Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manžela

Manželia sa zosobášili v auguste 2006. Od 1.9. do 31.12. bol manžel nezamestnaný, poberal mesačne podporu cca 20 000 Sk. Manželka bola SZČO od februára, predtým vykonávala závislú činnosť. Akú odpočítateľnú položku na manžela si môže manželka uplatniť?
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Mám manžela, kt. je SZČO, jeho príjem za r. 2008 bol 76560 Sk, skutočne zaplatené odvody za rok 2008 sú výške 45 770 Sk, NČ na manžela si uplatním vo výške 98 496 - 30 790 (76 560 - 45 770)= 67 706 SK? Je možné v prípade uplatňovania si NČ na manžela/manželku ako SZČO od jeho príjmov odrátať tiež odvody?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

posúvam
misurka Pozri príspevok
Mám manžela, kt. je SZČO, jeho príjem za r. 2008 bol 76560 Sk, skutočne zaplatené odvody za rok 2008 sú výške 45 770 Sk, NČ na manžela si uplatním vo výške 98 496 - 30 790 (76 560 - 45 770)= 67 706 SK? Je možné v prípade uplatňovania si NČ na manžela/manželku ako SZČO od jeho príjmov odrátať tiež odvody?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

misurka Pozri príspevok
Mám manžela, kt. je SZČO, jeho príjem za r. 2008 bol 76560 Sk, skutočne zaplatené odvody za rok 2008 sú výške 45 770 Sk, NČ na manžela si uplatním vo výške 98 496 - 30 790 (76 560 - 45 770)= 67 706 SK? Je možné v prípade uplatňovania si NČ na manžela/manželku ako SZČO od jeho príjmov odrátať tiež odvody?
Príjmom manžela rozumieš základ dane/zisk/ alebo tržby ?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Príjmom manžela rozumiem tržby, rozumiem tomu, že nie základ dane, ale môžem od príjmov - tržieb odrátať skutočne zaplatené odvody ako SZČO za rok 2008?
veronikasad Pozri príspevok
Príjmom manžela rozumieš základ dane/zisk/ alebo tržby ?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

posúvam
misurka Pozri príspevok
Príjmom manžela rozumiem tržby, rozumiem tomu, že nie základ dane, ale môžem od príjmov - tržieb odrátať skutočne zaplatené odvody ako SZČO za rok 2008?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, može si uplatniť odpočitateľnú položku na manželku aj človek, ktorý je zaregistrovaný len na DU? Nemá ičo, len dič. A vraj je aj na úrade práce, ze sa to teraz dá, byt aj na DU zaregistrovaný aj na úrade práce. Ďakujem
0 0
Ivankas78 Ivankas78

Ivankas78 je offline (nepripojený) Ivankas78

Dobrý deň, chcem sa poradiť, či si môže daňovník v daňovom priznaní uplatniť celú časť odpočitateľnej položky, ak pracoval do augusta 2008 a od septembra bol evidovaný na ÚP a dostával dávky v nezamestnanosti. Taktiež sa chcem spýtať, či sa tieto dávky počítajú do vlastných príjmov. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivankas78 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa poradiť, či si môže daňovník v daňovom priznaní uplatniť celú časť odpočitateľnej položky, ak pracoval do augusta 2008 a od septembra bol evidovaný na ÚP a dostával dávky v nezamestnanosti. Taktiež sa chcem spýtať, či sa tieto dávky počítajú do vlastných príjmov. Ďakujem.
Nie, dávky sa do príjmu nepočítajú, má nárok na celú NČ na daňovníka, samozrejme, ak jeho ZD nie je vyšší ako 513000.-.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

dobry den, mozno si uplatnit na manzela odpocitatelnu polozku, ak:
- januar, februar 2008 bol zamestnanec s minimalnou mzdou,
- marec - december 2008 je SZCO, avsak skoncil v strate.
? ak skoncil v strate, tak za toto obdobie su vlastne prijmy manzela nula ?
? od 98 496 odratam hrubu mzdu za januar a februar minus odvody a to je odpocitatelna polozka na manzela ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ruci Pozri príspevok
dobry den, mozno si uplatnit na manzela odpocitatelnu polozku, ak:
- januar, februar 2008 bol zamestnanec s minimalnou mzdou,
- marec - december 2008 je SZCO, avsak skoncil v strate.
? ak skoncil v strate, tak za toto obdobie su vlastne prijmy manzela nula ?
? od 98 496 odratam hrubu mzdu za januar a februar minus odvody a to je odpocitatelna polozka na manzela ?
Ak SZČO skončil v strate, to ešte pre uplatnenie nezd.časti ZD na manžela neznamená, že nemal príjmy. Príjmom SZČO sú tržby znížené o zaplatené poistné. U zamestnanca je to hrubá mzda - zaplatené poistné.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

dakujem za rychlu odpoved
este doplnujuca otazka:
trzby SZČO su hrube prijmy ? (tzn. nemoze si odratat svoje vydavky, napr. nakup materialu, zaplatene najomne, ...)

pytam sa kvoli tomu, ze uctvony program pri vyplnani danove priznania SZCO za rok 2008 vyratal jej prijmy na nulu, kedze bol v strate, mozno takto urcene prijmy brat za smerodajne pri urcovani odpocitatelnej polozky na manzela?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

ruci Pozri príspevok
dakujem za rychlu odpoved
este doplnujuca otazka:
trzby SZČO su hrube prijmy ? (tzn. nemoze si odratat svoje vydavky, napr. nakup materialu, zaplatene najomne, ...)

pytam sa kvoli tomu, ze uctvony program pri vyplnani danove priznania SZCO za rok 2008 vyratal jej prijmy na nulu, kedze bol v strate, mozno takto urcene prijmy brat za smerodajne pri urcovani odpocitatelnej polozky na manzela?
Pri odpočitateľnej položky na manžela sa berú do úvahy príjmy bez odpočítania výdavkov.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

si to zhrniem a opravte ma prosim, ak som to zle pochopila :-)
- aj ked SZCO skoncil za rok 2008 v strate, tak sa jeho hrube prijmy minus odvody povazuje za prijmy na ucely odpocitatelnej polozky, cize si nemozno uplatnit odpocitatelnu polozku na manzela, kedze tam je urcite hruby prijem viac ako 98 496 Sk
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

ruci Pozri príspevok
si to zhrniem a opravte ma prosim, ak som to zle pochopila :-)
- aj ked SZCO skoncil za rok 2008 v strate, tak sa jeho hrube prijmy minus odvody povazuje za prijmy na ucely odpocitatelnej polozky, cize si nemozno uplatnit odpocitatelnu polozku na manzela, kedze tam je urcite hruby prijem viac ako 98 496 Sk
Presne tak ako píšeš.
0 0
Žaneta Leváková Žaneta Leváková
Dobrý deň!
Zamestnanec si chce v rámci ročného zúčtovania uplatniť nezdaniteľnú časť na svoju manželku, ktorá bola počas celého roka 2008 evidovaná na úrade práce. Jej príjmom v roku 2008 boli iba: dávky v hmotnej núdzi a príspevok za aktivačnú činnosť - v zmysle zákona č. 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi. Započítava sa tento jej príjem do príjmu manželky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, alebo nie? Sú tieto dávky a príspevok klasifikované ako štátne sociálne dávky? Ak áno, kde by som to našla?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Áno započítava sa to do príjmu manželky ak si chce na ňu manžel uplatniť nezdaniteľnú položku /môže si uplatniť len rozdiel týchto súm/. A kde by si to našla? - sama si si odpovedala, je to na základe zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Dobrý deň,
ja som sa dnes stretla s príjmom manžela, citujem : paušálny príspevok počas vykonávania dobrovoľníckej služby vo výške 23000,- Sk (vyplatil ÚPSVaR).
Započítava sa to príjmu manžela?
Vopred ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fipina Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja som sa dnes stretla s príjmom manžela, citujem : paušálny príspevok počas vykonávania dobrovoľníckej služby vo výške 23000,- Sk (vyplatil ÚPSVaR).
Započítava sa to príjmu manžela?
Vopred ďakujem.
ja som sa s tým ešte nestretla, ak zistíš na UPSVaR, ktorý príspevok vyplatil, že je to štátna sociálna dávka - nezapočítava sa.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

fipina Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja som sa dnes stretla s príjmom manžela, citujem : paušálny príspevok počas vykonávania dobrovoľníckej služby vo výške 23000,- Sk (vyplatil ÚPSVaR).
Započítava sa to príjmu manžela?
Vopred ďakujem.
podľa môjho názoru sa príjem z vykonávania dobrovoľníckej služby započítava do príjmu manžela.


Charakteristika aktivačnej činnosti formou dobrovoľníckej služby
Dobrovoľnícka služba na účely zákona 5/2004 o službách zamestnanosti, je forma aktivácie uchádzača o zamestnanie vykonávaním dobrovoľníckej činnosti, ktorej cieľom je získanie praktických skúseností pre potreby trhu práce. Počas vykonávania dobrovoľníckej činnosti uchádzač o zamestnanie poskytuje pomoc
    • pri starostlivosti o nezamestnané osoby, občanov so zdravotným postihnutím, imigrantov, osoby po návrate z výkonu trestu odňatia slobody, drogovo a inak závislé osoby, nezaopatrené deti a ostatné osoby odkázané na starostlivosť iných osôb, rodinu alebo pri poskytovaní verejnoprospešných služieb a ďalších služieb v oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva, vzdelávania, kultúry, športu, pri tvorbe, ochrane, udržiavaní alebo zlepšovaní životného prostredia, pri starostlivosti o ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva, pri uskutočňovaní kultúrnych alebo zbierkových charitatívnych akcií pre osoby podľa tohto ustanovenia, pri ochrane spotrebiteľa a v oblasti styku s verejnosťou,
    • pri prírodných katastrofách, ekologických katastrofách, humanitárnej pomoci a v civilnej ochrane.


Rozsah vykonávania aktivačnej činnosti formou dobrovoľníckej služby:
Dobrovoľnícku službu vykonáva uchádzač o zamestnanie v rozsahu 20 hodín týždenne nepretržite najviac počas šiestich kalendárnych mesiacov u právnickej osoby alebo fyzickej osoby.
Uchádzač o zamestnanie môže dobrovoľnícku službu vykonávať opakovane len v oblastiach.
Účasť uchádzača o zamestnanie na vykonávaní dobrovoľníckej služby je dobrovoľná.
Počas vykonávania dobrovoľníckej služby uchádzač o zamestnanie nemôže vykonávať aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb podľa § 52.

Oprávnený subjekt (žiadateľ):
Právnická osoba alebo fyzická osoba (ďalej „PO/FO“), ktorá svoju činnosť v niektorej z oblastí podľa vyššie uvedeného nevykonáva za účelom dosiahnutia zisku a ku dňu podania písomnej žiadosti o príspevok vykonáva činnosti najmenej jeden rok. Splnenie podmienky dĺžky vykonávania činnosti sa nevyžaduje, ak ide o poskytovanie pomoci a to pri prírodných katastrofách, ekologických katastrofách, humanitárnej pomoci a v civilnej ochrane.


Príspevky na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby:
Príspevok PO/FO:
Úrad poskytuje právnickej osobe alebo fyzickej osobe príspevok.

Účel použitia príspevku:
Príspevok možno použiť na úhradu
    • časti nákladov potrebných na kvalifikované vykonávanie dobrovoľníckej služby a prevádzku dobrovoľníckej služby,
    • na úrazové poistenie uchádzačov o zamestnanie,
    • na úhradu poplatku za doklad preukazujúci zdravotnú spôsobilosť uchádzača o zamestnanie, ak to právnická osoba alebo fyzická osoba vyžaduje,
    • na úhradu časti nákladov na osobné ochranné pracovné prostriedky, pracovné náradie a časti ďalších nákladov, ktoré súvisia s vykonávaním dobrovoľníckej služby
    • na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý organizuje dobrovoľnícku službu
Konkrétny účel použitia príspevku sa dohodne v dohode s úradom PSVR na základe zámeru organizovania aktivačnej činnosti, ktorý je prílohou k žiadosti PO/FO o poskytnutie príspevku.
  • Príspevok na aktivačnú činnosť je dvojzložkový, pozostáva z príspevku na úhradu časti nákladov, ktoré súvisia s vykonávaním dobrovoľníckej služby a z príspevku na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý organizuje dobrovoľnícku službu. Príspevok sa poskytuje mesačne najviac vo výške
· 7 % z celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 zákona o službách zamestnanosti vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje najviac počas šiestich kalendárnych mesiacov na úhradu časti nákladov, ktoré súvisia s vykonávaním dobrovoľníckej služby,
· 3 % z celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 zákona o službách zamestnanosti vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje na jedného dlhodobo nezamestnaného občana vykonávajúceho menšie obecné služby pre obec, na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý organizuje dobrovoľnícku službu.

Príspevok uchádzačovi o zamestnanie (paušálny):
Počas vykonávania dobrovoľníckej služby úrad poskytuje uchádzačovi o zamestnanie paušálny príspevok vo výške sumy životného minima poskytovaného jednej plnoletej fyzickej osobe podľa zákona o životnom minime, na úhradu nevyhnutných výdavkov na stravovanie, ubytovanie a výdavkov na cestovné z miesta jeho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu do miesta vykonávania dobrovoľníckej služby. Paušálny príspevok sa kráti o pomernú časť za každý deň ospravedlnenej alebo neospravedlnenej neprítomnosti na mieste vykonávania dobrovoľníckej služby na základe evidencie dochádzky.

Príspevok PO/FO a UoZ poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa dobrovoľnícka služba vykonáva.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Žaneta Leváková Pozri príspevok
Dobrý deň!
Zamestnanec si chce v rámci ročného zúčtovania uplatniť nezdaniteľnú časť na svoju manželku, ktorá bola počas celého roka 2008 evidovaná na úrade práce. Jej príjmom v roku 2008 boli iba: dávky v hmotnej núdzi a príspevok za aktivačnú činnosť - v zmysle zákona č. 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi. Započítava sa tento jej príjem do príjmu manželky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, alebo nie? Sú tieto dávky a príspevok klasifikované ako štátne sociálne dávky? Ak áno, kde by som to našla?
prehľad štátnych sociálnych dávok nájdete tu:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/7...1?OpenDocument
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať