Zavrieť

Porady

Registratúra

rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Ahoj poraďáci, jaj aj sa bojím opýtať na registratúru, viem že tu toho bolo popísaného veľa. Ale stále neviem či je treba dať si schváliť reg.poriadok a plán(právnicka osoba). Čítala som že od 1. mája by mala výjsť novela zákona, ktorá by mala definovať tých čo sú povinný si ho dať schváliť, ale zaťial som ju nikde nenašla (hľadala som na jaspi). Neviem mám dať firme schváliť ten vzorový plán a poriadok? Nehnevajte sa na mňa za otázku
Usporiadat
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Skúsim sa na to vrhnúť a uvidím ako dopadnem... Ešte jedna otázočka ten ragistratúrny denník sa dá akože niekde kúpiť?
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
Registratúrny denník sa dá bežne kúpiť v papiernictve. Pozor, je však dosť objemný, a ak nemáš veľa záznamov za rok bude ti stačiť nakresliť si v počítači tabuľku a vytlačiť toľko strán, koľko predpokladáš, že za rok budeš potrebovať, daj si ich zviazať a si v pohode. Registratúrny denník ako knihu musíš každý rok ukončiť a nasledujúci rok založiť novu.
0 0
Cinderella Cinderella

Cinderella je offline (nepripojený) Cinderella

Nerozumiem prispevku od ANAMANA:
"Bežná obchodná s.r.o., nemá povinnosť vypracovávať a predkladať na schválenie do archívu REGISTRATÚRNY PORIADOK."
ale
"V zmysle zákona č. 216/2007 Z. z. máte povinnosť vypracovať registratúrny plán a predložiť ho na schválenie do archívu."
Takze bezna obchodna s.r.o. nemusi registraturny poriadok ale musi registraturny plan ???

My sme obycajna obchodna s.r.o. Mame certifikat ISO, vramci ktoreho mame vypracovanu aj smernicu Registraturny poriadok a registraturny plan (je vsak prislusne upraveny na nase podmienky, t.j. ziadne evidovanie kazdeho vyprodukovaneho papiera, ziadne peciatky, pouzivame sice knihu Registraturny dennik, ale len aby sme sa zavdacili archivu - u nas plni funkciu knihy doslej a odoslanej posty a pod.)

Nasa smernica nevyhovovala predstavam statneho archivu, ked sme ho dali pred rokom schvalovat - tvrdosijne trvali na kopii ich vzoru registraturneho poriadku pre stredne velke spolocnosti len s kozmetickymi upravami pre nase potreby. A tak potom sme uz len hrali mrtveho brouka a cakali na najposlednejsi termin... Velmi nas tesil kazdy posun terminu aj chyry o tom ze sa zmeni/znovelizuje zakon. Novelou 216/2007 som dufala, ze sa povinnosti dat schvalovat registraturny poriadok nadobro zbavime... Ak by islo len o registraturny plan, tak s tym nemam ziadny problem. Ten mame v poriadku.

A este jedna otazka. Co so schvalovanim vyradenych dokumentov archivom, ak sa jedna o dokumenty, ktorym ubehla lehota ulozenia a zarucene nemaju trvalu dokumentarnu hodnotu?

Budem vdacna za kazdu pripomienku k mojmu prispevku.
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Prikladám súbory, ktoré mi poslala p. Mária Mrížová z Ministerstva vnútra.Bola som na jej školení a toto sú vzory, podľa ktorých sa to dá spraviť.

Zuzana
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
Presne tak ako píšeš CINDERELLA, aj bežná s.r.o. má zo zákona povinnosť vypracovať reg. plán a dať ho schváliť archívu.Registratúrny poriadok zo zákona už nemusí mať vypracovaný, ale zrejme sa jej bude komplikovanejšie zabezpečovať správa registratúry tak, ako stanovuje zákon. Na školeniach sa často stretávam s názorom, že predsa stačí ak organizácia vedie poštovú knihu.
Keď si dobre prečítaš zákon 395/2002 Z.z. a zákon 216/2007 Z.z. zistíš sama že to nestačí.
0 0
anelkaa anelkaa

anelkaa je offline (nepripojený) anelkaa

Včera som si zadala internetom otázku na štátny archív v Bratislave, kde som zhrnula našu s.r.o., ako menšiu obchodnú, o bežnými dokladmi ako všetky ostatné, a odpoveď p.Máteovej z archívu je , že " podľa novely zákona 395/2002, platnej od 1.6.2007 podnikateľské subjekty, ktorých registratúra obsahuje len účtovnú dokumentáciu nemusia vypracovať registratúrny plán".
Takže povinnosť nemáme ani registr. plán ani registr. poriadok? Čo vy na to poraďáci? Takže mi bude stačiť len interná smernica, nikým nepotvrdená?
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
A naozaj máte iba účtovnú dokumentáciu? Nemáte žiadne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou podľa vyhlášky 628/2002 Z.z.? Ako napríklad ročné výkazy o finančnej a hospodárskej situácii organizácie, osobné spisy zamestnancov, smernice napr. smernicu o ochrane osobných údajov pod.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

anaman Pozri príspevok
A naozaj máte iba účtovnú dokumentáciu? Nemáte žiadne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou podľa vyhlášky 628/2002 Z.z.? Ako napríklad ročné výkazy o finančnej a hospodárskej situácii organizácie, osobné spisy zamestnancov, smernice napr. smernicu o ochrane osobných údajov pod.
Nechem polemizovať lebo stále je v tom chaos ale hore uvedená dokumentácia nie je účtovnou dokumentáciou?
Vychádzam z nasledovného:


b) vypracovať registratúrny plán a predložiť ho na schválenie štátnemu ústrednému archívu alebo štátnemu archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou; to neplatí pre pôvodcu registratúry, z činnosti ktorého nevznikajú záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, ani pre pôvodcu registratúry, ktorého výsledky činnosti sú predmetom autorského práva

Ak je určené zákonom o účtovníctve doba archivovania účtovných dokladov a záznamom, myslím si že účtovná dokumnetácia nemá t r v a l ú dokumentárnu hodnotu a ostatné písomnosti - to je na individuálnom posúdení ale myslím si že bežná právnická osoba také písomnosti nemá
0 0
anelkaa anelkaa

anelkaa je offline (nepripojený) anelkaa

No úprimne povedané ja sa neodvažujem tvrdiť nič isto iste, samozrejme, že máme tieto dokumenty, ako hovorím, ten základný balík dokumentácie povedzme že účtovnej, právnej, personálnej , tú má každá s.r.o., ktorá má zamestnancov, beží jej nejaký obrat, odovzdáva priznania, robí audit a pod.,
takže si myslím, že buď nie sú povinné žiadne takéto s.r.o.-očky, (tých je asi najviac v tomto štáte), alebo ako to vyplýva zo smernice MV - tak všetky. Ale vyjadreniam MV v tlači, na svojej internetovej stránke, že povinnosť sa bude týkať len 10% s.r.o. a odpovedi pracovníčky archívu nerozumiem, aj keď chápem, že zákon je nad všetko to predom spomenuté.
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
Myslím si, že donekonečna sa opakuje jeden a ten istý problém. Kto má povinnosť vypracovať registratúrny plán. O trvalej dokumentárnej hodnote pojednáva vyhláška 628/2002 Z.z. Naviac, pôvodca registratúry iba navrhuje, ktoré dokumenty majú trvalú dokumentárnu hodnotu. V konečnom štádiu rozhoduje aj tak archív a to ešte aj vzhľadom k významu pôvodcu registratúry v regióne. Zo skúsenosti viem, že čo nepovažuje za trvalú dokumentárnu hodnotu archív napr. v Bratislave, je trvalou dokumentárnou hodnotou napr. pre archív v Banskej Bystrici. A potom, podľa čoho chcete vyraďovať keď nebudete mať registratúrny plán? Ale to je už na zvážení každého. myslím, že k tejto téme sa toho už povedalo dosť. Treba len hľadať a pozorne čítať zákon, prípadne sa obrátiť na archív.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anaman Pozri príspevok
Myslím si, že donekonečna sa opakuje jeden a ten istý problém. Kto má povinnosť vypracovať registratúrny plán. O trvalej dokumentárnej hodnote pojednáva vyhláška 628/2002 Z.z. Naviac, pôvodca registratúry iba navrhuje, ktoré dokumenty majú trvalú dokumentárnu hodnotu. V konečnom štádiu rozhoduje aj tak archív a to ešte aj vzhľadom k významu pôvodcu registratúry v regióne. Zo skúsenosti viem, že čo nepovažuje za trvalú dokumentárnu hodnotu archív napr. v Bratislave, je trvalou dokumentárnou hodnotou napr. pre archív v Banskej Bystrici. A potom, podľa čoho chcete vyraďovať keď nebudete mať registratúrny plán? Ale to je už na zvážení každého. myslím, že k tejto téme sa toho už povedalo dosť. Treba len hľadať a pozorne čítať zákon, prípadne sa obrátiť na archív.
Tiež odporúčam.
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm - Tu sú vzorové registratúrne poriadky a plány.


Podľa zákona 395/2002 Z.Z. §16 odst (2):

"Pôvodca registratúry je povinný:
a) evidovať záznamy, ktoré vznikli z jeho činnosti, a došlé záznamy,
b) vypracovať registratúrny plán a predložiť ho na schválenie štátnemu ústrednému archívu alebo štátnemu archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou, to neplatí pre pôvodcu registratúry, z činnosti ktorého nevznikajú záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, ..............."

ale keďže podľa vyhlášky MV SR č 628/2002 Z.Z. §3 odst. (2)

"Trvalú dokumentárnu hodnotu má najmä registratúrny záznam, ktorý obsahuje
a) informáciu o vzniku pôvodcu registratúry, jeho organizačných zmenách a zániku
b) informáciu o činnosti pôvodcu registratúry, jeho ľudských zdrojoch, majetkoprávnych a finančných pomeroch, ....
c).............
d)...............
e) interný akt riadenia pôvodcu registratúry, napríklad príkaz, smernicu, ......."

Týka sa to podľa mňa veľkého % podnikateľov (priam väčšinového) a zákon nadobúda účinnosť 1. júna 2007 - Prajem pevné nervy a odhodlanie.



A ešte bu-bu-bu:

Zákon 395/2002 Z.z. § 31 odst (1) písm.c)
Ministersvo môže uložiť pokutu do 100.000,- SK tomu, kto
1........
2........
3........
4. nevypracuje registrúrny poriadok a registratúrny plán alebo ho nepredloží na posúdenie a schválenie,
.....................
Naposledy upravil seflera : 19.05.07 at 09:08 Dôvod: preklep, doplnenie
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Bohužial, musím súhlasiť s predchádzajúcim príspevkom, na zákalde telefonického rozhovoru s archívom v BB je potrebné ho dať schváliť.
Ďakujeme mu.
0 0
Katarína Hirnerová Katarína Hirnerová
Ahoj, tak ani neviem čo mám mať RP a kto nie.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Podľa toho aké informácie tu prikladáte z jednotlivích archívov, mi to pripadá,že novela nič nevyriešila a RP+RP je povinný vykonávať takmer každý ????????
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
Máš pravdu, registratúrny plán musí mať vypracovaný a schválený takmer každý podnikateľský subjekt. Tých takmer 90% podnikateľov, ktorí nemusia vypracovávať registratúrny plán (tak ako to uvádzali média), sú pravdepodobne živnostníci, ktorí majú síce živnostenské oprávnenie ale pracujú v partiách napr. murári, zvárači a pod. Je to však iba moja úvaha.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Týka sa to podľa mňa veľkého % podnikateľov (priam väčšinového) a zákon nadobúda účinnosť 1. júna 2007 - Prajem pevné nervy a odhodlanie.

§ 43
Prechodné ustanovenia
(1) Pôvodca registratúry upraví svoj registratúrny poriadok podľa § 9 s účinnosťou najneskôr od 1. januára 2008 a predloží ho na schválenie do 30. júna 2007.
(2) Podmienky ochrany archívnych dokumentov podľa § 18 ods. 1, § 21 ods. 3 a § 23 ods. 3 musí archív splniť najneskôr do 31. decembra 2005.
(3) Archív zriadený pred 1. januárom 2003 upraví svoj bádateľský poriadok podľa vzoru uvedeného v prílohe č. 9 do 30. júna 2003.
(4) Archív zriadený po 1. januári 2003 vydá bádateľský poriadok archívu do jedného mesiaca od zriadenia archívu.
Tak nerozumiem či platí dátum 1.6. 2007 alebo 1.7.2007
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Peterka Pozri príspevok
Tak nerozumiem či platí dátum 1.6. 2007 alebo 1.7.2007


Čl. II
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky sa splnomocňuje,
aby v Zbierke zákonov Slovenskej republiky
vyhlásil úplné znenie zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch
a registratúrach a o doplnení niektorých
zákonov, ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných
zákonom č. 515/2003 Z. z. a týmto zákonom.
Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júna 2007.

Ivan Gašparovič
v. r.

Pavol Paška
v. r.

Robert Fico
v. r.
Čiastka 97 Zbierka zákonov č.
216/2007 Strana 1433

Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.

© IURA EDITION, spol. s r. o.


0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Melnick Pozri príspevok

Čl. II
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky sa splnomocňuje,
aby v Zbierke zákonov Slovenskej republiky
vyhlásil úplné znenie zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch
a registratúrach a o doplnení niektorých
zákonov, ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných
zákonom č. 515/2003 Z. z. a týmto zákonom.
Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júna 2007.


Ivan Gašparovič
v. r.
Pavol Paška


v. r.
Robert Fico


v. r.
Čiastka 97 Zbierka zákonov č. 216/2007 Strana 1433
www.zbierka.sk


Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.

© IURA EDITION, spol. s r. o.




Tak tomu ani ja teda nerozumiem. Zákon 395/2002 sa menil, ale vyhláška 628/2002 nie. Alebo mi zase niečo ušlo?.........

0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Nika Pozri príspevok
Tak tomu ani ja teda nerozumiem. Zákon 395/2002 sa menil, ale vyhláška 628/2002 nie. Alebo mi zase niečo ušlo?.........

[/left]

Zákon je hold zákon.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať