Zavrieť

Porady

Usporiadat
Hlincikova Hlincikova

Hlincikova je offline (nepripojený) Hlincikova

Aha, takze som si nieco zle vylozila, teraz mi len ostava spoliehat sa ze mi na to za minuly rok nepridu. Dakujem ingi
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

ja prave vaham ci im to rychlo neposlat, lebo vraj sa na to idu vrhnut a idu rusit spolocnosti, co 2 roky po sebe neposlali (nejaky clanok v novinach). ale neupozornim tak iba na nich? pridu na nich aj tak?
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Naozaj neviete, prosim, kedy sa schvalena UZ mala poslat na OR prvykrat?
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

mv66
Nuz, je tam to DO vysky 100.000,- A co ak neschvalovali a nemali VZ? To pokutovane podla ObchZakonnika nie je?
Pokutovane to nie je, ale moze to byt sankcionovane inak...

§ 68 ods. 6 pism a) ObZ:
"Súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie alebo ak v čase dlhšom ako tri mesiace neboli ustanovené orgány spoločnosti"

0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

Majka
tiez som si myslela aj to tak robim ze vo firme a.s. kde je overenie auditom tak posielam vykazy + auditor.spravu. to ano ale s.r.o. ktora nema povinny audit....


prosim o komplet. info. uz som dopletena.
§ 21 ods. 1 zakona o uctovnictve:
"Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy."

Obchodnou spolocnostou je aj s.r.o. aj a.s., netreba teda skumat ziadne dalsie specifika. Kazda obchodna spolocnost (v.o.s., k.s., s.r.o. a a.s.) je povinna zverejnovat svoju uctovnu zavierku ulozenim do Zbierky listin.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Coneek, vdaka, si v tom dobry, naozaj neexistuje nejaka moznost odpustenia pokuty? Myslim si, ze takych firiem je vela. (A mne je ich nekonecne luto.) Oni sa tak snazia, len mali uctovnicku, co ich na to neupozornila.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Chcem raz urobit zoznam vstkych, ale absolutne vsetkych povinnosti podnikatela, i zvlast zoznam pre PO. Par ich uz bolo, ale bez tejto povinnosti Nepridate sa niekto? :p
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Coneek [Myslim, ze povinnost odovzdavat uctovnu zavierku plati pre s.r.o. od prijatia noveho zakona o uctovnictve z roku 2002 (ale nie som si isty). Ak by to tak bolo, tak tento zakon nadobudol ucinnost od 1.1.2003, teda povinnost odovzdavat uctovne zavierky by platila uz pre uctovnu zavierku vyhotovovanu v roku 2003 (za rok 2002).

Prelistovala som starý zákon a nový zákon o účt. účinný od 01.01.2003 a je to tak, že táto povinnosť platí od prijatia nového zákona, t.j. závierky treba odovzdať od r. 2002. Rada by som ovšem vedela, čo tam budú s toutou spústou dokumentácie robiť.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Nebola predtym tato povinnost v obchodnom zakonniku? Niektore firmy posielali uz i za roky 2001 a 2000. A neskor, nepamatam si cislo zakona, bol samostatny zakon o OR, ani v nom to nebolo ustanovene za povinnost skor?
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Nepomohlo by firme pred pokutou zrusenie firmy?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mv66
Nebola predtym tato povinnost v obchodnom zakonniku? Niektore firmy posielali uz i za roky 2001 a 2000. A neskor, nepamatam si cislo zakona, bol samostatny zakon o OR, ani v nom to nebolo ustanovene za povinnost skor?
Preverím, ale myslím, že len tie, ktoré mali povinný audit.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

V obchodnom zákonníku bola uvedená formulácia:

-účtovná závierka a výročná správa zapísanej osoby, ktorej túto povinnosť ukladá zákon, prípadne auditórska správa spolu s menom, bydliskom....... To platilo do 1.2.2004, kedy tieto §§ o obsahu zbierky listín sú v OZ zrušené a sú uvedené v zákone 530/2003 o obchodnom registri účinnom od 1.2.2004 v znení:

-účtovná závierka zapísanej osoby, a ak to ukladá osobitný zákon, aj výročná a auditórska správa zapísanej osoby...

takže treba postupovať tak ako píše Coneek - od r. 2002
Naposledy upravil evina : 21.03.05 at 22:38
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Dakujem, asi mali povinnost auditu, uz sa nepamatam.
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

mv66
Nebola predtym tato povinnost v obchodnom zakonniku? Niektore firmy posielali uz i za roky 2001 a 2000. A neskor, nepamatam si cislo zakona, bol samostatny zakon o OR, ani v nom to nebolo ustanovene za povinnost skor?
Zbierka listin bola zavedena novelou Obchodneho zakonnika c. 500/2001 Z.z., ktora nadobudla ucinnost (okrem niektorych ustanoveni) 1.1.2002. Predtym Obchodny register Zbierku listin neobsahoval.

Touto novelou bola aj zriadena povinnost zverejnovat v Zbierke listin schvalene uctovne zavierky pre tie osoby, ktorym to uklada osobitny predpis. To znamena, ze tato novela neupravovala povinnost zverejnovat uctovnu zavierku, ale iba ustanovovala sposob akym sa to robi.

Vyzera to zamotano, takze na priklade:
predchadzajuci zakon o uctovnictve (563/1991 Zb.) ustanovoval, ktore uctovne jednotky musia mat auditorom overenu uctovnu zavierku a ustanovoval, ze uctovnu zavierku musia zverejnit sposobom ustanovenym osobitnym zakonom. A tymto osobitnym zakonom bol vtedy Obchodny zakonnik, ktory ustanovil, ze tieto osoby uctovnu zavierku zverejnia ulozenim do Zbierky listin, pricom za zverejnene sa povazuju vydanim oznamenia v Obchodnom vestniku, ze spolocnost ulozila schalenu uctovnu zavierku do Zbierky listin.

Ale az novy zakon o uctovnictve (431/2002 Z.z.) zaviedol vsebecnu povinnost zverejnovat schvalenu uctovnu zavierku. To znamena, ze pre vsetky "normalne" spolocnosti plati povinnost odovzdavat uctovnu zavierku do Zbierky listin az za rok 2002.

Summa summarum: suhlasim s evinou. Povinnost odovzdavat uct. zavierky pred rokom 2002 mali iba specialne subjekty, od prijatia noveho zakona o uctovnictve to plati pre vsetky obchodne spolocnosti.

Co sa tyka pokuty: sud pokutu ulozit musi, nema vsak stanovenu minimalnu vysku pokuty, iba maximalnu... Moze teda ulozit pokutu aj napr. 500 Sk, ak to zodpoveda okolnostiam pripadu...

To, ze to v konkretnom pripade nevedela uctovnicka, treba uz riesit s nou (poviem len tolko, nasa uctovnicka to tiez nevedela a musel som ju s touto povinnostou oboznamit ja)...
Naposledy upravil coneek : 22.03.05 at 07:55
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Dakujem za odpoved.
Si pravnik?
Viem, ze je za to zodpovedny konatel. Ale vo firmach ktore uctujem vie toho konatel v niektorych oblastiach menej nez uctovnicka. Ak ich na to neupoznim, neodovzdaju ani DP, nieto vykazy, a o OR ani nechyruju. Ani nevedia viaceri, ze su tam zapisani:-))
Co im teda mam poradit? Bude to polahcujuca okolnost:-), ak odovzdaju dodatocne?
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

polahcujuca okolnost? Tazko povedat. Predtym takato povinnost jednak neexistovala, jednak udelovanie pokut bolo fakultativne - teda sud bol opravneny pokutu ulozit, ale toto opravnenie nemusel vyuzit...(a kedze sudy boli, su a budu pretazene, pokuty sa velmi neudelovali). Tazko povedat, ako sa teraz sudy vyrovnaju s desattisicami firiem, ktore maju "podlznosti" takehoto charakteru.

Osobne si myslim, ze by to sud mal zohladnit, pretoze jedna vec je odovzdat s omeskanim, jedna vec je neodovzdat vobec. A sud by podla mna mal zohladnit aj dalsiu skutocnost: odovzdanie uctovnej zavierky nie je taka dolezita vec ako napr. zmena sidla, zakladneho imania, ci statutarneho organu. Podla toho by tiez mal urcit vysku pripadnej pokuty...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Connek vďaka, podarilo sa mi v tom perfektne zorientovať vďaka Tvojím príspevkom!
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

coneek, dakujem, radsej odovzdam spolu s UZ 2004 aj predosle
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Prosím Vás, koľko si mám vytvoriť rezervu na uloženie účt. závierky do archívu listín???? A ako to zaúčtujem . Ď.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Lila
Prosím Vás, koľko si mám vytvoriť rezervu na uloženie účt. závierky do archívu listín???? A ako to zaúčtujem . Ď.
rezerva sa netvorí, lebo ukladanie do Zbierky listín je od 1.10.2004 celkom zadarmiko
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať