Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manžela

Manželia sa zosobášili v auguste 2006. Od 1.9. do 31.12. bol manžel nezamestnaný, poberal mesačne podporu cca 20 000 Sk. Manželka bola SZČO od februára, predtým vykonávala závislú činnosť. Akú odpočítateľnú položku na manžela si môže manželka uplatniť?
Usporiadat
natasa1002 natasa1002

natasa1002 je offline (nepripojený) natasa1002

chcem sa spýtať, či má nárok zamestnannec na odpočítateľnu položku na manželku, keď je jeho manželka na invalidnom dôchodku? Počíta sa jej dôchodok ako jej príjem a má nárok iba na rozdiel z odpočítateľnej položky?
ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

áno má nárok uplatniť rozdiel z NČZD : 98496 mínus inval. dôchodok
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
manus Pozri príspevok
prehľad štátnych sociálnych dávok nájdete tu:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/7...1?OpenDocument
Na doplnenie - štátnou sociálnou dávkou je aj vianočný príspevok dôchodcom (viď zákon č.592/2006 Z.z.).
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

Ahojte! Chcela by som sa uistiť, či som správne pochopila odpočet nezdanitelnej časti na manželku. Nap. manželka má príjem za rok 2008 65 000,-Sk, pričom platila zdravotné ako SZČO čo predstavuje za rok sumu 13 538,-Sk. čiže teraz to zdravotné odčítam od príjmu a výjde mi 46 462,-Sk a túto sumu odčítam od celkovej sumy 98 496,-Sk a výjde 52 034,-Sk, čiže suma, ktorú si môže manžel odčítať. Je to tak správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sisa 7 Pozri príspevok
Ahojte! Chcela by som sa uistiť, či som správne pochopila odpočet nezdanitelnej časti na manželku. Nap. manželka má príjem za rok 2008 65 000,-Sk, pričom platila zdravotné ako SZČO čo predstavuje za rok sumu 13 538,-Sk. čiže teraz to zdravotné odčítam od príjmu a výjde mi 46 462,-Sk a túto sumu odčítam od celkovej sumy 98 496,-Sk a výjde 52 034,-Sk, čiže suma, ktorú si môže manžel odčítať. Je to tak správne?
Áno, postup je taký, ale tie čísla nie sú správne. SKús si to prepočítať znova.
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

Som rada, že som to pochopila, ale neviem, aké čísla nie sú správné. Vysvetlíte mi to?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sisa 7 Pozri príspevok
Ahojte! Chcela by som sa uistiť, či som správne pochopila odpočet nezdanitelnej časti na manželku. Nap. manželka má príjem za rok 2008 65 000,-Sk, pričom platila zdravotné ako SZČO čo predstavuje za rok sumu 13 538,-Sk. čiže teraz to zdravotné odčítam od príjmu a výjde mi 46 462,-Sk a túto sumu odčítam od celkovej sumy 98 496,-Sk a výjde 52 034,-Sk, čiže suma, ktorú si môže manžel odčítať. Je to tak správne?
65000-13538=51462
98496-51462=47034 - OP na manželku
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sisa 7 Pozri príspevok
Som rada, že som to pochopila, ale neviem, aké čísla nie sú správné. Vysvetlíte mi to?
65000-13538=51462, takže NČ 98496-51462=47034.-.
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

Ďakujem veľmi pekne. Už som si to uvedomila kde som sa kopla. Ale ešte jednu vec by som sa rada spítala, či si môže uplatniť aj odpočet na manželku ktorá je SZČO, pričom má manželka príjem nižší ako je 98 496,-Sk
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sisa 7 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Už som si to uvedomila kde som sa kopla. Ale ešte jednu vec by som sa rada spítala, či si môže uplatniť aj odpočet na manželku ktorá je SZČO, pričom má manželka príjem nižší ako je 98 496,-Sk
Ale na toto si sa predchvíľou pýtala.
0 0
Slniečko12x Slniečko12x

Slniečko12x je offline (nepripojený) Slniečko12x

prosím vas,marodka a invalidný dochodok je vlastne príjem pre vypočet dane ? ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Slniečko12x Pozri príspevok
prosím vas,marodka a invalidný dochodok je vlastne príjem pre vypočet dane ? ďakujem
nie, nepovažuje sa za zdaniteľný príjem pri výpočte DP.

PN a inval. dôchodok sa zohľadňuje len pri nároku na OP manžela/manželky
0 0
eva1907 eva1907

eva1907 je offline (nepripojený) eva1907

Manžel mal príjem so živnosti, z dohody a je poberateľ inv. dôchodku - do jeho DP ako príjem sumu inv.dôchodku nepočítam, ale ak si chcem uplatniť odpočítateľnú položku tak do jeho príjmov výšku inv. dôchodku rátam - dobré som to pochopila ? Prosím potvrdte mi to niekto, vopred ď a k u j e m .
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

eva1907 Pozri príspevok
Manžel mal príjem so živnosti, z dohody a je poberateľ inv. dôchodku - do jeho DP ako príjem sumu inv.dôchodku nepočítam, ale ak si chcem uplatniť odpočítateľnú položku tak do jeho príjmov výšku inv. dôchodku rátam - dobré som to pochopila ? Prosím potvrdte mi to niekto, vopred ď a k u j e m .
dobre si to pochopila
0 0
siskage siskage

siskage je offline (nepripojený) siskage

Mám otázku. Manželia sa zosobášili v septembri 2008. Manželka študuje na vysokej škole (denné štúdium) a nemá za rok 2008 žiadne príjmy. Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku na
manželku? Ak áno v akej výške (alikvótna čiastka?) a aké potvrdenie je nutné doložiť k DP?
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
siskage Pozri príspevok
Mám otázku. Manželia sa zosobášili v septembri 2008. Manželka študuje na vysokej škole (denné štúdium) a nemá za rok 2008 žiadne príjmy. Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku na
manželku? Ak áno v akej výške (alikvótna čiastka?) a aké potvrdenie je nutné doložiť k DP?
Ak bol sobáš 1.9. tak odpočítateľnú položku už za september, ak bol v priebehu 9 - teho mesiaca tak až od októbra (čiže 3 mesiace= Sk 98496 : 12 x 3 = 24.624,-- Sk) Potvrdenie k DP nie je nutné.
0 0
siskage siskage

siskage je offline (nepripojený) siskage

Ďakujem pekne. Ale nie je potrebné nejaké potvrdenie o návšteve školy manželky?
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
siskage Pozri príspevok
Ďakujem pekne. Ale nie je potrebné nejaké potvrdenie o návšteve školy manželky?
Pýtaš sa na potvrdenie k nezdaniteľnej časti, na to žiadne nepotrebuješ, len vyplníš údaje o manželke na 2. strane DP, vlastný príjem Sk 0,-- a počet mesiacov (4 prípadne 3) ...
0 0
siskage siskage

siskage je offline (nepripojený) siskage

Ďakujem za bleskové odpovede.
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

Ahojte!
Zasa sa obraciam o pomoc. Minule som sa pítala, či sa dá odpočítať nezdaniteľná čiastka na manželku, ktorá je SZČO. Odpoveď bola áno. Ibaže som teraz zistila, že manželka si vo svojom daňovom priznaní odpíše nezdaniteľnú čiastku a potom aj v manželovom daňovom priznaní. Veď to je dva krát a to sa isto nedá. Alebo je možné aj to, že manželka keďže má nízky príjem si tú svoju časť na seba neodpíše a odpíše si ju iba manžel?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať