Zavrieť

Porady

Registratúra

rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Ahoj poraďáci, jaj aj sa bojím opýtať na registratúru, viem že tu toho bolo popísaného veľa. Ale stále neviem či je treba dať si schváliť reg.poriadok a plán(právnicka osoba). Čítala som že od 1. mája by mala výjsť novela zákona, ktorá by mala definovať tých čo sú povinný si ho dať schváliť, ale zaťial som ju nikde nenašla (hľadala som na jaspi). Neviem mám dať firme schváliť ten vzorový plán a poriadok? Nehnevajte sa na mňa za otázku
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Hel Pozri príspevok
prečítaj si to ešte raz
Ja?
0 0
Hel Hel

Hel je offline (nepripojený) Hel

Veď o to ide, či niekto vie sa dostať z toho bludneého kruhu
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Hel Pozri príspevok
Veď o to ide, či niekto vie sa dostať z toho bludneého kruhu
Veď to vravím. Stále to bude bludný kruh, pokiaľ sa nedoplní o ďalšiu informáciu...
0 0
Hel Hel

Hel je offline (nepripojený) Hel

Súhlasím. Len hľadám tú ďaľšiu informáciu
0 0
Hel Hel

Hel je offline (nepripojený) Hel

Gabi03 nie Ty
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

K registratúre len poznámka : skúste sa nakontaktovať na príslušný Štátny okresný archív - mne poradili v tom "mojom" veľmi dobre.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
M&G Pozri príspevok
Ja si nemyslím, že mudruješ, každý názor je dobrý. A na aký paragraf sa odvolala ? No neviem, asi to len tak vydedukovala zo školenia, ktoré im snáď na ministerstve spravili. (dúfam) ... Počkám do tej stredy a potom snáď budeme múdrejší (teda ak napíšeš ten výklad).
Ahoj, MG. Sľúbila som Ti na dnešok odpoveď. Takže, ak máš sro-čku, nepredkladáš príslušnému archívu (do oblasti ktorého patríš) na schválenie ani plán, ani poriadok. Naďalej však dodržiavaš ostatné ustanovenia § 16 zákona č. 395, doplnené bodom 7 zákona č. 216/2007. Z toho celého vyplýva, že pôvodcovi registratúry zostávajú všetky povinnosti, týkajúce sa správy dokumentácie, resp. písomností (vzniknuté z jeho vlastnej činnosti + došlých záznamov), okrem tých dvoch (poriadok a plán), kvôli ktorým sa tu tak práši. Ako sro-čka sa tak ci tak nevyhneš komunikácii s príslušným archívom, keď nadíde čas vyraďovacieho konania. To Ti musí archív schváliť. Ďalej, ako sro-čka, si pôvodcom registratúry - len tak, pre info.
Nuž, dala som Ti odpoveď, lebo som ju prisľúbila. Toto však väčšina účastníkov tejto témy aj tak vedela.
Pozdravujem.
anklar
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Ahoj, Hel. Pýtaš sa, kto je pôvodca registratúry podľa zákona 395? Zrejme si si nevšimol § 2 tohto zákona, Základné pojmy, bod 16: "Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra."
(T.j. písomnosti)
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Poznáte to: Marečku ani vy ste mne nepotešil, ani jáá váás nepoteším?

Keďže ma odporučili na náš okresný či aký archív, dala som aj tam moju otázku a po niekoľkých dňoch (od piatka do dnes) mi prišla odpoveď:

MV SR, Štátny archív v Nitre, pobočka Nitra Vám oznamuje, že na základe novely Zák. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach č. 216/2007 Z. z. , podľa ods. 8 sa podľa § 16 ods. 2, písmeno b mení v tom zmysle, že ak ste s. r. o., nemusíte vypracovať reg. poriadok. Plán by ste nemuseli vypracovať iba v prípade, že nevytvárate písomnosti s trvalou archívnou hodnotou ( čo v prípade s. r. o. asi nie je, už len napríklad zakladacia listina je „A“).
Spoločenská zmluva je doklad s trvalou hodnotou A – 5.
Prajem príjemný deň. Tr.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03 Pozri príspevok
Ma neukameňujte, ale pre istotu sa opýtam:
Ak v registratúrnom pláne si k niektorým dokumentom priradím znak hodnota "A", to ešte neznamená, že tento dokument má trvalú dokumentárnu hodnotu. Je moje tvrdenie správne?
Takže ešte raz sem prikladám túto otázku.

PS: Bol včera niekto na školení?
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Bola moja kolegyňa. Ja som nemohla. Bola som však v apríli.
Na Tvoju otázku odpovedám takto: stopro máš dokumenty, ktoré majú znak hodnoty A. To však vskutku neznamená, že majú aj trvalú dokumentárnu hodnotu. Dokumenty s trvalou dokumentárnou hodnotou sú archivované v štátnom archíve. Ak by si napr. pri vyraďovačke predložila štátnemu archívu niekoľko metrov dokumentácie (v stĺpcoch), asi by si z toho nevybrali na trvalú archiváciu ani 1mm. Záleží na tom, čo je predmetom podnikania.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Takže by som sa mala riadiť zákonom 628/2002, § 3 ods. 2...
sú to dokumenty, ktoré obsahujú info o vzniku pôvodcu reg., jeho organizačných zmenách, info o činnosti, ľudských zdrojoch, majetkoprávnych, finančných pomeroch, zápisnicu z rokovaní orgánov...

Kto je pôvodca registratúry? Neprosím si citáciu zákona, lebo to bude bludný kruh.

0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
anaman Pozri príspevok
Dovoľujem si uviesť moju skúsenosť s vypracovávaním registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Registratúrny poriadok je interná norma organizácie do ktorej archív nemal zasahovať. Mali v nej byť rozpracované zákonom stanovené povinnosti v oblasti správy registratúry ale presne na podmienky organizácie. Žiaľ pri schvaľovaní v archívoch s tým boli veľké problémy. Dnes je táto povinnosť okrem výnimiek novelizáciou zákona zrušená. To však neznamená, že nie je dobré ak ju organizácia má vypracovanú lebo ani novelou zákona nebola zrušená povinnosť spravovať registratúru . Čo sa týka registratúrneho plánu ak ho máte vypracovaný poctivo a nie formálne bude pre vás určite prínosom a v žiadnom prípade to nebudú zbytočne vyhodené peniaze. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že mnohí naši klienti ani nevedeli, že niektoré skupiny dokumentov majú zakladať. Nie v každom zákone, ktorý ste povinný dodržiavať máte určenú aj povinnosť zakladať príslušné dokumenty. Ako však budete preukazovať, že ste príslušné zákony dodržiavali. Keď sme vypracovávali pre klienta registratúrny plán, najskôr sme naštudovali všetky zákony a vyhlášky, ktoré sa týkali jeho činnosti a až potom sme navrhovali skupiny dokumentov a ich lehoty uloženia. Samozrejme, že nie vždy sme našli pochopenie v archíve. Ale svoju pravdu sme si museli dôkazmi obhájiť.
Zdá sa mi, že už nemáte čas ! zapájať sa do témy. Však? Pozdravujem.
anklar
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Gabi03! Si podnikateľ? Alebo živnostník? Ak áno, si pôvodcom registratúry.
Ak si zamestnancom, pôvodcom registratúry je Tvoj zamestnávateľ.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Neviem, či som to pochopila správne, ale aj ak je niekto pôvodcom registartúry, neznamená to, že MUSÍ vypracovať RPlán a RPoriadok. Môže si ho vypracovať len na základe svojho rozhodnutia, aby si uľahčil archivovanie a vyraďovanie dokladov. Áno?
Anklar, veľmi pekne ďakujem za ten príspevok .-)
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
M&G Pozri príspevok
Neviem, či som to pochopila správne, ale aj ak je niekto pôvodcom registartúry, neznamená to, že MUSÍ vypracovať RPlán a RPoriadok. Môže si ho vypracovať len na základe svojho rozhodnutia, aby si uľahčil archivovanie a vyraďovanie dokladov. Áno?
Anklar, veľmi pekne ďakujem za ten príspevok .-)
Ahoj, MG.
Nič nemusíš. Avšak, môžeš na základe svojho rozhodnutia. Bude to pre Teba užitočné pri vyraďovačke a zároveň si zvýšiš svoje nívó, resp. svojej firmy.
Vychádza mi to tak, že napokon, postupne si to na základe vlastného rozhodnutia vyrobia/dajú vyrobiť mnohé sro-čky. Ak nie si priďaleko od GA, môžme sa aj skontaktovať. Rada pomôžem. V skutočnosti ide len o systematické nakladanie s dokumentáciou firmy - starý, dobrý a osvedčený systém - nič nového pod slnkom. Mnohých však asi znechutili tie rôzne pojmy obsiahnuté v príslušnom zákone a súvisiacich vyhláškach a potom všekto vyzerá znepokojujúco. (bububu to fakt nie je).
0 0
Hel Hel

Hel je offline (nepripojený) Hel

anklar Pozri príspevok
Ahoj, Hel. Pýtaš sa, kto je pôvodca registratúry podľa zákona 395? Zrejme si si nevšimol § 2 tohto zákona, Základné pojmy, bod 16: "Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra."
(T.j. písomnosti)
Ahoj Anklar,
keďže som si všimol i § 2 ostr. 14 i 15 pokračujem ..... Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry .... je to skutočne bludný kruh. Čiže zákon 395 (ak som ho dobre a úplne prečítal) a ak to dobre interpretujem, nedefinuje pôvodcu registratúry, registratúru a ani registratúrny záznam.Takže keby som to prehnal, nikto nemusí robiť nič okolo registratúry. Zrejme by bolo vhodné začať s jasnou definúciou registratúrneho záznamu, ale to už je len moja súkromná pripomienka k zákonu
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anklar Pozri príspevok
Ahoj, MG.
. (bububu to fakt nie je).
V r. 2005 som spracovávala 40 RePl+ RePo tak pre SRO ako FO ,takže tiež niečo o registratúre predpokladám , viem a ak nie sú zo strany zákonodarcov jasné pravidlá ,pre mňa každá takáto
"fraška" je BUBUBU.
Aj to,že sme z témy urobili ruské kolo o tom svedčí.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Hel Pozri príspevok
Ahoj Anklar,
keďže som si všimol i § 2 ostr. 14 i 15 pokračujem ..... Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry .... je to skutočne bludný kruh. Čiže zákon 395 (ak som ho dobre a úplne prečítal) a ak to dobre interpretujem, nedefinuje pôvodcu registratúry, registratúru a ani registratúrny záznam.Takže keby som to prehnal, nikto nemusí robiť nič okolo registratúry. Zrejme by bolo vhodné začať s jasnou definúciou registratúrneho záznamu, ale to už je len moja súkromná pripomienka k zákonu
Hel! Zákon definuje pôvodcu registratúry (395,§ 2 Základné pojmy, ods. 16)
Dovoľ mi, Hel, aby som ti povedala, že ak si zamestnancom, vykašli sa už na to. V tom prípade je pôvodcom registratúry Tvoj zamestnávateľ a ten nech si už robí, čo uzná za vhodné. Ak si zamestnávateľom, platí, avšak na Tvoje triko, to isté. Teraz všetci vieme, že nie každého sa týka povinnosť predkladať poriadok a plán na schválenie. Čiže, rozhodnutie, či vypracovať ten mizerný registratúrny plán, zostáva na úsudku vlastníkov firiem, ktorých sa tá povinnosť netýka a, ktorý je väčšina. Pravda, tiež záleží aj od toho, koľko druhov registratúrnych záznamov má spoločnosť. Mám ale pocit, že niektorí účastníci nemajú istotu v tom, čo to asi znamená, ten pojem -registratúrny záznam!
Registratúrnym záznamom je každý list, ktorý vychádza z Tvojej firmy (Tvoj list, ktorý napísala Tvoja asistentka, Tvoj obchodník, Tvoj zamestnanec v Tvojom mene, Ty si ho len podpísal), nech už má akýkoľvek charakter. Napríklad, niektorí z Vás, ako som sledovala, sa písomne obrátili na ministerstvo, resp. na príslušný archív so svojou otázkou. Tak, a už ste vyprodukovali registratúrny záznam. Ak niekam pošlete svoju objednávku na službu alebo tovar, už ste vyprodukovali registratúrny záznam. Ak riešite reklamáciu, korešpondencia okolo reklamácie je registratúrny záznam. Ak Vám niekto pošle poštovú zásielku, Vy na ňu odpovedáte,máte registratúrne záznamy.
Zvoláte poradu, celú ju nahráte - vznikol Vám zvukový registratúrny záznam. Ste progresívni a papierov používate málo? Pracujete s disketami?
Viete, že aj to je Váš registratúrny záznam? Atď. Podstatné je, že po vybavení veci, nezahodíte, ani neroztrháte písomné doklady/podklady o vybavení, lebo to nemôžete urobiť (ostatné povinnosti z § 16 zák. č. 395).
Dokonca, ani po uplynutí 1 roka, viac rokov, to nezahadzujete, ale uchovávate. Však? A čo tým vlastne robíte?! Predsa, staráte sa o svoje registratúrne záznamy až do doby, keď ich už nie ste povinní uchovávať a pristúpite k rozhodnutiu na ich vyradenie. Dobre som vysvetlila toho pôvodcu registratúry? Dobre som vysvetlila, že sa mýliš, ak si presvedčený, že nikto nemusí robiť nič okolo registratúry? Hanba na moju hlavu, ak to neviem vysvetliť.
Ak dovolíš, vrátim sa este k príkladu Vašich dotazov na ministerstvo, resp. archív. Viacerí ste odosielali svoje otázky elektronickou formou (e-mailom).
Vieš, čo vyprodukovali? No predsa registratúrny záznam v elektronickej forme. Takýto záznam spravidla treba vytlačiť a založiť do príslušného šanonu. Je to totiž dokument o tom, že si hľadia svojich vecí, že sa starajú. Dovolím si odporúčať účastníkom porady, ktorí takto konali, aby si spojili svoju odoslanú otázku s došlou odpoveďou. Takto budú mať kompletný registratúrny záznam v jednej konkrétnej veci. Ešte stále sa musím hanbiť ze zlé vysvetľovanie?
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Melnick Pozri príspevok
V r. 2005 som spracovávala 40 RePl+ RePo tak pre SRO ako FO ,takže tiež niečo o registratúre predpokladám , viem a ak nie sú zo strany zákonodarcov jasné pravidlá ,pre mňa každá takáto
"fraška" je BUBUBU.
Aj to,že sme z témy urobili ruské kolo o tom svedčí.
Je jasné, že o registratúre toho vieš veľa. Nemyslím si, že táto "porada" na Porade bola fraškou. Niekedy nevieme správne klásť otázky, lebo niečomu nerozumieme v dostatočnej miere. Keď sa takto radíme, postupne sa všetko vysvetlí. Ja som veľmi rada, že som vo chvíli voľna natrafila na Poradu. Až mi je ľúto, že iba nedávno. Zúčastňuje sa na nej veľa kvalitných ľudí, čo znamená, že sa môžme dozvedieť veľa kvalifikovaných názorov. Nemôžem súhlasiť s výrazom "fraška". Aj keď si to určite nemyslela znevažujúco.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať