Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manžela

Manželia sa zosobášili v auguste 2006. Od 1.9. do 31.12. bol manžel nezamestnaný, poberal mesačne podporu cca 20 000 Sk. Manželka bola SZČO od februára, predtým vykonávala závislú činnosť. Akú odpočítateľnú položku na manžela si môže manželka uplatniť?
Usporiadat
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,prosím Vás,keď si chce manžel uplaťniť odpočet na manželku,ktorá je na materskej (myslím že po pol roku už na rodičovskej dovolenke)-potrebuje to zdokladovať tlačivom zo Sociálnej poisťovne?Ako sa volá toto tlačivo?
Ďakujem moc
0 0
veselovsky veselovsky

veselovsky je offline (nepripojený) veselovsky

Áno, je to potvrdenie o poberaní materského (zo Sociálnaj poisťovni), rodičovského príspevku (z Úradu sociálnych vecí a rodinx).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás,keď si chce manžel uplaťniť odpočet na manželku,ktorá je na materskej (myslím že po pol roku už na rodičovskej dovolenke)-potrebuje to zdokladovať tlačivom zo Sociálnej poisťovne?Ako sa volá toto tlačivo?
Ďakujem moc
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, nepotrebuješ dokladovať príjem. O výške materského ti dá potvrdenie sociálna poisťovňa.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

veronikasad Pozri príspevok
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, nepotrebuješ dokladovať príjem. O výške materského ti dá potvrdenie sociálna poisťovňa.
ďakujem veronika
0 0
sara3 sara3

sara3 je offline (nepripojený) sara3

Potrebujem poradit, pretoze mzdarka u nas v praci si nie je ista riesenim situacie: za cely rok 2008 som mala prijem zo zavislej cinnosti. V auguste som sa vydala. Zaujima ma, ci si mozem odpocitat dan na manzela. Manzel od januara do marca nezamestnany (poberal socialne davky), od aprila do jula bol dobrovolne nezamestnany (v tom case si platil iba zdravotne poistnenie) - pisal do novin, nemal zmluvu, chodil mu honorar znizeny o dan, od augusta je zamestnany. Beru sa do uvahy pri odpocte len mesiace, kedy sme boli manzelia? Ake doklady potrebujem odovzdat k ziadosti o vykonanie vypoctu dane mojmu zamestnavatelovi? Jeho prijem za cely rok (ak ratam soc. dávky, honorare z novin a plat) bol nizsi ako 90 000,- Sk.
DAKUJEM
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Prosím Vás, čo mám pokladať za "vlastný príjem", keď má manželka daňovníka, ktorý si chce uplatniť pomernú časť odpočtu na ňu, príjmy zo závislej činnosti, nedosahujúci výšky 98 496,- Sk. Vlastným príjmom je hrubý príjem, alebo znížený o platby do fondov...?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Alexandra777 Pozri príspevok
Prosím Vás, čo mám pokladať za "vlastný príjem", keď má manželka daňovníka, ktorý si chce uplatniť pomernú časť odpočtu na ňu, príjmy zo závislej činnosti, nedosahujúci výšky 98 496,- Sk. Vlastným príjmom je hrubý príjem, alebo znížený o platby do fondov...?
Vlastným príjmom manželky je hrubý príjem znížený o platby poistného do zdr. a soc.poisťovne
0 0
DANUTA DANUTA

DANUTA je offline (nepripojený) DANUTA

ekonomka
Podľa mňa sa rodičovský príspevok, t.j. po polroku materskej zahrňa do príjmov manželky na uplatnenie NčZD druhého manžela. Opravujem materský príspevok sa zahŕňa a rodičovský je sociálna dávka a nezarhrňuje sa.
Naposledy upravil DANUTA : 05.02.09 at 12:52 Dôvod: omyl
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DANUTA Pozri príspevok
Podľa mňa sa rodičovský príspevok, t.j. po polroku materskej zahrňa do príjmov manželky na uplatnenie NčZD druhého manžela.
nesúhlasím, rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DANUTA Pozri príspevok
Podľa mňa sa rodičovský príspevok, t.j. po polroku materskej zahrňa do príjmov manželky na uplatnenie NčZD druhého manžela.
Nie RP, ale príjem z MD, sa ráta do príjmu.
0 0
kakoska kakoska

kakoska je offline (nepripojený) kakoska

Dobry deň,

mňa by zujímalo ako mam posudzovať príjmy manželky (jej manžel si chce na ňu uplatniť odp. položku), keď na zaklade Potvrdenia o príjmoch mala
príjmy zo závislej činnosti zdanené, niektoré preddavkovo, niektoré zrážkovou daňou. Musím ich aj tak odpočítať z nezdaniteľnej čiastky na manželku?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kakoska Pozri príspevok
Dobry deň,

mňa by zujímalo ako mam posudzovať príjmy manželky (jej manžel si chce na ňu uplatniť odp. položku), keď na zaklade Potvrdenia o príjmoch mala
príjmy zo závislej činnosti zdanené, niektoré preddavkovo, niektoré zrážkovou daňou. Musím ich aj tak odpočítať z nezdaniteľnej čiastky na manželku?

Ďakujem
A prečo by si nemala? Samozrejme, že ich odpočítaš.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kakoska Pozri príspevok
Dobry deň,

mňa by zujímalo ako mam posudzovať príjmy manželky (jej manžel si chce na ňu uplatniť odp. položku), keď na zaklade Potvrdenia o príjmoch mala
príjmy zo závislej činnosti zdanené, niektoré preddavkovo, niektoré zrážkovou daňou. Musím ich aj tak odpočítať z nezdaniteľnej čiastky na manželku?

Ďakujem
Do vlastného príjmu manželky zahrnieš hrubú mzdu zníženú o platby poistného. Nie je podstatné či je zdanená zrážkovo alebo preddavkovo. Príjmom je aj príjem z dohôd.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

a ak jej už počas 2 mesiacov uplatnil predchádzajúci zamestnávateľ odpočítateľnú položku, môže si na ňu uplatniť aj manžel? Keď sa vydala vo februári 2008, tak sa počíta len od marca?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Alexandra777 Pozri príspevok
a ak jej už počas 2 mesiacov uplatnil predchádzajúci zamestnávateľ odpočítateľnú položku, môže si na ňu uplatniť aj manžel? Keď sa vydala vo februári 2008, tak sa počíta len od marca?
Odpočitateľná položka na daňovníka nesúvisí s možnosťou uplatniť si odpoč.položku na manžela/ku/. Ak nie sú manželmi celý rok, odpoč.položka sa kráti.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alexandra777 Pozri príspevok
a ak jej už počas 2 mesiacov uplatnil predchádzajúci zamestnávateľ odpočítateľnú položku, môže si na ňu uplatniť aj manžel? Keď sa vydala vo februári 2008, tak sa počíta len od marca?
§ 11 Zákon o dani z príjmov
(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
0 0
kalimero71 kalimero71

kalimero71 je offline (nepripojený) kalimero71

Dobrý deň, chcem sa opytať, či si môžem uplatniť odpočitateľnu položku na manželku, ak z uradu prace dostala v decembri 2008 príspevok na podnikanie(103 900,-Sk). ďakujem za odpoved.
0 0
jani1974 jani1974

jani1974 je offline (nepripojený) jani1974

Dobrý deň!
Prosím Vás o radu. Ja som na rodičovskej dovolenke od 02/2009. Stále som v pracovnom pomere od r. 1996. V roku 2008 som odpracovala 6 mesiacov a od 07/2008 som bola na materskej dovolenke. V 09/2008 sa nám narodil synček. Manžel je zamestnaný a jeho mesačný príjem je každý nesiac minimálna mzda.
Prosím poradte mi ako pri dani z príjmov - pre koho je výhodnejšie uplatniť si daňový bonus na dieťa a tak. Moja mzdárka mi zobrala do úvahy len moju životnú poistku a ostatné vraj nech urobí manželov zamestnávateľ, ju to vraj nezaujíma! Čo poradíte????
Ďakujem:-)
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak vo "vyhlásení" vyplníš kolonku týkajúcu sa dieťaťa, doložíš rodný list a spĺňaš všetky podmienky na priznanie DB mzdárka je povinná priznať Ti ho. Ak to nebolo mesačne môže to urobiť na ročnom vyúčtovaní dane.
0 0
kalimero71 kalimero71

kalimero71 je offline (nepripojený) kalimero71

Neodpovedali ste mi, tak Vás ,prosím o odpoveď. ďakujem.


Dobrý deň, chcem sa opytať, či si môžem uplatniť odpočitateľnu položku na manželku, ak z uradu prace dostala v decembri 2008 príspevok na podnikanie(103 900,-Sk). ďakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať