Zavrieť

Porady

Aby muškáty boli pýchou našich okien

Založila som túto temu, aby sme sa pokúsili zoskupiť tu užitočné rady a pomôcky k tomu, aby naše muškátiky na oknách boli krásne a prevísali pomaly až k susedovie oknám. Ja som mala muškaty už druhý rok na oknách a nikdy neboli také krásne huste a bohaté.Mňa by predovšetkým zaujímalo kedy treba zaobstarať priesady, ako často polievať, hnojiť, akým hnojivom, ako predchádzať škodcom, a pod. No čo skúsené poraďačky, podelíte sa so svojím výrobným tajomstvom?
Usporiadat
ziak9 ziak9

ziak9 je offline (nepripojený) ziak9

Ja mam samozavlažovacie truhlíky, v jednom 50 cm mám po 6 sadeníc, pestujem previslé, obyčajné muškáty, ktorých sadenice kúpuje v baumaxe. Zo začiatku ich dosť zaštipávam. Slniečko majú približne do 10.30 hod. Hnojím do každej zalievky ale menšiu dávku do každej (vyskúšala som rôzne hnojivá na muškáty - engo , kristalon, rozkvet, teraz mam hoštické obohatené o fosfor). A výsledok? Raz v sezóne ( približne júl) a potom rast aj kvitnutie ustávajú. Viete čo je najhoršie, že tento scénar sa opakuje už 6 rokov, nech s nimi robím čokoľvek . Ani si neviete predstaviť ako túžim po krásnych zakvitnutých previsoch.Budem vďačná za každú radu. Keď sa mi to podarí vložím aj fotky.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

ziak9 Pozri príspevok
Ja mam samozavlažovacie truhlíky, v jednom 50 cm mám po 6 sadeníc, pestujem previslé, obyčajné muškáty, ktorých sadenice kúpuje v baumaxe. Zo začiatku ich dosť zaštipávam. Slniečko majú približne do 10.30 hod. Hnojím do každej zalievky ale menšiu dávku do každej (vyskúšala som rôzne hnojivá na muškáty - engo , kristalon, rozkvet, teraz mam hoštické obohatené o fosfor). A výsledok? Raz v sezóne ( približne júl) a potom rast aj kvitnutie ustávajú. Viete čo je najhoršie, že tento scénar sa opakuje už 6 rokov, nech s nimi robím čokoľvek . Ani si neviete predstaviť ako túžim po krásnych zakvitnutých previsoch.Budem vďačná za každú radu. Keď sa mi to podarí vložím aj fotky.
Prečítaj si túto rubriku pár strán dozadu. Prípadne od začiatku, je tu veľa osvedčených rád ...
Pýtala si sa toto isté, odpovedala som ti TU : http://www.porada.sk/1470655-post561.html
1 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Ja mám v tom istom črepníku iba 3ks. A ako píše arizona všetko sa tu už popísalo
len treba hľadať. Držím palce.
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Podelím sa s vami.
Keď je veľký prírastok a málo kvetov -muškáty sú prehnojené
Vytiahnutý rast, veľká vzdialenosť medzi listami-majú málo svetla
Stonka odspodu černie a odhníva-hniloba z premokrenia
Biely hmyz, pri dotyku odlieta-molice
Spodné listy žltnú a sú na nich hnedé škvrny-suchá pôda aj vzduch
Listy a stonky červenejú-nízke nočné teploty.

Muškáty môžeme prezimovať aj v tmavej pivnici, ale treba ich zrezať, poliať 1-3 krát za zimu, na jar vyložiť do svetlejšej miestnosti a prihnojovať.
Teraz je najvhodnejšie obdobie na rozmnožovanie rezkami, cca 10 cm dlhé vrcholky odrezať pod listom a dať do zeminy, piesok-rašelina-humus. Zakorenia za 21 dní. Takéto muškáty prezimujú iba vo svetlej miestnosti pri teplote aspoň 10 st., polievať treba opatrne, ale každé tri týždne. Prihnojiť až na jar.
11 0
rastino7 rastino7

rastino7 je offline (nepripojený) rastino7

tak toto si musim ulozit, pokladam to za velmi cenne rady.. :-)
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

... hnedé škvrnky na spodnej strane listov, akoby chrasty znamená premokrenie...
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

sisima Pozri príspevok
... hnedé škvrnky na spodnej strane listov, akoby chrasty znamená premokrenie...
nie premokrenie robí odhnívanie a hnedé škvrny na stonkách.
hnedé škvrny na listoch je ochorenie bakteriálne, poumývaj jarovou vodou a poprípade postriekaj pesticídnym prípravkom proti voškám.
1 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

ja zboznujem, ked si niekde nieco nastudujem, chcem poradit aj dalej... a furt sa najde niekto kto neguje moje vedomosti... originál článku nájdete tu...
http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar...r/muskaty.html
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  muskat.jpg
Zobrazení: 12
Veľkosť:  32.1 KB
Hrdza a korkovitosť

Letné lejaky podporili výskyt hrdze muškátovej na muškáte krúžkovanom (Pelargonium zonale), pestovanom na miestach, kde nie sú chránené pred dažďovou vodou. Každoročne riešime aj výskyt zväčšených buniek na spodnej strane listov muškátu štítovitolistého – previsnutého (Pelargonium peltatum), ktoré mnohí pestovatelia považujú tiež za hrdzu. Tieto výrastky sa však vytvárajú vplyvom nadmernej pôdnej vlhkosti. Preto ich tvorbu môžeme obmedziť pravidelným, nie však príliš výdatným zavlažovaním a zabezpečením odtoku prebytočnej vody z nádob.
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Pre potešenie okoloidúcich..
Naposledy upravil ubka : 11.02.11 at 21:56
9 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

tak sa tvária moje muškátky, ako by im lepšie vyhovovalo toto počasie, ako letné páľavy..
Naposledy upravil ubka : 11.02.11 at 21:56
12 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Ľubka, veľmi pekné a zdravé muškáty. Aj ja by som bola rada okoloidúca
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Pani učiteľka v škole požiadala deti, aby si zútulnili triedu, majú doniesť nejaký kvietok v črepníku a dať ho na parapet, keďže mo-
mentálne nemám na podarovanie žiadny klasický izbový kvet, rada
by som podarovala trs krásnych muškátov, budú kvitnúť ešte aspoň 2 mesiace? A čo cez zimu? Je veľa rád o tom ako prezimovať muškáty v pivnici, ale namôjdušu si neviem spomenúť, či niekto z mojich známych má muškáty na okne /samozrejme vznútra/ aj cez zimu....t.j. ako ich udržiavať, aby mali aspoň pekný zelený list...
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 07.09.10 at 16:29
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Pani učiteľka v škole požiadala deti, aby si zútulnili triedu, majú doniesť nejaký kvietok v črepníku a dať ho na parapet, keďže mo-
mentálne nemám na podarovanie žiadny klasický izbový kvet, rada
by som podarovala trs krásnych muškátov, budú kvitnúť ešte aspoň 2 mesiace? A čo cez zimu? Je veľa rád o tom ako prezimovať muškáty v pivnici, ale namôjdušu si neviem spomenúť, či niekto z mojich známych má muškáty na okne /samozrejme vznútra/ aj cez zimu....t.j. ako ich udržiavať, aby mali aspoň pekný zelený list...
Muškáty by mali prezimovať v chladnejšom prostredí - okolo 10 stupňov.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Moja mamka prezimovala muškáty v chladnejšom prostredí, ale mala ich veľa, tak vždy dala aj na okno/parapet/ zvnútra a kvitli jej celú zimu a potom ich dala von, kde kvitli ďalej. Vždy mala, aj má krásne muškáty. Podotýkam, kvitli vo vnútri tie vzpriamené muškáty/zonale/
1 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Valčake....veľmi si ma potešil-a, takže asi to risknem, dám do školy muškáty a budem dúfať, že urobia radosť aj cez zimu /áno, aj u mňa sa jedná o tie klasické vzpriamené druhy.../
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Ďakujem, nech sa darí
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Takéto muškáty mám tento rok. Ešte mám aj na boku , tie som nefotila, sú biednejšie
P9090147.jpg  
P9090148.jpg  
P9090149.jpg  
1/1
7 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
pridam aj ja moj muskatik, tento rok mam len dva
muskat.jpg  
6 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja som si tento rok zasadila voňavé pelargónie zo Starkla. Má niekto skúsenosť, ako ich treba prezimovať ?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
DanielaSĽ Pozri príspevok
Ja som si tento rok zasadila voňavé pelargónie zo Starkla. Má niekto skúsenosť, ako ich treba prezimovať ?
Posúvam...nikto nevie poradiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať