Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikulik Pozri príspevok
Kedze ste tu nacali temu odpisy, ak je auto zaradene v majetku tak by sa malo odpisovat teda ak splna aj ostatne podmienky,tomu chapem,ale mozem odpisy posunut, ze ked je auto zaradene v r.2010 do majetku a je narok na odpisy tak mozem ho zacat odpisovat az v r.2011 lebo z cas.hladiska nemam cas sa venovat odpisom, este ma caka preuctovanie kopec veci z rezie do materialu.
Ak nie je auto kúpené na leasing, môžeš v zmysle zákona o dani z príjmov odpisovanie prerušiť.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
ema_ema Pozri príspevok
prosím kto mi poradí v alfe ohľadom zaúčtovania karty evidencie dlhodobého majetku???
- komu môžem napísať správu????

ďakujem
Napíš, aký máš problém a bude ti poradené. Určite odpoveď pomôže aj iným, nielen tebe.
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
[QUOTE=nikulik;1702222]rodina1 dakujem pekne, a este vas poprosim v r.2010 mam:
Dan z MV zaučt.v PD ako réžia to je DP za r.2009. Ale v r.2010 idem dat dan z MV do zaväzkov a to uvediem v evidencii zaväzkov ako prev.režia stlpec a typ dokladu aky? nepriama daň
a Dan z prijm.FO z DAN.PRIZNANIA mam zaučt. v PD ako Dan z prijmov. A v evid.zaväzkov to bude stlpec dan z prijmov a typ dokladu dan z prijmov?áno [/QUOTE]
1 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
nikulik Pozri príspevok
ahojte, poradite mi prosim? ked zapnem alfu tak mi naskoci nieco ako: je nastaveny nespravny format datumu-mam to zmenit v miestnych a jazykovych nastaveniach.
poradite mi kde to je? nejako to neviem najst. a viete mi poradit preco mi to tak pise, lebo ked otvorim celu alfu tak mi dole vpravom rohu pise aktualny datum dnesny. moze to byt ze mi ta tabulkaze nespravny datum pise preto ze som spracovavala r.2010 a este nie je uzavrety?
...neviem, či si už problém odstránila (našla som tento príspevok až dnes)... to hlásenie sa netýka alfy ale nastavenia Tvojho počítača...
nikulik Pozri príspevok
...mam to zmenit v miestnych a jazykovych nastaveniach.poradite mi kde to je?
...cez štart = ovládací panel = miestne a jazykové nastavenia... si skontroluj, aký tam máš nastavený aktuálny formát... a podľa potreby prestav...
nikulik Pozri príspevok
... moze to byt ze mi ta tabulkaze nespravny datum pise preto ze som spracovavala r.2010 a este nie je uzavrety?
...nie, s tým to nesúvisí... ...
1 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, ak na výpise z banky mám zaplatenú DPH, tak ju mám najprv zaevidovať do záväzkov? - áno Ak áno, čo napísať do konkrétnych riadkov a aký dátum uviesť? Ďakujem veľmi pekne.
Napríklad bola povinnosť za 01.Q. 2011 zaplatiť DPH v celkovej sume 100 €
V záväzkoch si to ja nahadzujem :
Partner : DÚ /5
Predmet fakturácie :Vlastná daňová poinnosť za 01.Q.2011.
Stĺpec PD : zaplatená DPH .
Číslo daňového dokladu : DPH/01.Q.2011
Interné číslo : DPH/01.Q.2011
Dátum vystavenia : 31.03.2011
Došlo dňa : 31.03.2011
Dátum splatnosti : 25.04.2011
Typ dokladu : Nepriama daň
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, v pohľadávkach mám faktúru na 3000 eur s rozpisom na základ a DPH. Keď som si vytlačila zdaniteľné obchody, tak tú faktúru som tam nenašla. Dala som cez pohľadávky opravu, a opäť som dala zápis do DPH. Program ma upozornil, že v evidencii DPH už je fa s takýmto čislom, či to chcem mať tam 2x. Dala som že nie, ale v evidencii DPH tú pohľadávku nemám. Kde môžem mať chybu? Vďaka.
Dátum zdaniteľného plnenia máš vo fa aký?
1 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

... Výkazy - Daňové priznanie DPH - Tlač - a vyber druh zostavy ja to tam mám
1 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Takže z krosu mi napísali a ak by to niekomu ešte pomohlo tak to aj prikladám
re: ako zaučtovať a zaradiť dph
Text: Dobrý deň,
ak máte zakúpenú verziu programu Alfa s modulom DPH, pred zaevidovaním došlého záväzku aktivujte voľbu Platiteľ DPH, cez Číselník/Nastavenia(Režim účtovania)/DPH/Platiteľ DPH. Faktúru následne zaevidujte do evidencie záväzkov s Typom dokladu Faktúra EÚ - Len daň. Do evidencie DPH bude suma zaevidovaná do riadku 11/12. Pri tomto zaúčtovaní faktúry súhrnný výkaz nevystavujete. Výkaz DPH vygenerujete cez Tlač/Export/Výkazy/Daňové priznanie k DPH.
Ak modul DPH v programe nemáte zakúpený výkaz DPH je potrebné vyplniť ručne, na základe prijatých faktúr za službu.

ďakujem všetkým za pomoc
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mondes Pozri príspevok
??? A to by vadilo? Veď to je len pre moju potrebu, aby som sa vedela lepšie orientovať. Či?
To nemôže byť len pre Vašu potrebu a Vašu orientáciu.....

Zákon o účtovníctve

§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.


Spôsob číslovania účtovných dokladov, obeh a zakladanie dokladov by ste mali mať stanovené v Internej smernici účtovnej jednotky.

§ 8
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

Takže ceruzkou nezaručíte trvalosť účtovných záznamov .Za porušenie ZoÚ sú sankcie .


P.S.- dokladám link
http://www.pp.sk/main/ArticleShow.as...=43149&print=1
Naposledy upravil Zita5 : 21.07.12 at 06:43 Dôvod: P.S.- dokladám link http://www.pp.sk/main/ArticleShow.aspx?ArtID=43149&print=1
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

počet desatinných miest na výstupnej zostave faktúry zmeníte cez Fakturácia/Faktúry/Tlač/Nastavenia/Formát čísel pri tlači. V zobrazenom formulári potvrďte Nový formát. V časti Nastavenie formátu - Číselné položky výstupu si nastavte počet desatinných miest. Nastavenie uložte potvrdením tlačidla Ulož.
Podrobný návod ohľadom nastavenia počtu desatinných miest nájdete aj priamo vo Fakturácii/Faktúry, v ľavom dolnom rohu, po potvrdení tlačidla viac.
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Tlačivá sa často menia. Stiahni si novú verziu a budeš mať istotu, že je všetko v poriadku. Tvoje firemné údaje ostanú nezmenené.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mzdarka renca Pozri príspevok
Zvažujem prejsť z Alfy na Alfu plus. kto máte skúsenosti s oboma modulmi, viete mi poradiť, či to mám spraviť? v čom je lepšia Alfa+?
pre mňa je najvýznamnejšia zmena a to: prechod z roka do roka aj spätne....
máme mes. plat. DPH a keď mu uzatvárame daň. priznanie je problém v tom, že už sme prešli do nového roka kvôli DPH.....musíme opravovať ručne zmeny,,,,,,preto prechádzame teraz.....
vraj je bezproblémová, telefonovala som s pobočkou Krosu.....
Naposledy upravil Mila123 : 16.12.12 at 11:55
1 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ďakujem veľmi pekne
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

otázka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať niekoho kto má alfu..... Ešte 10/2012 mi vypršal balík podpory na aktualizácie a chcem sa spýtať, že keď si teraz kúpim balík na 1 rok, tak sa mi v alfe udejú zmeny v súvislosti so zmenami postupov účtovania k 01.01.2013 - napr. zrušenie prevádzkovej réžie? A ak áno, ako mám potom riešiť subjekty, ktoré majú odklad DP? Alebo tie zmeny po 1 aktualizácii nastanú až účtovaním r.2013? Alfa + je momentálne pre mňa cenovo nedostupná, takže budem vďačná za každý ohlas ďakujem....
SAmozrejme, balík podpory je práve na to, že si zakomponuješ do programu všetky legislatívne zmeny. A áno, tie zmeny budú až od 1.1.2013, takže starý rok dokončíš po starom. Prosím ťa, balík podpory stojí 20% z ceny programu, však? A prechod z Alfy do Alfy + stojí cca. 130 Eur, aspoň ja som toľko platila. Takže finančne to nie je až taký veľký rozdiel.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Akciový cenník prechodu zo zľavou 50%

Tu si nájdi, akú presnú verziu alfy máš a pri prechode na alfu plus ťa to bude stáť 10% z ceny Alfy a balík podpory k tomu 20% z ceny Alfy, akú máš. Ale ak presne nevieš posúdiť, akú verziu Alfy využívaš, zavolaj do Krosu a opýtaj sa ich koľko by ťa to vyšlo pri takej alebo takej verzii. Ja som to takto riešila.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

otázka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať niekoho kto má alfu..... Ešte 10/2012 mi vypršal balík podpory na aktualizácie a chcem sa spýtať, že keď si teraz kúpim balík na 1 rok, tak sa mi v alfe udejú zmeny v súvislosti so zmenami postupov účtovania k 01.01.2013 - napr. zrušenie prevádzkovej réžie? A ak áno, ako mám potom riešiť subjekty, ktoré majú odklad DP? Alebo tie zmeny po 1 aktualizácii nastanú až účtovaním r.2013? Alfa + je momentálne pre mňa cenovo nedostupná, takže budem vďačná za každý ohlas ďakujem....
Ak nechceš riešiť prechod na ALFA+, môžeš si pre rok 2013 zakúpiť ešte aktualizáciu na ALFu. Zmeny v peňažnom denníku sa prejavia až uzatvorením roku 2012.
1 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
zuzubalu
Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Ja robím v Alfe dlho, ale prečo si chceš dávať do nákladov PHM bez DPH? - pre Teba ako pre neplátcu je to výdavok do nákladov celé.
Do kolonky DPH sa nikdy nedostaneš ani nebudeš mať dôvod, ak nie si plátcom DPH !!! - dúfam so mnou súhlasia aj ostatní....
0 0
Zuzana68 Zuzana68

Zuzana68 je offline (nepripojený) Zuzana68

Súhlas!!! Krásny deň
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

Dakujem, dufam, ze mas pravdu, dnes som sa to pytala jednej ing. ucitelky na VS, ktora uci ucto a povedala, ze to treba samozrejme oddelene. Tak dakujem.

VYSSIE VYDAVKY = NIZSIA DAN
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať