Zavrieť

Porady

nájomné a DPH

SRO platiteľ DPH má prenajaté priestory od f. ABC platiteľa DPH a časť z týchto priestorov chce prenajať firme VOS, ktorá nie je platiteľ DPH, so súhlasom firmy ABC.
Faktúry z SRO na VOS v tomto prípade nesmú byť s DPH kedže VOS nie je platiteľ DPH.
1. Podľa §49 ods.3 si SRO neuplatní odpočet DPH na vstupe z faktúry za nájom od firmy ABC a vystaví faktúry bez DPH firme VOS. Týmto spôsobom sa vyhne koeficientu, nakoľko vie presne určiť, že len došlá faktúra od ABC na týka vyšlej faktúry pre VOS - ktorá bude od DPH oslobodená. Chápem to správne?!
2. Náklady súvisice s prenájmom priestorov - upratovanie, energie... už nie sú oslobodené od DPH. Firma SRO si uplatní plný nárok na odpočet DPH na vstupe z faktúr od ABC a vystaví faktúry pre VOS s DPH.
Chápem to správne?!
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Prosím o uistenie, resp. potvrdenie: Platiteľ DPH ide prenajať nebytové priestory neplatiteľovi DPH. Nájom bude bez DPH (oslobodený) podľa § 38 ods. 3, že?

Ďakujem.
môže byť oslobodený podľa § 38/3, lebo môže použiť aj §38/5
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
srska Pozri príspevok
môže byť oslobodený podľa § 38/3, lebo môže použiť aj §38/5

Takže sa môže rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený od DPH, aj keď nájomca (podnikateľský subjekt) nie je platiteľom DPH?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Takže sa môže rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený od DPH, aj keď nájomca (podnikateľský subjekt) nie je platiteľom DPH?
áno
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

zoli od 01.04.2009 platí § 38/5 v znení:

platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(predtým platilo: platiteľ - platiteľovi)
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
srska Pozri príspevok
zoli od 01.04.2009 platí § 38/5 v znení:

platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(predtým platilo: platiteľ - platiteľovi)
Srska, ďakujem. Prečítal som nové znenie, a nad touto zmenou som nejak prebehol...
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

.... ale platí aj naďalej, že potom toto dodanie oslobodené od DPH vstupuje do koeficientu ?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Ivenka Pozri príspevok
.... ale platí aj naďalej, že potom toto dodanie oslobodené od DPH vstupuje do koeficientu ?
platí § 50, ktorý je treba použiť ak vstupy použije platiteľ na zdaniteľné obchody s dph + ktoré sú oslobodené poľa §28 - §41
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

Prosim Vas o radu - ked firma pravnicka osoba platitel DPH vlastni stavebne pozemky (ktore aj ako stavebne pozemky nadobudol s DPH) a prenajima ich dlhodobo s moznostou vystavby fyzickym osobam nepodnikatelom, vztahuje sa na tento prenajom §38 a je to oslobodene alebo by som stavebne pozemky do toho nemohla zaclenit a normalne by som ich prenajom zdanila? vopred dakujem za rady, ak by boli s odkazanim na konkr.§ bola by som vdacna - pri § 38 polemizujeme s terminom "prenajom nehnutelnosti", ci sa rovna aj prenajmu pozemkov.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

Fyzické osoby nepodnikatelia podľa všetkého nie sú zdaniteľnými osobami (definícia zdaniteľnej osoby je v § 3 zákona o DPH), takže prenájom je oslobodený od DPH. K otázke v poslednej vete, ak by pozemok nebol nehnuteľnosťou, tak by sa daň z nehnuteľností týkala iba stavieb a bytov. Ale daň z nehnuteľností sa týka aj pozemkov, čiže pozemok jednoznačne je nehnuteľnosťou a ak zákon o DPH hovorí o prenájme nehnuteľností, myslia sa tým aj pozemky.
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

Dakujem, nasla som medzicasom k tomu metodicke usmernenie k definicii pojmov, ktora sa odvolava na definiciu v Obcianskom zakonniku § 119 - " Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom."
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Slovenský podnikateľ, platiteľ DPH začne prenajímať prevádzkové priestory pre maďarského podnikateľa, tiež platiteľa DPH. Prevádzkové priestory na nachádzajú na území SR. Prosím o udobrenie, faktúry za prenájom bude vystavovať s DPH ? /§ 38 ods.5/
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Katarina Pozri príspevok
Slovenský podnikateľ, platiteľ DPH začne prenajímať prevádzkové priestory pre maďarského podnikateľa, tiež platiteľa DPH. Prevádzkové priestory na nachádzajú na území SR. Prosím o udobrenie, faktúry za prenájom bude vystavovať s DPH ? /§ 38 ods.5/
Keďže nehnuteľnosť sa nachádza na území SR, miesto dodania je SR - §16/1, takže slovenský podnikateľ vystaví faktúru so slovenskou DPH a maďarský podnikateľ má právo požiadať o jej vrátenie.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať