obidva režimy - odpočíta si daň v pomernej výške (koeficientom)

Nakúpené tovary a služby posudzuje z hľadiska ich použitia a v evidencii vedenej podľa § 70 ich člení na tovary a služby:
- s možnosťou odpočítania dane
- bez možnosti odpočítania dane
- s možnosťou pomerného odpočítania dane"

Toto bol príspevok od Teba. Rozumiem tomu dobre? To znamená, že keď fakturujem nájom 4 firmam, ktoré sú platcom DPH a 1 firme, ktorá nie je platcom DPH, tak ja ako prenajímateľ platca DPH si odpočítam DPH iba v pomernej výške (koeficientom) u všetkých 5 firmach?
Ano ale iba v súvislosti s výdavkami tej budovy ak je prenajatá všekým piatim spolu .
0 0
alenva alenva

alenva je offline (nepripojený) alenva

Nerozumeli sme si. Ja som sa pýtala na DPH na výstupe, pri mnou vystavenej faktúre.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
alenva Pozri príspevok
Nerozumeli sme si. Ja som sa pýtala na DPH na výstupe, pri mnou vystavenej faktúre.
Skús ešte raz zformulovať pôvodnú otázku. Čo má koeficient s DPH na výstupe?
0 0
alenva alenva

alenva je offline (nepripojený) alenva

Podľa mňa nič, zmiatla ma Marína a jej výklad, ktorý som vložila do predchádzajúceho príspevku.
Ja to robím nasledovne:
Vyfakturujem nájomné 4 firmám s DPH a 1 firme nájomné bez DPH. V nájomnom je zohľadnený plyn, elektrina, voda a upratovanie. Nie je tam zahrnutý telefón, ktorý im následne všetkym 5 firmám po obdržaní faktúry od telekomunikácii refakturujem aj s DPH.
Pri došlým faktúrach ako je elektrina, plyn, voda a upratovacie služby si odpočítam DPH koeficientom. Pri došlej faktúre ako je telefón si odpočítam DPH v plnej výške.
Ale ako je to z inými faktúrami, napr. pri oprave zábradlia schodišťa v budove, pri nákupe batérii do WC, doplneni kávy do kávomatoveho stroja, tak to neviem. Podotýkam, že v budove, ktorej priestory sa prenajímajú 5 firmám sídli aj firma - prenajímateľ, platca DPH.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

alenva Pozri príspevok
Nerozumeli sme si. Ja som sa pýtala na DPH na výstupe, pri mnou vystavenej faktúre.
Koeficientom prepočítavame len vstupy.
Vystupné Fa robíte platiteľovi ako oslobodené alebo zdaňujete (ako sa rozhodnete) a voči neplatiteľovi sa nemôžete rozhodnúť a oslobodíte.
Na výstupných Fa nerobíte nič s K. Tie vám slúžia len na výpočet koeficientu ako pomer vašich výnosov fakturovaných s DPH a všetkých vašich výnosov vrátane oslobodených (zjednodušene povedané).
DPH si krátite na vstupe.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

alenva Pozri príspevok
Podľa mňa nič, zmiatla ma Marína a jej výklad, ktorý som vložila do predchádzajúceho príspevku.
Ja to robím nasledovne:
Vyfakturujem nájomné 4 firmám s DPH a 1 firme nájomné bez DPH. V nájomnom je zohľadnený plyn, elektrina, voda a upratovanie. Nie je tam zahrnutý telefón, ktorý im následne všetkym 5 firmám po obdržaní faktúry od telekomunikácii refakturujem aj s DPH.
Pri došlým faktúrach ako je elektrina, plyn, voda a upratovacie služby si odpočítam DPH koeficientom. Pri došlej faktúre ako je telefón si odpočítam DPH v plnej výške.
Ale ako je to z inými faktúrami, napr. pri oprave zábradlia schodišťa v budove, pri nákupe batérii do WC, doplneni kávy do kávomatoveho stroja, tak to neviem. Podotýkam, že v budove, ktorej priestory sa prenajímajú 5 firmám sídli aj firma - prenajímateľ, platca DPH.
Keďže je tam 1 neplatiteľ fakturovaný nájom ako oslobodený, tak všetky fa, ktoré súvisia s budovou sa rátajú K.
Ak ale ten oslobodený nájomca nepoužíva ten kávomat, alebo by sa opravovala batéria na WC, ktoré on podľa zmluvy nepoužíva a podľa zmluvy ho používa ted nájomca zdaňovaný, tak by som si asi uplatnila plný nárok. Každú Fa treba posudzovať osobitne. Ak príde opravár a bude kontrolovať batérie v celej budove, tak potom K. ...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

alenva Pozri príspevok
Marína prosím o radu:
"Postup pri odpočítaní dane uplatňuje platiteľ dane - prenajímateľ podľa toho, komu prenajíma nehnuteľnosť (alebo jej časť):
- platiteľom, ktorým nájom zdaňuje - môže si odpočítať daň v plnej výške
- neplatiteľom, ktorým nájom musí dodávať v režime oslobodenia od dane - nemôže si odpočítať daň
- platiteľom aj neplatiteľom, pričom uplatňuje obidva režimy - odpočíta si daň v pomernej výške (koeficientom)

Nakúpené tovary a služby posudzuje z hľadiska ich použitia a v evidencii vedenej podľa § 70 ich člení na tovary a služby:
- s možnosťou odpočítania dane
- bez možnosti odpočítania dane
- s možnosťou pomerného odpočítania dane"
Toto bol príspevok od Teba. Rozumiem tomu dobre? To znamená, že keď fakturujem nájom 4 firmam, ktoré sú platcom DPH a 1 firme, ktorá nie je platcom DPH, tak ja ako prenajímateľ platca DPH si odpočítam DPH iba v pomernej výške (koeficientom) u všetkých 5 firmach?
alenva, 2x som si pozrela svoje príspevky v tejto téme a žiaden takýto som nenašla. Ak by som ho aj našla, plne by som sa s ním stotožnila. Viď ZDPH_§70_ods.1
Ak chceš citovať niekoho príspevok, pracne ho neopisuj ale klikni na tlačítko cituj pod príspevkom, ktorý chceš citovať a pod tento citovaný príspevok napíš svoju reakciu.
alenva Pozri príspevok
Podľa mňa nič, zmiatla ma Marína a jej výklad, ktorý som vložila do predchádzajúceho príspevku.
…………………
Prepáč, ale ktorý môj výklad Ťa zmiatol? Ak už spomenutý (nie)môj výklad, tak viď. vyššie spomínaný § ZoDPH.

Teraz citujem len časť Tvojho príspevku:
alenva Pozri príspevok
..................
V nájomnom je zohľadnený plyn, elektrina, voda a upratovanie. Nie je tam zahrnutý telefón, ktorý im následne všetkym 5 firmám po obdržaní faktúry od telekomunikácii refakturujem aj s DPH.
...................
Po tretíkrát v tejto téme dávam do pozornosti:
Zmluva, ktorá exaktne neurčuje výšku nájomného a zvlášť výšku energií, je neplatná. Plne súhlasím s týmto názorom v tejto téme, ku ktorej ešte raz prikladám link:
http://www.porada.sk/t34739-najomna-...riestorov.html
a ešte raz prikladám aj tento link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=348683&postcount=4
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať